Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Burta jos. Cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
S-o iau pe rand.
Am 1.83 si 93 kg acum. Si am ceva burtica. Nu e mare, dar este. Si prin laterale e nitel.
Asta vara ieseam cu bicicleta si faceam cate 40km pe zi, viteza.
Aveam in jur de 85-87 kg.
Intre timp a venit iarna si cu porcul langa mine, iata-ma asemeni lui: 93kg.
Ingrijorat, m-am dus la sala. Sunt la a doua sedinta.
Vroiam sa va intreb cam ce exercitii ar trebui sa fac acolo si cam ce gen de aparate ar trebui sa folosesc.
Va spuneam ca sunt total nepriceput in domeniu, asa incat va rog sa-mi dati informatii clare si concise, fara termeni de specialitate, pentru ca nu-i cunosc.
In prima zi la sala am facut 25 min mers pe banda, 6km/h, 15 grade inclinatie, apoi 25 min stepper, dar aici nu mai stiu setarile si apoi 20 min bicicleta la nivel 5 si 6.
A doua sedinta a constat in 30 min stepper, 20 min bicla si serii de cate 10 abdomene verticale. Adica stau vertical in coate pe un aparat, cu picioarele suspendate si imi ridic genunchii la piept.
Am mai facut 4 serii de cate 15 miscari pe un aparat pe care stau in sezut si trag cu bratele si picioarele in fata, indoindu-ma de la mijloc.
Va rog sa-mi spuneti cam ce ar trebui sa fac la sala ca sa scap de burta.
Nu ma intereseaza deloc muschii, doar sa scap de burta, ca nu ma mai suport.
Va intreb toate astea pentru ca am impresia ca nu e ok ce fac la sala.
Daca ati avea si cateva recomandari legate de alimentatie, v-as ramane recunoscator.
Am citit zeci de posturi si recomandari si am o mare varza in cap.

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ABDOMENE FRATE...lasa alergatul....

#3
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

 cephalophodes, on 14 ianuarie 2013 - 00:54, said:

ABDOMENE FRATE...lasa alergatul....
Estti sigur ? daca faci abdomene ai toate sansele de a face un frumos abdomen dar care va fi foarte bine ascuns sub grasime.

Sfatul meu ,antrenament cu greutati ( nu greutate foarte mare) combinat cu antrenament cardio + alimentatie buna , da cele mai bune rezultate.

Edited by seck, 14 January 2013 - 01:02.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Oau dana,da,deci daca stau in inima Bucurestiului sigur ma duc vreo 30 de km pana la unu si dau voluntariat la sapa sa dau burta jos.Cat despre dieta,ea trebuie sa ramana in continuare echilibrata,aportul energetic trebuie redus doar(daca nu cumva reusesti sa consumi mai mult decat bagi in tine la momentul de fata).Lipsa glucidelor din organism e foarte grava,intrucat fortezi organismul sa consume exclusiv lipide,ceea ce te poate afecta pe termen mediu-lung(tesutul nervos nu consuma altceva decat glucide).

#5
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Nu trebuie redusa f mult mincarea mai ales la tinerete. exista riscul unor carente.
Cel mai bun e joggingul. Dar nu 1-2 km. Cam vreo 5-10 pe zi. sau mers f mult pe jos zilnic. Chiar peste 10 km zilnic.
In general, trebuie trecut de faza in care ai impresia ca ajunge efortul. Trebuie trecut peste acea lene, si tinut ritmul, pina te plictisesti.
Daca rezisti. Daca nu, trebuie luat treptat.
Cu eforturile statice la sala, exista riscul dupa 40 de ani, mai ales la barbati, sa dezvolti grasime pe inima, daca nu faci eforturi toata viata.

#6
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Cei care sunteti total pe dinafara, va stiti voi, mai bine numai induceti omul in eroare.In primul rand, cea mai mare prostie de cand lumea, este faptul ca daca vrei sa dai burta jos sa faci abdomene, total gresit, abdomenul il faci, dar grasime tot ramane deasupra, dana cu stima, dar si esti un pic pe dinafara, cum adica "nu la sala" ? Nu era vorba de sala de mese ci de sala de forta.

In primul rand, abdomenul ti-l faci in bucatarie, o alimentatie sanatoasa, combinat cu odihna, combinat cu un program de mers la sala bine stabilit, combinat cu multa rabdare, combinat cu devotament si cu dorinta de a reusit, toate acestea duc la un abdomen frumos si pe termen lung.Alergatul e primul lucru pe care ar trebui sa-l faca, dar combinat, desigur cu abdomene, dar daca face doar abdomene poate sa faca mult si bine ca nu o sa se vada rezultatul.Nu la sapa, sau mai stiu eu ce alte balarii, terminati cu aberatiile.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 mdana, on 14 ianuarie 2013 - 01:21, said:

Trebuie sa reduceti fiecare portie de mancare la 50% ,adica veti manca doar jumatate din cantitatea obisnuita,restul o daruiti dusmanilor ! Mai multe fructe si legume,fara grasimi si dulciuri!
Se zice ca daca vrei sa slabesti sa mananci ORICE MANCARE/meniu CARE NU CONTINE FAINA sau ZAHAR !!! ...si multa miscare ,...nu la sala !
Corect! Trebuie sa fortezi organismul sa arda grasimea deci reduci glucidele dar NU le tai de tot, doar reduci. Am testat chiar pe mine la sugestia unui medic, am redus 15kg in cateva luni si e mult mai bine. Max 40 grame glucide la o masa, carne de pui sau peste ton si altele dar cu atentie la glucide. Proteine cat vrei ca alea nu se depun.

 NASTYPRIMUL, on 14 ianuarie 2013 - 01:46, said:

Nu trebuie redusa f mult mincarea mai ales la tinerete. exista riscul unor carente.
Daca te ingrasi inseamna ca e surplus nu carenta.

Edited by andreic, 14 January 2013 - 04:10.


#8
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Aici e cel mai prost loc unde poti primi sfaturi.
Eu iti recomand dieta ketogenica. Principala cale de slabit nu e sportul, ci dieta.

Edited by echo3, 14 January 2013 - 07:14.


#9
G3lu

G3lu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.04.2012
nu asculta ... sfaturile de aici... pe scurt redu mancarea ... mareste activitatea fizica... am 1.72 m si 85 de kg acum...

ca sporturi nu pot face cine stie ce... in 2010 am avut o fractura de coloana din care sunt recuperat 95%.. ca si sport.. fac reprize de inot cam 6 luni pe an... cat timp sunt in perioada calda in care fac inot.. scad sub 78 de kg... iarna ma duc spre 85-86 kg.

acu de ceva timp am mai introdus ceva in ecuatie am renuntat la fumat... eram fumator inrait .. cam 2 pachete pe zi...  se preconizează că mă ingras o simt :)) de juma de ora dinainte sa citesc postul tau caut  abonament la bazin :D sau piscina.

#10
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Numai prostii aud aici ....
Am inceput si eu dieta de o saptamina , bine nui prima oara , dar stiu acuma cum sa dau burta jos.
In primul rind nu trebuie sa maninci seara , un mar sau un fruct in orice caz si atit...si la prinz piinea trebuie redusa , chiar deloc.
Si bineinteles alergare in aer liber...si la sala cite o juma de ora pe banda . Eu asa fac in fiecare an la inceput de an , pentru-ca se stie , iarna depui  multa grasime si nu faci efort ca vara.
Cum spunea si un filozof , iarna nui ca vara...
Eu am 1,80, si mai tot timpul cind incep sarbatorile pun in jur de 8 kg pe mine ...de ex acum am 90kg...si trebuie sa dau 10 kg jos...si nu imi fac probleme , in 2 luni le dau jos .
Dar problema ca la unii lenea eeeee mareeee....asa ca baieti spor la slabit.

 nicuzv, on 14 ianuarie 2013 - 08:43, said:

Numai prostii aud aici ....
Am inceput si eu dieta de o saptamina , bine nui prima oara , dar stiu acuma cum sa dau burta jos.
In primul rind nu trebuie sa maninci seara , un mar sau un fruct in orice caz si atit...si la prinz piinea trebuie redusa , chiar deloc.
Si bineinteles alergare in aer liber...si la sala cite o juma de ora pe banda . Eu asa fac in fiecare an la inceput de an , pentru-ca se stie , iarna depui  multa grasime si nu faci efort ca vara.
Cum spunea si un filozof , iarna nui ca vara...
Eu am 1,80, si mai tot timpul cind incep sarbatorile pun in jur de 8 kg pe mine ...de ex acum am 90kg...si trebuie sa dau 10 kg jos...si nu imi fac probleme , in 2 luni le dau jos .
Dar problema ca la unii lenea eeeee mareeee....asa ca baieti spor la slabit.

Scuze am gresit ,asai cind te grabesti , nu trebuie sa maninci seara .

 nicuzv, on 14 ianuarie 2013 - 08:48, said:

Numai prostii aud aici ....
Am inceput si eu dieta de o saptamina , bine nui prima oara , dar stiu acuma cum sa dau burta jos.
In primul rind nu trebuie sa maninci seara , un mar sau un fruct in orice caz si atit...si la prinz piinea trebuie redusa , chiar deloc.
Si bineinteles alergare in aer liber...si la sala cite o juma de ora pe banda . Eu asa fac in fiecare an la inceput de an , pentru-ca se stie , iarna depui  multa grasime si nu faci efort ca vara.
Cum spunea si un filozof , iarna nui ca vara...
Eu am 1,80, si mai tot timpul cind incep sarbatorile pun in jur de 8 kg pe mine ...de ex acum am 90kg...si trebuie sa dau 10 kg jos...si nu imi fac probleme , in 2 luni le dau jos .
Dar problema ca la unii lenea eeeee mareeee....asa ca baieti spor la slabit
Uitasem un lucru si somnul de frumusete la amiaza trebuie sarit ...ceeea ce faceam eu...

#11
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Dar de bicicletă ce părere aveţi? Mă refer la o cursieră cu care merg cam 40 km pe zi. Asta vara. Că deşi eram mai slab vara, parcă tot aveam puţină burtă.
Nu dorm ziua decât rar.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 mesersmith, on 14 ianuarie 2013 - 12:12, said:

Dar de bicicletă ce părere aveţi? Mă refer la o cursieră cu care merg cam 40 km pe zi. Asta vara. Că deşi eram mai slab vara, parcă tot aveam puţină burtă.
Nu dorm ziua decât rar.
Bicicleta e foarte buna, pune sangele in miscare si realizeaza un consum energetic insa parerea mea... cand intr-un sistem e prea multa energie si iei in greutate inseamna transformare de glucide in grasimi si depunere, solutia este sa limitezi alimentarea Posted Image Exercitiul este benefic dar fara limitarea alimentarii o sa ramai in echilibru adica consumi cat bagi dar nu scazi.

Edited by andreic, 14 January 2013 - 12:49.


#13
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

 cephalophodes, on 14 ianuarie 2013 - 00:54, said:

ABDOMENE FRATE...lasa alergatul....

Of Doamne...ce sfaturi....Abdomene...ca sa ce? sa faci muschi care nu se vor vedea de grasime .Grasimea nu se transforma in muschi , doar PROTEINELE si Testosteronul vor face tesut muscular ( in viata asta de om cel putin) asa ca lasa abdomenele pe mai tarziu.Nu e un lucru neaparat rau doar ca neimportant acuma pentru tine.Ce este important este sa slabesti .Cum slabesti ? cum dai jos grasimea? Am sa-ti spun cum am facut-o eu si apoi am sa-ti dau un video : Sa mananci mai putine calorii decit consumi (eu am consumat 1000/zi) si 1-2 ore de mers pe jos zilnic!Alergatul este bun dar mersul pe jos este un pic mai bun zic eu Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lozkwiyVefw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3YNbL7lMZqE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si atentie la ultimul :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iO77240A8gU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ManiaXx, 14 January 2013 - 19:11.


#14
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
nicuzv spune numai bazaconii.

#15
mr_alexino

mr_alexino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 20.09.2009
Cum? Cu multa munca...

#16
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Merg zilnic la sala, azi fiind a 7-a zi consecutiv, unde fac 30 minute cardio pe o bicla sau pe un stepper, apoi vreo 15 min diverse aparate pentru abdomene si muschii pieptului, apoi fac inca 25-30 min de cardio si apoi 15 minute mers pe banda inclinata la 15 grade, cu 5 km/h.
Nu stiu daca fac bine sau nu, insa sper sa fie bine.

Am eliminat in totalitate sucurile de orice fel, inainte rupeam cu sucurile negre si acidulate.
Am eliminat dulciurile complet si mancarea prajita si cu ulei: cartofi prajiti, pui prajit si tot ce mai mancam eu exagerat inainte.
Am eliminat semintele si alunele in totalitate, desi imi vine foarte greu pentru ca eram consumator inrait de seminte.
Am eliminat painea alba si mananc numai paine cu tarate, insa aici e o mare problema, inainte de aceasta dieta, eu consumam foarte multa paine si acum imi vine extrem de greu.

Daca ar mai trebui sa fac ceva, va rog sa-mi spuneti.

#17
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Merg zilnic la sala, azi fiind a 7-a zi consecutiv, unde fac 30 minute cardio pe o bicla sau pe un stepper, apoi vreo 15 min diverse aparate pentru abdomene si muschii pieptului, apoi fac inca 25-30 min de cardio si apoi 15 minute mers pe banda inclinata la 15 grade, cu 5 km/h.
mai bun decat nimica in orice caz, dar mare lucru n-o sa obtii, exceptand o imbunatatire substantiala a conditiei fizice.
io am facut cardio 6 sapt. la rand si am dat jos 1 kil jumate. afacere proasta.

ce a functionat bin la mine: urcat scarile. la lucru cladirea are 20 de etaje si urc in functie de timpul la dispozitie, de 6-12 ori pe zi din parter pana la 20. in 2 luni am dat jos cca 8kg la o medie de 7 ori urcat pe zi, intr-un ritm foarte domol.am colegi care urca mai putin ca mine, dar pleaca de la un alt offset. unu o inceput la 144kg si a ajuns la 128kg dupa cca 2 luni jumate.
efectul il poti amplifica cu modificarea alimentatiei. mai trec din cand in cand pe 2-3 sapt. la un regim supa+salata iar in weekend carne de vita. dupa 2-3 sapt. trebuie iara normalizez alimentatia, dar in combinatie cu sport, dai jos.
in timpul asta parca n-as face forta la sala, ca acolo iti trebuie alt fel de alimentatie ca sa functioneze si nu regim d-asta.
la mine chestiile de mai sus functioneaza.

in zilele cand fac bicicleta la sala, fac exclusiv bicicleta 1,5-2 ore dar nu in regim cardio. indicatorul de calorii arata de regula un consum de 500 kcal/ora, desi valoarea aia nu tre sa aibe mare treaba cu realitatea. pe parcurs consum un mars ceva si un fel de red bull, ca sa trec peste socul de carbohidrate.
in ziele cand lucrez la aparate, termin sesiunea de cca 45 de min de forta cu vreo 30 -45 de min de cardio pe bicicleta.
dincolo de astea, importante is si zile de pauza si somn suficient.

Edited by Pengoon, 18 January 2013 - 17:03.


#18
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Semintele si alunele nu trebuiesc eliminate...
Eu iti sugerez sa nu mai mananci niciun fel de paine...
Uite ce dieta tin eu pana-n martie:
slanina, oua, branza,carne de pui, alune, seminte, nuci, lapte, varza(fibre, poti manca orice pentru fibre, dar sa aiba carbohidrati cat mai putini; daca nu mananci fibre te constipi Posted Image). Adica maxim 20 de grame de carbohidrati, 6 zile pe saptamana, o zi mananc cat vreau si ce vreau. Si lasa naiba sala acum si alergatul ca nu te ajuta prea mult, dieta e baza. Tu faci exagerat de mult cardio, e inuman 70 de minute pe zi, in fiecare zi... o sa-ti pierzi toti muschii si o sa-ti faci praf incheieturile.

Edited by echo3, 18 January 2013 - 17:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate