Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Probleme lampa cu neon

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008
Da. Eu am luat la 80 nu de 40 si am aruncat-o la  o saptamana. In plus... daca nu este de vina lampa? Asa cum a spus, a verificat tot mai putin droserul, care nu se duce asa usor. Si poate nu are 40 ron de aruncat asa usor... Sunt atatea situatii.

#20
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Acest tip de lampi ,majoritatea o calamitate din punct de vedere al calitatii,ba au contacte imperfecte,oxidate,daca balastu si starterul sunt ok,face figuri tubul florescent.
In concluzie,cumparati lampi de caltate nu surogate.

#21
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013
o metoda mai usoara e:pentru a verifica droseru ajunge sa lesi intrerupatorul in pozitia aprins 10 min. dupa care inchizi intrerupatorul si pui dosul miinii sa vezii daca e caldut.daca da sigur e bun daca nu si e rece e defect .pentru contacte iti trebuie o surubelnita mai ascutita[cam 3-4mm latime].op.int.dupa care verifici contactele la capatul lampi si la starter.e posibil sa fie desdoite,le potii inpinge usorcu acea surubelnita.urmatoara etapa este sa misti toate firele usor poate sa existe conexiuni proaste.pentru cntacte inperfecte e deajuns sa rotesti neonul si starterul de citeva ori contactele se curata.foloseste un starter universal[65w].daca tot nu merge sti trebuie un aparat de masura si control pentru alte masuratori.

#22
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008

 pescar69, on 07 ianuarie 2013 - 20:32, said:

o metoda mai usoara e:pentru a verifica droseru ajunge sa lesi intrerupatorul in pozitia aprins 10 min. dupa care inchizi intrerupatorul si pui dosul miinii sa vezii daca e caldut.daca da sigur e bun daca nu si e rece e defect .
Atit cat nu este circuitul amorsat, nu se va incalzi in veci ,pentru ca nu circula curentul prin ele. Starterul se poate inlocui cu un strap izolat cu care se scurtcircuiteaza contacti soclului scurt si repetat, contactul ramanand deschis pentru ca tubul sa poata functiona.

#23
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013
logic.da dar practic e posibil.scoateti lampa neon si intrerupi circuitul inchis[la un droser de generatie veche este construit din o bobina si toe,iar sirma din interior este foarte suptire suptire,iar droserul e conectat cu un terminal la cablul de curent.daca sint respectate conexiunile prin droser va circula un crent rezidual ce va duce la incalzirea usoara abobinei din droser.cam asta e ideia.la un droser de gen. noua[cu componente electronice] cam e imposibil sa se incalzeasca deoarece nu se amorseaza fara consumator

#24
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008

 pescar69, on 07 ianuarie 2013 - 21:19, said:

t.
   Cu parere de rau, dar este gresit
Odata scos tubul, nu mai poate trece curentul prin circuit, pentru ca pur si simplu lipsesc filamentele de la tub din schema. Droserul este de fapt un transformator de curent, si se monteaza in serie, are rolul de a limita curentul prin circuit la o valoare anume.

#25
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005

 scripcarul, on 07 ianuarie 2013 - 21:45, said:

   Cu parere de rau, dar este gresit
Odata scos tubul, nu mai poate trece curentul prin circuit, pentru ca pur si simplu lipsesc filamentele de la tub din schema. Droserul este de fapt un transformator de curent, si se monteaza in serie, are rolul de a limita curentul prin circuit la o valoare anume.

Ceea ce mi se intampla este de domeniul SF
Deci am demontat lampa cu totul din perete, am pus o alta lampa care o aveam pe hol si functiona, si surpriza nu functioneaza
Apoi am verificat tensiunea cu o veioza care ce credeti S-a APRINS
Chiar nu stiu ce sa mai fac...
Mai ramane sa verific tensiunea cu un voltmetru, altceva nu mai am idei....

#26
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013
explicatia e simpla.iti lipseste nulul[firul de  culoare albastru sau negru] un bec normal se aprinde  doar cu faza si firul de inpamintare dar o lampa neon nu.verifica conexia in doza sigur conexie proasta sau fir intrerupt daca este de aluminu,uncaz fericit daca nu e pe traseu[mare ginion] trebuie fire noi in cazul asta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate