Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Excursie Apuseni, vreau propuneri traseu.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
vladutzu_16

vladutzu_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 17.07.2007
In vara planuiesc sa vizitez Apusenii, vom fi 3 persoane cu o masina mica, Renault Twingo.
Traseul ar fi asta: Bucuresti - Pitesti - Ramnicu-Valcea - Sibiu - Alba-Iulia - Abrud - Arieseni - Stei - Deva - Petrosani - Obarsia Lotrului - Novaci - Horezu - Rm. Valcea - Bucuresti.
V-as ruga pe cei care cunoasteti zone din traseul asta sa imi recomandati atractii de vizitat. Mi-am propus Rosia Montana, Pestera Scarisoara, Pestera Ursilor, Transalpina, Cetatea Alba-Iuliei, Man. Horezu, Man. Cozia.
Timpul va fi de o saptamana, sper sa imi ajunga sa vad cat mai multe, dar nu prea stiu unde sa ma cazez, respectiv in ce orase sa innoptez in cele 6 nopti. Astept sugestii, multumesc!

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007
La Rimetea/Coltesti e fain (jud Alba), Rimetea e un sat cu case vechi bine pastrate, iar la Coltesti, care e langa Rimetea, este o pensiune faina, Conacul Secuiesc, ai putea sta acolo o noapte ... are si site web. Peisaj fain (o stanca mare interesanta), mancare foarte buna, cazare ... este si o ruina de ceva cetate in zona, pe un varf de deal. Drumul spre Valea Ariesului prin Rimetea e bun doar in judetul Alba, insa drumul prost din judetul Cluj are doar vreo 5 km. Ai putea vizita si salina de la Turda, e destul de interesanta de cand a fost modernizata. Prin Apuseni lumea recomanda Padis pentru iubitorii de natura, eu n-am fost. In general Valea Ariesului are peisaje faine, dar cazari putine. Eu as merge incolo de la Alba la Turda, cu vizita la Salina si eventual Cheile Turzii, iar dupa ce te intorci de la Scarisoara/Arieseni as veni pe la Rimetea.

Legat de manastiri, eu as vizita intai Manastirea Argesului, mi s-a parut mai interesanta decat Cozia, adica e o manastire mai aparte ca si arhitectura, si poti continua drumul pe Transfagarasan si sa te intorci pe Transalpina. Pe langa Sibiu ar merita probabil sa te cazezi o seara ...

#3
newwen85

newwen85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 02.06.2011
Salut,
ai mai multe trasee la alegere, dar nu rata: Transfagarasanul-Sibiu(obiective turistice)-zona Arieseni(groapa Ruginoasa, P.Scarisoara), Beius(Stana de vale, L.Lesu,Dragan), Salina Turda(super frumoasa),Cheile Turzii, Transalpina, Novaci(P.Muierilor neaparat)
Ai putea sa te extinz putin daca faci un traseu asa mare.

#4
vladutzu_16

vladutzu_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 17.07.2007
Multumesc pentru sfaturi, dar as cam vrea sa merg pe valea oltului, pe Transfagarasan am mai fost, am vazut si curtea de arges deci plecarea va fi buc-pitesti-ramnicu valcea-sibiu, eventual de la pitesti pot sa ma abat pe la curtea de arges, dar fara transfagarasan. As fi vrut si eu sa fac cheile turzii, dar nu stiu dca pot sa le includ, avand in vedere ca o sa ma intorc pe la Deva etc.
Nu stiu cam cat o sa fac pana la sibiu de ex, daca sa innoptez acolo prima oara sau mai departe la Alba-iulia.
Si pe partea de intoarcere, pe la Deva, hunedoara, stiti ceva atractii mai ascunse, in afara de cetatea devei?

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007
La Hunedoara ai Castelul Corvinestilor care ar fi interesant.

#6
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012
Langa Hateg, se poate vizita biserica Densus, cea mai veche biserica din Romania  in care se tin slujbe si  in prezent, avand si o arhitectura deosebita, deasemenea Sarmizegetusa  Ulpia Traiana.
LA Sibiu - Muzeul Astra
La Hunedoara -castelul Corvinilor, intre Hateg si Hunedoara se poate vizita manastirea Prislop.
In Garda de Sus( langa Arieseni) -Scarisoara, catunul Casa de piatra cu pestera Coiba mare si Ghetarul Vartop, Cheile Ordancusei, Pestera Poarta lui Ionele
Din Arieseni sau Vartop  se poate ajunge pe vf Bihorul , la  cascada Varciorog, Groapa Ruginoasa, etc
Pana in Garda de sus se poate ajunge in comuna Vidra( Avram Iancu) sau in Horea( din Albac) , muntele Gaina, etc
Langa Petrosani e pestera Bolii
Pe Transalpina intre Obarsia Lotrului si Sebes - Barajul si Lacul Oasa si manastirea Oasa de acolo se poate ajunge in Luncile Progoanei si cabana Sureanu si iezerul Sureanu, etc
La Chiscau Pestera Ursilor si Muzeul etnografic  Aurel Flutur
Se poate ajunge pana in Padis din Chiscau si chiar se poate traversa iesind la Huedin , prin Rachitele ( cascada Valul Miresei, lacul Belis-Fantanele
dincolo de Beius se poate vizita Pestera cu Cristale ( la Rosia) plus daca va plac drumetiile pe trasee ( zona Padis/ Cetatile Ponorului)

si tot asa.......

#7
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012
Langa Hateg, se poate vizita biserica Densus, cea mai veche biserica din Romania  in care se tin slujbe si  in prezent, avand si o arhitectura deosebita, deasemenea Sarmizegetusa  Ulpia Traiana.
LA Sibiu - Muzeul Astra
La Hunedoara -castelul Corvinilor, intre Hateg si Hunedoara se poate vizita manastirea Prislop.
In Garda de Sus( langa Arieseni) -Scarisoara, catunul Casa de piatra cu pestera Coiba mare si Ghetarul Vartop, Cheile Ordancusei, Pestera Poarta lui Ionele
Din Arieseni sau Vartop  se poate ajunge pe vf Bihorul , la  cascada Varciorog, Groapa Ruginoasa, etc
Pana in Garda de sus se poate ajunge in comuna Vidra( Avram Iancu) sau in Horea( din Albac) , muntele Gaina, etc
Langa Petrosani e pestera Bolii
Pe Transalpina intre Obarsia Lotrului si Sebes - Barajul si Lacul Oasa si manastirea Oasa de acolo se poate ajunge in Luncile Progoanei si cabana Sureanu si iezerul Sureanu, etc
La Chiscau Pestera Ursilor si Muzeul etnografic  Aurel Flutur
Se poate ajunge pana in Padis din Chiscau si chiar se poate traversa, dar verificand inainte starea drumului din Padis spre Rachitele, fiind forestier, (eu l-am facut acum 2 ani cu un Ford Fiesta) iesind la Huedin , prin Rachitele ( cascada Valul Miresei, lacul Belis-Fantanele
dincolo de Beius se poate vizita Pestera cu Cristale ( la Rosia) plus daca va plac drumetiile pe trasee ( zona Padis/ Cetatile Ponorului)

si tot asa.......

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 vladutzu_16, on 03 februarie 2013 - 00:29, said:

Traseul ar fi asta: Bucuresti - Pitesti - Ramnicu-Valcea - Sibiu - Alba-Iulia - Abrud - Arieseni - Stei - Deva - Petrosani - Obarsia Lotrului - Novaci - Horezu - Rm. Valcea - Bucuresti.
V-as ruga pe cei care cunoasteti zone din traseul asta sa imi recomandati atractii de vizitat. Mi-am propus Rosia Montana, Pestera Scarisoara, Pestera Ursilor, Transalpina, Cetatea Alba-Iuliei, Man. Horezu, Man. Cozia.
Timpul va fi de o saptamana, sper sa imi ajunga sa vad cat mai multe, dar nu prea stiu unde sa ma cazez, respectiv in ce orase sa innoptez in cele 6 nopti.

Între Piteşti şi Râmnicu-Vâlcea, poţi face un popas la Mânăstirea Cotmeana (există indicator pe şosea - spre stânga (sud) vreo 5km, imediat ce cobori din Linteşti).
În complex, în afară de biserica nouă, frumos pictată pe exterior şi interior:
Attached File  20101113 055.jpg   354.01K   10 downloads Attached File  20101113 065.jpg   248.84K   6 downloads Attached File  20101113 074.jpg   366.3K   5 downloads Attached File  20101113 068.jpg   364.96K   7 downloads,

se află biserica veche, cea mai veche din Ţara Românească, ce conţine fresce valoroase:
Attached File  20101113 006.jpg   362.61K   8 downloads Attached File  20101113 054.jpg   197.85K   7 downloads Attached File  20101113 014.jpg   392.37K   7 downloads Attached File  20101113 030.jpg   343.76K   6 downloads

Attached File  20101113 038.jpg   348.09K   6 downloads Attached File  20101113 035.jpg   315.25K   6 downloads Attached File  20101113 022.jpg   293.32K   5 downloads Attached File  20101113 050.jpg   309.95K   5 downloads.

Am vizitat mânăstirea în noiembrie 2010 şi m-am felicitat. Trecusem de muuuulte ori pe şosea către Vâlcea şi mai departe, şi de fiecare dată am depăşit cu regret intersecţia respectivă, fiind pe fugă. Vizita merită cu prisosinţă, nu pierzi nici mult timp şi e asfalt până la poarta mânăstirii.

Un alt obiectiv de vizitat ar fi Râpa Roşie (din municipiul Sebeş intri la dreapta pe drumul spre Daia Română şi la un moment dat faci la stânga spre nord - nu am fost, doar ştiu despre acest impresionant fenomen de eroziune şi l-am localizat foarte exact pe maps.google).

Iar la întoarcere, dacă tot treci prin municipiul Brad, îţi recomand recent redeschisul Muzeu al Aurului. Am tot încercat 3 ani la rând să-l vizităm (2003 - 2005), dar de fiecare dată ora la care am trecut prin Brad a fost nepotrivită (6.00 dimineaţa). Dacă reuşeşti să treci prin Brad când muzeul e deschis, dacă vă pasionează florile de mină cu intercalări de aur pur, atunci nu rataţi o vizită. Şi eu îl tot "vânez", vreau neapărat să văd muzeul ăsta, e unic în Europa.

Şi ar mai fi şi alte multe obiective turistice la o aruncătură de băţ de traseul vostru, obiective ce nu-ţi ocupă mult timp, şi care chiar merită să fie vizitate (de ex. biserica de lemn din Rieni). Caută pe net şi obiectivele din Sibiu (biserici, pieţe, turnuri, Muzeul Bruckenthal, Muzeul de istorie şi Muzeul Satului - Astra) şi din împrejurimi (de ex. colecţia de icoane pictate pe sticlă, din Săcel), mai ales dacă prima noapte o petreceţi în Sibiu (în locul vostru, eu aş sta chiar primele 2 nopţi, ca să aveţi mai mult timp pentru vizite).

În fine, dacă-mi mai vin idei o să mai intervin, poate te ajută.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 20 February 2013 - 20:14.


#9
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 OvidiuNS, on 20 februarie 2013 - 20:08, said:

din împrejurimi (de ex. colecţia de icoane pictate pe sticlă, din Săcel)
Colectia - muzeu de icoane pe sticla este in Sibiel (la cativa km de la soseaua E81), nu in Sacel.
Langa Sacel, recomand cu caldura Biserica evanghelică fortificată din Cristian (se vede din E81, este la cateva sute de metri de acesta). Este ceva aparte.

Edited by BlueKing-69, 23 March 2013 - 12:47.


#10
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 BlueKing-69, on 23 martie 2013 - 12:43, said:

Colectia - muzeu de icoane pe sticla este in Sibiel (la cativa km de la soseaua E81), nu in Sacel ...

Corect, mulţumesc pentru atenţionare. Evident că de Sibiel e vorba, m-am zăpăcit, îmi cer mii de scuze !
Pffffff, ce ruşine mi-e. Iertaţi-mă, oameni buni, n-a fost cu intenţie.

Sănătate şi toate cele bune !

#11
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Chestia este ca ma pusesesi pe ganduri: merg de cel putin doua ori pe an la Sacel si nu stiam de muzeul "tau" Posted Image

#12
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
decat sa vizitezi manastiri, care sincer, nu-s chiar atat de interesante... mai bine te abati pe la cetatile dacice (Deva-Orasite-Costesti), care sunt 3 la numar si le poti face pe toate 3 intr-o zi daca ai vointa. din costesti poti pleca spre hunedoara - sa vezi castelul si daca ai timp, in hateg sa vezi rezervatia de zimbri.
merita sa-ti "rupi" maxim 2 zile.

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 vladc, on 25 martie 2013 - 20:48, said:

decat sa vizitezi manastiri, care sincer, nu-s chiar atat de interesante... mai bine te abati pe la cetatile dacice ...

Poţi specifica faptul că mânăstirile "nu-s chiar atat de interesante"...pentru tine, poate pentru alţii sunt must-see, nu avem de unde şti ce-şi doresc alţii.
Eu încerc să-mi fac datoria şi să informez şi pe alţii despre toate obiectivele turistice despre care ştiu şi-mi amintesc. Ce-şi vor alege să vadă, e în funcţie de dorinţele lor, de puteri, de timpul avut la dispoziţie etc.

În altă ordine de idei, recomandările despre cetăţile dacice şi castelul de la Hunedoara sunt super.
Un semn de întrebare mi-aş pune legat de rezervaţia de zimbri. Anume, acela că acu' câţiva ani rămăseseră doar 2 zimbri jigăriţi. S-a remediat cumva situaţia între timp, au mai adus zimbri de prin alte părţi ? Ce ştii ?


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 26 March 2013 - 18:09.


#14
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
evident ca vorbeam mai mult din punctul meu de vedere in legatura cu vizitarea manastirilor. (nu inteleg cu ce ajuta daca vezi 1000 manastiri).

cat despre zimbri... acum 2 ani erau vreo 11 cred - cu puradei cu tot (vreo 2 pui). nu stiu in prezent cati (mai) sunt.

merita sa ajungi la ei, macar pentru linistea din rezervatie (este doar punctul meu de vedere - am repetat, ca sa se inteleaga).

#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 vladc, on 26 martie 2013 - 18:29, said:

... despre zimbri... acum 2 ani erau vreo 11 cred - cu puradei cu tot (vreo 2 pui) ...

Aaaa, atunci e chiar interesant. Eu mă refeream la situaţia de acum vreo 10 ani, când era jale.
Gata, dom'le, am băgat informaţia la cutiuţă şi cu prima ocazie o să calc şi eu pe-acolo.


Sănătate şi tcb !

#16
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,544
  • Înscris: 09.09.2017
Peisaje ca în Austria și prețuri foarte mici. ”Colțul de Rai” din România

Edited by leusteanul, 25 August 2019 - 22:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate