Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Subcontorizare Trifazata, legaturi in contor!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
va salut.
am curent trifazic pe cablu 4x50
acum vreau sa ii dau si tatalui meu curent trifazic, printr-un contor AEM analogic.

momentan am conectat cele 3 faze de intrare, nul intrare, 1 faza iesire si nul iesire
contorul desi sunt consumatori nu se invarte

imi puteti spune daca am facut bine? sau e o greseala undeva.
am atasat poze cu legaturile si contorul respectiv
multumesc!

toate legaturile sunt realizate cu sigurantele principale de la contorul principal pe OFF, siguranta maxima!

legaturi dupa cum urmeaza:
1 intrare faza
3 iesire faza

4 intrare faza

7 intrare faza

10 intrare nul
11 iesire nul

[ http://i451.photobucket.com/albums/qq233/racingpartsforum/Diverse/P1090981.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i451.photobucket.com/albums/qq233/racingpartsforum/Diverse/P1090982.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i451.photobucket.com/albums/qq233/racingpartsforum/Diverse/P1090983.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maconfireblade, 06 December 2012 - 14:52.


#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nu ai bagat nici o iesire de faza in "6" si "9". ai o "faza" oarecum legata corect la "1" si "3",
daca aia o fi faza.  in schimb, la "10" si "11", unde trebuia sa pui nulul, tu cel mai probabil
ai pus tot o faza, iar contorul nu are nul. ca atare, nu misca.

fazele care vin de la tine spre contor care sunt? toate cele trei negre sau rosu, albastru si
galben/verde? vezi ca in afara de faze, de la tine trebuie sa vina si al 4-lea fir...nulul.

leaga fazele cu grija, numai pe "1", "4" si "7", iar iesirile pe "3", "6" si "9", ca altfel o sa ai de
schimbat sigurante. nulul, atat cel de la tine cat si cel de iesire il pui pe "10" si "11".


LE: hai ca acu' am vazut descrierea legaturilor tale. pai daca vrei sa-i dai trifazic, de ce nu legi
si iesirile pe restul de faze? sau vrei sa-i dai doar o faza? legarea este corecta in caz ca vrei sa
dai monofazat, dar probabil contorul este "busit", ceea ce e greu de crezut, insa nu imposibil.
incearca sa muti masurarea pe alt grup mobil, de exemplu pe "4" si "6" sau "7" si "9". nulul il lasi
acolo unde e, pe "10" si "11".

Edited by dygey, 06 December 2012 - 15:36.


#3
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
1 verde  4 albastru  si 7 maro sunt intrarile in contor ,cele 3 faze din coloana principala

intrarea nul este 10 negru

3 negru este faza in iesire
11  negru nul in iesire

in schema vad punte intre intrari 1 4 7 si bornele de langa ele respectiv 2 5 si 8
eu nu am facut puntea aia intre ele

Edited by maconfireblade, 06 December 2012 - 15:13.


#4
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006

 maconfireblade, on 06 decembrie 2012 - 15:11, said:


in schema vad punte intre intrari 1 4 7 si bornele de langa ele respectiv 2 5 si 8
eu nu am facut puntea aia intre ele

La contoarele monofazate pe care le-am vazut nu era necesara punte, era facuta intern legatura pentru bobina de tensiune. Acum in cazul tau verifica cu un ohmetru sau cu o lampa de control si daca nu sunt facute puntile fa-le tu.

#5
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
am pus puntea intre 1-2 si prin minune a inceput sa se invarta
asta lipsea!! merci de ajutor!!

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
la monofazat da, este o placuta intre bornele "2" si "3". la trifazat nu exista "punte".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate