Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Android Smart TV Box

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4046 replies to this topic

#1
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005
Am citit topicul Android 4.0 Stick TV Media Player si m-am gandit ca este cazul de a deschide un topic distinct pentru categoria Android Smart TV Box - un fel de tableta Android cu procesor 1000MHz+ al carei display este ecranul televizorului fullHD la care se conecteaza prin cablu HDMI. Aceste box-uri cu preturi de la 100-150 Euro sunt cele ce pot face dintr-un TV ne-smart, unul smart-PLUS!

La noi am vazut asa ceva doar la un singur magazin la pretul (prohibitiv) de 999 lei. Si are doar Android 2.2! Tot acolo se ofera si un stick cu Android 4.0 marca Rikomagic la un pret dublu fata de stick-ul Alien-Mivarom din topicul mentionat mai sus. Ambele sunt incadrate in sectiunea Player Multimedia, pentru ca in RO inca nu este consacrata categoria "Smart TV Box".


Din ce am vazut pe net, cel mai tare producator (evident, chinez) de astfel de box-uri este Geniatech care a dezvoltat brand-ul "MyGica Enjoy TV". Vezi doua site-uri MyGica - in engleza, in spaniola.

Spre exemplu modelul asta, dar cu procesorul la 1000MHz l-am gasit online la 68 Lire sterline pe site UK si 109 EUR pe site din Germania. Transportul in regim mesagerie postala costa 11-13 euro si dureaza cca. 7 zile. Asadar 450-500 lei total. Sunt tentat sa fac comanda, deja corespondez pe email cu unul din ele.

[ http://www.mygica.com/products/atv1000.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am egreat cu Android 2.3 de cateva luni.

#3
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
direct din china e vreo 50-60$ unul de top; la noi daca nu e cerere, magazinele au adaosuri nesimtite plus ca sunt vreo 5-6 intermediari...

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdracon, on 20 noiembrie 2012 - 00:01, said:

fata de stick-ul Alien-Mivarom din topicul mentionat mai sus. Ambele sunt incadrate in sectiunea Player Multimedia, pentru ca in RO inca nu este consacrata categoria "Smart TV Box".
E vreo 200-220 lei, nu e cine stie ce, preturile alea care le-ai vazut tu la alte magazine probabil sunt pentru necunoscatori Posted Image
Apropo, mai degraba este dumb tv box adica dintr-un dumb tv face un smart tv, cat de cat...

Edited by andreic, 20 November 2012 - 03:39.


#5
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012
"alien" e o clona ieftina a Rikomagic-ului, uite chiar la mivarom un comentariu despre cat de bun e
e chiar amuzant ca au ajuns chinezii sa cloneze produse chinezesti.

apoi, mi se pare comic ca pui Veolo, care are android 2.2 ca si Eboda HD for all 900 in aceeasi oala cu cele ce au 4.0 sau 4.1 mai nou.

si mai apoi, va trebui sa ma crezi pe cuvant ca aceste dispozitive NU inlocuiesc media playerele actuale. nu inca.
cand o sa-ti vina, pune-le in paralel, apoi vezi cat iti ia sa vezi un film cu fiecare, sa pui pauza la film, sa-i schimbi subtitrarile
vezi cat te mai costa un mouse si tastatura ca sa le poti controla, etc
fiecare are rostul sau, android-urile au multe avantaje, nu insa si pentru cei ce vor sa le foloseasca ca simplu media player

ah, eu chiar am testat produsele astea, nu vorbesc din reclame vazute pe net

@khazar - "direct din China" e o loterie, la care ai sanse mari sa pierzi. eu am luat un Rikomagic asa,clar iesi mai ieftin, dar stai mereu cu frica in san ca dai peste cineva la vama care n-a dormit bine, si mai ales ca se strica dupa 2 zile si nu ai decat sa il arunci la gunoi.
eu unul NU o sa mai repet experienta asta. daca nu vrei din romania, fa ca @dracon si cumpara din UE

Edited by AndyO2, 20 November 2012 - 07:50.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAndyO2, on 20 noiembrie 2012 - 07:45, said:

"alien" e o clona ieftina a Rikomagic-ului, uite chiar la mivarom un comentariu despre cat de bun e
e chiar amuzant ca au ajuns chinezii sa cloneze produse chinezesti.
Nu te lua dupa comentariile alea, multe sunt abureli gen l-am pus si dupa 5 min a facut poc... o sa gasesti destule asa.

Edited by andreic, 20 November 2012 - 09:30.


#7
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
Daca cauti pe net gasesti si furnizori autohtoni de asemenea gadget-uri http://shop.soft-exp...C-Hardware.aspx , avantajul ar fi pe partea de garantie (12 luni) . Sau aici http://www.dualstore...droid-pentru-tv atentie preturile sunt fara TVA .

Sincer sa fiu sunt mai preocupat de asa ceva ... http://www.geek.com/...es-ram-2012111/ , au mai multe posibilitati de folosire decat "minunile" de mai sus !

#8
clauscdi

clauscdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 26.07.2007
@dracon ma bucur ca ai luat decizia de a deschide un subiect separat pe categoria asta
personal mi-am spus parerea si in partea cealalta: daca ai continut predominant pe hard sau in retea (filme de sute de GB), cred ca e mai bun un media player; citeste mai bine din retea, sunt modele care stiu DTS, 3D si nu mai ai stresul cu tastatura, mouse, etc; doar o telecomanda in plus si probail mai multe fire

eu insa ma gandesc sa-mi iau un stick HDMI sau Smart TV box pentru a vedea posturi tv online (ce nu-mi ofera furnizorul de cablu), seriale, filme, jocuri pe Android; am testat de exemplu SopCast pe un telefon cu Android 4.0 posturile se vad foarte bine, ma gandesc cum s-ar vedea direct pe tv; e un device deocamdata la inceput de drum iar din primavara cred ca se vor inmulti si magazinele de la noi care aduc asa ceva

#9
everst

everst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2006
daca intereseaza pe cineva am un geniatech atv 1000 de vanzare

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Atentie la comparatiile cu ce se vede pe ecranul telefoanelor smart.Posturile tv online inclusiv cele hd se vad,
pe un tv de 120cm ca niste casete VHS inregistrate prost.Nu poate fi vorba de comparatie cu DVB-C.
Nici filmele hd nu sunt grozave, redarea suferea de banding, tremur, desincronizari, noise, nici nu se pot compara cu ce scot playerele dedicate.Avantajul stickului este dat de multifunctionalitate, nu calitate.

#11
everst

everst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2006
eu am un tv de 80 si chiar reda hd-ul la o calitate superioara,inclusiv posturile online folosesc xbmc, probabil depinde si de ce aparat detii

#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Eu ma refer la testete serioase pe o plasma Pioneer de 150cm nu vreun LCD 32" de 600 euro.
Incearca teste benchmark blu-ray gen HQV, incepand e la bitrate, noise, jaggies, rezolutie statica, rezolutie in miscare, greyscale, la 24p, 50p, 60p si diferite formate la 1080p mkv, mov, avi, ts, avc-hd.
La posturi online comuta intre DVB-C si intrarea HDMI cu un astfel de player Android pe acelasi post tv : HBO HD la UPC de exemplu.Chiar daca pare HD online, diferentele sunt absolut dramatice.Pe ecranul de 4,7" de la un AMOLED Samsung 720p, totul pare super dar translat la 1,5m diagonala situatia se schimba total.
Nici macar Tegra 3 Quad la 1,6gHz nu poate concura cu un amarat de Realtek 1186 din eGreat R6S care trece lejer 97% din testele de tortura video.Este posibil ca sistemul Android sa nu fie optimizat software OS/Player/Codec, accelerare hardware dar pana la optimizare pierde cu brio.
Pe mine ma atrage ideea de a folosi un astfel de stick pe un monitor de 24" care il tin degeaba dar fara pretentii de performanta doar ca PC ultra ieftin care poate naviga usor pe net, mess, redare poze, tv, filme, joculete.

#13
clauscdi

clauscdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 26.07.2007
in cateva randuri te-ai contrazis singur; crezi ca oamenii cauta astfel de stick-uri sa se uite pe tv-uri de 1.5 m diagonala???? avem camere de 4x3 m, nu palate sau sali de cinema; apoi chiar tu spui ca vrei un astfel de stick pentru un monitor de 24" contrar celor spuse initial; sunt sigur ca si pe un tv de 80 sau 100 cm diagonala imaginea se vede foarte bine, poate ne confirma cineva

Edited by _DelSte_, 21 November 2012 - 16:09.
-scos citat inutil-


#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Camera chiar 4x3m are, poate nu stii dar distanta optima de privire pentru o diagonala de 1,5m este 2,5m deci ideal pentru o astfel de camera.
Diferentele se vad lejer si pe un monitor de 24" cu 1920/1200 rezolutie dar am spus ca ma intereseaza fara pretentii, unde este contradictia?Probe am facut cu iesirea HDMI de la Tableta Asus Infinity TF700 dotata cu nVidia Tegra quad de 1,6 in comparatie cu eGreat R6S.Chestia cu se vede foarte bine este doar o apreciere pur subiectiva fara nici o baza sau argument, exista diferente dramatice intre televizoare, unele sunt atat de mizerabile incat nici nu poti aprecia ceva, orice.
Daca te bazezi pe impresii vizuale, tableta asta se vede fantastic pe HDMI, are culorile mai saturate, contrast umflat si imaginea are impact dar din pacate cade cu brio majoritatea testelor HQV.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFC72, on 21 noiembrie 2012 - 09:53, said:

Camera chiar 4x3m are, poate nu stii dar distanta optima de privire pentru o diagonala de 1,5m este 2,5m deci ideal pentru o astfel de camera.
Asta spusa probabil de grupul fanilor HD care au probleme la ochi si cred ca nu vad hd daca nu vad detaliile de pixel Posted Image

Edited by andreic, 21 November 2012 - 09:57.


#16
sulebeb

sulebeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.07.2006
Nu se poate vorbi despre un produs sau gama de produse fara sa apara, certuri sau discutii duse un pic spre extrem. Haideti sa lasam fiecare cate un pic si sa facem ceva constructiv.

Ca sa vin cu ceva concludent pe tema topicului, va indic un videoclip (gaming/ video pe Android Smart TV Box + cateva variante de controlere)

Eu sunt de parerea ca au un avantaj extraordinar, faptul ca sunt bazate pe un sistem Android, care are o ascensiune extraordinara si dispune de un suport foarte mare in crestere al dezvoltatorilor de aplicatii. Este adevarat ca inca sunt la inceputul carierei si trebuie sa fi destul de precaut daca doresti sa faci o investitie, dar depinde si cat de rabdator poti fi. Mie trebuie sa imi vina din China un MK808 si un Mele F10.

#17
clauscdi

clauscdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 26.07.2007
sunt de acord ca aceste mici box-uri vor avea succes in viitor, din pacate la noi ajung mai greu si la preturi umflate (cei mai multi le comanda pe site-uri de afara); asteptam un review din partea ta la MK808; stii cumva de cine e fabricat?

#18
sulebeb

sulebeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.07.2006
clauscdi, comanda am facut-o pe DX.com iar specificatiile sunt urmatoarele:

- Model: MK808
- Quantity: 1
- Material: Plastic
- Color: Black
- Operating System: Android 4.1.1
- Chipset: Rockchip RK3066
- Processor Frequency: Dual-core Cortex A9 1.6GHz
- Memory: DDR3 1GB
- Storage: 8GB
- Operating Language: South Africa Dutch, Amharic, Indonesian, Catalan, Czech, Danish, German, English, Spanish, French, Croatian, Italian, Latvian, Lithuanian, Hungarian, Malay, Dutch, Dano-Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Slovak, Slovenian, Finnish, Swedish, Swahili, Tagalog, Vietnamese, Turkish, Zulu, Greek, Bulgarian, Russian, Serbian, Ukrainian, Hebrew, Arabic, Farsi, Hindi, Thai, Korean, Japanese, Traditional Chinese, Simplified Chinese
- Wi-Fi: 802.11b/g/n
- 3G: Support USB wireless network card
- OTG: Support
- Memory Card Type: Micro SD / TF card
- Max Extended Capacity: Up to 32GB
- External HDD: Up to 2TB
- Audio Formats: MP3, WMA, APE, FLAC, AAC, WAV, OGG
- Video Formats: MKV, TS, TP, M2TS, RM / RMVB, BD-ISO, AVI, MPG, VOB, DAT, ASF, TRP, FLV etc full formats
- Video Codecs: Mpeg1/2/4.H.264, VC-1, Divx, Xvid, RM8/9/10, VP6
- Picture Formats: JPEG
- Subtitle Formats: SubRip [.srt]
- Output Resolution: 1080P
- 3D: Mali 400M Quad-Core GPU
- HDMI: 1.4
- USB: USB2.0
- Wireless Keyboard/Mouse: 2.4GHz
- Video Output: HDMI
- Audio Output: HDMI
- Other Interface: 2 x Mini USB / 1 x USB / 1 x TF card slot
- Power Supply: 2-Flat-Pin Plug
- Power Input: 100~240V
- Android Market Download: Support
- Packing list:
- 1 x Google TV player
- 1 x 2-flat-pin plug power adapter
- 1 x USB cable (80cm)
- 1 x OTG cable (7cm)
- 1 x HDMI cable (23cm)
- 1 x English user manual

Nu stiu cine este producatorul, dar stiu ca contine ca chipset Rochip RK 3066, CORTEX-A9 mai multe informatii aici

Singura problema notabila care am descoperit-o pana acum este ca se livreaza cu adaptor usb pentru priza cu doi pini plati (US), dar care poate fi usor inlocuita. In rest astep si ma mai documentez, o sa va dau mai multe informatii cu siguranta cand o sa ajunga, ceea ce nu este oricum prea curand.Posted Image

Edited by _DelSte_, 27 November 2012 - 13:28.
-scos citat inutil-


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate