Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Tip de lemn necesar pt a construi o banca de exercitii (forta)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
Ce fel de lemn imi recomandati pentru a construi o banca care sa sustina in jur de 150KG ? Ma intereseaza sa fie cat mai ieftin, doar sa nu aiba aschii.
Si daca stiti unde gasesc in general lemn mai ieftin ? am vazut la dedeman ca aveau multe placi de lemn cherestea etc

#2
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Stejar sau orice alt tip de lemn dur

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
lemn de cornier si/sau teava rectangulara
banca trebuie tapitata!

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,028
  • Înscris: 09.01.2007
Daca vrei doar banca orizontala, se poate din lemn si nu trebuie neaparat tapitata, pui o patura :)
Lemn ieftin gasesti in zone gen Sos. Fundeni unde sunt materiale de constructii. Faci picioarele din brad 80x80 si deasupra pui OSB mai gros.

#5
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
am cautat lemn de cornier si n-am gasit decat de fier cornier. O sa folosesc doar lemn intrucat nu dispun de unelte de gaurit fier aici.

Momentan m-am gandit la
o placa de stejar de 1200x300x18
2 placi fag  de 800x300x18 din care voi fabrica picioarele (cate 2 puse in T puse la capetele placii de stejar)

nu sunt tamplar dar cred ca ar tine ? greutatea cea mai mare oricum ar cadea in mare parte pe unul din picioare nu intre ele, e fezabil ?


cele de mai sus ma ajung <100 lei

Edited by mortis, 31 October 2012 - 16:19.


#6
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
am reusit cu banca;
unde as putea gasi niste spuma sau material mai moale si eventual ceva impermeabil cu care s-o imbrac ? sau macar cum se numesc

multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate