Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Masina de spalat "lifetime"

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Am nevie de o masina de spalat automata si ma intreb daca Miele mai face masini ca pe vremuri sa dureze vreo 30 de ani. Astazi am cascat ochii prin Media Markt si la standul lor: 5 Janhre garantie.

Mai fac astia masini bune sau au ramas numai numele de ei? Ma gandesc ca pe termen lung ies mai ieftin decat sa-mi iau o 'consumabila' de 2 ani de zile.

Hai, mersi.

Edited by fabian23, 03 November 2012 - 22:05.


#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
1. Cred ca deja se exagereaza cu aceasta fiabilitate extrema.
2. Odaca cu scaderea costurilor de productie si a profiturilor, s-a marsat pe volum -> nu mai lasi produsul mostenire.
3. Un produs cu garantie pe viata (Sau mai multe) implica costuri mari atat de productie, cat si de intretinere SAU tot felul de clauze ascunse prin certificat, care de fapt implica ca garantia e limitata.
4. Orice masina de spalat e supusa actiunii apei si detergentului, dar mai ales a materiei biologice.
Devine un rezervor de microbi!
Saponificarea e o mare problema pe cuva; ea duce la crearea unei pelicule de grasime si mizerie, care mai tarziu pateaza hainele.
5. Inca nu am auzit de masina de spalat angrenata pe lant -> cel putin curelele nu pot avea garantie pe viata.
6. Problema e ca atunci cand se strica o masina de spalat, repararea ei implica costuri mult prea mari vs cumpararea uneia noi...

Prin urmare, tu stii exact la ce te astepti?
Eu am dat 1000+ EUR pe un Miele in urma reclamei de care beneficiaza.
Merge de 3 ani, dar la fel merge si Ariston-ul mamei... tot de 5 ani, dar care a costat 30% si are computer cu putere de procesare sa ruleze "Windows 95" (banuiesc).

Nu pot zice ca Miele spala mai bine.

#3
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
De ce naiba sa tina o masina de spalat mai mult de un sfert de secol? Numai in ce priveste consumul de energie ar fi deja aiurea.
Miele e cam ce poti cumpara mai bun in segmentul asta cu o durata de viata estimata de vreo 10 ani.
Pe de alta parte, la mine-n bloc in pivnita is 2 masini de spalat care funtioneaza cu fise, is folosite de vreo jumate de bloc si erau acolo acum 11 ani cand m-am mutat in blocul asta si din pacate, n-au nici pe draq.

#4
12345671

12345671

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.05.2009
oricum ar fi, in germania masinile de spalat bune pleaca cam de la 600 de euro. eu am achizitionat o masina mai ieftina si acum regret. adevarul este insa ca nu pot face comparatia decat cu masina de spalat din romania care era un arctic si spala mult mai bine si la 5 ani de la cumparare. adevarul e ca si apa de aici e mai dura desi aici folosesc si calgon (in romania nu). cred insa ca te poti orienta si pe modele mai ieftine de 1000 de euro de la siemens sau bosch si la fel de bune

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Posted Image Unii vor sa fie si ei un Stefan cel Mare mai mic.
"Las Miele mostenire urmașilor voștri și a urmașilor urmașilor voștri în veacul vecilor"!

Edited by slai, 04 November 2012 - 19:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate