Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Usa metalica pentru casa - ce producator/model?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bpetrescu

bpetrescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.04.2010
Buna ziua,

Stiu ca exista inca un topic dedicat, dar nu a mai fost actualizat de multa vreme.

Trebuie sa cumpar urgent doua usi de exterior pentru casa.

Una din usi este protejata de o terasa de 20 mp (usa pe vest), cealalta de o placa de beton 4-5mp + tigla metalica (usa pe nord). Detalii in poza.

Nu vreau (aka nu imi permit) sa cumpar usa de la Waldeck sau Maco, cele care sunt contruite specific pentru exterior. Exclud in schimb chinezismele la 300-400 RON.

Am fost astazi pe Valea Cascadelor | Dedeman.

Ce am remarcat/placut si se apropie de bugetul meu (preturi fara transport/montaj):

Baron 1200 RON
MegaDoor 1150 RON
Maco 1300 RON

Toate sunt construite bine, dar la primele doua incuietorile sunt varza: Kale la Baron si Mega la Megadoor.
Maco (exact modelul pe care vreau sa il iau si pentru casa - Civica 03) il am la apartament de 7 ani si merge impecabil.

Acum, intrebare: Pe care din variante sa merg? Se deterioreaza in timp? Rezista la intemperii? Sunt si alte variante de luat in calcul?

Multumesc.

Attached Files


Edited by bpetrescu, 04 November 2012 - 16:03.


#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Daca inca nu locuiesti acolo, mai strange ceva bani si pune o usa gandita si construita pt exterior. Cand mi-am facut casa am ales Maco si ... dupa ceva ani ... nu imi pare rau.

#3
bpetrescu

bpetrescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.04.2010

View Postdon_King, on 04 noiembrie 2012 - 16:16, said:

Daca inca nu locuiesti acolo, mai strange ceva bani si pune o usa gandita si construita pt exterior. Cand mi-am facut casa am ales Maco si ... dupa ceva ani ... nu imi pare rau.

Vreau sa "inchid" inainte de zapada. Si nu vreau sa pun OSB in loc de usa. Deci este musai sa iau ceva si ma gandeam sa merg pe Maco, varianta de apartament (Civica), datorita incuietorilor. Este in jur de 1500 RON cu tot cu montaj.

#4
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Dintre cele vazute de mine, Maco este relativ buna. Atat timp cat cumperi una cu fata metalica (vopsita) sau cu pvc aplicat, merge si civica. Problemele civica sunt:

1. Materialul nu rezista (sau nu e prevazut sa reziste) la UV - soare puternic si direct
2. Izolatie termica la toc/foaie de usa.

Prima o rezolvi pt ca nu bate soarele direct,
A 2-a... daca esti OK cu compromisul din start, asta e... oricum e mai buna ca una chinezeasca.

Daca totusi te gandesti la Maco, atentie la termenul de livrare,... eu am renuntat pt ca au termene de 45 zile si peste (deci nu poti inchide usa in timp util).

In comparatie cu Maco de ext, Hoermann RenoDoor (care e la promotie) castiga detasat, cu toate ca e cam 700 Ron in plus... Insa e singura usa bine gandita pe care am vazut-o pentru casa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate