Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Burta jos. Cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Sunt mai bulversat ca niciodata.
Am citit sute de postari pe net, pe diverse forumuri de gen si raspunsuri mai variante si mai diferite, nu am vazut in niciun alt domeniu.
Chiar nu mai inteleg nimic.
Cum adica, sportul iti face rau? Faptul ca transpiri zilnic o ora, poate fi rau?
La fel si opinia cu scarile. Eu nu zic ca n-o fi asa, dar cei care nu lucreaza intr-o cladire cu 20 de etaje, nu au nicio sansa sa slabeasca?
Raspunsurile mi se par cel putin ciudate.
90% dintre raspunsurile la intrebari similare cu cele ale mele, pe diferite forumuri straine si romanesti, spun ca e necesar sportul, combinat cu dieta, precum si eliminarea anumitor alimente.

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

La fel si opinia cu scarile. Eu nu zic ca n-o fi asa, dar cei care nu lucreaza intr-o cladire cu 20 de etaje, nu au nicio sansa sa slabeasca?Raspunsurile mi se par cel putin ciudate.
asta-i din cauza ca ai citit el fugitivo. nu inseamna ca urcatul pe scare e singura solutie. e una care functioneaza pentru mine. dar mesajul important era "urcat domol". adica cu pulsul intr-o zona unde esti bine sub cardio. acelasi lucru il poti obtine cu un ergometru la rezistenta ridicata, dar cu rotatii putine (50-60/min). asa ramai cu pulsul intr-o zona ca favorizeaza ardera de grasimi. toate exercitiile aerobe necesita timp indelungat ca sa aibe efect. d-aia nu intensitatea ridicata are un efect pozitiv ci durata indelungata a exercitiului respectiv.
iar dupa cum s-a mai zis, fara a ajusta pe termen lung alimentatia, rezultatele vor fi dezamagitoare.

Edited by Pengoon, 18 January 2013 - 18:09.


#21
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Bun, in ce zona ar fi bine sa fie pulsul?
Pentru ca pe toate aparatele alea, in dreptul varstei mele, scrie ca trebuie sa fie intre 109 si 153.
Dracu sa le ia, ca nu mai stiu ce sa fac.
Instructorii de la sala mi-au spus sa fac cardio. Nici nu stiam ce naiba inseamna asta.

#22
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

 mesersmith, on 18 ianuarie 2013 - 18:25, said:

Bun, in ce zona ar fi bine sa fie pulsul?

Eu imi pastrez pulsul intre 120-135 ...pare sa fie zona in care depun un efort considerabil fara sa trec in zona antrenamentului cardio...alt semn poate sa fie abilitatea de a tine o conversatie cu cineva in mod fluent ,exemplu mai jos

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3YNbL7lMZqE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
asta vei afla la modul calumea, daca vorbesti cu un medic sportiv, care-ti face un test de lactate. alternativ, pentru aproximari, cauti pe internet unde o sa gasesti tabele care tin cont de varsta si greutate.
nu e gresit sa faci cardio. cu cardio iti imbunatatesti rezistenta, ceea ce e un lucru bun. numa nu vei da jos mare lucru daca faci exclusiv cardio, deoarece nu poti face cardio pe o perioada lunga. dupa cum am spus, am sesiuni de ergometru exclusiv, unde stau 1,5-2 ore. vreau sa-l vad pe ala care face cardio 2 ore zilnic timp indelungat. fa macar o zi pe saptamana cardio. poate chiar 2 daca mergi de 5-6 ori. restul faci la o rezistenta ceva mai ridicata (in functie de cum te simti) dar cu intensitate scazuta. daca ergometrul iti masoara pulsul, incearca sa ramai in marja de puls care ai determinat-o pentru fat burning. la mine, este undeva pe la 115-125.
dupa cum am zis, o valoare buna o capeti dupa un test de lactate.

#24
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010
Nu te mai atingi de paine, de orice e gras, salata si fructe cruditati multa apa si exercitii.
Orice fel de exercitii faci daca nu schimbi meniul nu faci mare branza.
Cand ajungi la 75 kg poti sa mai diversifici :)

#25
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Daca faci cardio intens o sa slabesti mult mai repede, doar ca o sa pierzi si din masa musculara. Cardio intensitate scazuta (cum zicea cineva mai sus "urcat scari domol"), usurel, arzi in mare parte doar grasimi.
Succes!

#26
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

 adrian_2011, on 18 ianuarie 2013 - 18:56, said:

Nu te mai atingi de paine, de orice e gras, salata si fructe cruditati multa apa si exercitii.
Orice fel de exercitii faci daca nu schimbi meniul nu faci mare branza.
Cand ajungi la 75 kg poti sa mai diversifici Posted Image

Haha, numai femeile slabesc cu salata si fructe ca n-au muschi...
Nu mananci grasimi =  testosteron scazut, in schimb mananca salata si fructe a.k.a carbohidrati ca sunt sanatosi!!! Asa mi-a zis mamica cand eram mic, sa mananc cate un mar in fiecare zi.

Edited by echo3, 18 January 2013 - 20:18.


#27
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 echo3, on 18 ianuarie 2013 - 20:17, said:

Haha, numai femeile slabesc cu salata si fructe ca n-au muschi...
Nu mananci grasimi =  testosteron scazut, in schimb mananca salata si fructe a.k.a carbohidrati ca sunt sanatosi!!! Asa mi-a zis mamica cand eram mic, sa mananc cate un mar in fiecare zi.

Vorba aia: "An apple a day keeps the doctor away!" :D
Stia mamica ta ce stia. :D

#28
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Si pana la urma, eu cu cine votez?
Adica, un coleg spunea ca el nu face cardio, dar ca are pulsul intre 115 si 125.
Pai asta se incadreaza conform tabelelor de la sala, pentru 40 de ani, exact la cardio si este exact ce fac eu.
Mai fac si sprinturi, dar in general, stau la 130.

#29
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
cardio la mine e 135+. depinde de om si de conditia fizica. a mea e destul de ok, avand in vedere ca urc 15.000-20.000 de trepte pe saptamana. meri si fa test de lactate, daca vrei sa stii cu exactitate cat e pt. tine. daca n-ai chef de doctor, fa in asa fel incat sa poti face bicicleta cam 1,5 ore fara pauza, la un consum de 400-450 cal/ora.
ia-ti ceva ducle (de ex. un mars sau un milka) cu tine ca sa treci peste socul cand se goleste "rezervorul" de carbohidrate.
nu-i nici o tragedie daca mai intrii si in zona cardio. idea e, ca intensitatea sa nu fie mare, dar exercitiul sa fie executat pe o durata lunga. minim o ora, preferabil mai mult.
d-aia multa lume pierde repede interesul, ca-i plictisitor. dar na, daca era fain si interesant, ar fi plina sala si ai vedea rar grasani.

Edited by Pengoon, 19 January 2013 - 14:58.


#30
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010

 Pengoon, on 19 ianuarie 2013 - 14:57, said:

cardio la mine e 135+. depinde de om si de conditia fizica. a mea e destul de ok, avand in vedere ca urc 15.000-20.000 de trepte pe saptamana. meri si fa test de lactate, daca vrei sa stii cu exactitate cat e pt. tine. daca n-ai chef de doctor, fa in asa fel incat sa poti face bicicleta cam 1,5 ore fara pauza, la un consum de 400-450 cal/ora.
ia-ti ceva ducle (de ex. un mars sau un milka) cu tine ca sa treci peste socul cand se goleste "rezervorul" de carbohidrate.
nu-i nici o tragedie daca mai intrii si in zona cardio. idea e, ca intensitatea sa nu fie mare, dar exercitiul sa fie executat pe o durata lunga. minim o ora, preferabil mai mult.
d-aia multa lume pierde repede interesul, ca-i plictisitor. dar na, daca era fain si interesant, ar fi plina sala si ai vedea rar grasani.

Fa cardio, solicita-ti inima intens ca sa slabesti si dupa ce slabesti pregatestete de tratamente pentru inima...
In loc sa slabesti sanatos doar renuntand la tot ce e gras ... Baga in continuare grasime paine dar fa cardio...

#31
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005

 Pengoon, on 19 ianuarie 2013 - 14:57, said:

cardio la mine e 135+. depinde de om si de conditia fizica. a mea e destul de ok, avand in vedere ca urc 15.000-20.000 de trepte pe saptamana. meri si fa test de lactate, daca vrei sa stii cu exactitate cat e pt. tine. daca n-ai chef de doctor, fa in asa fel incat sa poti face bicicleta cam 1,5 ore fara pauza, la un consum de 400-450 cal/ora.
ia-ti ceva ducle (de ex. un mars sau un milka) cu tine ca sa treci peste socul cand se goleste "rezervorul" de carbohidrate.
nu-i nici o tragedie daca mai intrii si in zona cardio. idea e, ca intensitatea sa nu fie mare, dar exercitiul sa fie executat pe o durata lunga. minim o ora, preferabil mai mult.
d-aia multa lume pierde repede interesul, ca-i plictisitor. dar na, daca era fain si interesant, ar fi plina sala si ai vedea rar grasani.

Exact asta nu se potriveste la mine.
Vara sunt fan ciclism si am o cursiera cu care fac 40km zilnic.
Cursa dureaza cam 2 ore si jumatate,  cu pauze de 5 minute la capete, in total vreo 15 min.
Ei bine, nu am simtit prea tare ca as slabi, consumul de energie nu pare a fi foarte mare, insa la lasa, pe bicicletele alea, parca mor, nu altceva.
Asta nu pricep eu, de ce simt ca e mult mai bine ca si consum energetic la sala decat pe cursiera?


Si, ca sa dau burta jos, ce alimente trebuiesc evitate?
Ma uitam la seminte si pufuleti, pe care obisnuiam sa le mai rontai, ca au 400 cal pe 100grame.
Le-am eliminat si pe astea.
Nici nu stiu ce dracu sa mai mananc, ca sa scap de burta asta.

#32
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
dupa cum am zis, daca era fain si distractiv, n-are fi lumea plina de oameni cu burta.
mergi in continuare, dar limiteaza te la 4 ori pe saptamana ca o altfel pierzi cheful repede.
incearca 2-3 sapt. dieta low carb. in acest timp supa si salata cu carne de peste. putin de tot branza putine grasimi, zero paine, macaroane, cartofi, tot ce-i bogat in carbohidrate. nu bei citro si nu bei alcool. apa minerala si gata. nu mananci nimic dulce. io in faza asta mancam de maxim 2 ori pe zi. e relativ extrem, dar da rezultatele pe termen scurt, de care pare sa ai nevoie pentru motivatia sa continui. dupa 2 sau 3 saptamani normalizezi alimentatia ca altfel n-o sa-ti fie bine.
oricum, daca n-ai rabdare sa continui cu aerobice cateva luni macar, succesele vor fi de scurta durata. been there done that. pentru mine cele de sus functioneaza ca sa dau jos cca 10kg in cca 6-8 sapt. cand am un offset de 10kg peste inaltime in cm minus 100. dupa aia incepe sa fie mai dificil.

#33
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010

 mesersmith, on 19 ianuarie 2013 - 16:16, said:

Nici nu stiu ce dracu sa mai mananc, ca sa scap de burta asta.

E clar ca trebuie sa faci in mai multi pasi:
1) renunta la mic dejun. Asa cum il faceai. In loc de ce mancai pana acum maninci un mar si 2 cani de apa/ceai.
2) apoi  la prinz renunti la paine. Poti sa maninci la prinz la fel dar scoate grasimea si 1/2din carne. Adauga fasole, soia, vegetale.
3) seara doar fructe.si lichide.

Pasul 2.dupa 2-3luni dupa ce te obisnuiesti cu meniul. La fel. Dar la prinz 1/2din cantit de carne cu care deja teai obisnuit. Si inlocuit cu vegetale.
Timp de 6 luni. Daca nu slabesti macar 10 kg... Garantat!

Edited by adrian_2011, 19 January 2013 - 20:24.


#34
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012

 adrian_2011, on 19 ianuarie 2013 - 20:24, said:

E clar ca trebuie sa faci in mai multi pasi:
1) renunta la mic dejun. Asa cum il faceai. In loc de ce mancai pana acum maninci un mar si 2 cani de apa/ceai.
2) apoi  la prinz renunti la paine. Poti sa maninci la prinz la fel dar scoate grasimea si 1/2din carne. Adauga fasole, soia, vegetale.
3) seara doar fructe.si lichide.

Pasul 2.dupa 2-3luni dupa ce te obisnuiesti cu meniul. La fel. Dar la prinz 1/2din cantit de carne cu care deja teai obisnuit. Si inlocuit cu vegetale.
Timp de 6 luni. Daca nu slabesti macar 10 kg... Garantat!

Pai cam in stilul asta am zis si eu , si nu stiu de ce echo3 a zis ca spun numai bazaconii....

#35
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Deci micul dejun e obligatoriu, iti da energia necesara ptr intreaga zi si in plus se consuma rapid caloriile mancate, e o tampenie sa renunti la el.
La fel si fructele trebuie mancate cu cap.Nu mai zic de fasolea aia care nu are ce cauta in meniu.

#36
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012

 Corina2009, on 27 ianuarie 2013 - 20:08, said:

Deci micul dejun e obligatoriu, iti da energia necesara ptr intreaga zi si in plus se consuma rapid caloriile mancate, e o tampenie sa renunti la el.
La fel si fructele trebuie mancate cu cap.Nu mai zic de fasolea aia care nu are ce cauta in meniu.

Depinde si de organismul omului, la mine de ex daca iau micu dejun , deja am o senzatie de disconfort , ma simt umflat toata ziua si trebuie sa merg obligatoriu la sala sa dau caloriile jos , altfel nu am facut nimic , si pe deasupra mai maninc si la prinz  si a doua zi cind ma uit in oglinda tot umflat ma simt.
Eu cam in stilul asta fac: dimineata fac un pic de alergare , asa pentru incalzire , apoi merg la sala, alerg pe banda o juma de ora , mai trag de fiare , asta cam o ora , intru in casa si iau un iaurt activia  si ies la treaba . La prinz maninc orice , adica normal , ce face nevasta-mea bineinteles, si seara un fruct si ceaiuri ....si dupa 3 zile deja ma simt mai usor , adica in sensul ca se simte la burta ....cam astai stilul meu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate