Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Casa mica P+M

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1040 replies to this topic

#1
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Buna seara acestei minunate comunitati,

Deschid acest topic pentru aventura pe care o planuiesc in urmatoarea perioada.
Este vorba de constructia unei case, pe un teren in Bucuresti, proprietate personala, de circa 90 mp (cca 30mx30m).
Am demarat deja procedurile pentru obtinerea unui credit, speram ca vor fi incununate de succes. Saptamana viitoare vom avea si prima intalnire cu arhitectul.
Casa pe care ne-o dorim este una fara etaj, doar parter. Acoperisul il dorim astfel incat la nevoie, sa se poata amenaja o mansarda. M-am gandit la un acoperis in 2 ape, izolat corespunzator, spatiul obtinut insa sa nu-l compartimentez deocamdata.
Am inceput sa lucrez la niste schite pe care le atasez mai jos.

Stiu ca voi primi sfaturi utile din partea multor membri, si tin sa va multumesc anticipat.
Cat estimati ca poate ajunge constructia la rosu/cheie a unei case de genul acesta? La constructia la cheie sunt constient ca sunt multe lucruri care pot influenta valoarea finala, insa ma gandesc la o casa cu finisaje medii, nimic iesit din comun sau excentricitati.

Multumesc si sper sa fiti alaturi de mine in aceasta calatorie!

Attached Files


Edited by the_lion, 10 January 2013 - 00:21.


#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
30x30 m inseamna 900 mp, nu 90 mp !!

#3
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ambele sunt ok....intr-a 2-a poti face rocada intre bucatarie si dormitor 1...

Edited by cephalophodes, 10 January 2013 - 01:16.


#4
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Varianta 2 are 5 (cinci!!) usi pe acelasi perete, pe care le vezi cand intri in hol, din vestibul. S-ar putea sa vezi chiar 6 usi, cu cea de la living cu tot.  Mi se pare un pic spre horror, va parea un fel de motel, ar lipsi doar numerele de pe usi :) Varianta 1 are scara aia de dai cu nasul in ea cand intri, si daca nu ai etaj, nu ii vad rostul acolo in centrul casei.

Edited by feitosak1, 10 January 2013 - 01:35.


#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Eu as opta pentru prima varianta dar cu doua bai.

#6
aurelian_cretu

aurelian_cretu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.01.2013
Prima varianta mi se pare mai O.K. Daca nu faceti mansarda momentan, puteti face planseul peste parter din lemn cu o scara tot din lemn ( extensibila ) si astfel castigati spatiul din hol.

#7
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
Ambele vor crea probleme. Gandestete la mansarda cum vor fi plasati stalpii pentru coama. Nu cred ca vrei sa dai cu capul in stalp in locul in care vrei sa pui poate vreo usa. Dar o baie sus nu vrei? gandeste sa fie undeva deasupra celei de jos. ;).

#8
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Multumesc tuturor pentru sugestii.
Aveam in intentie ca in locul de sub scara sa fac wc-ul de serviciu, insa era cam nefericit amplasat acolo. Recunosc ca nici locul scarii nu ma multumeste.
@teach, merci pentru comentarii, mi-ai dat o tema de gandire si in acelasi timp o idee. Mai lucrez la varianta1 si repostez. Cred ca varianta 2 o abandonez deocamdata, nici eu nu eram multumit de holul acela cam prea mare.

Edited by the_lion, 10 January 2013 - 20:21.


#9
fane_tm

fane_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.07.2011
Daca vrei sa faci ulterior mansarda (eu unul vreau sa mai fac cu timpul 2 camere in pod, pe mijloc fata-spate), asta este prima schita facuta de mine, ulterior s-a mai modificat putin, am mai latit-o cu aprox 50cm (toata diferenta e la holul de intrare pt un dulapior, cuier sau ce o fi), scarile sunt punctate ca vin facute peste 2-3-5 ani cand va veni facut si in pod (vor fi facute pe structura metalica si trepte din lemn). Nu stiu daca e cea mai fericita imparteala, dar toata investitia asta o sa fie foarte mare pt mine (poate si asta e putin prea mult pt bugetul meu actual) dar sper sa o scot la capat cumva.

Mai jos ai si schita de plecare a proiectului meu, si un calcul pt acoperis sa vad cum ma incadrez daca va fi vre-o data podul locuit...

PS. in schita pt acoperis, cei 3.25m de la parter includ si elevatia si placa de deasupra parterului... asta ca sa-mi fac o idee de forma finala...

PS.2. Nu aruncati cu oua in mine ca voi avea traficul spre pod/mansarda prin fata tv-ului, alta solutie mai ieftina nu am gasit, ca sa mut scara de acolo trebuia sa modific amprenta la sol si de acolo decurg alte majorari de costuri... iar cum bugetul meu e cam foarte limitat...

PS.3. Din discutiile mele cu mai multi constructori, planseul din lemn peste parter nu este cu mult mai ieftin (daca-l faci cum trebuie) fata de planseul din beton. Eu unul m-am hotarat sa fac planseul din beton ca e, zice-se, mai rezistent in timp, si in plus mai intareste structura...

Attached Files


Edited by fane_tm, 10 January 2013 - 23:36.


#10
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010

View Postthe_lion, on 10 ianuarie 2013 - 20:18, said:

@teach, merci pentru comentarii, mi-ai dat o tema de gandire si in acelasi timp o idee. Mai lucrez la varianta1 si repostez. Cred ca varianta 2 o abandonez deocamdata, nici eu nu eram multumit de holul acela cam prea mare.

gandeste o linie de mijloc pe care va fi un fel de centura daca vrei sa faci in 2 ape si simetrice Posted Image. Asta pt mansarda. Vezi proiectul meu daca iti place ... poti sa il dezvolti cum vrei tu. Nu e obligatoriu. Mie mi-a placut al meu asa ca ....

Attached Files


Edited by Teach, 11 January 2013 - 00:20.


#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Am regandit un pic planul pentru varianta 1.
Cum saptamana viitoare o sa ma vad si cu arhitectul, am speranta sa ma ajute in dezvoltarea acestei idei. Ma refer la realizarea acoperisului astfel incat podul sa-l pot utiliza si ca mansarda, dar nu as vrea lucarne sau ferestre gen velux. Eu ma gandeam ca spatiul din podul mansardabil sa-l compartimentez astfel incat camerele obtinute sa poata fi iluminate cu ferestre normale, dispuse la est si vest.

Attached Files


Edited by the_lion, 11 January 2013 - 09:49.


#12
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
nu uita ca sub acoperis, pe scindura, intre grinzi, sa bagi cit de multa vata minerala iti permiti, de 10-15-20 cm, va tine foarte bine caldura in interior, mai ales ca vrei sa faci mansarda

#13
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
Am stricat in paint putin planul tau .... CT-ul langa dormitor e crima si pedeapsa ... zgomotul centralei ... + am facut cu verde eventuala plassare a stalpilor la mansarda ... sa aiba corespondent si in casa - parter. Redimensionarea o poti face tu pe placul tau... eu vestibulul am decis sa il fac extern ... e si placut ... sincer Posted Image sub scara mai bine un veceu ce deserveste unul din dormitoare ... eu asa as face :) De aici poti sate joci cu compartimentarea cum vrei tu :).

Attached Files

  • Attached File  test.JPG   48.72K   683 downloads


#14
fane_tm

fane_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.07.2011
Teach, interesanta abordare, doar ca: 1.WC-ul sub scara (in forma desenata de tine) nu are cum sa intre, deoarece podestul scarilor este la aprox 1,5m inaltime, deci cam intri in genunchi... 2. Dormitoarele par cam micute, plus ca forma nu prea e practica, sunt prea inguste si lungi (parerea mea) nu o sa le poata mobila cum trebuie... si 3. acoperisul nu-i musai sa se sprijine pe o centura de mijloc, poate fi abordata o solutie (cum i-am propus eu mai sus) pe baza de "clesti" sau cum le-o zice, iar pana de coama sa fie sprijinita pe acei clesti, atunci ii ramane spatiul gol pe mijloc, nu il mai incurca stalpii...

Astea-s parerile mele, nu sunt constructor si nici nu ma pricep eu foarte mult la chestiile astea, eu am ajuns la solutia acoperisului cautand pe net... pun deseara (ca le am pe calculatorul de acasa) si niste solutii de sarpante gasite de mine intr-o brosura

PS. sunt curios ce zic colegii nostri mai priceputi cand intra si pe aici... ca, in mare cam asta-i solutia ce o sa o abordez eu, trebuie doar sa mai discut si cu arhitectul...

Edited by fane_tm, 11 January 2013 - 10:26.


#15
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010

View Postfane_tm, on 11 ianuarie 2013 - 10:23, said:

Teach, interesanta abordare, doar ca: 1.WC-ul sub scara (in forma desenata de tine) nu are cum sa intre, deoarece podestul scarilor este la aprox 1,5m inaltime, deci cam intri in genunchi... 2. Dormitoarele par cam micute, plus ca forma nu prea e practica, sunt prea inguste si lungi (parerea mea) nu o sa le poata mobila cum trebuie... si 3. acoperisul nu-i musai sa se sprijine pe o centura de mijloc, poate fi abordata o solutie (cum i-am propus eu mai sus) pe baza de "clesti" sau cum le-o zice, iar pana de coama sa fie sprijinita pe acei clesti, atunci ii ramane spatiul gol pe mijloc, nu il mai incurca stalpii...

Astea-s parerile mele, nu sunt constructor si nici nu ma pricep eu foarte mult la chestiile astea, eu am ajuns la solutia acoperisului cautand pe net... pun deseara (ca le am pe calculatorul de acasa) si niste solutii de sarpante gasite de mine intr-o brosura

PS. sunt curios ce zic colegii nostri mai priceputi cand intra si pe aici... ca, in mare cam asta-i solutia ce o sa o abordez eu, trebuie doar sa mai discut si cu arhitectul...

da ai dreptate ... dar poate pune scara din partea cealalta ... oricum am spus ca de la punctul in care l-am lasat poate sa preia din living mai mult pentru a mari dormitoarele ... are spatiu acum ... dar el decide dimensiunile .... nici eu nu sunt constructor ... singura propunere de care e mai bine/usor sa tina seama e sa traseze o linie de mijloc si pe ea sa aranjeze camerele ... si CT-ul sa nu fie langa dormitoare ... restul e alegerea lui. :D

chiar iti trebuie 3 dormitoare la P? Paote faci 2 si un birou ceva ...  poti mai bine decat ce ai facut pana acum ... curaj :)

#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Nu-mi place intrarea aia in dormitor direct din living.
As putea ca la planul desenat de mine sa fac rocada intre dormitorul 1 si bucatarie, in felul acesta nu cred ca mai incurca camera de centrala.
As vrea sa fac trei dormitoare la parter, vom sta impreuna cu soacra-mea. Plus ca vrem si un bebe (sau mai multi). Asta este motivul pentru care as vrea ca parterul sa fie total functional, podul/mansarda sa o aranjez pe parcurs si doar daca e nevoie. Daca nu, il folosesc ca spatiu de depozitare diverse, o zona de recreere(poate o masa de ping-pong), etc.

@fane_tm, merci pentru schitele postate de tine. Asa cum ai zis si tu, sunt sigur ca exista solutii si pentru acoperis.

#17
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
cam la cati m.p. utili crezi ca ai avea nevoie ?.....cam ce amprenta la sol ?
vrei 3 dormitoare, living, bucatarie, baie, casa scarii, spatiu tehnic,vestibul
intrarea la casa ar trebui sa fie spre sud

#18
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Dupa discutii si cu familia, am zis sa incercam si o varianta cu 2 dormitoare la parter.

Atasez schitele rezultate. Intrarea in casa este spre sud.

Cred ca varianta 2 imi va permite o compartimentare mai facila si mai "versatila" decat varianta 2 (casa scarii "mananca" practic spatiul din lateral, pe care nu prea il mai poti folosi).
Pentru varianta 2, am atasat si cum as vedea acoperisul. Ramane sa discut solutia tehnica cu arhitectul.

Pareri, recomadari?

Attached Files


Edited by the_lion, 11 January 2013 - 16:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate