Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

constructie casa in 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
denyse

denyse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2013
buna,am vazut ca se poate avea niste sfaturi de la persoane care cunosc in domeniul constructiilor, si de aceea vreau sa am niste raspunsuri cu privire la repararea unei case de la tara,la care m-am gandit sa o refac si sa o fac locuibila cat mai modern.Vreau sa specific ca casa este facuta din randuri de lut cu paie grosi de 40cm fara fundatie iar plafonul este din sipci batute cu lut cu paie,dar care a facut burta .As vrea sa am sfatul celor care cunosc sa ma indrume si sa imi zica ce sa fac si daca este bine ,sa mai inalt peretii cu 30cm si sa torn placa de beton(sau altceva)ce poate fi mai usor,iar la pereti ce ar trebui sa fac,sa aiba un aspect cat mai modern.multumesc.

#38
ionutgeorge75

ionutgeorge75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2013
Hristos a inviat, tuturor si un Paste fericit!
Sunt nou in acest forum si as avea nevoie de cateva sfaturi. Din cate am inteles, au scazut preturile la constructii ceea ce ne incurajeaza sa ne incepem casa. Avem terenul (in Galati) si proiectul si am cerut un preventiv unei firme in 2011, dar ne costa vreo 200 €/mp la rosu, astfel ca am amanat. Are cam 220 mp si e constituita din p+1+mansarda. S-au redus intr-adevar preturile? As avea nevoie de cat mai multe informatii pt a gasi curajul de a incepe constructia. Multumim anticipat tuturor.

#39
maxada

maxada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.08.2011
200 EURO METRUL PATRAT E UN PRET BUN ? PARTER +MASARDA

#40
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014

View Postbagerajungle, on 29 decembrie 2012 - 14:01, said:

Am aruncat asa o privire peste proiectul tau si sincer,arata cam crincen,cam prea intunecoasa,spatiile vitrate cam mici,zici ca e arestul de la vreo sectie de politie,iar in banii astia,se poate si mai frumos.Ca impartire ,cred ca pierzi prea mult spatiu la holuri(e doar o parere,ok),iar casa cu etaj fara 1-2 balcoane-balconase la etaj zici ca este neterminata,sa ti bei cafeaua pe bacon inainte de a pleca la munca e f placut,mai adie vintul putin te trezesti altfel,vezi lumea putin de sus macar o ora dimineata,una peste alta  sa ti bei cafeaua pe balcon iti da o senzatie de siguranta si de placere,parca e altfel sus decit jos pe terasa din prelungirea livingului,ti o spune unul care "beneficiaza" de acest aspect de cca 10 ani,am si foisor in curte si terasa in lateralul casei,nu e ca la balcon clar,deci am si termen de comparatie ca sa zic asa!Iar balcoanele le poti folosii atit pt baut cafeau cit si sa mai intinzi ceva micut sub nivelul balustradei...iar costurile nu s asa mari,la 2 balcoane de 2/1,2 mp,sint vreo 1000-1200 lei in plus(finisate,ok),ceea ce nu cred ca e deloc mult ,dau si un aspect mult mai frumos casei plus ca ,repet senzatia de dimineata cu cafeaua e unica,ok,probeaza la o cabana la munte sau la vreun amic ,convingete singur!
Ca structura,eu unul prefer BCA de 35 cm minim si cadre din BA,BCA ul este mult mai bun atit fonic cit si termic,nu iesi mai ieftin decit caramida pt ca trebuie armatura mai multa si beton de asemeni,dar consumul de gaz/lemne  pt o iarna este cu cel putin 25% mai mic,nu mai spun ca la un perete de 37,5-40 cm din BCA nu mai ai nevoie de polistiren,doar tencuita si tenc decorativa structurata,nu te mai chinuieti cu mariile anvelopari care la noi sint oricum un dezastru,n avem meseriasi pt asa ceva!Ceea ce ti spun acum vb din experienta proprie,fac parte dintr o "gasca " cu case prin diverse zone ale bucurestiului,cu case de vacanta la munte si am cam tot facut comparatii intre facturi,caramida GVP(asa zisa gvp)este f proasta calitativ,trebuie obligatoriu placata cu polistiren iar diblurile de fixare a polistirenului nu le poti fixa este casanta,zidaria lucreaza cam mult,am 3 amici cu fisuri grave in pereti si nu e de la tencuiala sau fundatie/soclu,este caramida f proasta la noi in tara,nu se respecta nici un normativ de fabricatie.La BCA structura de rezistenta find din  cadre de beton armat cu ceva mai mult pc 52,este altceva,peretii sint autoportanti ,nu lucreaza asa cum "lucreaza caramida",iar mortarul dintre bucatile de BCA este in strat de maxim 2-3 mm,si este si de calitate gata preparat la saci(+apa care o pui tu),pe cind mortarul pt caramizi ,se foloseste multibat sau ceva asemanator iar acest mortar in "prepara mizeriasii"dupa ureche,ba este m5 ba este m10 ,la un moment dat nici ei nu stiu ce mai prepara(alcoolul asta!),de aceea mortarul pt BCA este f bun si sfint,se amesteca doar cu 6-7 litri de apa/sac,iar zidaria iese intradevar dreapta mult mai usor,lucrabilitate sporita chiar si pentru incepatori.
Pt placa peste etaj,adica la mansarda/podul casei,nu este necesara o placa de beton,dar depinde ce spatiu doresti sa ai acolo,doar pt depozitare lucruri usoare si doar circulabil pt eventuale reparatii,sau il vrei utilizabil ca spatiu de joaca pt copii de ex pe timp de iarna sau camera hobby pt tine.Destinatia este f importanta,trebuie sa te decizi din start,pina sa faci proiectul,diferenta intre placa de beton si podeaua din dulapi+izolatii termice +fonice nu este prea mare,undeva spre 25% posibil 30%,cu specificatia ca lemnul lucreaza permanent,iar la tavanele de la etaj vei avea mereu de lucru daca faci podeaua din lemn,indiferent ca pui rigips sau lambriu trebuie oarecum intretinut,rechituit +vopsit sau rechituit+lacuit la 2-3 ani.Placa de beton peste etajul 1 are avantajul ca permite finisaje mai durabile atit la tavanul de la etajul 1,cit si la pardoseala mansardei poti utiliza o gama mai larga de finisaje si izolatii care nu necesita intretinere,iar placa de beton da o rezistenta putin mai mare structurii in ansamblul ei,e casa mai legata la partea superioara a ei.Adica,ca sa fiu mai explicit,una este sa ai centuri si grinzi "cu goluri" din podina de lemn,si alta este sa ai centuri+grinzi+placa de beton,rigiditatea plastica a structurii este putin mai buna decit in cazul anterior,nu mai vb de rezistenta la eforturi si alte momente!
Prin acest mesaj nu doresc sa contrez pe nimeni,ok,este o parere pur personala si atit!AVIZ AMATORILOR DE SCAMATORII,OK!

Interesante explicatii....si eu as vrea sa filosesc bca-ul la constructie si toti ma indruma spre caramida...😰

#41
31ionut31

31ionut31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2014
Da asa este,cred ca toti eu ceva cu bca-ul dar in fine am optat si eu pt caramida 😜!

#42
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Se estimeaza o scadere la constructiile rezidentiale. Romanii nu mai au banii dar cauta solutii sa-si faca o casa decenta si in regie proprie. Constructorul cauta solutii sa reziste pe piata prin negocieri masive.
http://www.capital.r...014-190589.html
.
Cativa ani in urma se tragea alarma privind radioactivitatea caramizilor din BCA-ul. Cum a ramas pana la urma ?
http://www.proiected...onstructii.html

Edited by panoramic66, 09 February 2014 - 17:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate