Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

montaj corect paratrasnet

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Salut,

tiganii de mi'au pus paratrasnetul l'au pus astfel ca, pe la elementele de prindere, se face contact electric cu tabla de pe casa (zincata). Ma gandesc ca s'ar putea sa nu fie de bine, si daca asa stau lucrurile cum se numesc elementele acelea speciale de prindere a paratrasnetului care realizeaza si izolatia corespunzatoare ?

Merci!

#2
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
Poate s-au gandit ca poate trazneste acoperisul, si sa fie legat tot de paratraznet, dar scopul unui paratraznet e sa atraga fulgerul, nu? Oricum ar fi, eu cred ca nu strica cu nimic ca e legat de acoperis direct. Numai sa nu se intample ceva in caz de Doamne fereste. Sa vedem ce zice un expert.

#3
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 mihaiSDLC, on 31 octombrie 2012 - 20:27, said:

Poate s-au gandit ca poate trazneste acoperisul, si sa fie legat tot de paratraznet, dar scopul unui paratraznet e sa atraga fulgerul, nu? Oricum ar fi, eu cred ca nu strica cu nimic ca e legat de acoperis direct. Numai sa nu se intample ceva in caz de Doamne fereste. Sa vedem ce zice un expert.
pai da , dar noi, pe aceasta sectiune  discutam despre centrale si echipamente de caldura , nici decum de paratraznete . cred ca pe sectiunea de electrice vei gasi un  raspuns mai la obiect.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Unde ai gasit "muncitorii" astia specializati in paratraznete ? ca doar stiau numai scocuri si burlane  si din cand in cand ziceau si ei : " Sa ma trazneasca daca te mint, boierule"

#5
bennybenny_mc

bennybenny_mc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.02.2008
Ai dreptate

Nu este bine ca ti-au facut legatura intre acoperis si instalatia de paratrasnet. In caz ca vei fi lovit de fulger tot acoperisul tau va fi conductor.

Instalatia de paratrasnet se monteaza tocmai pentru a evita aceasta situatie. Preia fulgerul si ii ofera o descarcare directa catre pamant.

Deci paratrasnetul tau daca atinge acoperisul e montat degeaba.

Exista elemente de prindere speciale care se numesc socluri pentru tija paratrasnetului si suporti de prindere pentru cablul conductor.

"Tiganii" trebuiau sa iti monteze in tabloul principal si un desacarcat​or de supratensi​uni atmosferic​e.Il ai montat ??? daca nu il ai montat fulgerul va fi preluat de paratrasnet si se va intoarce direct in instalatia ta electrica

In plus paratrasnetul tau tre sa fie legat la o impamantare, daca este legat la impamantarea casei valoarea acelei instalatii de impamantare nu tre sa aiba mai mult de 1 ohm

In concluzie cheama un Electrician Atestat sa-ti verifice instalatia cu pricina. Daca nu ai unul da-mi un privat(eu sunt electrician atestat).

#6
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Vezi ca trebuie sa ai doua coborari.
In plus tabla de pe casa cat si burlanele de scurgere a apelor pluviale trebuie sa fie legata la pamant (echipotentializare).
De care paratrasnet ti-au montat "tiganii" tip PDA sau tip retea?

 octavianlaz, on 31 octombrie 2012 - 20:32, said:

pai da , dar noi, pe aceasta sectiune  discutam despre centrale si echipamente de caldura , nici decum de paratraznete . cred ca pe sectiunea de electrice vei gasi un  raspuns mai la obiect.

???...
Daca nu ma insala ochiul scrie "Electrice/ Electrocasnice/ Lumini".
Eu zic ca paratrasnetul face parte din electrice

#7
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Salut

 GeorgeTrisina, on 01 noiembrie 2012 - 14:32, said:

Vezi ca trebuie sa ai doua coborari.

am doar una. Poti sa imi dai detalii despre a doua ? Pentru ce este folosita, in ce sistem ?

Quote

In plus tabla de pe casa cat si burlanele de scurgere a apelor pluviale trebuie sa fie legata la pamant (echipotentializare).

Cam asa am gasit si eu pe wikipedia (https://en.wikipedia...otection_system):

>>Additional precautions must be taken to prevent side-flashes between conductive objects on or in the structure and the lightning protection system. The surge of lightning current through a lightning protection conductor will create a voltage difference between it and any conductive objects that are near it. This voltage difference can be large enough to cause a dangerous side-flash (spark) between the two that can cause significant damage, especially on structures housing flammable or explosive materials. The most effective way to prevent this potential damage is to ensure the electrical continuity between the lightning protection system and any objects susceptible to a side-flash. Effective bonding will allow the voltage potential of the two objects to rise and fall in tandem, thereby eliminating any risk of a side-flash.[21]

Partea mai urata e ca nu am burlanele legate, unul, si doi, ca am un cablu de degivrare in burlane + jgheab (care nu stiu sigur daca face sau nu contact galvanic cu tabla acoperisului ce este legata la paratrasnet). Cablul ascesta de degivrare are alimentarea pe fatada casei, pe langa un burlan :S. Alta parte urata, dedusa tot din wikipedia, linkul de mai sus, este ca la trecerea peste acoperis inspre pamant raza de curbura a paratrasnetului nu este tocmai mare, ci urmareste unghiul drept relativ fidel. => posibilitatea crearii unui arc electric care strica; totusi, arcul electric va trece printr-un colt de tabla (legata la paratrasnet).

Quote

De care paratrasnet ti-au montat "tiganii" tip PDA sau tip retea?

Atasez niste poze. Mai pun daca e neclar:

[ http://imageshack.us/a/img96/2086/20121031153412.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imageshack.us/a/img19/1810/20121031153431.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://imageshack.us/a/img198/614/20121031153454.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imageshack.us/a/img163/8642/20121031153615.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 bennybenny_mc, on 31 octombrie 2012 - 23:35, said:

"Tiganii" trebuiau sa iti monteze in tabloul principal si un desacarcat​or de supratensi​uni atmosferic​e.Il ai montat ??? daca nu il ai montat fulgerul va fi preluat de paratrasnet si se va intoarce direct in instalatia ta electrica

Pe asta nu o pot digera. Vreun link, mai multe detalii ?

Quote

In plus paratrasnetul tau tre sa fie legat la o impamantare, daca este legat la impamantarea casei valoarea acelei instalatii de impamantare nu tre sa aiba mai mult de 1 ohm

Este, impamantat printr-un electrod de vreo 2m in pamant.

Multumesc!

Edited by george90, 02 November 2012 - 00:35.


#8
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Foarte gresit montajul. Nu trebuia prins de cosul de fum. Paratrasnetul este de tip PDA
1.Avand in vedere ca esti foarte aproape de streasina casei, puteai sa-l montezi pe zid, prin trei suporti "V". Catargul vine prins in varful lui "V".
2.Conductorul de coborare, care trece pe acoperis, trebuia montat pe niste ploturi conice din nylon umplute cu beton, iar coborarea pe zid spre priza de pamant, trebuia fixata cu suporti nylon.
3.Esti sigur ca acel tarus singur, are mai putin de 10 ohmi cat prevede normativul?
Eu zic sa mai bati inca cinci. La sase tarusi mai ai sanse sa ai rezistenta de dispersie sub 1 ohm.
Este recomandat ca priza de pamant a paratrasnetului sa fie conectata cu cea a instalatiei electrice daca exista o distanta intre prize mai mica de 20m.
4.A doua coborare se face prin montarea unui racord cruce. Acest racord se fixeaza la baza catargului, iar din racord pleaca a doua coborare.
5.Descarcatorul trebuie montat in tabloul general de distributie si trebuie sa aiba curent de descarcare de 20KA. Altfel lovitura de trasnet iti va induce in instalatie supratensiuni atmosferice si-ti distruge toti consumatorii electrici.
Cheama-i pe tigani sa repare greselile facute ca altfel dai de necazuri.

In genul asta trebuia facut montajul.

Attached Files



#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 GeorgeTrisina, on 02 noiembrie 2012 - 09:40, said:

Foarte gresit montajul.
Nu numai,in veci aceasta ,,solutie" nu va proteja casa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate