Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Refuzul celor de la Dolce de a se lega la cablurile mele

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Am un prieten care si-a facut o casa in afara orasului si acolo s-a descurcat doar cu Dolce sa vina sa ii puna parabolica pentru ca nu s-a putut lipi de UPC sau RDS.

Attached File  Priza antena.jpg   327.8K   129 downloads

Casa e noua si la intrare si-a facut o priza cu cabluri de antena care duc catre fiecare camera. Nu sunt montate televizoare in toate camerele ci doar in 3, unde e pus si cate un telebox.

Cei de la Dolce nici macar nu au dorit sa incerce sa vada daca merge sa se foloseasca de priza deja construita. A spus ca sigur nu merge si s-au apucat sa traga cabluri ca taranii si sa gaureasca prin diferite locuri casa pentru a trage in fiecare camera cate un cablu de-al lor.

Nu am inteles refuzul lor deoarece pentru ei ca si munca era mult mai simplu sa se lege la acea priza. De unde stiau ei 100% ca nu va functiona cu sistemul deja construit?

Pot face eu ceva sa ma pot lega la acel distribuitor? Daca ma leg eu la el ar mai trebui sa cumpar vreun amplificator? Va dati seama ca chiar daca merge, pe langa cele 3 seturi de gauri date prin casa si termopane mai trebuie data una ca sa ajung la acea priza.

Edited by XrainX, 01 December 2012 - 02:51.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXrainX, on 01 decembrie 2012 - 02:50, said:

De unde stiau ei 100% ca nu va functiona cu sistemul deja construit?
Cred ca au luat o ghicire la genul, splitter cu 6 iesiri, in cazul in care e bun pierdere de 7dB pe doua porturi si 10.5dB pe celalalte 4, dupa care poate atinge 2-4dB, pierderea pe cabluri daca nu sunt minim rg6u Belden sau daca e locatia departe RG11... instalatiile astea prin zid se fac mai complicat decat reteaua electrica, trebuie calculat la fix. De ex trebuie sa identifici porturile cu atenuare mai mica pe splitter si alea sa le trimiti la cablurile cele mai lungi.

Edited by andreic, 01 December 2012 - 03:11.


#3
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Aia nici macar nu au desfacut cutia sa vada ce e inauntru.
Nu am inteles exact ce spui tu acolo cu calculele ca nu sunt de meserie, am inteles ideea per ansamblu, dar totusi tu crezi ca se puteau lega acolo chiar daca nu sunt cabluri speciale si calculate dupa metodele tale?
Iar cu calculele, nu prea cred eu ca aia de la Dolce cand au montat cablurile prin casa au taiat ei cablurile la nu stiu ce distanta ca sa le iasa nu stiu ce calcule. De ce de la ei de la oala semnalul e bun pana la TV si prin alta metoda nu mai e?

In cazul in care cablurile casei nu s-au montat dupa anumite calcule dupa cum zici tu se poate remedia situatia cu ceva amplificatoare sau filtre sau ce o mai trebui pe acolo?
Vreo solutie aveti?

Edited by XrainX, 01 December 2012 - 03:22.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Se poate lega, insa exista riscul ca la capete semnalul sa fie cu purici, daca sursa nu da un semnal puternic. Amplificarea este o solutie, dar amplif de calitate, nu lua prostii chinezesti din piete, trebuie ceva gen http://www.pctstore...._p/pctma24p.htm Iti amplifica cat sa acopere ce pierzi prin distributie, 8dB per port.

Edited by andreic, 01 December 2012 - 03:26.


#5
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Pai daca sunt folosite teleboxuri eu ma gandeam ca semnalul e digital si parca in cazul asta nu exista purici. E semnal sau nu e deloc.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXrainX, on 01 decembrie 2012 - 03:24, said:

Pai daca sunt folosite teleboxuri eu ma gandeam ca semnalul e digital si parca in cazul asta nu exista purici. E semnal sau nu e deloc.
E digital insa cand semnalul scade sub o valoare il poate afecta la error rate, ideal e sa ai in boxuri la intrare semnale de peste 60dB. Merita incercat by the way.

Edited by andreic, 01 December 2012 - 03:28.


#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ce nu inteleg eu e de ce nu au ocolit splitter-ul ala? clar ca-i pentru CATV
si nu pentru DTH. scoteau cablurile din el, foloseau prelungitoare mufa F
si trimiteau cablurile de la LNB in fiecare camera. asta daca au folosit LNB
quad, din moment ce e vorba de 3 STB-uri si n-au folosit unul simplu, legand
receiver-ele in LOOP ca dobitocii.

daca nu mergea, atunci trageau cablul lor pe traseu cu cel vechi si gata. se
mai puteau activa si cartelele doar si imperechea cu decodoarele si lasau
abonatul sa-si aranjeze cablurile, in loc sa mai faca praf peretii intr-o casa cu
instalatia tv deja facuta...

#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 14.08.2006
Georgeii care instaleaza DTH nu prea au notiuni tehnice din domeniu; am avut si eu niste vecini care se ocupau la digi cand a aparut moda pe la sate. Erau platiti la numarul de instalari; probabil asta e ratiunea: de ce sa stam noi sa ne chinuim cu prizele tale si sa pierdem timp, cand suntem platiti la instalari, si stim siguri ca daca tragem fir direct, merge, ca doar asa am facut dintotdeauna :))

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Cablul pentru LNB satelit este cu atenuare mica la frecvente inalte, alimenteaza si LNB-ul prin el si este bine sa fie dintr-o bucata (ca sa nu fie salturi de impedanta in el care sa duca la aparitia de unde stationare ce-ti filtreaza anumite frecvente). Au mai fost postari pe forum pe tema asta! Instalatia pentru cablu normal nu merge la satelit, exclus splittere (daca vrei sa ai programe diferite pe 4 TV-uri, si oricum splitterul trebuie sa alimenteze LNB-ul ceea ce nu face cel din imagine). Trebuia gandita din start ca pentru satelit (adica 4 cabluri cu atenuare mica care sa iasa afara in locul de vizibilitate unde va fi pusa antena, si care sa mearga direct in fiecare camera), mai ales la o casa din afara orasului.
Cei ce se ocupa de instalari sunt obligati sa-ti faca o instalatie functionala, si sa nu-i chemi de cate ori apare vreun nor pe cer.
Cel mai estetic e sa mergi cu cablurile cat se poate de mult in afara casei si sa intri direct in camera respectiva cu cate unul.

View PostXrainX, on 01 decembrie 2012 - 02:50, said:

Am un prieten care si-a facut o casa in afara orasului si acolo s-a descurcat doar cu Dolce sa vina sa ii puna parabolica pentru ca nu s-a putut lipi de UPC sau RDS.
Si UPC-ul si RDS-ul au platforme de satelit (Focussat, respectiv DiGi TV), nu am auzit sa fie asa de greu abordabili.

Edited by Victor5, 01 December 2012 - 09:03.


#10
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostXrainX, on 01 decembrie 2012 - 03:20, said:

Aia nici macar nu au desfacut cutia sa vada ce e inauntru.
Nu am inteles exact ce spui tu acolo cu calculele ca nu sunt de meserie, am inteles ideea per ansamblu, dar totusi tu crezi ca se puteau lega acolo chiar daca nu sunt cabluri speciale si calculate dupa metodele tale?
Iar cu calculele, nu prea cred eu ca aia de la Dolce cand au montat cablurile prin casa au taiat ei cablurile la nu stiu ce distanta ca sa le iasa nu stiu ce calcule. De ce de la ei de la oala semnalul e bun pana la TV si prin alta metoda nu mai e?

In cazul in care cablurile casei nu s-au montat dupa anumite calcule dupa cum zici tu se poate remedia situatia cu ceva amplificatoare sau filtre sau ce o mai trebui pe acolo?
Vreo solutie aveti?

Dupa bunul obicei romanesc,cei ce se ocupa de asa ceva habar nu au de meserie,ideea e sa fie platiti cu bani de nimic nu sa faca performanta.
  Daca montau asa ceva:http://www.catec.ro/catv-smatv/multiswitch-diseqc/tms-5x4p.html atunci puteau folosi cablurile alea din pereti fara probleme ba chiar la o adica pe aceleasi cabluri sa trimita si semnalul de la o antena terestra in toate camerele( daca casa e intr-o zona acoperita de televiziunea digitala terestra) sau daca nu macar semnal modulat de la sistemul video de supraveghere sau video interfonie( sau toate odata). Oricum din poza atasata vad ca instalatia a fost facuta de ceva electrotamplari care inghesuie in doze(si fara rezerva) tot felul de cabluri fara a tine cont de anumite aspecte. La partea de tv avea nevoie de o doza mult mai mare,cu alimentare pentru un eventual amplificator,multiswitch,loc suficient pentru splittere si(sau) diplexoare si sumatoare).

#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Afla ca ar fi fost bani aruncati pe fereastra (receptoarele Dolce nu stiu Disecq, cu Focussat ar fi mers); si oricum ar fi mers doar pe LNB simplu, nu quad, ca tot un singur cablu are la intrare, si nu stii daca e sau nu cu atenuare mare; cred ca cei ce se ocupa de asa ceva sunt mai buni decat cei ce nu se ocupa de asa ceva!

#12
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostVictor5, on 01 decembrie 2012 - 13:07, said:

Afla ca ar fi fost bani aruncati pe fereastra (receptoarele Dolce nu stiu Disecq, cu Focussat ar fi mers); si oricum ar fi mers doar pe LNB simplu, nu quad, ca tot un singur cablu are la intrare, si nu stii daca e sau nu cu atenuare mare; cred ca cei ce se ocupa de asa ceva sunt mai buni decat cei ce nu se ocupa de asa ceva!

Eu am dat varianta generala cu quad ca nu stii ce o sa faca providerul in timp,la inceput nici digi nu avea transponderi decat intr-o polaritate si intr-o banda.Ce faci insa daca de maine ai si V si H  si HI si LOW?

#13
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Corect; pot de ex sa faca simulcript cu bulgarii, intr-o buna zi.

#14
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Si pana la urma voi ce propuneti?
Sa ii mai cheme pe cei de la Dolce sa mai dea o gaura in casa pentru a aduce un cablu intr-o alta camera unde se doreste inca un televizor? Si cine stie, alta data pentru ultima camera ranasa fara TV?
Sa incerce o adaptare la actualul sistem de cabluri din casa chit ca va fi nevoie sa renunte la Dolce si sa foloseasca un dipsozitiv cum ar fi acel TMS 5X4P sau TMS 5X6P?
Lucrarea actuala si mie imi pare facuta de niste Dorei care stiu de toate, dar eu cred ca ei au mai facut asa ceva si ar trebui sa functioneze. In care caz ar fi functionat, cu antena pe casa pentru transmisia digitala terestra?
Nu stiu ce contract are cu Dolce, dar el si maine ar renunta la ei fara niciun regret, ba din contra, s-ar bucura ca e tare nemultumit de abordarea problemei.
Nu stiu daca are LNB simplu sau quad pentru ca nu ma pricep la asta.

Edited by XrainX, 01 December 2012 - 14:35.


#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postandreic, on 01 decembrie 2012 - 03:27, said:

E digital insa cand semnalul scade sub o valoare il poate afecta la error rate, ideal e sa ai in boxuri la intrare semnale de peste 60dB. Merita incercat by the way.
Or fi pierderi dar nici chiar asa. Am tv in 5 camere + bucatarie un distribuitor intr-o cutie afara la baza casei tot asa cum are colegul de mai sus si posturile se vad bine. Sunt abonat la RCS si cei care mi-au instalat cablul,netul si telefonul ( de la RCS) nu au comentat absolut deloc referitor la instalatia mea. Au tras fibra optica pe stalpi (150 m cca), au montat GPON-ul si au folosit cablele bagate de mine prin pereti atat pt TV cat si pt telefon si net. TV -ul se vede la fel in toate camerele pe analog deci si pe digital (nu am testat) Eu cred ca cei de la Dolce au vrut sa mai impuste niste bani.

Edited by Clovis, 01 December 2012 - 19:47.


#16
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostXrainX, on 01 decembrie 2012 - 02:50, said:

...
Nu stiau unde duc firele, le era frica sa nu vinzi semnal!

De regula o bata de Baseball la indemana rezolva asemenea situatii!

#17
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Ah, cum sa „vanda” semnal? Distanta pana la urmatoarea casa cred ca este la peste 100m pentru ca fiecare are pe acolo o curte mare. Si nu cred eu ca doreii aia sunt prea preocupati ca vinde badea gheorghe semnal la o alta casa din varful dealului. Iar ala din varful dealului nu ar fi trebuit sa aibe si el un telebox ca sa se foloseasca de semnalul „cumparat”?

Ce ziceti, ca sa fac o incercare, cum sa infig in priza aia un cablu „sursa”? Demontez unul deja instalat din vreo camera sau ma pot lega cu un cu totul alt cablu de la antena direct la priza aia? Mie mi-ar conveni sa ma pot lega de la antena lor pentru ca este la indemana si distanta este mica, (10-12m).

Edited by XrainX, 01 December 2012 - 20:26.


#18
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Fa o incercare si scoate cablul dintr-o camera si baga-l in telebox, dar nu treci prin distribuitor, ci te mufezi cu cablul care duce in TV-ul din camera respectiva.
Daca-l treci prin distribuitor, ai sa vezi acelasi post la toate TV-urile.

Edited by GeorgeTrisina, 04 December 2012 - 10:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate