Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Lanterna Varta indestructibila cu LED.

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Eu am o lanterna cu cree xpg alb rece, 2 accu tip AA. La putere maxima papa cam mult.

Majoritatea lanternelor de pe piata suprasolicita ledul.

Daca banii nu ar fi problema as alege lanterna de calitate cu xm-l si 2 accu 18650 sau 26650

Edited by apanoiu, 18 October 2012 - 16:27.


#20
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NxqHPt7dIvg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
fenix tk70

Cu cit o lanterna e mai "perfomanta" cu atit e mai scumpa - regula de baza.
Si poti fi 100% multumit si cu o lanterna de nivel mediu.

Lanterna cu xenon:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JEhN1cG7lkc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am vazut pe youtube si Fenix TK70.

#21
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Eu am fost mulumit ani de zile de o lanterna GP cu bec.
Pt citire contoare, pt la masina nu tit trebuie super lanterna. Pt multe utilizari ai nevoie de floodlight, deci mai bine cu o lumina nefocalizata.

#22
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012
Nu cred ca exista o lanterna 100 indestructibila.
Restul e reclama publicitara.

#23
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012
Am gasit la Domo.ro lanterne din care sunt mai accesibila ca pret.
Cele de la 100 lei si ceva, fac acelasi lucru ca si cele ceva mai ieftine.

#24
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Am avut o lanterna mai demult, rezistenta la apa, Nu a rezistat butonul de on off, s-a stricat dupa 1 an. ce folos ca nu intra apa in ea, nu se mai aprindea. Mi-a placut cum arata, o adusese tata de prin nush ce tara. Nu spun ca lanterna din topic ar fi la fel, dar mi-a adus aminte cat de suparat am fost ca s-a stricat atunci butonul, ala nenorocit.

Edited by LL13G, 19 October 2012 - 22:42.


#25
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Dar in buget mai normal pentru o persoana care utilizeaza ocazional o lanterna dar vrea ceva mai bun, se gaseste ceva ok/puternic/rezistent in maxim 100lei?
Am zis atat ca e un prag psihologic mai intai de toate. Pentru mine, personal, n-ar conta daca e de pe eBay, din Ro sau din alta parte, dar sa nu fie mai mult de 100lei cu taxe/transport/etc.
Am un "far" cu acumulator, puternic, dar MARE. Am o lantera Osram cu bec cu halogen dar este din plastic fragil, are 4xAA si consuma multicel.
Ceva mai portabil/subtire dar totusi puternic, exista?

#26
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012
Da, dar sunt mult mai scumpe.
Ca o mica gluma, ai mare grija cu lanternele mai mari si mai puternice. Cind vei umpla pe drumuri publice, sa nu sa se supere soferii.
Te vor claxona ca le dai cu faza lunga. Posted Image
Serios vorbind, te uiti la detalii tehnice si vezi care e cea mai mare si mai puternica, dar te va pune pe ganduri pretul de achizitie.
Daca e din metal si se ciobeste, nu am incercat, dar pare ar fi o modalitate de reparatie prin chit si apoi cu o carioca "speciala" ( mai ales daca lanterna
e neagra ).

Edited by EnterpriseGTX, 20 October 2012 - 17:11.


#27
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Cand am zis puternica nu presupune automat una cu 200 de lumeni la 100lei... Ci pe cat posibil cea mai puternica, solida si micuta in bugetul asta.
Nu o vreau sa ma joc cu ea in ochii oamenilor ci sa o folosesc in modul in care am nevoie, cand am nevoie. Nu stiu. Nimic anume.
Nu ma intereseaza ca se zgarie/ciobeste metalul atat timp cat nu se sparge ca plasticul sau rupe-n doua.  :)

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Culmea e ca se poate foarte bine chiar si sub 100RON. Olight i3 e de gasit sub 20 dolari, incluzind transport, deci sub 100 ron destul (pe ebay de exemplu, are sanse destul de mari sa scape fara vama, mai ales daca spuneti sellerului sa puna valoare mai mica si gift, de fapt oricum s-ar putea sa se incadreze; in cel mai rau caz oricum se plateste doar tva si daca n-am gresit flagrant la calcule e tot sub 100 ron).
Olight este una dintre firmele premium cu adevarat, gasiti usor nu numai review-uri usurele ci si chestii super-detaliate, tehnice, masuratori, loguri, etc. Vind pe amazon, au lanterne de peste 400 euro, etc. Ca idee: http://www.candlepow...MSHOTS-and-more! sau http://www.candlepow...tdoor-beamshots

Design-ul clasic imbatabil si indestructibil din alu HA3, moduri multiple, 70 lumeni pe high (adica probabil similar cu halogenul 4xAA, vorbesc de lumina totala!!!) a si am uitat este lanterna de chei, 1xAAA !!! Poate sa stea ca o luminare, are clip, are inel de chei, e waterproof.

Impresionant?

#29
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012

 f300, on 20 octombrie 2012 - 17:48, said:

Culmea e ca se poate foarte bine chiar si sub 100RON. Olight i3 e de gasit sub 20 dolari, incluzind transport, deci sub 100 ron destul (pe ebay de exemplu, are sanse destul de mari sa scape fara vama, mai ales daca spuneti sellerului sa puna valoare mai mica si gift, de fapt oricum s-ar putea sa se incadreze; in cel mai rau caz oricum se plateste doar tva si daca n-am gresit flagrant la calcule e tot sub 100 ron).
Olight este una dintre firmele premium cu adevarat, gasiti usor nu numai review-uri usurele ci si chestii super-detaliate, tehnice, masuratori, loguri, etc. Vind pe amazon, au lanterne de peste 400 euro, etc. Ca idee: http://www.candlepow...MSHOTS-and-more! sau http://www.candlepow...tdoor-beamshots
Design-ul clasic imbatabil si indestructibil din alu HA3, moduri multiple, 70 lumeni pe high (adica probabil similar cu halogenul 4xAA, vorbesc de lumina totala!!!) a si am uitat este lanterna de chei, 1xAAA !!! Poate sa stea ca o luminare, are clip, are inel de chei, e waterproof.
Impresionant?
400 de euro/bucata ?! Uau! Posted Image  Dar ce lanterna mai e si aceea ?
Am vazut in filme, lanterne mari si care luminau bine.
M-am adus aminte, tin minte, mai demult am vazut la cineva o lanterna care lumina mai multe culori.
Era marca straina.

#30
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 f300, on 20 octombrie 2012 - 17:48, said:

Culmea e ca se poate foarte bine chiar si sub 100RON. Olight i3
Chiar pe multe siteuri romanesti am gasit-o la 70-80lei DAR am gasit si Olight i2 care este putin mai puternica, mai maricica si are baterie AA in loc de AAA.
i2 mi se pare mult mai ok mai ales dpdv al autonomiei, fiind clar mai mare cu baterie AA (in care probabil ar merge f. bine un acumulator Sanyo Eneloop).
i2 am gasit-o la 80lei si e mica, metalica, rezistenta la apa - teoretic si relativ puternica - acum nu stiu in realitate cum este pentru ca din clipuri video nu-mi dau seama.

Mersi!

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La nivelul asta (de pret si performante) nu merita foarte mult trecerea la AA, e vorba de o lanterna pe care vrei probabil sa o ai cu tine mereu. Si crede-ma la prima vedere runtime-urile alea par pe hirtie putin dar in practica cu citeva iesiri in padure, uitat pe la diferite chesti pe sub masina, folosit in toate situatiile imaginabile gen lipsa bec pe hol totusi in practica o sa schimbi bateria foarte rar, poate chiar si doar o data pe an. Asta daca nu ai vreun target precis gen expeditie de saptamini sa faci totul in fiecare noapte la lanterna unde energia (= timpul de lucru) de 3 ori mai multa din AA normal ca face diferenta (plus ca e posibil sa mai imparti baterii si cu alte aparate cu AA).

Ca si lumina sint similare, 75 versus 80 lumen total e tot dracul ala (desi cea cu AA o sa aibe hotspot-ul mai strins si luminos din cauza reflectorului mai mare).

Cred ca am facut o greseala mai sus, am supraestimat halogenele clasice, m-am uitat acum la Princeton Tec 40 (o lanterna clasica cu 4xAA si halogen) si are numai 28 lumen !!!

1xAA ar mai fi interesant in alt range de pret, la 200 lumen (Zebralight SC51) sau 280 lumen (Zebralight SC52 care a fost numai anuntata).

#32
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
o lanterna buna pleaca de pe undeva minim 100 usd :) ... Vezi Streamlight , cu noua tehnologie LED ce au scos mai nou de cativa ani :) . Asta e din gama accesibila, bineinteles sunt si alte marci mai scumpe/bune , dar mie imi pare ca au produse super bune si la preturi accesibile totusi petru ceea ce ofera.

Stinger® LED
Multi-function On/Off push-button switch lets you choose three lighting modes and strobe; designed for extremely long life; tested at 1 million actuations
Three modes and strobe:
- High for a bright super-bright beam - 350 lumens; 24,000 candela peak beam intensity; 310 meter beam distance; runs 2 hours
- Medium for bright light and longer run times – 175 lumens; 12,000 candela peak beam intensity; 219 meter beam distance; runs 3.75 hours
- Low for light without glare and extended run times – 85 lumens; 6,000 candela peak beam intensity; 155 meter beam distance; runs 7.25 hours
- Strobe for disorienting or signaling your location; runs 5.5 hours
Deep-dish parabolic reflector produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination

Strion® LED
Multi-function, push-button tactical tail switch lets you select three lighting modes and strobe
Three modes and strobe:
- High for a bright super-bright beam - 250 lumens; 10,000 candela peak beam intensity; 200 meter beam distance; runs 2 hours
- Medium for bright light and longer run times – 130 lumens; 5,000 candela peak beam intensity; 141 meter beam distance; runs 4 hours
- Low for light without glare and extended run times – 65 lumens; 2,500 candela peak beam intensity; 100 meter beam distance; runs 7.5 hours
- Strobe for disorienting or signaling your location; runs 5.5 hours
C4® LED technology, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime

Amandoua sunt reincarcabile, am cate una din fiecare si cea mica o folosesc zi de zi , destul de mult (natura serviciului:) ) .
Foarte multumit de ele , baterie li-ion , strionul are 3,75 v , 2.0 Ah , 7.5 Wh.

Recomand cu incredere. Din pacate nu stiu daca se comercializeaza si in RO , dar cu siguranta pretul este cu mult mai mare decat in tara de origine si asta le face putin accesibile inca la noi...

Partea buna la acest tip este ca ai aceeasi intensitate din momentul in care ai aprins-o pana se termina bateria, nu ai sa vezi diminuarea puterii , avand protectie incorporata care nu te lasa sa descarci bateria mai mult decat este proiectata , deci vei avea aceeasi lumina pe toata durata bateriei :)Posted Image  

Si piticul de mai jos face toti banii :))) m-a ajutat in nenumarate situatii cand aveam nevoie de lumina "dupa colt" ..
Stylus Reach® – UL Model
High-intensity white LED, with a 100,000 hour lifetime.
140 Candela peak beam intensity, 11 lumens
24 continuous hours runtime to the 10% lumen output level.
Cable allows for 14" of reach.
Intrnsically safe.

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu o sa intre streamlight-urile reincarcabile pe radar-ul celor care citesc threadul asta, chiar daca ar dori sa cumpere lanterne de sute de dolari. Tehnologia lor nu e fenomenal de in urma la ce-i pe piata (ba chiar au avut citeva noutati absolute) dar totusi nu e la nivel actual de top iar raportul pret/performanta e incredibil de prost din cauza preturilor enorme.
Sint scule pentru cei care nu platesc din buzunarul propriu si prioritatea e sa se incarce in incarcatorul din Humvee si/sau baraca. Atita timp cit nu platesti tu si isi face treaba nu conteaza ca e un pret nejustificat si poti avea ceva mult mai bun de banii aia.

#34
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 f300, on 21 octombrie 2012 - 11:24, said:

Spui ca nu merita ca si dimensiuni i2-ul, nu? Ca nu mai e chiar la fel de mica, ca-n rest sunt aproape la fel de puternice: 70 respectiv 75 lumeni.

Ce am eu acum mai mic este asta, care consuma destul de mult zic eu si scade vizibil puterea daca e folosita cateva minute. Becul respectiv cica ar avea 48 de lumeni.

Daca piticania aia de i2/i3 are 70 e clar mai mult, cel putin numeric. Practic nu stiu. Tot m-ar atrage i2 pentru autonomie, ca nu mi se pare asa mare diferenta de dimensiuni, pe cand bateriile AA mi se par mult mai comune avand si la aparatul foto si tot asa.

#35
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 f300, on 21 octombrie 2012 - 12:45, said:

Nu o sa intre streamlight-urile reincarcabile pe radar-ul celor care citesc threadul asta, chiar daca ar dori sa cumpere lanterne de sute de dolari. Tehnologia lor nu e fenomenal de in urma la ce-i pe piata (ba chiar au avut citeva noutati absolute) dar totusi nu e la nivel actual de top iar raportul pret/performanta e incredibil de prost din cauza preturilor enorme.
Sint scule pentru cei care nu platesc din buzunarul propriu si prioritatea e sa se incarce in incarcatorul din Humvee si/sau baraca. Atita timp cit nu platesti tu si isi face treaba nu conteaza ca e un pret nejustificat si poti avea ceva mult mai bun de banii aia.

pai nu inteleg de ce nu ar fi practice cele reincarcabile... E mai comod/ieftin sa schimbi bateriile decat sa incarci acumulatorul? Pretul , repet , imi pare f accesibil comparativ cu ceea ce ofera . Din cate stiu , parca politia si pompierii din USA folosesc brandul asta, sper sa nu ma insel . Cred ca prioritatea este sa ai o "scula" care stii ca nu te lasa la nevoie si de ce nu , sa poti sa o incarci cand te duci si la padure , nu sa te uiti la ea cand te lasa baterile ca ai uitat ca cumperi rezerva...

PS: mereu vei fi nemultumit si vei vrea ceva mai bun  :)Posted Image

Edited by flp014, 21 October 2012 - 14:29.


#36
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Vreau si eu o lanterna mica, nu prea scumpa. Am gasit asa ceva http://lanterne-prof...-led-osram.html . Este in regula? Sincer sa fiu, mi-ar placea si ceva cu o singura baterie, pentru portabilitate crescuta, eventual sa o pun la chei. Pret tot asa, in jur de 25-30 lei.

Sau asta http://www.okazii.ro...-pix-a119087043 ?

Edited by Lucian_M, 21 October 2012 - 16:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate