Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Prima televiziune islamica din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
191 replies to this topic

#181
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View PostAntilopaBongo, on 12 noiembrie 2012 - 10:11, said:

E o intrebare foarte buna. Poate ca inca aduna probe Posted Image
Eu nu inteleg o chestie: daca omul e un pericol real, de ce a fost doar expulzat? Adica i se permite sa plece in Tunisia, de unde teoretic isi poate continua activitatea? Nu pare coerent.

Una e o activitate online si alta e o intalnire face to face  Posted Image
Pe misionarii crestini din Indonezia cum ii prind ca distribue o Biblie pe strada, cum ii aresteaza si dupa-i expulzeaza.
Pe misionarul lui Osama, cum l-au prins raspandind un anumit tip de materiale prin moschee, ce promoveaza o anumita ideologie, cum l-au retinut si-l vor expulza. SRI a actionat in dulcele stil islamic, preventiv.

Edited by rabelais, 12 November 2012 - 12:09.


#182
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostAntilopaBongo, on 12 noiembrie 2012 - 10:11, said:


E o intrebare foarte buna. Poate ca inca aduna probe :)

Eu nu inteleg o chestie: daca omul e un pericol real, de ce a fost doar expulzat? Adica i se permite sa plece in Tunisia, de unde teoretic isi poate continua activitatea? Nu pare coerent.
De ce Omar Haysam a scapat si nu se mai chinuie nimeni sa-l caute?

#183
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postrabelais, on 12 noiembrie 2012 - 11:49, said:

SRI a actionat in dulcele stil islamic, preventiv.
Cum ar veni, faca ala ce-o face, numa´sa nu fie in curtea noastra. Curat preventie, coane SRI :)

#184
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostAntilopaBongo, on 12 noiembrie 2012 - 13:13, said:

Cum ar veni, faca ala ce-o face, numa´sa nu fie in curtea noastra. Curat preventie, coane SRI :)
A mai fost unu care s-a explodat prin Norvegia, daca SRI actiona preventiv, victimele ar fi trait.


#185
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAntilopaBongo, on 12 noiembrie 2012 - 10:11, said:

E o intrebare foarte buna. Poate ca inca aduna probe Posted Image
Nu, stimabila, daca nu faci nimic, nu are ce sa ti se intample. Iar ala daca impartea fluturasi cu versuri din coran nu-l lua nimeni la intrebari.
Inca nu s-a publicat exact ce facea. Poate o sa se publice. Ma indoiesc ca SRI a facut ceva gratuit sau ilegal.

Quote

Eu nu inteleg o chestie: daca omul e un pericol real, de ce a fost doar expulzat? Adica i se permite sa plece in Tunisia, de unde teoretic isi poate continua activitatea? Nu pare coerent.
Actiune preventiva. Noi daca dam fluturasi pe la ei prin tara impotriva guvernului musulman...ce ne fac?

#186
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View Postabbulafia, on 11 noiembrie 2012 - 22:47, said:

De ce am cerut precizari ?
Musulmanii "locali" se inteleg si arabii cu resedinta legala sau ilegali care de fapt se considera singurii indreptatiti sa promoveze islamul in romania.
Cei locali de care vorbesti tu,turcii si tatarii aia cumsecade, integrati, muncitori,care canta,damseaza,muncesc se distreaza alaturi de romani,nu sunt destul de credinciosi in viziunea imamilor din Iordania si trebuiesc re-adusi la credinta.Asta e marele pericol pe care aceasta televiziune sau alta ca ea nu trebuie sa il aduca.

Tu iei apararea comunitatii musulmane turco-tatare, infierand  incercarile  imamilor „iordanieni” de a le insufla Islamul de factura culta, insa pe de alta parte critici trairea credintei la ortodocsi, catalogandu-i pe oameni drept „masa amorfa, habotnica, turma care nu contribue la prezent si viitor” si cate nu ai mai spus. Nu te-ai gandit ca poate si ei gandesc ca si tine despre comunitate lor, privind-o ca o masa amorfa , turma superstitioasa si critica asa cum critici si tu pe ortodocsi, pe care nu-i vezi drept credinciosi, ci avand nevoie de educare?

Tanarul scolit prin Iordania se va comporta ca un predicator neoprotestant, nu va intelege ca relatia cultura populara si spiritualitate nu e o dualitate autonoma, ci o identitate creatoare a spiritului dobrogeanului , deci nu le poate desparti. In zadar le va spune „nu urcati dealul pe coate si in genunchi pana la mormantul lui Koyun Baba , nu agatati in copac carpe si batiste, nu sarbatoriti Kurban Bairamul, nu sarbatoriti nici Anul Nou, nu mai mergeti in pelerinaj la sfintii musulmani”, cuvintele lui vor fi in zadar. Fara sfintii musulmani din trecut, personalitati care au marcat istoria locului, umma nu ar fi ceea ce este, n-ar fi putut dainui, de aceea persoana lor e inca vie in memoria colectiva si respectata. Elementul etnic(folcloric) se interpenetreaza in permanenta cu cel musulman,  ilustrand profunzimea credintei si a gandirii asa cum au fost traite si transmise de stramosi.

Nu te-am auzit pana acum sa critici practicile lor, din contra semnalezi posibilul pericol de schimbare a acestora. In schimb, pe ortodocsi ii critici, nu te intereseaza ca noi sa ne pastram identitatea. Ori ai o afinitate mai mare pentru turci, ori o antipatie pentru fundatiile arabe :)

Edited by rabelais, 12 November 2012 - 19:48.


#187
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postzexelica, on 12 noiembrie 2012 - 15:08, said:

Nu, stimabila, daca nu faci nimic, nu are ce sa ti se intample.  Ma indoiesc ca SRI a facut ceva gratuit sau ilegal.


Ai dreptate, stimabila. Si eu ma indoiesc. Se stie ca SRI face numai lucruri legale si ca functioneaza la fel de bine ca si restul institutiilor statului.

Si cu musulmanii, ai perfecta dreptate. De ce nu am lua ca etalon de legalitate un stat totalitar? Ca doar ne e la indemana, ne despart doar 20 de ani de el. Ce spusese Rabelais era o ironie, in caz nu ti-ai dat seama.

#188
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostAntilopaBongo, on 12 noiembrie 2012 - 20:52, said:


Si cu musulmanii, ai perfecta dreptate. De ce nu am lua ca etalon de legalitate un stat totalitar? Ca doar ne e la indemana, ne despart doar 20 de ani de el. Ce spusese Rabelais era o ironie, in caz nu ti-ai dat seama.
Romania nu-i stat totalitar.
Exista instante de judecata, nu are bani primeste avocat din oficiu, presupun.

#189
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAntilopaBongo, on 12 noiembrie 2012 - 20:52, said:

Ai dreptate, stimabila
Sunt stimabil, adica masculin.

Quote

Si eu ma indoiesc. Se stie ca SRI face numai lucruri legale si ca functioneaza la fel de bine ca si restul institutiilor statului.
Bravo. Ma bucur ca stii.

Quote

Si cu musulmanii, ai perfecta dreptate. De ce nu am lua ca etalon de legalitate un stat totalitar? Ca doar ne e la indemana, ne despart doar 20 de ani de el. Ce spusese Rabelais era o ironie, in caz nu ti-ai dat seama.
La noi nu merge ca la suedezi. Iti mai dau si bataie si bine iti fac. Ciuciunghezii astia profita ca nu e ca la ei ca sa-si faca ei treaba. Ei, uite ca-si mai iau si tzeapa.

#190
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postedy_wheazel, on 11 noiembrie 2012 - 16:32, said:



Stiu ca-s off-topic, da' nu pot sa nu remarc frumusetea rapitoare a doamnelor/domnisoarelor din imagine.
Daca astea-s virginele ce-i rasplatesc pe baietii ce fac fapte mari am impresia ca is cam iau teapa.
Sigur sunt femei?Au trasaturi masculine.

ps;Jur ca n-am baut nimic.

#191
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postedy_wheazel, on 11 noiembrie 2012 - 16:32, said:



Stiu ca-s off-topic, da' nu pot sa nu remarc frumusetea rapitoare a doamnelor/domnisoarelor din imagine.
Daca astea-s virginele ce-i rasplatesc pe baietii ce fac fapte mari am impresia ca is cam iau teapa.

Stai, ca tu nu i-ai vazut pe aia care fac fapte mari. Barboasele astea-s miss-uri pt ei.

#192
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostUlpiatraiana, on 16 noiembrie 2012 - 10:04, said:

Au trasaturi masculine.
Mi-ai luat vorba din gura. Chiar a trebuit sa ma uit de 2 ori, sa ma asigur ca totusi nu-i vorba de barbati... Posted Image

Edited by SophistiKat, 16 November 2012 - 14:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate