Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Refuzul celor de la Dolce de a se lega la cablurile mele

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

 Clovis, on 01 decembrie 2012 - 19:43, said:

Or fi pierderi dar nici chiar asa. Am tv in 5 camere + bucatarie un distribuitor intr-o cutie afara la baza casei tot asa cum are colegul de mai sus si posturile se vad bine. Sunt abonat la RCS si cei care mi-au instalat cablul,netul si telefonul ( de la RCS) nu au comentat absolut deloc referitor la instalatia mea. Au tras fibra optica pe stalpi (150 m cca), au montat GPON-ul si au folosit cablele bagate de mine prin pereti atat pt TV cat si pt telefon si net. TV -ul se vede la fel in toate camerele pe analog deci si pe digital (nu am testat) Eu cred ca cei de la Dolce au vrut sa mai impuste niste bani.
Daca erai atent la prima postare ai fi vazut ca era vorba de receptie prin satelit (aia unde se pune in exterior pe casa o chestie ce seamana cu o farfurie dar mai mare) si nu prin cablu (ca daca avea cum isi punea cablu, dar locatia e izolata si nu merge fibra optica prin zona); normal ca daca instalatia e facuta ca pentru cablu cei de la cablu nu au ce comenta. Poate ar fi bine sa astepte pana cand DiGi trage fibra optica in zonaPosted Image
Altii se plang de DiGi: http://forum.softped.../#entry11435256
Si astia vor "sa mai impuste niste bani"?

Edited by Victor5, 04 December 2012 - 12:24.


#20
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

 GeorgeTrisina, on 04 decembrie 2012 - 10:50, said:

Fa o incercare si scoate cablul dintr-o camera si baga-l in telebox, dar nu treci prin distribuitor, ci te mufezi cu cablul care duce in TV-ul din camera respectiva.
M-ai ametit de tot. Posted Image

#21
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ce-i atat de greu de inteles?
Am vazut poza si am observat ca ai un distribuitor in cutia aia (splitter).
Problema e ca nu mai folosesti splitter-ul
Fiecare TV trebuie sa fie conectat direct la LNB; altfel vei vedea in toate TV-urile acelasi program. Ce ai facut tu aici e valabil pt TV prin cablu.
Le dau dreptate celor de la Dolce.

#22
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Vrei sa zici ca nu poate pleca de la LNB un singur cablu care sa intre intr-un splitter si de acolo sa plece mai multe cabluri iar la capatul fiecaruia sa se gaseasca cate un telebox?
Pai cum ar fi de exemplu sa am un hotel si la fiecare camera sa imi plece de la antena cate un cablu? Ma trezesc ca vine Spiderman sa il cazez.

#23
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Poate hotelurile folosesc alt sistem.
Eu am Dolce acasa la mine cu 3 TV-uri si 3 receivere. De la LNB pleaca cate un cablu la fiecare receiver. LNB-ul Dolce accepta max. 8 iesiri.
Asa functioneaza Dolce. Eu te inteleg ca nu-ti convine, dar n-am ce-ti face, caci acesta e sistemul lor.

#24
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 XrainX, on 05 decembrie 2012 - 11:30, said:

Vrei sa zici ca nu poate pleca de la LNB un singur cablu care sa intre intr-un splitter si de acolo sa plece mai multe cabluri iar la capatul fiecaruia sa se gaseasca cate un telebox?
Pai cum ar fi de exemplu sa am un hotel si la fiecare camera sa imi plece de la antena cate un cablu? Ma trezesc ca vine Spiderman sa il cazez.

Ala e cazul ideal,cand toate canalele transmise de provider (in cazul tau Dolce) ar fi transmise pe aceeasi polaritate si in aceeasi banda.Atunci da,ar merge de la o iesire de LNB sa fie legat un splitter powerpass si de acolo la receptoare. In asa fel fiecare receptor ar putea receptiona canale diferite. In practica transponderele aceluias provider sunt pe polaritati diferite( uneori si benzi diferite). De aceea e necesar ca ori sa se foloseasca un multiswich activ ori fiecare receiver sa fie legat la cate o iesire a lnb-ului.Instalatiile hoteliere folosesc( in cazul receptiei din satelit) multiswich-uri cascadabile.

#25
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Vad ca te pricepi. Tu cum ai fi facut in cazul prezentat in care tocmai ce ai terminat casa de cornstruit vin cei de la Dolce sa iti dea gauri si sa traga cabluri in 3 camere? Ca mi se pare prea simplu doar sa iau un splitter power pass.
Inclusiv varianta cu renuntarea la Dolce dar fara a putea trage cablu acolo deoarece nu este in zona.

Edited by XrainX, 05 December 2012 - 22:54.


#26
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Victor5, on 04 decembrie 2012 - 12:13, said:

Daca erai atent la prima postare ai fi vazut ca era vorba de receptie prin satelit (aia unde se pune in exterior pe casa o chestie ce seamana cu o farfurie dar mai mare) si nu prin cablu (ca daca avea cum isi punea cablu, dar locatia e izolata si nu merge fibra optica prin zona); normal ca daca instalatia e facuta ca pentru cablu cei de la cablu nu au ce comenta. Poate ar fi bine sa astepte pana cand DiGi trage fibra optica in zonaPosted Image
Altii se plang de DiGi: http://forum.softped.../#entry11435256
Si astia vor "sa mai impuste niste bani"?

Am vazut dupa ce am scris, scuze.

Edited by Clovis, 06 December 2012 - 16:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate