Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Atentie cand cumparati plite cu inductie marca Bosch

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am cumparar o plita cu inductie marca Bosch pe care intentionam sa o montez deasupra masinii de spalat vase. Pe instructiunile de instalare scrie ca trebuie montata o placa izolatoare intre MSV si plita. Sun la firma de service pentru a face comanda si aflu cu surprindere ca plita poate fi montata doar deasupra unei MSV  marca Bosch in caz contrar nu voi beneficia de garantie. Pe nici unul din site-urile care comercializeaza acest produs nu este specificat acest lucru ci doar in manualul de instructiuni care se gaseste in colet. Eu chiar nu stiu ce sa fac in situatia asta dar ii atentionez pe cei care doresc sa cumpere acest tip de plita  sa fie atenti. Daca ati patit asa ceva, puteti sa-mi dati idei cum sa procedez in continuare.

#2
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
daca l-ai primit prin curier, nu l-ai cumparat din magazin, poti sa il trimiti inapoi si sa iti ceri banii in termen de 10 zile fara nici un motiv.

Edited by khazar, 14 December 2012 - 14:49.


#3
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Vezi care e politica de returnare a firmei/magazinului si du-o inapoi.
Eventual pentru distractie, fa si o plangere la OPC. Si bombardeaza-i cu emailuri de "multumire", sa le treca cheful de jmekerii romanesti.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Firma nu cred ca a facut vreo shmekerie, pur si simplu nu au stiut nici ei asa cum nu am stiut nici eu. Uitati-va pe toate site-urile de comert on line la plite pe inductie Bosch si nu veti gasi aceasta atentionare speciala. Am cautat azi pe net instructiunile de montare la AEG si nu aveau cerinta asta si era un aparat cu putere de 11kw nu ca asta al meu de 3,6kw. M-am uitat si la Hotpoint Ariston nici astia nu conditioneaza montarea plitei lor pe MSV de la aceeasi firma. Vad ca doar astia de la Bosch au regula asta.

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Adica e trecut explicit in instructiuni ca nu se monteaza decat peste o msv tot Bosch? Si ca se pierde garantia altfel? Sau apare acel msv Bosch doar la instructiunile de instalare?
Poti cere opinia oficiala a reprezentantului Bosch din Ro (http://www.bosch-home.ro/contact.html)

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Pai si nu poti sa ii atentionezi ca ce spun ei este ,,verbal '' dar nu apare negru pe alb nicaieri ?!

Chiar daca apare informatia ,,ascunsa'' pe undeva... ar fi trebuit sa fi atentionat inainte sa cumperi.

Probabil OPC-ul are un cuvant de spus.

Edited by crisstonne, 14 December 2012 - 15:39.


#7
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
De  cand conteaza ce marca de MSV sau cuptor am sub plita ce urmeaza sa o montez? E un abuz din partea celor de la service,cel putin asa mi se pare mie. Daca nu imi place ce culoare are MSV Bosh si nu se asorteaza cu mobila din bucatarie ce fac?Schimb mobila numai ca sa am garantie la plita din cauza MSV???!!! Ia legatura cu cei de la reprezentanta Bosh Romania si vezi ce zic ei.Banuiesc ca in manual recomanda o placa izolatoare care se monteaza special pe MSV Bosh , daca ei zic la fel,mergi la OPC. Nimeni nu te poate obliga sa cumperi un anume produs ca sa beneficiezi de garantia altui produs.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am cerut si mi-a confirmat ca asa e argumentand ca masinile de spalat vase Bosch au o protectie ca sa nu ajunga umezeala la plita . Mai sa fie ! Sa se inteleaga oare ca plitele Bosch sunt mai prost izolate decat AEG sau Ariston?

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sa nu ma intelegi gresit, pt. ca nu sunt deloc fan Bosch, din multe p.d.v., dar problema ridicata punctual aici, chiar nu este una pt. care sa blamezi acest producator, ba chiar din contra.
Sunt insa destule alte motive, pt. care poti sa preferi alta marca.

Practic din ce povestesti, se intelege ca te supara Bosch pt. faptul ca iti spune adevarul - fie el trecut si doar in instructiuni pe hartie.
Probabil erai mai fericit daca erai mintit, fie direct, fie prin omisiune - asa cum fac poate alti producatori, sunt sigur ca nu toti.

Este nevoie doar de putina logica si cultura generala, ca sa intelegi ca este normal sa fie asa, si nu este ceva care depinde de o marca anume !
Radiatia electromagnetica este pt. toti la fel, indiferent de marca. Sunt aceleasi legi ale fizicii.
Nu o sa gasesti in comert in 2012, modele care distorsioneaza spatiu-timpul, ca sa nu mai ajunga radiatia EM la ce ai sub plita, fie ca este vorba de furculite, fie de alte fierotenii....

Am vazut multe mii de bucatarii, si pana acum nu am mai intalnit plita cu inductie, si nici macar altfel de plita !!!, deasupra masinii de spalat vase, si nici de rufe....
In general sub plita, este fie un cuptor ( care si el are electronica de control, etc. care si el poate fi afectat intr-o oarecare masura de radiatia EM - poti sa fi sigur de asta !, fie un corp cu o usa, un corp de sertare, combinatie cu un corp joly, sau chiar un corp de colt cu usa franta, etc...
MSV sau MSR, inca n-am apucat sa vad sub plita pana acum, si asa cum am amintit, am vazut mii de bucatarii.

Iar ca sa nu fiu inteles gresit, din toata povestea asta se intelege ca Bosch  a tinut cont de acest aspect - chiar daca se refera la ceva extrem de rar, si a izolat special masinile de spalat vase.
Evident ca nu au cum sa garanteze pt. aparatura facuta de altii, si f. bine ca atrag atentia asupra acestui aspect.

Plitele sunt si asa prea groase...., si nu se pune problema sa le faca inca si mai groase, ca sa asigure singure toata izolarea EM, deci nici aici nu poti acuza un producator de plite de inductie, oricare ar fi el.

Edited by loock, 14 December 2012 - 16:01.


#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ai inteles gresit. Ma supara ca nu mi s-a atras atentia inainte sa cumpar plita ca nu poate fi montata decat pe msv de la acelasi producator. Asa e configurata bucataria mea , este imposibil s-o schimb.Daca ar fi scris pe site-ul Bosch sau pe al magazinelor treaba asta, nu mai cumparam. Nota respectiva apare doar in cartea tehnica a plitei. Oare cati cumparatori se uita la instructiunile de utilizare in format pdf inainte de a cumpara orice aparat electrocasnic? Asta e, mi-au tras teapa. Am ramas cu o plita pe care nu o pot utiliza fiindca celor de la firma Bosch nu le pasa de clienti.
La asta m-am uitat cand am ales plita www.bosch-home.ro/catalog-produse/aparate-incorporabile/plite/PIA645Q16E.html?source=browse si nu avea mentiunea ca poate fi montata doar pe msv de la ei.

Edited by Freddy12, 14 December 2012 - 17:28.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca ai gasit un producator de plite cu inductie, care specifica ca poti monta plita lor cu inductie, cu o grosime relativ standard de maxim 38mm sub suprafata superioara a blatului, peste absolut orice masina de spalat indiferent de producator, fara sa ai probleme, inclusiv de garantie, atunci ar avea rost topicul.

Dar putin probabil sa gasesti, pt. ca ar fi nevoie de niste mari cretini la departamentele de service si de marketing.

Edited by loock, 14 December 2012 - 20:17.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am gasit plite AEG la care trebuie facuta o etansare a zonei masinii de spalat vase pentru a nu ajunge vaporii de apa la partea electrica a plitei(deci nici legatura cu undele EM de care pomeneai) .
AEG-ul nu ma conditioneaza sa le cumpar masinile lor de spalat vase asa cum face firma Bosch.Atentionarea am facut-o pentru cei care intentioneaza sa-si cumpere plite cu inductie Bosch si ca si mine nu stiu ca plitele Bosch se pot monta pe msv doar daca sunt aceeasi marca. Lucru valabil si la plitele Siemens . Bosch si Siemens fac parte din acelasi concern.

#13
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
am citit si eu instructiunile de instalare ale plitei. Pe langa mentiunea faptului ca se recomanda instalarea doar sub cuptoare cu ventilatie si masini vase ale producatorului se mai mentioneaza si niste restrictii generale (fara limitare de brand): instala frigidere, cuptoare fără sistem de ventilare sau maşini de spălat rufe."
Ce inteleg eu de aici: problema nu este de fapt la plita, ci la aparatul care se afla sub aceasta. Pe langa cele mentionate de loock a nu se uita ca o plita cu inductie cat si una electrica sunt generatoare de caldura, motiv pentru care acestea au propriul sistem de ventilatie.
Insa nu asa stau lucrurile si pentru un cuptor fara ventilatie sau o masina de rufe - drept urmare, caldura generata si disipata de o asemenea plita poate afecta (alaturi de potentiale unde EM) buna functionare a acestor aparate datorita supraincalzirii.
@freddy nu cumva s-a inteles gresit din raspunsul primit de service? Din ce spui tu, daca pe plita montezi inclusiv placa de protectie, pai atunci plita ar fi asigurata impotriva oricaror impedimente/intemperii. Sa nu fie garantia la masina de vase ce s-ar putea sa o pierzi ?? Caci Bosch garanteaza doar pentru aparatele facute de ei, nu si pentru altii.
Apropo ce zice producatorul masinii de spalat vase ce o ai?  Iti da voie sa o instalezi sub plita ?

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Raspunsul l-am primit de la Bosch Romania, nu de la service.  Raspunsul este asa: " Nu puteti instala plitad decat deasupra unei masini de spalat vase Bosch deoarece modelele noastre de msv  sunt prevazute cu protectie impotriva scurgerilor accidentale de lichide. Pentru alte branduri, producatorul nu isi asuma raspunderea unei asemenea instalari".
Acum ca mi-ai atras atentia , sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate. Cred ca se refereau ca atunci cand da ciorba sau laptele in foc, ajunge la msv si se strica. Deci nu plita se strica ci masina de spalat vase. Totusi, in conditiile astea , de ce nu s-ar strica si cuptorul cu ventilatie? Eu as avea doua optiuni :una scumpa si una ieftina. Cea ieftina ar fi sa renunt complet la msv sau cea scumpa sa-mi cumpar o msv Bosch. Ar mai fi si a treia optiune sa  returnez plita si sa-mi iau un AEG dar astea sunt de putere mai mare si nu face fata instalatia casei.

Edited by Freddy12, 15 December 2012 - 17:34.


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pai ce am explicat pana acum....evident ca despre afectarea MSV este vorba in primul rand !!!

Nu exista ecranari EM neutre, cu exceptia unei distante foate mari.

Un capac de fier sau cupru, este un ecran activ, care se incinge in urma inductiei.

Prin incalzirea suplimentara, dincolo de consumul mult mai mare, dincolo de randamentul mult mai mic, dincolo de solicitarea retelei - cu posibila depasire a capacitatii si rezistentei ei - daca nu exista sigurante bune, in fine, caldura degajata afecteaza tot ce este in jur, inclusiv electronica, atat a plitei - solicitata suplimentar de radiatia termica indirecta venita de exemplu de la alte piese metalice aflate in jur -, cat si a MSV sau altceva apropiat.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Si daca pun un capac de aluminiu?   Imi vine in minte o scena dintr-un film cu unul care umbla cu un coif din staniol ca sa nu-l afecteze undele electromagnetice ale extraterestrilorPosted Image Oricum, raspunsul celor de la Bosch se referea doar la scurgerile accidentale de lichide adica e vorba de ciorba care da in foc si se scurge peste MSV. Ori daca eu etansez bine MSV-ul (pe care il folosesc destul de rar, doar cand am musafiri) nu mai exista riscul de a curge lichide pe el. Eu initial am crezut ca ies aburi din msv si afecteaza circuitele electrice ale plitei. Azi am vorbit la firma de la care am cumparat aparatul pentru a-l returna. Intre timp voi lua legatura cu cei de la AEG-Electrolux ca sa-mi spuna cum se face instalarea/izolarea plitei produsa de ei.

Edited by Freddy12, 16 December 2012 - 00:39.


#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Si de ce neaparat pe MSV trebuie montata?
Pe alt suport nu se poate? ex: pe o suprafata acoperita cu gresie.
Eu cred altceva:
Lotul asta o fi cu ceva probleme, iar ei incearca sa se eschiveze de la garantii formuland asemenea prapastii.

#18
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 GeorgeTrisina, on 08 ianuarie 2013 - 12:59, said:

Si de ce neaparat pe MSV trebuie montata?
Pe alt suport nu se poate? ex: pe o suprafata acoperita cu gresie.
Eu cred altceva:
Lotul asta o fi cu ceva probleme, iar ei incearca sa se eschiveze de la garantii formuland asemenea prapastii.

montare plita pe o suprafata acoperita cu gresie ?  O idee excelenta - de exemplu pe gresia de la intrare in casa! Cum iti detecteaza maruntul din portofel, pac se conecteaza si incepe sa-ti incalzeasca ciorba pe ochiul din spate ...
In alta ordine de idei, si urmand sinergia gandirii prin meandrele concretului:
- link 1 (pentru cine se plictiseste rapid, se poate citi direct pagina 146)
- link 2 (aici e ceva mai usor - pagina 4)

Hai ca se poate ! concluziile le trage fiecare ca ar fi trebuit sa treaca deja aburii de la vinul de Revelion.

Edited by plimbaretul, 08 January 2013 - 14:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate