Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

consum centrala termica

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostJosef_Mengele, on 06 februarie 2013 - 16:03, said:

Nu exista asa ceva ca acord tacit, daca am contorul in casa, nu inseamna ca le-am dat acordul pt acces. Exista o singura cale pt intrarea cu forta pe proprietatea privata: Mandatul!
Pai ia sa nu lasi tu sa-ti citeasca contorul din casa ai sa vezi ce debransare rapida vei avea ,dupa care ti-l vor pune pe hol.

View PostTalkabout, on 06 februarie 2013 - 16:07, said:

Eu iti spun ca am interfon, si deja problema cu pliantele e veche. similar si la alte scari

Inseamna ca le da drumul cineva.

#38
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postanaki, on 06 februarie 2013 - 15:35, said:

Probleme grave sunt pt ca mai exista unii care se si mai lauda pe forum cum fura ei curent.
Si ce e gresit in asta? Daca ai BMPM nu mai merge treaba, decat folosind moduri barbare, cu riscuri inutile!
Mergea odata, pe vremuri!

View Postanaki, on 06 februarie 2013 - 16:05, said:

Asta se imtampla la blocurile fara interfon, ia sa fi fost portar cu dispozitii clare in aceasta privinta .Sunt multe blocuri in Bucuresti unde nu calca din astia cu pliante.
Nu se poate decat daca scoti adresa din circuitul public. Daca in loc de strada x nr y bloc 5 scara 4 etaj 3 ap 33, vei avea doar: strada x numarul y. Dar electrica nu va mai putea face contorizare individuala.
Atunci da, e proprietate privata si spatiu privat

Portarul in cazul spatiilor publice, nu poate sa-ti interzica accesul. Exista nenumarate dosare penale pt exces de zel, cand s-a incercat interzicerea accesului presei, si a altor indivizi, tentativa terminata violent.

Edited by Josef_Mengele, 06 February 2013 - 16:14.


#39
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostJosef_Mengele, on 06 februarie 2013 - 16:13, said:

Si ce e gresit in asta? Daca ai BMPM nu mai merge treaba, decat folosind moduri barbare, cu riscuri inutile!
Mergea odata, pe vremuri!
Forumul asta nu este pentru a indemna la infractiuni,asa ca ..

View PostJosef_Mengele, on 06 februarie 2013 - 16:13, said:

Portarul in cazul spatiilor publice, nu poate sa-ti interzica accesul. Exista nenumarate dosare penale pt exces de zel, cand s-a incercat interzicerea accesului presei, si a altor indivizi, tentativa terminata violent.
Portarul nu te va lasa sa intri in bloc daca nu ai acordul locatarului pe care pretinzi ca-l cauti,mai mult sunt cartiere de vile langa Bucuresti unde nu o poti face pe turistul,daca nu exista nimeni care sa confirme ca-l vizitezi ,pa si la revedere,firmele de paza nu glumesc cu asta.

#40
discketo61

discketo61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.07.2010
Mă bucur că am găsit răspunsul căutat "o centrala termica de apartament" consumă în standby circa 3w..perfect, acum ar mai fi, cum se poate seta* pompa că după atingerea temperaturii stabilite, să se oprească mai repede, la mine merge încă trei minute.. consider, inutil.

#41
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu cred sa-ti raspunda cineva pe aria de electrice. Mergi pe Instalatii / Centrale Termice / Lucrari practice , cauta  centrala dupa numele producatorului si intreba acolo. Fiecare producator are un meniu de service de unde poti ( sau nu ) face unele modificari .

#42
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postdiscketo61, on 03 iulie 2018 - 22:40, said:

Mă bucur că am găsit răspunsul căutat "o centrala termica de apartament" consumă în standby circa 3w..perfect, acum ar mai fi, cum se poate seta* pompa că după atingerea temperaturii stabilite, să se oprească mai repede, la mine merge încă trei minute.. consider, inutil.
Intre 100 si 200 W depinde de producatorul centralei. Ex: Buderus GB072 are consum de 120W nu numai pt scanteie, ci si pentru alimentarea placii electronice care mai da si alte comenzi.

Edited by GeorgeTrisina, 04 July 2018 - 11:54.


#43
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postdiscketo61, on 03 iulie 2018 - 22:40, said:

Mă bucur că am găsit răspunsul căutat "o centrala termica de apartament" consumă în standby circa 3w..perfect, acum ar mai fi, cum se poate seta* pompa că după atingerea temperaturii stabilite, să se oprească mai repede, la mine merge încă trei minute.. consider, inutil.
Inutilul ala pe care il consideri tu  nu e chiar inutil , vezi tu daia se duc turbinele din motoarele diesel fiindca sunt prost concepute nu , sau e prost soferul ca nu stie cum sa opreasca un motor diesel corect , , domnule cu regrete iti spun ca pompa e chiar bine sa nu se opreasca imediat fiindca arzatorul e super fierbinte la oprire si are nevoie de recirculare a apei pentru a raci camera de ardere , daca pompa se opreste in acelesi timp cu flacara  ai sa auzi pocnituri si bolboroseli in centrala , exista riscul exploziei sau fisurarea circuitului apei din arzator ,  acest fenomen e des , sau foarte des in instantele de apa calda pe gaz , inchizand apa se opreste flacara dar arzatorul e fierbinte astfel se formeaza caldura de pocneste , eu dupa inchiderea apei deschid usor robinetul pentru a elimina caldura circa 30 sec , din zona calda astfel elimin riscul de fierbere a apei in instalatie si suprapresiune  , cei care aveti instalatie fara vas de expansiune pe circuit si supape de unic sens LUATI AMINTE ce am scris mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate