Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

consum centrala termica

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu am impresia ca nu ne-ai spus toate datele problemei...ma rog,e problema ta.Inteleg ca sunt lucruri pe care nu poti sa le faci publice pe forum...Daca ai avut probleme cu contorul,zi merci ca ai scapat asa ieftin.
Daca ne spuneai de la inceput ce model de centrala ai,iti spuneam exact consumul electric al acesteia.Acum macar ai inteles ca o centrala nu consuma curent doar "cat face scanteie".De fapt,am inteles cu greu ca te intereseaza energia electrica...din primul tau post nu reiese acest lucru.

#20
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu reiese, dar daca a incadrat la "Electrice/ Electrocasnice / Lumini" presupunem ca asta a vrut
asa orientativ, eu as zice ca o centrala pe gaz obisnuita consuma maxim 100W energie electrica (cam cat un bec serios); practic pompa care "invarte" apa in circuit este consumatorul principal, restul electronicii nu depaseste 2-3W
(centrala mea are o pompa Grundfos pe care scrie 85W)

iar consumul de gaz depinde foarte mult de temperatura de afara si de cea dorita in camere, as spune din experienta proprie ca se incadreaza la 8-10 mc gaz pe zi

am pus si o poza, cu rosu e consumul pompei, cu galben am incercuit puterea maxima dezvoltata de centrala la arderea gazului, nu are legatura cu partea electrica

Attached Files



#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

View PostTalkabout, on 05 februarie 2013 - 20:35, said:

pai da ma da ti se pare normal? tu cand semnezi contractul cu ei semnezi si pentru faptul ca preiei contorul de la vechiul proprietar, in stare BUNA (semnezi, ca n-ai de ales, tu nu te pricepi sa-l verifici si zici ca-i ok). ulterior nu stii nimic ce se mai poate intampla, caci contorul e intr-un loc public. peste nu stiu cat timp iti constata astia ca e furt si te pun sa platesti la pausal, niste sume enorme. nu stiu cat de onesti au fost; dac-ai fi in locul meu, ai mai zice asta? ma tem ca nu..
acum as putea zice simplu.. domle, e vina voastra ca nu ati incuiat usa tabloului si a avut acces oricine. de ce sa pice tot greul acum pe barba mea?
In primul rand contorul nu este in spatiu public,holul ala este al asociatiei de locatari,in al doilea rand din actul prezentat de tine reiese ca tu ai platit pe factura 104 kw pe perioada de un an,ceea ce e strigator,de aia sau si autosesizat,in al treilea rand consumul pe care ti-l imputa este al tau ,in final bine ca ai iesit asa.

#22
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
nu, recalcularea s-a facut de la ultima citire (din 15.11, deci pe ultimele 2.5 luni). in al doilea rand nu s-au autosesizat, au avut ei un ordin de servici sa efectueze verificari ale contoarelor..

#23
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
mie imi lasi impresia ca ai stiut sau macar ai banuit ca ceva nu e in regula cu contorul.
aia 104 kw sunt pe 2,5 luni. oricum ar fi, 40 kw/luna e ridicol de putin.

#24
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

View PostTalkabout, on 06 februarie 2013 - 12:18, said:

nu, recalcularea s-a facut de la ultima citire (din 15.11, deci pe ultimele 2.5 luni). in al doilea rand nu s-au autosesizat, au avut ei un ordin de servici sa efectueze verificari ale contoarelor..

Da 15.11.2012,vazusem 15.01.2012,totusi consumul este este al tau,ai scapat ieftin,dar ar trebui sa vorbesti la administratie sa puneti lacat pe tablou,pt a preveni o eventuala viitoare problema,.

Edited by anaki, 06 February 2013 - 12:32.


#25
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
au incuiat cei de la electrica tabloul cu o cheie triunghiulara (nu stiu la ultima citire de ce persoana respectiva autorizata, nu l-a incuiat). in fine

#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

View PostTalkabout, on 06 februarie 2013 - 12:36, said:

au incuiat cei de la electrica tabloul cu o cheie triunghiulara (nu stiu la ultima citire de ce persoana respectiva autorizata, nu l-a incuiat). in fine

Nu pune mare baza in asta, ca ti-l desfac meseriasii, tabloul ,in doi timpi si trei miscari Lacatul e altceva.

#27
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Cheie patrata si triunghiulara oricine are, e chiar langa cheia de la casa!

View Postanaki, on 05 februarie 2013 - 19:10, said:

In alte tari ,alte regii aveai mult mai multe probleme,la ce scrii tu ,chiar au fost onesti.
In alte tari, daca nu se gaseau amprente la contor, daca nu se gaseau instrumentele cu care a fost viciat, ii cereau scuze de deranj. Numai la noi e obiceiul asta cretin cu contorul la strada!
In ce tara ai mai vazut tu cand mergi pe strada, contoare?
Un prieten are gaz la curte din anii 70, comunistii i-au pus o instalatie cu contor pe casa, teava care merge prin pamant, iese si reintra in pamant langa casa, si mai iese in bucatarie.

Au venit baietii cu sapca in loc de creier, i-au tras ditamai tavloiu prin toata curtea, i-au stricat gardul sa-i puna contor, i-au incercuit o casa cu arhitectura monument istoric cu o uraciune galbena, stii cat timp s-a judecat cu idiotii aia sa aplice o metoda "discreta"?
Contoarele acuma comunica cu firma de utilitati, sunt destepte si electronice, nu mai e nevoie sa le pui pe strada sa le asiguri, decat daca ai ceva probleme grave!

View Postanaki, on 06 februarie 2013 - 11:40, said:

In primul rand contorul nu este in spatiu public,holul ala este al asociatiei de locatari,
Trebuie sa faci diferenta dintre spatiu public, si domeniu public. Holul este spatiu public, la fel cum e holul unei scoli sau al unei institutii.
Daca nu era spatiu public, Electrica nu putea intra decat cu mandat eliberat de procuratura, si decat insotita de politie. Accesul in spatiul public poate fi restrictionat, dar nu interzis, caci asta inseamna retragerea din circuitul public.
O cale de acces in indiviziune, sau un drum de servitute nu pot fi decat spatiu public!

Nimeni nu este dator pt siguranta din spatiile publice, si nu poate fi tras la raspundere pt lipsa sigurantei. O crima petrecuta pe spatiu public, nu e diferita decat o crima petrecuta in strada!

Edited by Josef_Mengele, 06 February 2013 - 13:39.


#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

View PostJosef_Mengele, on 06 februarie 2013 - 13:36, said:

In alte tari, daca nu se gaseau amprente la contor, daca nu se gaseau instrumentele cu care a fost viciat, ii cereau scuze de deranj.
Ce vorbesti?Daca beneficiarul furtului esti chiar tu,ce crezi ca aia sunt prosti?

View PostJosef_Mengele, on 06 februarie 2013 - 13:36, said:

Numai la noi e obiceiul asta cretin cu contorul la strada!
In ce tara ai mai vazut tu cand mergi pe strada, contoare?
Iar scrii prostii legislatia  e aceeasi in UE,in cartierele noi de case vile bmp(t)-urile sunt la limita de proprietate ,iar la blocuri sunt in subsol sau camera special amenajata.,

Edited by anaki, 06 February 2013 - 15:29.


#29
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Bine ma, si daca nu pot dovedi ca esti tu? Poate eu acum eram plecat in afara de 1 an de zile, si .. eu eram beneficiarul furtului, nu?

#30
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

View PostJosef_Mengele, on 06 februarie 2013 - 13:36, said:

Contoarele acuma comunica cu firma de utilitati, sunt destepte si electronice, nu mai e nevoie sa le pui pe strada sa le asiguri, decat daca ai ceva probleme grave!
Probleme grave sunt pt ca mai exista unii care se si mai lauda pe forum cum fura ei curent.

View PostTalkabout, on 06 februarie 2013 - 15:29, said:

Bine ma, si daca nu pot dovedi ca esti tu? Poate eu acum eram plecat in afara de 1 an de zile, si .. eu eram beneficiarul furtului, nu?

Nu vorbi cu mine cu ma,vezi-ti de treaba ta.

View PostJosef_Mengele, on 06 februarie 2013 - 13:36, said:

Holul este spatiu public, la fel cum e holul unei scoli sau al unei institutii.
Daca nu era spatiu public, Electrica nu putea intra decat cu mandat eliberat de procuratura
O,da,holul este un spatiu privat al asociatiei de locatari,si electrica intra deoarece exista un acord tacit in aceasta privinta.

Edited by anaki, 06 February 2013 - 15:36.


#31
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postanaki, on 06 februarie 2013 - 15:26, said:

Iar scrii prostii legislatia  e aceeasi in UE,in cartierele noi de case vile bmp(t)-urile sunt la limita de proprietate ,iar la blocuri sunt in subsol sau camera special amenajata.,
inseamna ca la mine se afla intr-o ghena din aia, si nu respecta legislatia UE, nu? ca doar e vai de ea, si poate umbla oricine acolo
in plus multe case de ce nu au contorul la limita de proprietate, ci in curte? e o tampenie asta cu contoarele "afara", in vazul tuturor. legi tampite, facute de tampiti
toate contoarele trebuiau din start mutate in apartament, astfel se evita orice suspiciune de furt, si proprietarul era direct raspunzator de starea/integritatea contorului

Edited by Talkabout, 06 February 2013 - 16:01.


#32
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postanaki, on 06 februarie 2013 - 15:26, said:

Ce vorbesti?Daca beneficiarul furtului esti chiar tu,ce crezi ca aia sunt prosti?
Instanta functioneaza cu probe, si pe baza prezumtiei de nevinovatie.

Iar scrii prostii legislatia  e aceeasi in UE,in cartierele noi de case vile bmp(t)-urile sunt la limita de proprietate ,iar la blocuri sunt in subsol sau camera special amenajata.,
Nu contest pozitionarea contoarelor, dar repet: Nu le vezi! Or fi in camine subterane, or fi mascate, eu nu am vazut contor. Stiu sigur, ca am pasiunea cand intalnesc unu, sa-i salt siguranta! Nu ma pot abtine! E similar ticul cu cel cu pungile de plastic cu basici!


#33
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postanaki, on 06 februarie 2013 - 15:35, said:

O,da,holul este un spatiu privat al asociatiei de locatari,si electrica intra deoarece exista un acord tacit in aceasta privinta.
si aia care intra de iti baga tot felu de pliante de la Kaufland, Carrefour in posta, aia tot pe baza unui acord intra, nu? cred ca nu gandesti ce zici

Edited by Talkabout, 06 February 2013 - 16:07.


#34
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Ia da-i una sa-i sara pliantu pe motiv ca a incalcat proprietatea privata, sa vezi cum te paste puscaria!

View Postanaki, on 06 februarie 2013 - 15:35, said:

O,da,holul este un spatiu privat al asociatiei de locatari,si electrica intra deoarece exista un acord tacit in aceasta privinta.
Nu exista asa ceva ca acord tacit, daca am contorul in casa, nu inseamna ca le-am dat acordul pt acces. Exista o singura cale pt intrarea cu forta pe proprietatea privata: Mandatul!

Ei intra pe scara cum merg si pe strada.

Edited by Josef_Mengele, 06 February 2013 - 16:05.


#35
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

View PostTalkabout, on 06 februarie 2013 - 16:01, said:

si aia care intra de iti baga tot felu de pliante de la Kaufland, Carrefour in posta, aia tot pe baza unui acord intra, nu?

Asta se imtampla la blocurile fara interfon, ia sa fi fost portar cu dispozitii clare in aceasta privinta .Sunt multe blocuri in Bucuresti unde nu calca din astia cu pliante.

Edited by anaki, 06 February 2013 - 16:07.


#36
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postanaki, on 06 februarie 2013 - 16:05, said:

Asta se imtampla la blocurile fara interfon, ia sa fi fost portar cu dispozitii clare in aceasta privinta .Sunt multe blocuri in Bucuresti unde nu calca din astia cu pliante.
Eu iti spun ca am interfon, si deja problema cu pliantele e veche. similar si la alte scari

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate