Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum se leaga prize,intrerupatoare,sigurante,etc

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
are 16 ani....ce poti sa-i ceri? a descoperit roata,e mandru ca a inteles ceva si vrea sa ne impartaseasca revelatia. Daca-i spune cineva ca pe vremea lu' ceasca ,un tanar de varsta lui,era capabil sa castige concursuri de electronica,automatizari,radiolocatie,etc, zice ca facem misto de el.

#20
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011

 knauf75, on 09 ianuarie 2013 - 22:03, said:

are 16 ani....ce poti sa-i ceri? a descoperit roata,e mandru ca a inteles ceva si vrea sa ne impartaseasca revelatia. Daca-i spune cineva ca pe vremea lu' ceasca ,un tanar de varsta lui,era capabil sa castige concursuri de electronica,automatizari,radiolocatie,etc, zice ca facem misto de el.
am fost chemat si eu la multe olimpiade de electronica dar nu prea imi place la olimpiade,si eu sunt la (electronica)

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Ma bag si eu in discutie ca OB-ul cu niste sfaturi. Prin intrerupator sa treaca intotdeauna faza nu nulul (asa cum am vazut la multe instalatii electrice din blocurile vechi), iar la legatura in fasung faza se va lega intotdeauna la "fundul " becului daca pot spune asa nu la partea cu filet. Acestea sunt niste masuri de securitate nu e obligatoriu. Daca nu aveti faza la intrerupator schimbati faza cu nulul in tablou. Daca nu aveti creion de tensiune si nu vreti sa investiti in el puteti verifica prezenta sau lipsa tensiunii numai cu mana dreapta. In acest fel riscul de moarte e mai mic pentru ca curentul va ocoli inima Posted Image E o gluma desigur dar chestia cu inima e adevarata. Dar se cam uita intreruperea tensiunii mai ales la lumina nu la priza. Eu intotdeauna ma curentez la lumina niciodata la priza. Deja m-am obisnuit.

Edited by Clovis, 13 January 2013 - 23:26.


#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De ce trebuie legata faza la fundul becului ? Pe asta nu o stiam.

#23
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 Ion_de_la_Raion, on 14 ianuarie 2013 - 09:01, said:

De ce trebuie legata faza la fundul becului ? Pe asta nu o stiam.
Se leaga pe contactul de pe fundul duliei conductorul de faza(trecut obligatoriu prin intrerupator,comutator,buton,etc) pt  preveni eventualele accidente,de altfel toate normativele I 7 specifica acest lucru.

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Faza e trecuta prin intrerupator ? Am locuit intr-un bloc comunist un timp si era la nul comutatorul. Adica cred ca era, daca puneai un creion de tensiune pe firele care ieseau din tavan, arata tensiune si cu comutatorul inchis. Oricum, sa inteleg ca faza pe fundul becului e doar din ratiuni de securitate, nu si electrice ?

#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 Ion_de_la_Raion, on 14 ianuarie 2013 - 10:25, said:

Faza e trecuta prin intrerupator ? Am locuit intr-un bloc comunist un timp si era la nul comutatorul. Adica cred ca era, daca puneai un creion de tensiune pe firele care ieseau din tavan, arata tensiune si cu comutatorul inchis. Oricum, sa inteleg ca faza pe fundul becului e doar din ratiuni de securitate, nu si electrice ?
Tehnic vorbind,becul se aprinde si asa si asa,doar ca trebuie sa existe si o siguranta in exploatare.

#26
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 Ion_de_la_Raion, on 14 ianuarie 2013 - 10:25, said:

Faza e trecuta prin intrerupator ? Am locuit intr-un bloc comunist un timp si era la nul comutatorul. Adica cred ca era, daca puneai un creion de tensiune pe firele care ieseau din tavan, arata tensiune si cu comutatorul inchis. Oricum, sa inteleg ca faza pe fundul becului e doar din ratiuni de securitate, nu si electrice ?
normal ca trebuie intrerupta faza de intrerupator.

#27
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
daca avem consumatori inductivi,ne curentam si la nul?

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Inseamna ca cine a facut blocul meu nu a respectat normele. Aveam intrerupatorul pe nul. Cat despre faza la fundul becului, cred ca nici dracu nu verifica asta, desi are logica (din punct de vedere al prinderii becului cu mana).

#29
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013

 cetane, on 14 ianuarie 2013 - 19:10, said:

daca avem consumatori inductivi,ne curentam si la nul?
daca ar fi ce spui la un tablou cu sig.aut.,siguranta dubla cu nul pe ea nu ae mai sta sus

 Ion_de_la_Raion, on 14 ianuarie 2013 - 23:16, said:

Inseamna ca cine a facut blocul meu nu a respectat normele. Aveam intrerupatorul pe nul. Cat despre faza la fundul becului, cred ca nici dracu nu verifica asta, desi are logica (din punct de vedere al prinderii becului cu mana).
cine face asa ceva nu e electician;ca ex. culoarea maro este live sau faza ,albastru nul si verde inpamintarea,daca le-ai gasi inverate si stind ca nulul nu are tensiune  si lucrez live pe buna stinta ca culorile sint respectate si te scutura un pic :ce faci nu injuri un pic.in ligatura cu becu,normele int.sin obligate sa marcheze cu l=live culoare maro si n la culoarea albastru la capatul fasungului sau ori ce lampa de iluminat care se alimenteaza la tensiunea de 220v alternativ

#30
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 casuta_papusilor, on 14 ianuarie 2013 - 18:41, said:

normal ca trebuie intrerupta faza de intrerupator.
exista cazuri cand intrerupatorul se monteaza pe nul daca circuitul este cu releu de impuls
vezi schema

 pescar69, on 15 ianuarie 2013 - 00:15, said:

daca le-ai gasi inverate si stind ca nulul nu are tensiune  si lucrez live pe buna stinta ca culorile sint respectate si te scutura un pic
cine face ca-n scenariul tau nu-i electrician, in primul rand trebuie luate toate masurile de siguranta

Edited by dan210, 15 January 2013 - 03:21.


#31
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013
ma puteti ajuta va rog sa montez un intrerupator?
in doza pentru intrerupator am 4 fire: 2 vin de la o doza de distributie (faza+nul) si 2 se duc la bec. pentru proba am legat firele 2 cate 2, am ridicat siguranta automata si totul a fost ok, becul s-a aprins. am trecut la montarea intrerupatorului si cand am ridicat siguranta, a cazut instantaneu. am mai facut o incercare, desfacand si refacand legaturile in intrerupator, am zis ca poate eu stiu ce am facut gresit, dar s-a intimplat la fel; cand ridicam siguranta, ea decupla instantaneu. unde gresesc?

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ca nu chemi un electrician. :)

#33
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013
daca nu vrei/nu poti sa ajuti te poti abtine. sau crezi ca esti mai interesant ce replici de astea?

#34
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 blackiesasha, on 26 ianuarie 2013 - 17:19, said:

ma puteti ajuta va rog sa montez un intrerupator?
in doza pentru intrerupator am 4 fire: 2 vin de la o doza de distributie (faza+nul) si 2 se duc la bec. pentru proba am legat firele 2 cate 2, am ridicat siguranta automata si totul a fost ok, becul s-a aprins. am trecut la montarea intrerupatorului si cand am ridicat siguranta, a cazut instantaneu. am mai facut o incercare, desfacand si refacand legaturile in intrerupator, am zis ca poate eu stiu ce am facut gresit, dar s-a intimplat la fel; cand ridicam siguranta, ea decupla instantaneu. unde gresesc?
cum ai montat intrerupatorul?

leaga nulul cu unul din cei 2 conductori ce merg la bec, la o borna a intrerupatorului legi faza si la cealalta borna legi al doilea conductor ce merge la bec

#35
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013
intrerupatorul are 4 borne (e modular). deci nulul se leaga direct de unul din firele care duc la bec? fara sa treaca prin intrerupator?
din cei 2 conductori care vin de la doza cum pot verifica care e faza si care e nulul? unul e rosu si unul e albastru. stiu ca albastru ar trebui sa fie nulul, dar totusi cum se poate verifica?
multumesc.

Edited by blackiesasha, 26 January 2013 - 21:29.


#36
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006
nulul nu trece prin intrerupator

daca nu ai un creion de tensiune sau un multimetru, mergi pe culoare, nu stiu ce intrerupator ai acolo, normal ar trebui sa ai unul simplu cu 2 borne, dar nu-i o problema

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate