Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Problema plita whirlpool

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Salutare tuturor. De vreun an si ceva de zile, suntem mandri posesori ai unei plite whirlpool (sper c-am scris bine) vitoceramica pe gaz. Modelul este cel din imagine si i-as ruga pe cei care au un asemenea produs sa intervina in discutie cu orice fel de precizari.
Asadar, plita din imagine are cei 3 suporti pentru vasele de gatit, respectiv cele 2 suporturi din fata si cel din spate care este comun pentru ochiurile din spate. Plita functioneaza bine pana in prezent, dar fiecare suport de vase de gatit are la contactul cu sticla niste picioruse de cauciuc care s-au topit la cateva saptamani de la prima utilizare. Noi nu gatim intens dar chiar daca ar fi asa, n-ar trebui sa reziste macar cativa ani ? Ideea cu piciorusele respective este sa nu se miste suportii banuiesc si sa amortizeze eventualele socuri care ar putea aparea cand tranteste soacra oala de ciorba pe plita.
Am fost cu plita in garantie....surpriza...alea cica nu intra in garantie dar se pot comanda la minunatul pret de 8 lei bucata. 8 lei bucata x 4 x 4 este egal cu 128 de lei. 128 de lei 16 picioruse de cauciuc de marimea unui nasture de camasa. Traiasca capitalismul dar eu cum imi rezolv problema ? Dau 128 de lei de doua ori pe an cand se topesc piciorusele alea sau o putem rezolva romaneste ? Daca o putem rezolva romaneste, v-as ruga sa ma sfatuiti si pe mine cum. M-am gandit la niste silicon rezistent la temperatura dar n-am gasit decat rosu si oricum n-as avea cum sa-l torn intr-o forma nici macar apropiata de cea a picioruselor originale.
[ http://www.derekis.lt/images/products/akt424nb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.top-bazar.cz/foto/1335201702-varna-deska-whirlpool-akt-424-nb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Inginerul_bv, 14 January 2013 - 16:20.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Banuiam eu ca se va intampla asa cu piciorusele alea. Cand cautam o plita potrivita, mi-am pus intrebarea asta apoi i-am pus-o si fetei reprezentant vanzari care s-a oferit sa le tina sub bricheta aprinsa sa imi demonstreze ca nu se topesc
I-am zis ca o cred, acum sunt curios ce s-ar fi intamplat.
Oricum am ales alta plita pana la urma si anume hotpoint td 640 s mr ix ha care nu are parti moi
[ http://www.agersoft.ro/media/catalog/product/cache/1/image/430d51132c49ab1e4f3e6ee7ce8b6275/o/1/o1287651188.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
E foarte bine ca te-ai gandit si ca ai reusit sa-ti convingi sotia sa-i placa alta plita. Ca sa nu fiu modest, o sa spun ca m-am gandit si eu dar a avut castig de cauza. "Imi place asta ca........."
Ma gandesc ca astia de la whirlpool ar trebui sa-si asume greseala de proiectare si sa vanda porcariile alea de picioruse la un pret decent, cum ar fi maxim 1 leu bucata. Ca sa nu spun ca ar fi trebuit ca pachetul sa contina si cateva de schimb. Dar nu e asa, le vand la service cu 8 lei bucata, cel putin asa mi s-a spus ieri cand am fost. Pana la urma o sa gasesc o solutie si-o sa fac un DIY macar sa ajut si pe altii care sunt nevoiti sa dea 8 lei pe un piciorus de cauciuc.
Sa revin....probabil ca nu ard cu bricheta, n-am incercat sa fiu sincer, probabil ca bricheta reuseste sa faca 200 de grade, sau undeva pe-acolo, dar oricum testul nu este edificator pentru ca dureaza putin, ori atunci cand gatesti, alea sunt supuse unei temperaturi destul de mari o durata de timp indelungata. Marea majoritate nu s-au topit integral ci si-au modificat forma, aplatizandu-se atat de mult incat suportii de vase ating sticla, iar efectul picioruselor a devenit nul. Problema cu piciorusele astea e ca au si o protuberanta catre arzator astfel incat nu lasa suportul sa se miste prea mult. Disparand piciorusele, suportii cam danseaza pe plita.....

Repet, orice sugestie este binevenita.

Edited by Inginerul_bv, 15 January 2013 - 08:58.


#4
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View PostInginerul_bv, on 15 ianuarie 2013 - 08:57, said:

E foarte bine ca te-ai gandit si ca ai reusit sa-ti convingi sotia sa-i placa alta plita. Ca sa nu fiu modest, o sa spun ca m-am gandit si eu dar a avut castig de cauza. "Imi place asta ca........."
Ma gandesc ca astia de la whirlpool ar trebui sa-si asume greseala de proiectare si sa vanda porcariile alea de picioruse la un pret decent, cum ar fi maxim 1 leu bucata. Ca sa nu spun ca ar fi trebuit ca pachetul sa contina si cateva de schimb. Dar nu e asa, le vand la service cu 8 lei bucata, cel putin asa mi s-a spus ieri cand am fost. Pana la urma o sa gasesc o solutie si-o sa fac un DIY macar sa ajut si pe altii care sunt nevoiti sa dea 8 lei pe un piciorus de cauciuc.
Sa revin....probabil ca nu ard cu bricheta, n-am incercat sa fiu sincer, probabil ca bricheta reuseste sa faca 200 de grade, sau undeva pe-acolo, dar oricum testul nu este edificator pentru ca dureaza putin, ori atunci cand gatesti, alea sunt supuse unei temperaturi destul de mari o durata de timp indelungata. Marea majoritate nu s-au topit integral ci si-au modificat forma, aplatizandu-se atat de mult incat suportii de vase ating sticla, iar efectul picioruselor a devenit nul. Problema cu piciorusele astea e ca au si o protuberanta catre arzator astfel incat nu lasa suportul sa se miste prea mult. Disparand piciorusele, suportii cam danseaza pe plita.....

Repet, orice sugestie este binevenita.

presupun ca o forma de silicon pentru prajituri la cuptor e mai ieftina ? (Metro/ Selgros, Real ar trebui sa gasesti si culori mai inchise). Mai gasesti un adeziv bun care sa tina la temperaturi inalte (cca. 200-250 grade) si gata. Poti sa scoti si la vanzare ulterior la pret de dumping (4 lei)
De curiozitate, nu ti-au motivat si cauza pentru care cred ei ca s-au topit ? Eventual mai cauta si pe alte forumuri din afara (daca aici nu) si vezi daca au mai fost cazuri similare si cum s-au rezolvat. Iti poti face o idee daca e o problema constanta la aceste plite sau doar ai avut ghinion la alegerea ei..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate