Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Windows Phone 7.8

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Buna dimineata Posted Image Tin sa va arat o metoda pentru a beneficia de noul update ( incercata de mine si care functioneaza 100%)
So there has been news that Windows Phone 7.8 would be made available today at a certain time.
When the time hit, Zune reported no updates… I decided to give the “Disconnected Internet” trick a shot. and BAM an update is available! Right now I’m going to OS Version 7.10.8779.8 but I’m assuming this is a prerequisite for Windows Phone 7.8.
To force the update:
1) Turn off cellular data, and Wifi on your phone
2) Connect to Zune, check for updates. It won’t detect one.
3) Change to a different tab other than update in the settings.
4) Disconnect phone, then reconnect it.
5) Now, get ready. You will need to hit the “Update” button and unplug the network cable from your computer exactly 2 seconds after hitting this button. It will present an update is available!
6) Reconnect internet, then hit Update!
7) Now update!
8) Repeat a few times, I’ll post how many updates there are below!

You will need to perform this a bunch of times to make sure that all the prerequisite updates and 7.8 itself gets installed! I’m updating this post as I’m performing this! If you don’t have luck, keep trying! I think the update servers are getting hammered pretty hard, so this may have an effect on plugging the internet at the right time!
First Update (to):
7.10.8779.8
Second Update (to):
7.10.8783.12
Third Update (to):
7.10.8858.136
I’ve had to perform the trick over 10 times to get these 3 updates! Keep trying if it doesn’t work.

Si asa arata finalul la mine in zune Posted Image Spor la update
[ http://i50.tinypic.com/344c9wz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by porcusoru, 31 January 2013 - 08:44.


#20
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
P.S
Inca nu se pot trimite fisiere prin bluetooth Posted Image
Revin cu update despre 7.8

Edited by porcusoru, 31 January 2013 - 09:45.


#21
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postporcusoru, on 31 ianuarie 2013 - 09:45, said:

P.S
Inca nu se pot trimite fisiere prin bluetooth Posted Image
Revin cu update despre 7.8

Edit:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DaP00KhXgrc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pentru a transfera fisiere si Ringtone Maker verificati aici
P.S Rog admini softpedia sa ofere utilizatorilor timp ceva mai mare pentru editarea posturilor asfel sa nu mai fim nevoiti ca in exemplu acesta sa deschidem citate si en citate . Multumesc Anticipat ...

View PostAlex192, on 24 ianuarie 2013 - 13:42, said:

Sper sa vina si optiunea de a pune un mp3 la alarma, deja imi da batai de cap cum suna telefonul dimineata .

Dupa o verificare amanuntita a "noului update" tin sa te informez ca ast lucru este posibil acum Posted Image

Edited by porcusoru, 31 January 2013 - 10:59.


#22
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Deci, operatorul hotaraste cand se va face update-ul, nu ??? Cu noul update e pare ca va functiona  bluetooth share si ringtonemaker...........as incerca sa fortez update-ul dar prefer sa astept varianta VDF.

Edited by floryn-dof, 31 January 2013 - 11:42.


#23
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postfloryn-dof, on 31 ianuarie 2013 - 11:30, said:

Deci, operatorul hotaraste cand se va face update-ul, nu ??? Cu noul update e pare ca va functiona  bluetooth share si ringtonemaker...........as incerca sa fortez update-ul dar prefer sa astept varianta VDF.

Ceva de gen , insa poti face tu acest lucru folosind metoda de mai sus :) care de asfel merge 100% dar daca ai alta marca de telefon decat nokia nu vad de ce te-ai complica sa faci acest update
Parerea mea este ca nu este nimic "spectaculos" decat noua interfata si atat

#24
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Am un Lumia 610, noul update vine cu acea interfata si cu acele 2 aplicatii , bluetooth share si ringtone maker care sunt f utile. Si poate mai are si alte imbunatatiri pe ici-colo.


PS. incerc sa fac acest update cum ai relaltat mai sus dar nu inteleg la pct.3 , ce sa schimb ??? Am deconectat localizarea si am conectat mobilul la Zune dar nu mi-a gasit nici un update. Conexiunea de internet le am oprite, la mine nu mg . Si fi atent: am versiunea 7.10.8773.98 , nici o versiune din ce ai expus tu mai sus. Asta e VDF de Romania.............. Posted Image

Edited by floryn-dof, 31 January 2013 - 12:18.


#25
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postfloryn-dof, on 31 ianuarie 2013 - 12:10, said:

Am un Lumia 610, noul update vine cu acea interfata si cu acele 2 aplicatii , bluetooth share si ringtone maker care sunt f utile. Si poate mai are si alte imbunatatiri pe ici-colo.


PS. incerc sa fac acest update cum ai relaltat mai sus dar nu inteleg la pct.3 , ce sa schimb ??? Am deconectat localizarea si am conectat mobilul la Zune dar nu mi-a gasit nici un update. Conexiunea de internet le am oprite, la mine nu mg . Si fi atent: am versiunea 7.10.8773.98 , nici o versiune din ce ai expus tu mai sus. Asta e VDF de Romania.............. Posted Image

Deci asa:
1.Conectezi telefonul la pc
2.Deschizi zune
3.Bagi telefonul in flight mode
4.Dai la seting ( asta in zune) si dupa pe phone iar dupa pe update ( acolo iti va arata ca telefonul tau are update-urile la zi
De aici incepe "smecheria"
5.Dai Wireless sync ( fara sa faci ceva acolo)
6.Iar pe update ( cand ai dat pe update dupa 2 secunde scoti cablu de net din pc )
7.Dupa verificare zune ar trebui sa afiseze primul update
8.Daca apare bagi cablu de net in pc si dai drumu la update

p.s daca nu apare update din prima mai incerci in acelas mod pana apare .

Edited by porcusoru, 31 January 2013 - 13:14.


#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Cateva precizari:
1. Acel timp, de 2 secunde, mentionat in instructiuni, e variabil, de fapt. La mine la primul update a fost de 7 secunde, la al doilea, de 4. Probabil depinde de incarcarea serverelor lor.
2. Procedura in sine e in 10 etape, dureaza destul de mult. Dar etapa de update propriuzisa, etapa 8, dureaza cam un minut. Presupun ca atunci e esential sa nu ramaneti fara curent. Preferabil totusi de facut procedura pe un laptop. Si sa aveti curent in bateria telefonului. In timpul procedurii nu prea pare ca ar incarca de pe usb, iar transferul de memorie e totusi solicitant pentru baterie.
3. La etapa 7, se face un backup al telefonului. Acesta e complet, deci tot ce aveti in telefon se transfera pe hard. In cazul meu a rezultat un fisier de 6 giga. Calea spre acest fisier este:
c:>users>numele_tau>appdata>local>microsoft>WindowsPhoneUpdate>folder_cu_nume_lung>Restore point
Dupa un update, inainte de a repeta procedura, verificati sa aveti disponibil pe hard iarasi acel spatiu. Evident, si inainte de a incepe primul update, verificati sa aveti spatiu...
Dupa update, in Zune va aparea si varianta "Restore Backup" in tabul "Update". De altfel se vede si in screenshotul postat de @porcusoru.
4. Daca nu ai scos cablul in timp util, nu trebuie sa repeti procedura inapoi de la pasul 1. Primesti sau eroare ca nu ai conexiune si nu a putut cauta update, sau ca nu ai update disponibil. Dai iar update, iar scoti cablul dupa cateva secunde...
Dupa primul update am ajuns la versiunea 7.10(8783)
Dupa al doilea update am ajuns la versiunea 7.10(8858)
5. Dupa ultimul update veti avea niste tile uriase pe ecran. Daca tineti insa apasat pe ele, pe langa optiunea de a le muta, a mai aparut o sagetica care le face mici. Apoi, va aranjati ecranul cum vreti...

@florin, in loc sa lasi pe Update, in meniul din stanga, la zune, dai click pe altceva, de exemplu pe "Reserved Space", care e mai jos.
Lasi asa, deconectezi si reconectezi telefonul, apoi dai iar click pe update. Si astepti secundele, inainte sa deconectezi cablul. Daca vedeam ca dureaza 8 secunde pana in mod normal ma anunta ca nu este nici un update disponibil, io scoteam cablul dupa 6-7 secunde...

Attached Files



#27
razvan1503

razvan1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.04.2009
M-am conectat telefonul lumia 710 la zune incercand sa-i aplic metoda descrisa de Porcusorul si am avut placuta surpriza sa-mi intre automat update-ul de la Microsoft pentru wp 7.8 fara sa mai fac ghidusiile cu deconectarea de la net. Telelefonul l-am cumparat de la cosmote deci ar trebuii sa aiba product code pentru Romania

#28
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007
Eu am incercat de cateva ori bune pasii, insa fara succes !

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
adica ce eroare primesti?

#30
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007
Nu primesc nici o eroare ci doar imi spune ca nu exista update-uri disponibile nici daca scot cablul dupa 2 secunde, 3, 5 sau 7. Am incercat de vreo 10 ori si am renuntat, deoarece in ritmul asta imi pot strica mufa de alimentare.

#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
ai oprit si wi-fi si datele gsm? daca scoti prea repede, ar trebui sa primesti un mesaj de eroare ca nu s-a putut conecta...

#32
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007
Am oprit tot. L-am pus chiar in fly mode. Acum reinstalez Zune, poate reusesc dupa.


#33
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007
Am tot incercat imi da eroarea de mai jos :

Cred ca am inceput sa il pacalesc  Posted Image

Attached Files



#34
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007
Nu pot sa fac al 2-lea update. Practic ramane la pasul 2 din 9 la 0%. L-am lasat apriape 30 de minute si daca am vazut ca tot la 0% ramane, i-am dat cancel si acum incerc din nou. Insa la fel nu se intampla nimic de aproape 10 minute. Sper ca nu s-au prins astia ca incercam sa facem un altfel de update si au banat ip-ul.

#35
ovidiurusnac

ovidiurusnac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.12.2008
Multumesc baieti! Am un Nokia 710 Lumia cumparat de la Cosmote si am reusit sa fac update dupa cum ati zis voi aici.Posted Image

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
pasul al doilea care e? downloadul de pe serverul lor? primii pasi treceau rapid, nu-i mai tin minte.
spatiu de backup ai in partitia c? nu cred sa fie asta, dar verifica...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate