Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cat de proasta este populatia din romania?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
273 replies to this topic

Poll: Cat de proasta este populatia din romania? (163 member(s) have cast votes)

Cat de inculta este populatia din romania?

  1. sub 10% (7 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  2. 10 - 20% (7 votes [4.29%])

    Percentage of vote: 4.29%

  3. 25 - 30% (9 votes [5.52%])

    Percentage of vote: 5.52%

  4. peste 30 % (140 votes [85.89%])

    Percentage of vote: 85.89%

Vote Guests cannot vote

#109
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostMARCVS, on 08 noiembrie 2012 - 23:32, said:

Imposibil. Chiar daca n-ar fi fost implicata in politicile statului [ceea ce e fals], fie si numai prin modelarea mentalitatii [ceea ce este adevarat], tot ar fi avut un rol important [nu conteaza daca pozitiv sau negativ] in mersul tarii.

Dă-mi exemplu de Biserică implicată în conducerea unui stat cu populaţie ortodoxă.

#110
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View Postfum, on 08 noiembrie 2012 - 23:28, said:

În perioada interbelică cred că eram europeni, mai europeni decât suntem sau vom putea fi în următoarele trei-patru decenii.
Of, cat mit si exagerare s-a tesut despre acest minuscul segment de existenta nationala... Interbelica in sus, interbelica in jos...

Edited by MARCVS, 08 November 2012 - 23:39.


#111
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,704
  • Înscris: 11.03.2007

View PostFumatorul, on 08 noiembrie 2012 - 23:33, said:


Crezi greşit şi crezi bazat pe folclor, nu pe date istorice...
În perioada interbelică eram penultima ţară a Europei dpdv economic, eram o semidemocraţie dpdv politic şi eram o catastrofă dpdv social.
Din câte țări? Din câte foste imperii?

#112
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View Postfum, on 08 noiembrie 2012 - 23:34, said:

Timp de mii de ani biserica a fost legea. Biserica a pus regi și a coborât regi, asta pe tot cuprinsul lumii civilizate. Vezi ce scrie pe bancnota de un dolar! Ce scria pe paftalele centurilor naziste?
Pai asta zic si eu. Imperiile au cazut, dar biserica, nu.

#113
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postfum, on 08 noiembrie 2012 - 23:36, said:

Din câte țări? Din câte foste imperii?

Belgia, Finlanda, Norvegia, Bulgaria, Grecia, Iugoslavia şamd...Vrei o listă exhaustivă?
Numa' pe albanezi îi întreceam...Lucru pe care l-am conservat şi în epoca comunistă. Am scăpat de lanterna roşie...

#114
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View PostFumatorul, on 08 noiembrie 2012 - 23:34, said:

Dă-mi exemplu de Biserică implicată în conducerea unui stat cu populaţie ortodoxă.
http://ro.wikipedia....i/Miron_Cristea
http://ro.wikipedia....ustinian_Marina
Doar doua exemple de notorietate. Insa nu acest tip de conducere ma intereseaza pe mine. Ci acel tip subtil.

#115
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostMARCVS, on 08 noiembrie 2012 - 23:39, said:

http://ro.wikipedia....i/Miron_Cristea
http://ro.wikipedia....ustinian_Marina
Doar doua exemple de notorietate. Insa nu acest tip de conducere ma intereseaza pe mine. Ci acel tip subtil.

Ei, hai, să fim serioşi...Au condus ăştia România cum am condus eu Imperiu' roman.
Realitatea e că bisericile ortodoxe n-au avut niciodată şi nicăieri forţa de a influenţa pătura conducătoare...
Deci nu, în niciun caz religia nu e responsabilă de neîmpliniri la români. Poate doar dacă acuzăm Biserica că n-a forţat nota, impunând progresu'...Da' dacă facem asta, descoperim că o Biserică foarte puternică e o adevărată binefacere. Aşa o fi?
În plus, obiecţia nu e înlăturată.
Fiindcă o biserică puternică era imposibilă în lumea ortodoxă. Deci n-o putem acuza de neîmpliniri, dar nici n-am putea-o felicita pentru reuşite...

#116
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,704
  • Înscris: 11.03.2007

View PostMARCVS, on 08 noiembrie 2012 - 23:35, said:


Of, cat mit si exagerare s-a tesut despre acest minuscul segment de existenta nationala... Interbelica in sus, interbelica in jos...
Probabil. Cert este faptul că, deși șifonați după război, România a reușit în câțiva ani să lichideze aproape imensa datorie externă, să aibă una dintre cele mai mari creșteri medii economice, să treacă la statutul de țară industrial agrară, în care ponderea principală în economie o avea industria. Asta în condițiile în care în doar câțiva ani a devenit una dintre cele mai importante agriculturi ale vremii, însă nu dpdv a productivității, este drept, ci a volumului.

#117
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostMARCVS, on 08 noiembrie 2012 - 20:27, said:

Foarte corect. Promiscuitatea mediei romanesti, sub eronata apreciere a notiunii de libertate a presei, a devastat mentalul national.
De asta se plang toti prostovanii rupti in cur si retardati de peste tot!

#118
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postfum, on 08 noiembrie 2012 - 23:54, said:

Probabil. Cert este faptul că, deși șifonați după război, România a reușit în câțiva ani să lichideze aproape imensa datorie externă, să aibă una dintre cele mai mari creșteri medii economice, să treacă la statutul de țară industrial agrară, în care ponderea principală în economie o avea industria. Asta în condițiile în care în doar câțiva ani a devenit una dintre cele mai importante agriculturi ale vremii, însă nu dpdv a productivității, este drept, ci a volumului.

Putem să vedem şi nişte date comparative?

#119
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View PostFumatorul, on 08 noiembrie 2012 - 23:48, said:

Ei, hai, să fim serioşi...Au condus ăştia România cum am condus eu Imperiu' roman.
Realitatea e că bisericile ortodoxe n-au avut niciodată şi nicăieri forţa de a influenţa pătura conducătoare...

Deci nu, în niciun caz religia nu e responsabilă de neîmpliniri la români. Poate doar dacă acuzăm Biserica că n-a forţat nota, impunând progresu'...

Fiindcă o biserică puternică era imposibilă în lumea ortodoxă.

Nu e vorba sa o conduca ad literam. Uita-te la trocul actual, tradus prin bani contra voturi. Asa a fost mereu intre politicieni si biserica. Clar, n-am inventat noi asta, insa nu suntem nici fete mari la asa ceva. Biserica nu trebuie sa conduca, ci sa aduca [voturi, evident]. Si nu cred ca ea este interesata sa aduca voturi in favoarea competentei si eticii, cat mai degraba in favoarea celor ce-i promit longevitate, autoritate si desigur, fonduri. Asta e un tip de influenta cat se poate de evident. Atunci, cum am putea spune ca biserica nu conteaza in devenirea si functionarea unui sau unor guverne? Imposibil.

Dupa parerea mea este vinovata, atat pt faptul ca n-a fortat nota, dar si pt faptul ca in mod repetat a lingusit incompetenta laica.

Nu cred. O biserica puternica este una a carei autoritate si finanatare sunt garantate. BOR indeplineste aceste criterii, deci este puternica. Repet, prin subtilitate si nu prin participare la guvernare.

View Postfum, on 08 noiembrie 2012 - 23:54, said:

România a reușit în câțiva ani
Acei ani, mie tare imi seamana cu anii taricenieni 2004-2008, cand economia incepuse sa duduie, artificial, desigur.

#120
Margealatul

Margealatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.01.2011
Clasa medie a fugit in Occident, dupa 91. A lasat, la orase, o gaura buna de umplut cu populatie rurala, prost pregatita. Asta e explicatia. Acum, aceasta populatie isi creste copii in bune conditii; se reface clasa medie. Am dat deci inapoi, 30 de ani.

Edited by Margealatul, 09 November 2012 - 00:06.


#121
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View Postgtk, on 08 noiembrie 2012 - 23:55, said:

De asta se plang toti prostovanii rupti in cur si retardati de peste tot!
Nu-i adevarat. Prostovanii consuma acel tip de media.

#122
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostMARCVS, on 09 noiembrie 2012 - 00:00, said:

Nu-i adevarat. Prostovanii consuma acel tip de media.
Irelevant cine consuma "acel tip de media"! Relevant e in curca cui se pune vine im mod complet aiurea, fara nici o logica!

#123
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View Postgtk, on 09 noiembrie 2012 - 00:06, said:

Irelevant cine consuma "acel tip de media"!

Relevant e in curca cui se pune vine im mod complet aiurea, fara nici o logica!
Nu este irelevant. Deoarece acel tip de media conditioneaza acel tip de public.

Vine este comuna. Atat a autoritatilor, cat si a mediei.
Vrem, nu vrem, media educa. Si daca ea este iresponsabila, atunci autoritatile ar trebui sa instituie un filtru legislativ mai exigent.
Exista presa occidentala, de buna calitate, care se autocenzureaza. La noi, nimic nu mai conteaza. Cum as putea sa ignor lipsa de scrupule a presei autohtone?

Edited by MARCVS, 09 November 2012 - 00:13.


#124
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostMARCVS, on 08 noiembrie 2012 - 23:58, said:

Nu e vorba sa o conduca ad literam. Uita-te la trocul actual, tradus prin bani contra voturi. Asa a fost mereu intre politicieni si biserica. Clar, n-am inventat noi asta, insa nu suntem nici fete mari la asa ceva. Biserica nu trebuie sa conduca, ci sa aduca [voturi, evident]. Si nu cred ca ea este interesata sa aduca voturi in favoarea competentei si eticii, cat mai degraba in favoarea celor ce-i promit longevitate, autoritate si desigur, fonduri. Asta e un tip de influenta cat se poate de evident. Atunci, cum am putea spune ca biserica nu conteaza in devenirea si functionarea unui sau unor guverne? Imposibil.

Hai, mă, tu chiar crezi gargara asta cu votu' adus de biserică, la români?  Românii au o religiozitate exterioară, aşa, de manifestare. Doi bani nu dau pe ceea ce spune popa...

View PostMARCVS, on 08 noiembrie 2012 - 23:58, said:

  Dupa parerea mea este vinovata, atat pt faptul ca n-a fortat nota, dar si pt faptul ca in mod repetat a lingusit incompetenta laica.

Nu cred. O biserica puternica este una a carei autoritate si finanatare sunt garantate. BOR indeplineste aceste criterii, deci este puternica. Repet, prin subtilitate si nu prin participare la guvernare.

Păi ca să forţeze nota ar fi trebuit s-o poată face. Şi n-a putut.
Nu. În lumea ortodoxă, Biserica n-a jucat rolul, câteodată pozitiv -în anumite vremuri - câteodată negativ -în altele - pe care l-a jucat biserica în occident.

#125
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,704
  • Înscris: 11.03.2007

View PostFumatorul, on 08 noiembrie 2012 - 23:57, said:

Putem să vedem şi nişte date comparative?
Comparative mai caut, deocamdată am găsit aici ceva.

#126
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View PostFumatorul, on 09 noiembrie 2012 - 00:10, said:

Hai, mă, tu chiar crezi gargara asta cu votu' adus de biserică, la români?  

Românii au o religiozitate exterioară, aşa, de manifestare. Doi bani nu dau pe ceea ce spune popa...

Nu. În lumea ortodoxă, Biserica n-a jucat rolul, câteodată pozitiv -în anumite vremuri - câteodată negativ -în altele - pe care l-a jucat biserica în occident.

Este fapt. Trec peste reportaje cu camera ascunsa si-mi vine bine in minte un caz din vecinatate. Un unchi de-al meu a fost la o liturghie, la care preotul paroh sugera ca este de dorit sa ne pastram politicienii. La data respectiva pe val era PDSR.

Romanii de la tara asculta de preot. Mai ales la evenimente care-i depasesc si sunt nehotarati, alegerile fiind unele dintre ele.

Da, insa tu te referi la ceva macro. Eu am in vedere subtilitatea si nu ceva parafat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate