Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

consum centrala termica

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Astazi, la inventarierea bunurilor casnice (pentru recalcularea energiei), dansii s-au uitat si la centrala termica si n-am stiut sa zic cat consuma.. ne intereseaza puterea (W). Pe ea nu scrie, am luat cartea tehnica si e un tabel in care scrie asa:

Putere termica utila:
kW   (bara) kW
23,3 (bara)   9,7


(apoi, mai in dreapta)
Putere termica focar:
kW (bara) kW
25,8 (bara) 11,5

(si mai indreapta):
Putere termica a.c.m
kW
23,3

Cum sa inteleg lucrurile astea? De ex, pe televizor scrie clar 63W. La centrala cum sa inteleg? Banuiesc ca doar cat face scanteie se consuma, in rest.. merge gazul, nu? Sau la un fierbator de 1800W, daca il las o ora in priza, va consuma 1.8kWh. As vrea o comparatie similara si in cazul centralei, ca nu inteleg valorile de mai sus.

Mersi

Edited by Talkabout, 04 February 2013 - 21:26.


#2
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013
puterea termica n-are nici o legatura cu consumul electric.trebuia sa fie undeva si consumul electric. la a mea e trecut 130 w.

#3
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Centrala termica de apartament are doi consumatori electrici mari si lati : pompa de recirculare apa si exhaustorul (ventilatorul de la turbo) , ambele insumeaza un consum de 150-200W nimic mai mult , depinde de centrala . Consumul/luna depinde de cit functioneaza centrala in ore la 24 ore x 31 zile , exemplu 5 ore functionare/zi x 200W = 1kW x 31 zile = 31 kW/luna
Ce ai citit pe centrala este puterea debitata la focar ; putere debitata apa calda menajera, putere debitata caldura .

#4
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 hemTT, on 04 februarie 2013 - 21:28, said:

exemplu 5 ore functionare/zi x 200W = 1kW x 31 zile = 31 kW/luna

cum ? P * t = energie. Ce ai incercat sa calculezi aici ?

consumul unei centrale (eu am pe gaz pe gaz, tu, OP, ai electrica inteleg ?) nu e dat de electornicaraia din ea ci de cat gaz / electricitate / lemne / etc poate arde pentru a incalzi casa. Daca ai fost intrebat de cei dela Renel, dupa cate inteleg, iar centrala nu e electrica, nu inteleg rostul intrebarii lor.

#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
da, centrala e pe gaz dar trebuie bagata in priza. o bagi in priza, si merge cu gaz. cum a zis si hemTT
cum sa ma exprim altfel.. nu prea stiu Posted Image

Edited by Talkabout, 04 February 2013 - 21:52.


#6
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Chiar daca e pe gaz consuma si curent, cum spunea cineva mai sus pompa de recirculare si ventilatorul de la cosul de fum. Consumul de curent e trecut in cartea tehnica, sau daca e un model cunoscut ii gasesti specificatiile pe net.

Btw, Talkabout imi poti spune cum fac ei calculul asta al energiei consumate de o casa?

Edited by tauru242, 04 February 2013 - 22:02.


#7
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 george90, on 04 februarie 2013 - 21:48, said:

Ce ai incercat sa calculezi aici ?
Asta a cerut omul , cum sa calculeze cit curent consuma o centrala de apartament pe gaz . Am dedus ca e pe gaz spunind de "focar" , cele electrice nu au asa ceva .

#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 Talkabout, on 04 februarie 2013 - 21:17, said:

Astazi, la inventarierea bunurilor casnice (pentru recalcularea energiei), dansii s-au uitat si la centrala termica si n-am stiut sa zic cat consuma.. ne intereseaza puterea (W). Pe ea nu scrie, am luat cartea tehnica si e un tabel in care scrie asa:

Putere termica utila:
kW   (bara) kW
23,3 (bara)   9,7


(apoi, mai in dreapta)
Putere termica focar:
kW (bara) kW
25,8 (bara) 11,5

(si mai indreapta):
Putere termica a.c.m
kW
23,3

Cum sa inteleg lucrurile astea? De ex, pe televizor scrie clar 63W. La centrala cum sa inteleg? Banuiesc ca doar cat face scanteie se consuma, in rest.. merge gazul, nu? Sau la un fierbator de 1800W, daca il las o ora in priza, va consuma 1.8kWh. As vrea o comparatie similara si in cazul centralei, ca nu inteleg valorile de mai sus.

Mersi
Nu stiu nimic despre "recalcularea energiei".Mie nu mi-a cerut nimeni niciodata asa ceva.Dar,pot sa-ti spun despre centrala:
O centrala termica face caldura prin arderea gazului.Daca te uiti pe orice factura de gaz,vei vedea scris ca 1m3 de gaz=10,4..kWh (aproximativ).Deci,il poti echivala cu  5 calorifere electrice de 2kW fiecare care merg 1 ora.(energia se masoara in kWh).
Dar centrala nu merge la o putere fixa,constanta.Ea variaza permanent puterea intre una maxima si una minima.Astea sunt valorile pe care le gasesti in datele tehnice ale centralei:
Puterile de 23,3 si 9,7kW sunt puterile utile,maxima si minima.Sub 9,7kW,centrala nu poate functiona.
Cele de 25,8 si 11,5kW sunt puterile consumate (gazul ars in focar).Daca faci calculul Pu/Pc=randamentul Iti da la Pmax randamentul (eta)=90,1% iar la Pmin randam.=84,3%.
Astea sunt randamente mici pentru o centrala moderna...probabil ca e o centrala cu tiraj natural.

Asa cum s-a mai spus,centrala consuma si energie electrica,dar putina.Daca e cu tiraj natural,atunci nu are exhaustor (ventilator) si consuma doar pompa si vana de gaz (electrica)...aprox 80W (electronica nu se pune la socoteala,consuma f putin).Daca e turbo,consumul electric e de 130-150W.

Pentru un calcul energetic al locuintei,poti calcula dupa factura de gaz pe o luna,cati kWh (~m3) de gaz ai consumat (in medie).Desigur,consumul depinde de temperatura exterioara si de cea interioara.Probabil sunt niste normative,dar nu cunosc.

#9
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 tauru242, on 04 februarie 2013 - 22:00, said:

Btw, Talkabout imi poti spune cum fac ei calculul asta al energiei consumate de o casa?
Nu stiu exact. au cica un program, autorizat de ANR, care calculeaza estimativ consumul lunar, in functie de niste medii (putere, timpi de functionare, etc).
Ma tem ca in cazul meu poate iesi mai mult decat realitatea.. au numarat inclusiv toate spoturile din sufragerie + jumatate de balcon, spatii care sunt GOALE (nu stau acolo) si, evident, nu aprind nimic acolo. e la mintea cocosului ca acolo nu se consuma nimic, deci nu trebuiau luate in calcul

 danpet, on 04 februarie 2013 - 22:40, said:

O centrala termica face caldura prin arderea gazului.Daca te uiti pe orice factura de gaz,vei vedea scris ca 1m3 de gaz=10,4..kWh (aproximativ).Deci,il poti echivala cu  5 calorifere electrice de 2kW fiecare care merg 1 ora.(energia se masoara in kWh).
Asa cum s-a mai spus,centrala consuma si energie electrica,dar putina.Daca e cu tiraj natural,atunci nu are exhaustor (ventilator) si consuma doar pompa si vana de gaz (electrica)...aprox 80W (electronica nu se pune la socoteala,consuma f putin).Daca e turbo,consumul electric e de 130-150W.

Deci stai sa inteleg.. luna trecuta am consumat 50 metri cubi de gaz. asta inseamna ~50-60kWh. Deci pot sa ma iau dupa asta, sau dupa a doua fraza a ta, cea cu 130-150W (da, are turbo). Sau poate nu vad eu legatura intre prima fraza (metri cubi / kWh) si a doua (cea cu electricitatea). Dar, probabil tin cont numai de a 2-a, din moment ce subiectul principal e.. energia electrica

#10
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
da, numai de a doua. Nu ii doare pe cei dela Enel cat gaz a papat centrala ta, doar de curent ii doare pe ei.

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca spuneai de la inceput ca te intereseaza doar energia electrica,era mai simplu,nu ma mai complicam cu explicatiile despre energia termica (e tot energie).
50m3 de gaz=peste 500 kWh...daca te-ai incalzi pe electric,te-ar costa de 3,1 ori mai scump.
Intr-o luna de iarna,o centrala turbo consuma aprox 30kWh energie electrica...cam cat o combina frigorifica clasa A.Sper sa te ajute.

#12
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 danpet, on 04 februarie 2013 - 23:05, said:

Intr-o luna de iarna,o centrala turbo consuma aprox 30kWh energie electrica...cam cat o combina frigorifica clasa A.Sper sa te ajute.
eu o sa mai tai in cazul meu.. centrala nu merge noaptea, iar in medie merge cam 2h / zi (putin incalzit seara + niste apa calda). nu o las noaptea sa mearga intrucat am o camera calduroasa si bloc izolat
dar am inteles cum sta treaba, mersi

#13
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 danpet, on 04 februarie 2013 - 23:05, said:

Daca spuneai de la inceput ca te intereseaza doar energia electrica,era mai simplu,nu ma mai complicam cu explicatiile despre energia termica (e tot energie).
50m3 de gaz=peste 500 kWh...daca te-ai incalzi pe electric,te-ar costa de 3,1 ori mai scump.
Intr-o luna de iarna,o centrala turbo consuma aprox 30kWh energie electrica...cam cat o combina frigorifica clasa A.Sper sa te ajute.
Depinde de modul de functionare, daca apa in calorifere e pompata continuu, consumul e substantial.

#14
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Chiar daca ar merge pompa in continuu, pompa consuma 60W si este inclusa in centrala. Toata centrala consuma intre 150 si 200W cuprinzand arzatorul, placa electronica pompa, etc.

#15
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Am revenit. Deci fiti atenti ce recalcul al energiei au facut ei (zic ei ca au fost "generosi", au facut pe ultimele 3 luni, pentru ca puteau sa faca si pe un an).  Atasez poza si vedeti si voi bunurile inventariate.

Deci, negasind cartea tehnica a centralei, nu am stiut ce sa le zic, si ei ma trezesc ca au pus la hidropompa,150 W (cand de fapt in realitate, m-am interesat, si nu consuma mai mult de 65-70). Apoi, la iluminat iarasi.. vedeti cat a iesit (675 kWh in 3 LUNI!). E vorba de 2.5 luni de iarna (din 15.11 pana in 01.02). La penultima e vorba de caLc personal (laptop), al carui incarcator are 65W. Auzi acolo.. televizor 300 de ore (pe luna), iluminat 180 ore, laptop 300 ore Posted Image  frate... n-am mai vazut asa ceva. cica se calculeaza in baza unui program, stabilit de ANRE (nu stiu de ce tine cont programul ala, dar sigur nu tine cont de numarul persoanelor care stau in apartament; una e sa stai singur si alta 4). La un calcul ar reiesi ca eu in 3 luni am consumat.. nu mai putin de 282 kWh!!

Am fost nevoit sa semnez intrucat altfel riscam sa imi si desfaca contractul, si clar nu imi puneau contor.
Asadar eu, nevinovat, am platit exact cat scrie acolo.
Romania, te iubim!

Attached Files


Edited by Talkabout, 05 February 2013 - 14:01.


#16
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu cred ca la "hidropompa" au pus de fapt centrala,care chiar consuma cam 150W.In unele centrale sunt pompe de 80-90W.
Nu pot sa inteleg de ce nu ai contor si platesti la pausal astfel de sume.
Eu consum in medie 150kWh pe luna la un apartament de 3 camere,cu centrala,combina frigorifica,masina de spalat automata,1 televizor,2 PC de birou (care merg destul,zilnic).
Cu tot cu abonamentele TV si radio platesc facturi de aprox 80-100 lei/luna.

#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 Talkabout, on 05 februarie 2013 - 13:57, said:

Am reveni
In alte tari ,alte regii aveai mult mai multe probleme,la ce scrii tu ,chiar au fost onesti.

#18
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 anaki, on 05 februarie 2013 - 19:10, said:

In alte tari ,alte regii aveai mult mai multe probleme,la ce scrii tu ,chiar au fost onesti.
pai da ma da ti se pare normal? tu cand semnezi contractul cu ei semnezi si pentru faptul ca preiei contorul de la vechiul proprietar, in stare BUNA (semnezi, ca n-ai de ales, tu nu te pricepi sa-l verifici si zici ca-i ok). ulterior nu stii nimic ce se mai poate intampla, caci contorul e intr-un loc public. peste nu stiu cat timp iti constata astia ca e furt si te pun sa platesti la pausal, niste sume enorme. nu stiu cat de onesti au fost; dac-ai fi in locul meu, ai mai zice asta? ma tem ca nu..
acum as putea zice simplu.. domle, e vina voastra ca nu ati incuiat usa tabloului si a avut acces oricine. de ce sa pice tot greul acum pe barba mea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate