Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Contoare Pasante utilizate de furnizor

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Salut! Sunt curios daca furnizorii de gaze, de electricitate, de apa, etc, utilizeaza contoare pasante pt masurarea unui grup de clienti.

Am gasit un contor intr-o instalatie, si nu stiu al cui e, si la ce foloseste. Practic acolo e un punt de delimitare intre 15 consumatori, si un consumator comun, dar sunt 17 contoare.
Aceeasi intrebare pt gaze, e un contor mare, si sunt 15 mici. Contorul insa e ascuns, intr-o cutie pe cealalta parte, nu pe unde vine gazul.

Care e rolul lor, pana la urma? Sunt neconcordantele dintre contoare indicii unor furturi? Poate distribuitorul sa obtina mandat si sa determine inceperea unei actiuni penale, impotriva unui grup de consumatori, doar pe baza neconcordantei dintre aceste contoare?

Tin minte un prieten, avea in aragaz bagat un compresor, munca a dracu sa modifici aragazul. Cand apasa pe butonul de la rotisor, compresorul baga aer in instalatia de gaze, si contorul se invartea inapoi. El baga aer putin si des, dar l-am sfatuit eu sa bage rar si mult, ca nu i-au facut vecinii nimic sa ii rupa la facturi.

Acum eu ma regasesc in aceeasi situatie cu vecinii acestui prieten, dar doar la electricitate. Am consum mare si inexplicabil, consum ce a sarit deodata, fara schimbarea consumatorilor, ci datorita schimbarii contoarelor. Am schimbat contorul, si degeaba. Am dat banii la electrica de pomana! Am pus pasant, e identic. Dar totusi, nu trebuia sa-mi consume mai mult de 20kwzi, si imi consuma 50!

Sa fie curenti de fuga, sa fure cineva curent de la mine, sau sa pompeze vre-un destept energie aparenta in sistem, eu sa o consum, sa imi inregistreze, dar sa nu am lucru "mecanic" dupa urma ei?

I-am cerut furnizorului indicatiile contorului pasant cel mai apropiat, si suma contorilor din aval, a negat existenta acestuia! Sigur, e in avantajul lor, unii strica karma curentului alternativ, si prostii platesc. Ce fericire pe chipurile lor, cand contorul de grup arata mai mult decat suma tuturor, desi trebuie sa arate mai putin, datorita pierderilor mari la electricitate!

Edited by Josef_Mengele, 02 February 2013 - 16:40.


#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Despre ce fel de contori vorbim? trifazici? monofazici? Din punct de vedere contractual furnizorul nu are treaba cu contorii pasanti, spui ca ai un contor pe care l-ai dublat cu propiul contor pasant si iti arata un consum identic dar totusi mai mare decat anterior? Va trebui sa iti faci o estimare de consum, putere instalata ori ore de functionare pe consumatori, este posibil ca sa fi fost legat gresit contorul anterior (la trifazic daca ai un curent inversat se anuleaza doi fazori si se inregistreaza doar unul, adica se inregistreaza doar o treime din consumul real) si acum ai de fapt consumul real, ai incalzire electrica pe acolo? daca da sa nu te miri de consumul mare.

#3
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Furnizorii, au, trebuie sa aiba, contoare proprii, cu care contorizeaza grupuri de consumatori, racordati individual, si contorizati si separat. Desi sunt sigur de asta, nu am dovada!

De asemenea, intr-un punct de consum, unde am instalat un calculator Ericsson, cu consum declarat de 18,4 - 19,6 KWh/zi, care poate fi alimentat atat monofazat cat si trifazat.
Bransamentul electric e monofazat!

Consumul lunar pana la schimbarea contorului, era de 600 KWh, dar dupa, a explodat! Consumul lunar a crescut la 1500 KWh, ceea ce e enorm. Spatiul nu are incalzire, iar racirea se face automat, daca in incinta se ating 36C. Se ating doar vara, rar!

Acum, ce treaba are una cu alta! Spatiul meu, se afla intr-un bloc de 16 apartamente, am gresit mai sus, si contine 16 contori monofazati, pt toti consumatorii, si inca 1 contor, pt spatiile comune. De asemenea, eu am propriul contor. Deci 17 contoare. Dar mai e unul, trifazat, si nu stiu al cui e (blocul nu are lift, sau spatii comerciale) ca nimeni nu are trifazat, si indicatorul arata ca s-au consumat MW pe el, si banuiesc ca e un contor colectiv, pus pt a verifica daca vre-unul dintre consumatori fura, altceva nu pricep.

Si vreau sa ma folosesc si eu de indicii acelui contor, sa aflu si eu, daca sunt furat! Voi nu va mirati daca becul de 100Watt consuma 250? Si foarte ciudat, consumul e acelasi, luna de luna, nu variaza factura lunara cu mai mult de 50 de KWh, care nu inseamna decat diferente orare dintre momentele citirii!

Am verificat cu becul, scotand calculatorul din priza (are baterii integrate pe 20 de minute, declaratiile producatorului includ bateriile)
Am verificat cu contoare pasante! Consumul e real.

Nici un bec n-am pus in plus, doar atat, contorul cu disc a fost schimbat cu cel electronic.

Edited by Josef_Mengele, 02 February 2013 - 18:04.


#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Spui ca ai verificat cu un bec de 100w si consumul estimat indicat era de 250? Evident inteleg ca ai estimat consumul prin calcul pe o perioada mai mica deoarece nu poti oprii calculatorul mai mult de 20 min.
Intrebare, cand deconectezi tot, contoarul mai inregistreaza ceva? daca da este posibil sa ai o punere la masa in vre-o doza de legatura.
Daca contorul iti indica consum si cu consumatorii deconectati va trebuii sa verifici si rezistenta de izolatie a fazei fata de pamant dar si fata de nul, daca ai instalatie veche cu doze metalice e posibil sa ai o faza care atinge peretii metalici ai dozei.
Verifica si dozele sau prizele care sunt amplasate pe peretii care dau spre vecini, e posibil sa ai vreun consumator suplimentar.
Verifica pe tabloul cu contorii cu un aparat de masura ce tensiune ai intre nulul retelei (ala care e conectat inclusiv la contori) si carcasa tabloului, inclusiv verifica daca tabloul are pamantare.
Daca ai o diferenta intre nulul de lucru si pamantare mai mare de 10 V inseamna ca aveti o problema cu nulul si reteaua isi creeaza un nul fals prin consumatori iar circulatia de curent poate afecta precizia contoriilor.

L.E. Daca te intrebi de ce a aparut problema chiar la schimbarea contorilor e posibil ca sa ai vreun vecin care avea un contor domesticit si la schimbare nu a avut incotro si a cautat alta metoda, prizele din apartamente corespund ca pozitie pe pereti si e simplu ca daca demontezi o priza sa ai vedere spre priza vecinului Posted Image asa erau facute instalatiile inainte in blocurile din pereti prefabricati.

Edited by eugeniusro, 02 February 2013 - 18:24.


#5
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 Josef_Mengele, on 02 februarie 2013 - 16:32, said:

Salut! Sunt curios daca furnizorii de gaze, de electricitate, de apa, etc, utilizeaza contoare pasante pt masurarea unui grup de clienti.

Am gasit un contor intr-o instalatie, si nu stiu al cui e, si la ce foloseste. Practic acolo e un punt de delimitare intre 15 consumatori, si un consumator comun, dar sunt 17 contoare.
Aceeasi intrebare pt gaze, e un contor mare, si sunt 15 mici. Contorul insa e ascuns, intr-o cutie pe cealalta parte, nu pe unde vine gazul.

Care e rolul lor, pana la urma? Sunt neconcordantele dintre contoare indicii unor furturi? Poate distribuitorul sa obtina mandat si sa determine inceperea unei actiuni penale, impotriva unui grup de consumatori, doar pe baza neconcordantei dintre aceste contoare?

Tin minte un prieten, avea in aragaz bagat un compresor, munca a dracu sa modifici aragazul. Cand apasa pe butonul de la rotisor, compresorul baga aer in instalatia de gaze, si contorul se invartea inapoi. El baga aer putin si des, dar l-am sfatuit eu sa bage rar si mult, ca nu i-au facut vecinii nimic sa ii rupa la facturi.

Acum eu ma regasesc in aceeasi situatie cu vecinii acestui prieten, dar doar la electricitate. Am consum mare si inexplicabil, consum ce a sarit deodata, fara schimbarea consumatorilor, ci datorita schimbarii contoarelor. Am schimbat contorul, si degeaba. Am dat banii la electrica de pomana! Am pus pasant, e identic. Dar totusi, nu trebuia sa-mi consume mai mult de 20kwzi, si imi consuma 50!

Sa fie curenti de fuga, sa fure cineva curent de la mine, sau sa pompeze vre-un destept energie aparenta in sistem, eu sa o consum, sa imi inregistreze, dar sa nu am lucru "mecanic" dupa urma ei?

I-am cerut furnizorului indicatiile contorului pasant cel mai apropiat, si suma contorilor din aval, a negat existenta acestuia! Sigur, e in avantajul lor, unii strica karma curentului alternativ, si prostii platesc. Ce fericire pe chipurile lor, cand contorul de grup arata mai mult decat suma tuturor, desi trebuie sa arate mai putin, datorita pierderilor mari la electricitate!

Vorbesti pe langa realitate/

#6
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
ce nu crezi ca aproape se poate tripla consumul unu dispozitiv electronic? Sau ca nu sunt contoare pasante? O sa vad eu al cui e, ca am taiat firele, si nu avea nimeni din bloc curent. Le-am legat pe direct, au trecut cateva luni, nu s-a plans nimeni ca lipseste contorul.

Sau nu crezi faza cu gazul? Stai chill, ca nu mai merge! Au facut una din rotite, pe filet, Daca invarti contorul invers, incepe sa se desfileteze, si gata! Se intrerupe lantul cinematic din numaratori, si te-au prins cu mata in sac! Lumea nu trebuie sa faca ce zic eu, daca nu stie si amanuntele.

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 Josef_Mengele, on 02 februarie 2013 - 18:29, said:

ce nu crezi ca aproape se poate tripla consumul unu dispozitiv electronic? Sau ca nu sunt contoare pasante? O sa vad eu al cui e, ca am taiat firele, si nu avea nimeni din bloc curent. Le-am legat pe direct, au trecut cateva luni, nu s-a plans nimeni ca lipseste contorul.

Sau nu crezi faza cu gazul? Stai chill, ca nu mai merge! Au facut una din rotite, pe filet, Daca invarti contorul invers, incepe sa se desfileteze, si gata! Se intrerupe lantul cinematic din numaratori, si te-au prins cu mata in sac! Lumea nu trebuie sa faca ce zic eu, daca nu stie si amanuntele.

Da o adresa pt verificare,la curent nu gaze,dar daca nu este adevarat suporti consecintele.

#8
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Mai nou esti omologul userului Vodafone de pe forum? Ala macar era mai politicos...
Dreptatii 21 scara 1, bloc e1, e un nenorocit de releu Connex, instalat din 99, care de 10 ani consuma la fel, acum i se tripleaza consumul.

Edited by Josef_Mengele, 02 February 2013 - 18:46.


#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 Josef_Mengele, on 02 februarie 2013 - 18:44, said:

Mai nou esti omologul userului Vodafone de pe forum? Ala macar era mai politicos...
Dreptatii 21 scara 1, bloc e1, e un nenorocit de releu Connex, instalat din 99, care de 10 ani consuma la fel, acum i se tripleaza consumul.

De mine discuti?

#10
pxrotcenoc

pxrotcenoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 16.01.2013

 Josef_Mengele, on 02 februarie 2013 - 18:44, said:


Dreptatii 21 scara 1, bloc e1,

Localitate ?

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ala din poza e blocul unde e amplasat releul?

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 eugeniusro, on 02 februarie 2013 - 19:11, said:

Ala din poza e blocul unde e amplasat releul?

Subiect inchis.

#13
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Acum imi dau seama de o problema, tu vorbesti de contoare pasante dar spui si ca electrica le inlocuieste pe cele vechi deci sunt ale furnizorului, nu sunt pasante, in cazul de fata fiind un bloc de locuinte ar trebuii sa existe cate un contor pentru fiecare apartament plus contorul comun pentru iluminat de scara, inteleg ca blocul nu are lift sau centrala termica (unele blocuri au si boxe la subsol dar tot pe cel comun trebuie sa apara).
Contorul mare de care spui poate este pus ulterior pentru cineva care si-a tras instalatie electrica in vreun garaj, sau vre-o privatizare, chiosc ceva prin apropiere, vezi unde duce bransamentul.
Revenind la problema tu spui ca ai deconectat un contor si te-ai folosit de el ca sa iti verifici consumul, iar pe propietarul contorului l-ai conectat direct? ia vezi nu e asta?
http://forum.softped...rent-electrica/
Ar fi o chestie Posted Image cred ca se supara ala si iti arunca antenele in strada Posted Image , solutia este ca trebuie sa chemi acolo pe cei de la electrica si sa remediati problema, eventual faci reclamatie privind consumul contorului si ceri o expertiza metrologica inclusiv trebuie sa chemi o firma care este atestata sa faca masuratori PRAM sa verifice instalatia electrica.

#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 eugeniusro, on 03 februarie 2013 - 08:22, said:

Revenind la problema tu spui ca ai deconectat un contor si te-ai folosit de el ca sa iti verifici consumul, iar pe propietarul contorului l-ai conectat direct? ia vezi nu e asta?
http://forum.softped...rent-electrica/
Asa  ceva nu se face,poate avea mari probleme proprietarul sau cel care care a legat pe direct bransamentul respectiv,luand contorul furnizorului.

#15
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Inca investighez! Imi vor schimba "calculatorul" cu unu identic, de pe Maniu, care merge cu antenele montate deja, si operatiunea e simpla, sa vedem daca si acolo consuma mult! S-o fi stricat calculatorul, or fi intrat bateriile in scurt, o avea curenti de fuga, ca nu exista diferentiale montate.

 anaki, on 03 februarie 2013 - 11:05, said:

Asa  ceva nu se face,poate avea mari probleme proprietarul sau cel care care a legat pe direct bransamentul respectiv,luand contorul furnizorului.
Are pe dracu, nu s-a plans nimeni! Sigur era un pasant ceva, si sigur ELECTRICA nu are permisiunea Asociatiei de a gazdui echipamente pe proprietate privata, ca am intrebat pe toata lumea ce e cu contorul ala, si nimeni nimic!

 eugeniusro, on 03 februarie 2013 - 08:22, said:

Revenind la problema tu spui ca ai deconectat un contor si te-ai folosit de el ca sa iti verifici consumul, iar pe propietarul contorului l-ai conectat direct? ia vezi nu e asta?
http://forum.softped...rent-electrica/
Ar fi o chestie Posted Image cred ca se supara ala si iti arunca antenele in strada Posted Image , solutia este ca trebuie sa chemi acolo pe cei de la electrica si sa remediati problema, eventual faci reclamatie privind consumul contorului si ceri o expertiza metrologica inclusiv trebuie sa chemi o firma care este atestata sa faca masuratori PRAM sa verifice instalatia electrica.
Dupa cum spuneam, e bloc mic, de 16 apartamente, toti au contoare, si Asociatia mai are unu, nimeni nu are trifazat! Nu exista magazine, sau cabinete in bloc. Cand am taiat firele, nimeni din bloc nu a mai avut curent, deci sigur e un contor general! Daca lumea avea curent cu firele taiate, nu eram dobitoc sa le mai leg!

Daca citeai, vedeai ca am urmat caile legale, si am platit milioane bune degeaba. Nu am fost invitat pt a participa la verificarea metrologica, doar mi s-a transmis raspunsul, si desi am platit noul contor, vechiul contor a ramas in posesia Electrica, si acum ma judec pt el.

Edited by Josef_Mengele, 04 February 2013 - 16:24.


#16
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Oricum nu verificarea metrologica te intereseaza pe tine, spui ca oricum contorul actual l-ai verificat chiar tu punand-ul inseriat cu celalalt si ai acelasi consum.
Tie iti trebuie o verificare PRAM a instalatiei electrice de dupa contor, asta pentru cazul ca ai defecte de izolatie care genereaza pierderea, si deasemenea iti trebuie si o analiza a instalatiei sa vezi ca nu ai si pe altcineva conectat fraudulos pe instalatia ta.

#17
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Banuiesc si consumatorul pt ca tine minte:

Desi consum mai mult, consumul este exact! luna de luna, acelasi consum orar!

#18
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Josef_Mengele, on 04 februarie 2013 - 18:37, said:

Banuiesc si consumatorul pt ca tine minte:

Desi consum mai mult, consumul este exact! luna de luna, acelasi consum orar!

o pierdere prin defect de izolatie ar putea genera un consum suplimentar constant, in alte locatii cu aceleasi echipamente cum se prezinta consumul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate