Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Soft trimitere sms uri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bonlandencom

bonlandencom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2012
Salutare tuturor sunt interesat daca are cineva un soft de trimis mesaje.sau daca se poate creea asa ceva.In principiu am nevoie de o interfata in care sa bag un sim(de preferabil cosmote_) si sa o conectez la pc prin usb iar apoi sa pot trimite de pe pc mesaje catre abonatii siteului meu.Pe net am cautat,am gasit ceva programe de trimis sms uri dar sunt prea vechi,nu merg iar cele care merg au limita 3 sms pe zi....Astept pareri si sugestii! Cei cu raspunsuri de genul:" cauta pe google" ii rog sa se abtina.Stima

Edited by bonlandencom, 05 November 2012 - 13:45.


#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
În principiu, cam orice telefon care se poate conecta la calculator (USB sau BT), cu o aplicație de sincronizare/control, poate să facă exact ce vrei. De exemplu, pentru Sony Ericsson (și cred că și alte telefoane cu Android) poți încerca MyPhoneExplorer. Eu îl folosesc de câțiva ani cu un SE W595 și merge foarte OK. :)

Alternativ, un modem pe USB pentru internet prin rețeaua de telefonie mobilă, ar trebui să aibă un software similar. Vodafone Mobile Connect are așa ceva, și probabil și celelalte companii oferă asta. În principiu, un modem cu cartelă GSM poate primi și trimite mesaje scrise.

Astea mi se par cele mai sigure variante, altfel nu văd cum vrei tu să bagi un SIM într-un calculator (decât dacă ai un laptop cu port special pentru așa ceva). Un dispozitiv extern pentru SIMuri mi se pare cam riscant, că o poți da în probleme de driveri, instabilitate, etc... plus că te și costă. Dar un telefon capabil de așa ceva (iar prin asta nu mă refer la smartphoneuri, neapărat) sigur ai deja.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt modemuri GSM, pui cartela, te conectezi prin port serial sau usb, ai comenzi specifice documentate si... spor la lucru.

#4
opc0de

opc0de

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 151
  • Înscris: 20.08.2003
Iti pot implementa eu o solutie de genul , contracost . PM daca esti interesat

#5
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
http://www.whosms.ro/preturi.php

De ce sa nu folosesti un serviciu gata facut pentru ce doresti tu?

#6
bonlandencom

bonlandencom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2012

View Postalexcrist, on 05 noiembrie 2012 - 13:57, said:

În principiu, cam orice telefon care se poate conecta la calculator (USB sau BT), cu o aplicație de sincronizare/control, poate să facă exact ce vrei. De exemplu, pentru Sony Ericsson (și cred că și alte telefoane cu Android) poți încerca MyPhoneExplorer. Eu îl folosesc de câțiva ani cu un SE W595 și merge foarte OK. Posted Image

Alternativ, un modem pe USB pentru internet prin rețeaua de telefonie mobilă, ar trebui să aibă un software similar. Vodafone Mobile Connect are așa ceva, și probabil și celelalte companii oferă asta. În principiu, un modem cu cartelă GSM poate primi și trimite mesaje scrise.

Astea mi se par cele mai sigure variante, altfel nu văd cum vrei tu să bagi un SIM într-un calculator (decât dacă ai un laptop cu port special pentru așa ceva). Un dispozitiv extern pentru SIMuri mi se pare cam riscant, că o poți da în probleme de driveri, instabilitate, etc... plus că te și costă. Dar un telefon capabil de așa ceva (iar prin asta nu mă refer la smartphoneuri, neapărat) sigur ai deja.

Detin un Sony Ericsson Xperia X10 o sa incerc cu el MyPhoneExplorer,Ms de raspuns

View Postopc0de, on 05 noiembrie 2012 - 15:13, said:

Iti pot implementa eu o solutie de genul , contracost . PM daca esti interesat
Ai pm

View Postmsmihai, on 05 noiembrie 2012 - 15:29, said:

http://www.whosms.ro/preturi.php

De ce sa nu folosesti un serviciu gata facut pentru ce doresti tu?

Pentru ca astfel de servicii costa bani,asa,cu 6 euro activezi o extraoptiune la cosmote sau oricare alt operator de telefonie si iesi mult mai ieftin.oricum ms de raspuns apreciez

#7
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Cam cate mesaje pe luna intentionezi sa trimiti?

#8
sveatoka

sveatoka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.11.2012
Eu am implmentat asa ceva si te pot ajuta, pt detali pm

#9
gabihd1

gabihd1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.05.2007
Buna! Eu folosesc "mightytext"

#10
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 18.07.2007
Daca te tenteaza ai putea sa-ti faci singur,
http://www.arduino.c...rduinoGSMShield
Cred ca o sa ma apuc si eu cand prind ceva mai mult timp liber :)

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt modemuri GSM cate vrei cu tot cu API, doar scrii aplicatia si te conectezi la dispozitiv prin COM/USB etc.

Edited by neagu_laurentiu, 26 May 2015 - 13:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate