Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Superioritatea clara a CARTELEI fata de abonament!

- - - - -
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#1
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 03.11.2012
Superioritatea clara a CARTELEI fata de abonament!

Gadgeturile (telefoane, tablete, telefoane inteligente) pe care operatorul le ofera cu "darnicie" si cu "reduceri" sunt principalele motive pentru care cei mai multi cad in aceste capcane, alegand un
abonament in defavoarea unei CARTELE si devenind astfel sclavii unei companii pentru ani de zile.

Vrei cu ardoare un gadget simandicos si nu ai banii pentru el? Faci abonament, te faci sluga companiei, pui mana pe el si-i platesti operatorului abonamente grase pentru beneficii mici. Asa-zisa reducere este in costul abonamentului tau pe care TU ti-l platesti cu mana ta.

Nu este nici o reducere aici!
Vei plati gras si scump pentru acel gadget - mult mai mult decat valoarea lui reala - daca raportam costurile la CARTELA.

La CARTELA, spre exemplu, la 5 euro fara TVA, ai 75 ore (4500 de min\sms in retea) pe luna in retea, cel putin 150 de minute nationale/sms nationale pe luna si internet.
In plus, ai muuulte avantaje: esti liber, fara constrangeri, fara surprize neplacute la facturare (prin "greseli de sistem" etc) – esti un om liber.

La cartela, la o adica, cu numai 1 euro pe luna, poti avea 100 de minute Vf si 10 minute nationale, daca ai nevoie sa vorbesti putin.

La cartela, daca ai o perioada mai grea financiara, iti poti permite cu 1 sau 2 euro sa suni si sa vorbesti, nemaifiind stresat de facturi pe care trebuie sa le platesti vrand-nevrand. Nu mai spun de
penalitati de care ei nu te iarta sau de faptul ca iti inchid numarul, fara sa stea la discutii.

La cartela apar mereu noutati, mereu in favoarea clientului, cu posibilitate sa iti creezi SINGUR orice abonament doresti – prin multitudinea de extraoptiuni disponibile - fara sa te milogesti de
voci la steluta si fara sa fii conditionat de programul de lucru al operatorilor companiei.

La cartela iti poti activa sau dezactiva oricand - la orice ora, oricare extraoptiune corespunde necesitatilor tale de comunicare. Chiar si la 3 dimineata.

La cartela, extraoptiunile iti creeaza propriul tau abonament, flexibil si dinamic!

La cartela ai cost controlul care functioneaza in timp real - acum ai vorbit 5 minute, *123# si cost controlul se actualizeaza instant. Nu poti fi pacalit prin - chipurile - "greseala de sistem" sau alte
baliverne.

La cartela poti sa renunti oricand si la orice ora doresti. Poti sa iti modifici de la o luna la alta orice extraoptiuni doresti – in functie de necesitatile tale (care tot abonamente sunt si astea).

La cartela TU esti factorul decizional, si nu vocea de la steluta care intodeauna este alta.

La cartela, prin cateva atingeri de butoane, iti creezi singur orice abonament de la o luna la alta. Esti liber sa alegi!
Anul asta poate vorbesti 30 de ora pe luna, dar poate anul urmator vei vorbi 3 ore pe luna. La abonament, indiferent cat vorbesti, PLATESTI.

Necunoscatorii cartelei spun ca trebuie sa o incarci in fiecare luna. Nimic mai adevarat, dar abonamentul nu il platesti tot in fiecare luna?

La cartela iti poti cumpara credit (deci iti platesti oriunde propriul tau abonament) la orice ora, fie zi, fie noapte, din benzinarii, automate stradale, din orice coltisor al tarii, inclusiv pe munte, de la magazinul comunal, de la chioscul de ziare de pe malul marii etc.

Poate ai nevoie la 3 noaptea de 60 de minute internationale si esti abonat, ce faci? Suni si platesti, asta vei face! Dar vei plati scump, pentru ca la cartela, la ora 3 noaptea te duci si iti cumperi credit de
cativa euro de la o benzinarie, apoi suni in international, ca sa platesti de cat vorbesti (de 3 euro, nu de 30 euro). Insa, multi abonati isi pun problema: "daca nu mai am credit pe cartela, ce fac pentru o situatie de urgenta, ies la 3 noaptea din casa?". Nimic mai simplu: iti iei preventiv un bon de 5 euro cu cod pe el, care poate fi incarcat la orice ora si pe care il tii in portofel. Bonul acesta are valabilitate cel putin 12 luni.

La cartela, daca ti-ai terminat minutele din extraoptiunea in curs, iti poti activa in secunda imediat urmatoare o alta extraoptiune, ca sa vorbesti in continuare tot mult si ieftin. In timp ce la abonament, daca ti s-au terminat minutele si trebuie sa vorbesti, o faci pe bani multi - asteptand cu nerabdare si cu teama facturarea.

La abonament, esti legat si compania tine cu dintii sa fii asa, fiind tot mai dificil si mai greu sa inchei un banal abonament. Compania actioneaza prin abuzuri pentru a-si tine clientii captivi prin
abonamente. De exemplu, daca esti abonat si suni la steluta, la o voce, si ceri prelungirea sau activarea unei extraoptiuni a abonamentului - nici o problema. Dar daca suni la aceeasi voce din nou
si ceri inchiderea abonamentului, te plimba, cu promisiuni ca te va suna cineva - cand de fapt NU te suna nimeni! Ca sa nu mai spun ca nici o voce nu iti spune ce trebuie sa faci. Si anume, ca trebuie sa
inchizi un abonament numai prin cerere scrisa la sedii s.a.m.d.

Asa-zisa reducere a unui telefon este o scamatorie de marketing.
"Reducerea" este intotdeauna in pretul abonamentului! Este o pacaleala, nimic mai mult.

La abonamente, reducerea sau sintagma "telefon la pret mai mic" este zero in raport cu diferentele imense dintre cartela si abonament. Si daca inmultesti cu 24 de luni, iti cumperi inca o data acel telefon.
Cati dintre abonati se incadreaza strict in costul abonamentului si minutelor oferite? Doar cateva procente. Ce fac ei dupa consumul lor? Vorbesc in continuare pe tarife mari.
Doresti neaparat un smartphone de ultima generatie si nu ai in momentul asta banii pentru el? Vodafone profita, te agata si te invita la slugareala.
De ce sa nu fii cumpatat si sa ai rabdare  sa strangi bani ca sa-ti cumperi telefonul la liber si sa fii propriul tau operator si propria ta voce, schimbandu-ti prin cartela singur abonamentul de la o luna la alta?

Si ce te faci cand, in cateva luni, apare alt gadget si mai frumos si mai bun, pe care tu ti-l doresti?
N-ai ce sa faci pt ca esti legat de propriul gadget.
De ce se intampla asta? Pentru ca esti un om slab, de care profita cu multa istetime companiile ce promoveaza consumerismul. Ei se imbogatesc pe slabiciunea (prostia) ta, iar tu devii sclav permanent platind de cele mai multe ori lucruri frivole si superficiale de care te-ai putea lipsi.

De ce sa fii sclavul si sluga unui abonament fara beneficii, cand la aceiasi bani poti avea in secunda 1  DUBLU si fara obligatii contractuale, dar si cu libertate deplina?

Treziti-va, romani! Nu va mai lasati manipulati de reclame si de asa-zisele beneficii ale abonamentelor. In raport cu cartelele, la ora actuala ele nu mai ofera nimic special!

PS. Dupa aproape 13 ani de abonat al companiei Vodafone, am inteles cat de mult si cat de "important" am fost eu pentru acest operator. Am fost nevoit sa apelez la ANPC pentru a-mi inchide abonamentul pentru ca ei imi cereau in mod abuziv 150 de euro. N-am luat niciodata nici un telefon sau gadget de la ei cu reducere. Nu aveam nici o obligatie financiara fata de ei. ANPC mi-a rezolvat  intr-un final problema fara sa platesc acea taxa abuziva de reziliere, dar mi-au trebuit 2 luni de nervi si stres continuu ca sa scap de abonamentul-capusa Vodafone.

De cand sunt la cartela, prin comparatie cu abonamentul pe care l-am avut aproape 13 ani, nu a existat nici un moment  de criza in care sa raman fara minute, sunt acelasi om puternic (abonamentul creeaza falsa impresie ca ai fi un om important in societate daca afla poporul ca tu esti la abonament), dar sunt mai destept acum ca nu le mai dau bani multi nejustificati.

M-am lamurit si-i multumesc companiei pentru ofertele nemaipomenite pe care le am Cartela Vodafone!    Posted Image

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Esti subiectiv. Poti rezuma tot ce ai scris mai sus prin prisma unui imprumut.
Vrei telefon gratis?! Iei bani cu imprumut de la operator, pe care ii restitui cu dobanda. Simplu. Si absolut normal.

#3
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
e adevarat , si la orange e la fel :)

eu am descoperit de curand nelimiteaza-te ....si e super

#4
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
k eu folosesc cartela doar pt

Quote

esti liber, fara constrangeri,

dar nu cred ce ai scris acolo ca este mai avantajoasa dpdv financiar :)

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Pentru initiator: daca esti bun, as cumpara un telefon, dar nu am banii necesari. Mi-i dai tu fara dobanda sa ti-i restitui peste 24 luni?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Multa agitare pentru nimic... cine are nevoie sa nu stea "pe credit" sau vrea telefon calumea la pret de nimic isi ia abonament si gata Posted Image Eu am rezistat doar 2 luni pe cartela kamarad undeva prin in 2000, dupa aia de atunci numai abonamente am.

View PostYOUR_GOD, on 19 ianuarie 2013 - 15:48, said:

Esti subiectiv. Poti rezuma tot ce ai scris mai sus prin prisma unui imprumut.
Vrei telefon gratis?! Iei bani cu imprumut de la operator, pe care ii restitui cu dobanda. Simplu. Si absolut normal.
Bine zis. Plus de asta eu nu inyteleg o chestie, de ce ii f... pe unii ca altii isi iau abonamente, de parca ar face-o din banii aluia :)

Edited by andreic, 19 January 2013 - 15:54.


#7
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Asa e, si sunt de acord cu ce ai scris tu acolo. Problema e ca multi isi doresc telefoane ce nu si le pot permite. Ca sa poti folosi un Iphone 5 cu cartela trebuie sa-l achizitionezi neblocat care implica un cost de nu mai putin de 3200 ron. Cati isi permit asta? Galaxy S3 2100 ron samd. Abonamentul e ca un fel de rata lunara, e un credit cu buletinul. Si ca orice credit implica dobanzi dupa care tragand linie la final platesti mai mult decat face. Asa e si la masini in leasing si la case si la orice fel de credit.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu platesti mai mult decat face. Platesti exact cat face, plus dobanda aferenta.
La urma urmelor, te folosesti de bunul respectiv, fara a fi de fapt al tau, pana la expirarea perioadei contractuale.
Eu consider dezavantajoase oefertele pe contract, de aceea sunt pe cartela. Asta nu inseamna ca in trecut nu am achizitionat un aparat cu contract, pentru ca dintr-un motiv sau altul am preferat aceasta modalitate de plata. Si cand am procedat asa, am facut-o pe deplin constient si informat de costurile care decurg din initiativa mea. Nu a venit Vodafonul la usa casei sa-mi bage contractul pe gat.

#9
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Folosesc numai cartela, fara abonament. E un mod de fi independent. Am economisit mult in felul asta.

#10
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Problema cu Vodafone e ca oricat de lunga ti-ar fi perioada activa sau/si de gratie, nu prea ai cu cine vorbi ca toti sunt pe Orange iar problema cu Orange e ca oricat de multe minute ai avea ele expira ca ai perioada de gratie si/sau activa foarte scurta. :D

#11
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
In statele civilizate cu apa calda nu mai exista termenul de "minute in retea" decat la punctul 2 sau 3 al unui contract. Minutele se ofera indiferent de reteaua pe care vorbesti, iar minutele in retea se ofera asa ca un bonus. Is curios la noi cand se va implementa.

#12
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Intr-adevar cartelele sunt mai avantajoase decat abonamentul, dar asta pana la un punct si in functie de ce ai nevoie.

Fiecare isi alege ceea ce doreste, cum s-a mai spus mai sus nu vine vodafone/orange/cosmote sa te oblige sa semnezi contractul cu ei. Partea proasta este ca multi isi fac abonament doar ca sa-si cumpere nu stiu ce telefon si dupa aceea dau din colt in colt pentru ca nu-si mai permit sa plateasca.

In cazul meu daca in momentul asta as trece pe cartela pentru a avea aceleasi facilitati m-ar costa cu 3 euro mai putin, insa as fi dat pe telefon cu 200 euro mai mult. La un calcul simplu rezulta ca ieseam in pierdere.

Eu atata timp cat imi voi permite sa platesc, voi opta pentru abonament, chiar daca exista oferte mai bune la cartele.

#13
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010

View Postvirtualx, on 19 ianuarie 2013 - 15:50, said:

e adevarat , si la orange e la fel Posted Image

eu am descoperit de curand nelimiteaza-te ....si e super
Mie nu imi merge deloc nelimiteaza-te.Imi apare ca optiunea a fost configurata si ma duce la reincarcare.La contul orange nu imi pot baga numarul pentru apare suspendat dar nu e.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbogdan_39, on 19 ianuarie 2013 - 15:41, said:


Gadgeturile (telefoane, tablete, telefoane inteligente) pe care operatorul le ofera cu "darnicie" si cu "reduceri" sunt principalele motive pentru care cei mai multi cad in aceste capcane, alegand un
abonament in defavoarea unei CARTELE si devenind astfel sclavii unei companii pentru ani de zile.


Si eu am picat intr-o capcana din asta de doua ori!
Nu am regretat o secunda! Telefonul, abonamentul si internetul si-au facut toti banii!

#15
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postandreic, on 19 ianuarie 2013 - 15:53, said:

cine are nevoie sa nu stea "pe credit" sau vrea telefon calumea la pret de nimic isi ia abonament si gata

Tocmai s-a spus ca nu exista telefon 'ca lumea' cu pret redus tot asa cum nu exista nimic gratuit pe lumea asta, platesti la el ulterior cu varf si indesat. E alegerea ta daca vrei sa il platesti de circa doua ori pretul lui pana la sfarsitul perioadei obligatorii a abonamentului sau o singura data, cand il cumperi de pe piata libera. Operatorii din RO folosesc de multe ori telefoane relativ modeste ca performante drept carlige de marketing pentru agatat si pastrat pe abonament, daca se poate pe viata, persoane care isi doresc mult prea tare acele telefoane fara sa aiba posibilitatea de a si le cumpara cu banii jos.
In rest, atata timp cat tu adaugi sume de bani in contul cartelei reincarcabile, ca de aia e reincarcabila ca sa dai bani inainte, nu poti vorbi de credit ci de debit. Tu creditezi compania de telefonie mobila in contul unor servicii pe care foarte probabil ti le va presta in viitor.

View Postandreic, on 19 ianuarie 2013 - 15:53, said:

Eu am rezistat doar 2 luni pe cartela kamarad undeva prin in 2000, dupa aia de atunci numai abonamente am.

Alte timpuri, nu compara ce a fost atunci cu ce e acum ca gresesti.

View Postandreic, on 19 ianuarie 2013 - 15:53, said:

Bine zis. Plus de asta eu nu inyteleg o chestie, de ce ii f... pe unii ca altii isi iau abonamente, de parca ar face-o din banii aluia Posted Image

Nu e cheste de f*tut ci de discutat alternative si oferte avantajoase. E o discutie de principii, nu relativa la persoane si e alegerea fiecaruia pe ce formula doreste sa stea - abonament sau prepay.
In general, atata timp cat caracteristicile unui produs (cartela) sunt mult mai generoase si flexibile in raport cu la caracteristicile unui alt produs (abonament), se cheama ca acel produs e net superior abonamentului.

#16
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012
astia cu cartela uita ceva, daca esti in varf de stejar, pe munte si nu mai ai credit, cum naiba iti incarci cartela?
destul ca m-am saturat sa-i incarc cartela lui tata-miu, s-o mai am si pe a mea pe gat?
la cat vorbesc eu mi-e ok abonamentul!

View Postbogdan_39, on 19 ianuarie 2013 - 15:41, said:

Si ce te faci cand, in cateva luni, apare alt gadget si mai frumos si mai bun, pe care tu ti-l doresti?
N-ai ce sa faci pt ca esti legat de propriul gadget.

ti-l iei cu banii jos!
daca esti pe cartela si apare un telefon nou, cum ti-l iei?

Edited by nevena, 19 January 2013 - 16:31.


#17
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postemillian, on 19 ianuarie 2013 - 16:13, said:

In cazul meu daca in momentul asta as trece pe cartela pentru a avea aceleasi facilitati m-ar costa cu 3 euro mai putin, insa as fi dat pe telefon cu 200 euro mai mult. La un calcul simplu rezulta ca ieseam in pierdere.

E mult prea simplist calculul.
Socoteste cat te vor costa aceleasi facilitati la cartela peste doi ani si cat vor costa la abonamentul pe care te-ai angajat sa il platesti timp de doi ani operatorului, cat vor costa atunci facilitatile de la abonament pe care acum ti le da cu un pret si nu iti permite sa faci downgrade atunci cand piata evolueaza si preturile scad, ca asa vor ei sa nu modifici abonamentul in jos, etc., si o sa vezi cat de mare e diferenta.

#18
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Si daca plec din tara, ce fac? Stau limitat la cat credit am? Sau incarc 200E si eu poate vorbesc 50?
Dezavantajul principal la cartela si principalul motiv pentru care nu renunt la abonament, este ca esti limitat la ce ai. Uite, eu daca pe abonament imi termin minutele, pot sa sun sa vorbesc in continuare, poate mi-e lene sa cobor la 3 noaptea la benzinarie, poate nu am benzinarie pe langa mine, etc. Si aia cu codul de 5E in buzunar...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate