Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Freza de sol pentru fiat 450(u445) marimea potrivita, model, etc

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
Nu am poze facute . Dar te intereseaza sau doar din curiozitate.

#92
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015
Ma intereseaza... ca altfel nu pierdeam vremea sa intreb.
Dar daca trebuie sa respectam copyright-ul il respectam .

#93
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
Bine, atunci  cind am un pic de timp o sa le montez la tractor si o sa-ti fac ceva poze sau un filmulet dar da-mi o adresa de mail

#94
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
Da poti sa pui si aici ca nu ti le fura nimeni.

Edited by ioansuciu82, 15 April 2016 - 17:24.


#95
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
aici pute-ti vedea clipul cu freza si semanatoarea



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g2dSGHIHTqE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#96
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015

View Postmircea11, on 17 aprilie 2016 - 19:43, said:

aici pute-ti vedea clipul cu freza si semanatoarea

Super utilaje! Sa faci video cum invarte tractorul freza , sunt curios!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g2dSGHIHTqE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#97
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
pentru lucrari mici ,mai ales grădini este perfect ...problema este ca prima trecere trebe mers cit de drept se  poate  ,după aceea merge perfect .Numai ca eu nu fac agricultura..Am construit asta doar din pasiune  , si să-l ajut pe socrul meu, deși am avut multe solicitări prin gradini si loturi mici ,dar a trebuit să refuz.
Referitor la cererea ta de a vedea cum merge freza  nu stiu daca reusesc sa mai fac anul asta pt ca eu am terminat  lucrul  pe care l-am  avut .  In plus nu stiu daca reusesc sa si  conduc,  sa si  filmez .DACA  TE  CHIAR   INTERESEAZA  cum merge freza fac un sacrificiu. ......asta daca vrei sa cumperi  vreo freza  asemanatoare  si vrei  sa  te documentezi  in  privinta  asta

Revin cu o precizarea:  talerele de pe margini sint astfel pozitionata incit sint si marcatoare ,deci la intoarcere trebuie calcat cu roata exact  pe urma trasatã de taler,cu un pic de atentie iese ca si cind ar fi fost semanat cu o semanatoare mare

#98
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015

View Postmircea11, on 17 aprilie 2016 - 22:42, said:

pentru lucrari mici ,mai ales grădini este perfect ...problema este ca prima trecere trebe mers cit de drept se  poate  ,după aceea merge perfect .Numai ca eu nu fac agricultura..Am construit asta doar din pasiune  , si să-l ajut pe socrul meu, deși am avut multe solicitări prin gradini si loturi mici ,dar a trebuit să refuz.
Referitor la cererea ta de a vedea cum merge freza  nu stiu daca reusesc sa mai fac anul asta pt ca eu am terminat  lucrul  pe care l-am  avut .  In plus nu stiu daca reusesc sa si  conduc,  sa si  filmez .DACA  TE  CHIAR   INTERESEAZA  cum merge freza fac un sacrificiu. ......asta daca vrei sa cumperi  vreo freza  asemanatoare  si vrei  sa  te documentezi  in  privinta  asta

Revin cu o precizarea:  talerele de pe margini sint astfel pozitionata incit sint si marcatoare ,deci la intoarcere trebuie calcat cu roata exact  pe urma trasată de taler,cu un pic de atentie iese ca si cind ar fi fost semanat cu o semanatoare mare
Voiam doar sa vad cum o invarte ridicata, nu in pamant , sa imi fac o idee. As vrea sa dau discul meu si sa imi iau una ca asta, numai ca nu stiu cum o invarte unul romanesc :D

#99
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
Se pare ca ai noroc  .....  azi am  combinat-o  astfel incit sa te pot ajuta .Am facut un filmulet  cu ea  singura asa ca poti vedea si ce face sper sa am timp si-l incarc pe You Tube.

#100
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
Aici poti vedea  cum merge freza ,cu ce viteza merge  si  ce treaba face

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JTfrvvQynvY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In stinga parcelei era discuit si semanat porumb de ieri  asa poti face diferenta .Eu am folosit viteza a 3-a pe mic si acceleratia 25-30% cind este atasata si semanatoarea merg cu a 2-a si acceleratia 20% pentru ca trebe un pic atentia sporita pentru a merge perfect drept si respectata distanta intre rinduri
...........sper  sa-ti foloseasca....Posted Image

#101
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015

View Postmircea11, on 18 aprilie 2016 - 20:39, said:

Aici poti vedea  cum merge freza ,cu ce viteza merge  si  ce treaba face

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JTfrvvQynvY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In stinga parcelei era discuit si semanat porumb de ieri  asa poti face diferenta .Eu am folosit viteza a 3-a pe mic si acceleratia 25-30% cind este atasata si semanatoarea merg cu a 2-a si acceleratia 20% pentru ca trebe un pic atentia sporita pentru a merge perfect drept si respectata distanta intre rinduri
...........sper  sa-ti foloseasca....Posted Image
Merge super freza dupa 445 si nici nu il fortezi. Felicitari!

#102
ciubi75

ciubi75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 21.02.2014
Am cumparat o freza ruginita vai mama ei. Am reconditionato axe, rulmenti , cutite, pinionul de atac, am vopsito etc (vopseaua nu este original) Am lucrat 4-5 hectare si pinionul a cedat. Alt pinion la un atelier de specialitate nu vreau sa mai fac pentruca nu tine cu toate tratamentele lor. vreau sa cumpar unul original dar toti ma intreaba CE MARCA ESTE FREZA???? eu nu stiu poate ma ajutati dumneavoastra, atasez foto. ( pinionulra este conic, angreneaza la 90 de grade, are 14 dinti, gaura interioara are fiul de 30 )

Attached Files



#103
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Am patit si eu ca tine o astfel de problema la grupul de la freza.  Am apelat la aceasta firma sa imi fabrice ambele pinioane,  a durat aproximativ 3 saptamani ( initial au zis o saptamana si jumatate, au facut o greseala dar au remediat pe banii lor si timpul meu), dar pot sa zic ca le-au realizat bine am aproape 20 de Ha cu ele si doua schimburi de ulei,  dupa rodaj, in care nu am gasit urme vizibile de pilitura ( am bagat si un magnet in ulei ca sa fiu sigur). Le-am trimis poza cu pinioanele si masuratori aproximative si au zis ca pot sa le faca. Dupa aceea am mai facut si alte roti dintate pe la ei dupa ce mi-au realizat grupul si a fost in regula.

Vezi daca nu cumva se potriveste acesta din catalogul Granit si atunci nu ai decat sa cauti o firma care colaboreaza cu ei::
http://partnershop.g...onice/647ST-44F

#104
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Salut @ciubi75. Feza ta este freza romaneasca de Mecanica Ceahlau,freza de 180 cm. Trebuie sa schimbi grupul ,adica pinion si coroana nu doar pinionul.Piese gasesti la fabrica daca vrei sau la distribuitorii ei,te costa in jur de 800-900 ron.
Cand lucrezi cu ea cauta sa mai cureti axul unde sunt prinse cutitele sa nu-l lasi sa se incarce rau pentru ca atunci fortezi grupul si lantul. Cand pui coroana si pinion noi verifica si rulmentii.
Unde ai lucrat cu ea cand a cedat?

#105
ciubi75

ciubi75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 21.02.2014
Am arat un imas in toamna si l-am frezat primavara

cat ai platit la pentru grup ?

#106
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Ti-am spus,costa in jur de 800-900 ron piese originale.

#107
mircea11

mircea11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.03.2010
Din ce mi-am dat seama eu pinioanele tale nu se angrenau bine.cind le vei inlocui vezi ca sar putea sa trebuie bagate si distantiere(niste saibe special) astfel incit jocul intre dinti sa nu fie mai mare de o zecime  adica 0.1 mm. in lipsa calibrelor pentru determinarea jocurilor( 'lere' se numesc)  foloseste o foaie de hirtie care introdusa intre doua flancuri invecinate trebe sa stringa USOR  dar sa nu blocheze.astfel este asigurata si angrenarea si ungerea pinioanelor .Si sa nu faci greseala de a inlocui doar un pinion pt ca ele se uzeaza reciproc

Si inca ceva......cum stau rulmentii?!!!!!!!.......la reparatia anterioara ai verificat ....sau...........!!!!!!!..

ar trebui sa fie conici si astfel reglati incit sa nu permita jocul axial si nici sa nu stringa

#108
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

View Postmircea11, on 17 aprilie 2016 - 19:43, said:

aici pute-ti vedea clipul cu freza si semanatoarea



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g2dSGHIHTqE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intinzatorul de lant pentru semsnatoare e facut de tine sau cumparat?
Multumesc

Edited by ionsteg, 12 May 2016 - 20:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate