Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Becul Samsung cu 22 ani de viata

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Sunt 2 probleme.
Temperatura la care rezista un LED si temperatura la care rezista un bec. E diferenta mare intre cele doua.
Suprafata unui LED si suprafata unui bec.

Un LED la acelasi consum cu un bec produce mai putin caldura. Nu cu mult mai putina dar mai putina.
Un LED care genereaza acelasi flux luminos ca si un bec va consuma mult mai putin deci va produce si mai putina caldura. Singura problema este ca avand suprafata mica nu poate disipa caldura. Chiar daca ar avea aceeasi suprafata ca a unui bec si ar disipa la fel de eficient caldura, tot ar avea nevoie de radiator pentru ca trebuie sa mearga la temperatura mai mica decat un bec ca sa nu se arda.

Deci un LED de 13 W va produce ceva mai putina caldura decat un bec de 13 W dar va produce de cateva ori mai multa lumina.

Edited by undercoverbrother, 02 February 2013 - 15:24.


#20
aligina

aligina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.02.2011
Am nevoie de ajutor. Vreau sa achizitionez de test becuri cu led. Am gasit de la Heinner la pret bun, dar nu ma pricep la datele tehnice.
Ma descalceste cineva?

Putere  9 W
Durata de viata pana la  30.000 ore
Culoarea luminii  2700 K
Tipul de lumina  Calda
Iluminare  550 lumeni
Altele  Puterea de 9 W a becului LED este echivalenta cu puterea de 80 W a unui bec clasic
Becul LED este confectionat din materiale 100% reciclabile (nu contine particule daunatoare mediului)
Emisie de caldura scazuta

#21
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Unde si in ce scop vrei sa le folosesti?

#22
aligina

aligina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.02.2011
Bucatarie / Sufragerie. Acum sunt 3 becuri CFL echivalentul a 100w fiecare intr-un spatiu de 25 m2.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Becurile cu LED disponibile larg comercial, sunt de fapt LED-uri UV care au pe ele o pastila fluorescenta de reconversie.

Deci practic lumina este asemanatoare celei redate de CFL, depinzand de compozitia pastilei fluorescente, iar randamentul nu este nici el mai mare.
Durata de viata este discutabila, pt. ca depinde ca si la CFL de sursa utilizata, de reteaua electrica, de noroc, etc.

Indiferent daca este CFL sau LED, eu as recomanda sa incerci modele cu o temperatura de culoare medie, +/- 4000 K ( 3500-5500)

La majoritatea, cu exceptia unor modele mai pricopsite, eventual pt. uz profesional in foto-cinematografie, redarea spectrului cromatic, atat la CFL cat si la LED, este varzuita, franjuri, si valoarea in grade K este f. relativa, si nu exprima de multe ori ceva apropiat de o lumina naturala cu o asemanea valoare in grade K.

La 2700 K, atat pe CFL cat si pe LED cu pastila fluorescenta, daca nu au filtre speciale si dedicate, majoritatea au un CRI mai prost decat becurile cu incandescenta de 2700K, si mult mai prost decat cele cu halogen de 2800-3000 K.
La 6500 K, lumina redata de ele, nu arata deloc a lumina neutra, alba natural, ci arata albastra, ca de +/- 8000 K.

La fel, la 5700 K, majoritatea nu redau o lumina naturala calda, ci arata la prima vedere ca o lumina alba neutra, insa si ea tot franjuri la spectrul cromatic.

Nici cele de +/- 4000 K nu redau in general un spectru natural, dar macar la prima vedere, lumina arata mai OK, pacaleste mai bine - cel putin daca nu faci teste cromatice, este mai putin evidenta artificialitatea, si enerveaza mai putin.

Se gasesc si CFL-uri si LED-uri de +/- 4000 K, si se pot testa si alege cu temperatura K mai mare sau mai mica, dupa preferinte.

Indicele CRI de 100 ar reprezenta aproximativ lumina naturala.
98-99 este extrem de bun.
95 este foarte decent

Edited by loock, 09 February 2013 - 21:53.


#24
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
La neoane de ex. cri mai mare inseamna randament mai slab. Eu folosesc si sunt extrem de multumit de neoane Osram din seria 8 (80+cri), 830 t5 54w.
CFL/neon au un dezavantaj- necesita corp de iluminat de calitate, cu reflector.
LED nu mai are nevoie de reflector, dar ofera umbre prea sharp. varianta cu pastila uv pare interesanta, chiar ma miram de ce sunt atatea becuri LED cu glob de difuzie.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pastila este lipita direct pe LED ( in general un patrat galben).

Balonul mat/opal de difuzie, in cazul in care este, are doar rol de mascare a surselor dure ( ca si la cele cu filament).

Edited by loock, 09 February 2013 - 22:55.


#26
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
aaa... pai asa sunt toate ledurile alb-cald de pe piata.

#27
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Poze cu lumina led, 3x cree xm-l warm white 10w
Alimentate prinsursa de curent continuu, functionalitate dim(le tin la 1A din 3A maxim)

Attached Files



#28
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
E mai buna lumina de la becul cu filament subalimentat pt ca e si calda. Lamipe astea fac tot felul de radiatii de la descarcari si e si f scumpe.

Eu am pt iluminat bec cu transformator vechi si consuma si putin, face si caldura si lumina ca si cum ai avea soba sau lumanari.

Lumina alb-galbuie de "neoane" imi pare rece si f enervanta nefiind culoarea asociata senzatiei calorice naturale asteptate. Albul pot suporta insa albastru imi pare un rece ciudat insuportabil, ceva ca lumina TV-urilor.

Cea mai ok lumina imi pare cea a becurilor clasice

#29
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Cand o compari cu spoturi normale pare rece. Dupa un timp te obisnuiesti.

Etalonul pt mine a fost sistemul cu spoturi de la Ikea, cu spoturi de 5-10w?(5x).
Din pacate acel sistem nu este fiabil, dupa 2 ani mai functioneaza doar o bucata.

Lumina pusa de mine a fost un exercitiu, nu este un sistem ieftin in schimb are randament bunicel. La nevoie poate furniza foarte multa lumina, cu inca 1 LED deasupra mesei ilumineaza extrasuficient bucataria de approx 9m2

#30
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
In bucatarie am un neon clasic vechi de 18-20 W care cam la 3 ani se termina si trebuie inlocuit. Intr-un hol e un bec economic vechi din 2004 montat acolo galbui, holul fiind vopsit galbui se asorteaza e o culoare galbuie palida rece per total. Eu f rar aprind ala ca ma enerveaza. Intr-o camera am si bec alb si galbui si cu incandescenta vreo 2. Doar cel de 25 wati incandescent folosesc des, neoanele ma enerveaza.

#31
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
pai daca neonul se arde la 3 ani inseamna ca este ceva china grav. Un balast electronic + neon de calitate eu am si au mers 10+ ani. le-am schimbat doar ca parte a renovarii(inca 10 ani fara griji).

Vad ca este foarte slaba oferta de electronica pt leduri. Osram are ceva dar cred ca este super expensive. De al osram, balasturile cu denumirea eco nu au viata prea lunga.

#32
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Pai de pe vremea lui ceausescu e neon acolo. Cam la 3 ani se schimau. O vreme a fost si bec cu incandescenta prin 1995 imi amintesc f clar. Dar imi aduc aminte f bine ca in 1999 s-a ars neonul a fost schimbat (cu altul) si in 2001 sau 2002 iar a fost inlocuit ca se arsese. E un dispozitiv clasic cu o bobina chiar masiva si condensator. Ulterior nu am mai tinut cont de nr de inlocuiri dar 10 ani nu stiu sa fi functionat vreodata. Cam 2-6 ore zilnic merge neonul acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate