Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Publicarea unei carti

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Salutari,

as fi interesat de niste informatii in cazul in care exista cineva pe forum care se pricepe. As fi interesat de publicarea unei carti in diferite limbi. Adica cartea este scrisa in format digital, ce pasi trebuiesc urmati pentru a publica aceasta carte in limba romana, dupa care sa se traduca in mai multe limbi ? Unde ar trebuie sa incep, ce buget este necesar?

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

 business11, on 03 ianuarie 2013 - 16:19, said:

As fi interesat de publicarea unei carti in diferite limbi.

O vrei publicata pe hartie sau digital? Asta pentru ca pentru publicarea pe hartie implica niste costuri in functie de tiraj. In cazul digital, adica sa o urci pe diferite siteuri de unde poate fi citita de toata lumea, nu prea costa.

Adica cartea este scrisa in format digital, ce pasi trebuiesc urmati pentru a (1)publica aceasta carte in limba romana, (2)dupa care sa se traduca in mai multe limbi ?

(1)Pai in primul rand trebuie sa o vada un REDACTOR dupa care va ajunge la un TEHNOREDACTOR care va opera corecturile si indicatiile date de catre REDACTOR.
(2)Pentru publicarea in mai multe limbi, ai nevoie ce cate un traducator pentru fiecare limba, sau ma rog, daca o fi vreunul poliglot si te intelegi cu el... De exemplu, pentru engleza se plateste un minim de 2 Euro fara TVA pe pagina socotita la 2000 de caractere; pentru franceza si germana pe undeva intre 4-5 Euro. Asta in functie si de cat de bun este traducatorul, Nu mai vorbesc de chineza sau alte limbi mai putin uzitate ce pret ti s-ar cere... Mai pune la socoteala ca astea sunt preturi pentru o lucrare de complexitate redusa... Daca-i una tehnica sau cu multi termeni stiintifici, ai pus-o. Ai nevoie si de traducator cat si de redactor de specialitate. Si aia costa, nu gluma...

Unde ar trebuie sa incep, ce buget este necesar?

Cred ca-ti poti face singur bugetul dupa ce ti-am spus lucrurile se mai sus, in functie de lucrarea ta.


Alta chestie... In cazul lucrarilor tiparite... Dreptul de autor este pe undeva de maxim 10% platibili la editurile cele mai bune, asta in cazul in care ai un nume si/sau o lucrare care are potential. Ca un exemplu: la un tiraj de 1000 de exemplare fiecare avand un pret de vanzare de 10 lei, drepturile tale ca autor ar fi de maxim 10% din 10.000 lei.

Bafta

#3
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
10% din profit, daca o carte costa 10 lei, costurile sunt de 5, profitul de 5, atunci autorul va primi fix 50 de bani la fiecare carte vanduta.

Edited by River_Song, 03 January 2013 - 19:05.


#4
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
10% drepturi autor
35-40-45% - distributia ( retele de librarii )
15-25% tipar
25-40% cheltuieli editorile incluzand redactor , tehnoredactor , traducator (daca e cazul) , costurile cu livrarea la lanturile de distributie , promovarea si profitul editurii

Cam asa se imparte costul unei carti in format tiparit

Edited by menumorut81, 03 January 2013 - 19:46.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
am inteles, deci practic daca reusesc sa public o carte, castigul meu va fi in jur de 10% ...

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Cam asa. Din pretul pe care-l stabileste editorul

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
deci practic singura sansa de "imbogatire" este sa scri un best-seller, altfel degeaba.

#8
aditd

aditd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.04.2004

 business11, on 04 ianuarie 2013 - 00:05, said:

deci practic singura sansa de "imbogatire" este sa scri un best-seller, altfel degeaba.

Pentru imbogatire financiara asa se zice.
Eu nu ii cred!
Adevarat ca eu scriu pe domeniul de dezolvatere personala ( adica poate nu castig mult din carti, dar conex pot face o gramada de bani ).

#9
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Am o intrebare : daca as fi editor si as vrea sa public opera unuia din Germania sa zicem si nu au trecut inca 70 de ani de la moartea autorului atunci tre sa platesc ceva si celui ce detine inca drepturiile sau platesc doar traducatorului din Romania care traduce opera din germana in romana. ?

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 business11, on 04 ianuarie 2013 - 00:05, said:

deci practic singura sansa de "imbogatire" este sa scri un best-seller, altfel degeaba.

Părerea mea e că ai avea mai multe șanse de îmbogățire dacă te-ai apuca să scrii un abecedar.

#11
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 SucreBolivar88, on 28 decembrie 2013 - 20:34, said:

Am o intrebare : daca as fi editor si as vrea sa public opera unuia din Germania sa zicem si nu au trecut inca 70 de ani de la moartea autorului atunci tre sa platesc ceva si celui ce detine inca drepturiile sau platesc doar traducatorului din Romania care traduce opera din germana in romana. ?

Amandurora.

S-ar putea ca drepturile de publicare pentru autorul respectiv sa fi fost deja cumparate de o editura din Romania, caz in care nu mai poti sa mai faci nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate