Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Lanterna Varta indestructibila cu LED.

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012
Firma Varta ofera prin tragere la sorti, posibilitatea de a testa gratuit o lanterna indestructibila cu led.
Voi ce parere aveti?
http://www.built-to-...ctible.php?c=ro
Am gasit pe internet am gasit detalii despre lanterna:
http://www.cel.ro/la...ed-3-watt-3c-l/
O data castigat, trebuie facut un video clip cu test de rezistenta.

Edited by EnterpriseGTX, 17 October 2012 - 15:55.


#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
chiar daca e sa faci reclama ascunsa, informatia e utila, imi place lanterna aia!

#3
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012
E din aluminiu vopsit in negru, La parti are un fel de cauciuc negru si gros.
Cred ca ar putea sa coste circa 145 lei. Destul de scump.
La loviturile cu un ciocan rezita dar ramam urme usoare de cobire - ia-m facut un test d eanduranta, si a trebuie sa pun un sticker Varta ca
sa nu sa se mai vada. Chiar am castigat lanterna. Si am testat-o.

Edited by EnterpriseGTX, 17 October 2012 - 16:44.


#4
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012
Astept sa vina noaptea sa vad cum lumineaza.
E buna sa te aperi impotriva uni maidanez care se da la tine,
da-i inspre el si ramine pe loc sau va fugi de frica si durere. :)
Asemenea lanterne sunt dure dar si scumpe.
Si ledul lumineaza mult mai bine.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce inseamna cind lumea n-a vazut lantene adevarate si crede ca alea slabe sint cele luate de la rusi din piata si cele tari sint Varta sau eventual Maglite.

Caracteristici Varta:

cit un schimbator de viteze, juma' de kil
3 baterii "C", relativ scumpe, non-standard, configuratie directa (cind vedeti lanterne cu led-uri cu 3 baterii sa stiti ca e cea mai ieftina/simpla/proasta configuratie), fara moduri diferite de iluminat, fara regulation, etc
140 lumen in prima secunda cind bateriile sint full, din ce in ce mai putin dupa aia

Alternative la aprox acelasi pret (doua variante):

preon P2 2xAAA 160 lumen
mini M2A 2xAA 180 lumen

Caracteristici comune:
- moduri multiple (poti lumina mai putin, SOS, tot felul de smecherii), sursa in comutatie, merg pina la sub 1V tensiunea totala, regulation, etc
- output sensibil mai puternic, folosesc un LED similar, doar ca dintr-un "bin" mai bun, plus ca probabil e alimentat mai bine
- diferenta enorma de dimensiune, sint cit un pix, folosesc baterii AA/AAA
- sint urmasele morale ale legendarului Arc AAA, cu care au fost facute cu adevarat teste de rezistenta: a fost folosit drept glont, fiert in ulei, inghetat in bloc de gheta si fiert din nou, ingropat, calcat de diferite utilaje cu roti sau senile

In functie de compromisul pret/output/dimensiune exista si alte variante; exista lanterne 1xAAA cu output pe aproape (folosibile drept lanterna la chei), exista 2xAA care scot 280 lumen (adica exact dublul a ce scoate monstrul de Varta).

In 2012 ~100 lumen e zona lanternelor cit un deget, eventual mic - nu a lanternelor gen "bita". Pentru o lanterna 3xAAA de pe ebay de 4 dolari e ok, pentru una 3xC de 40 de dolari in nici un caz.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
E un pic scumpa pentru ce ofera, dar nu exagerat. Durabilitatea nu e o problema, e doar un cilindru de aluminiu cu diametru mic, e o proprietate inerenta a formei sa reziste la strivire. Mai spectaculos era daca avea lentila din safir sau altceva rezistent la zgariere. Iar ledul e un acelasi Cree de 1-2-3 W indiferent ca-i ceva no name facuta-n China, asta de la Varta sau una de la Surefire care costa cat asta dar in alta valuta.
Calitatile secundare sunt altele, dar pentru nevoile omului de zi cu zi face treaba. Acum, problema e ca eu am prin masina o lanterna care-mi incape in palma, se lauda cu 60 sau 70 lumeni si am dat pe ea parca 30 de lei si pe asta in cauza o folosesc fara sa resimt nici un fel de limitari de mai bine de un an. Diferenta fiind ca daca o pierd/stric nici nu clipesc si merg sa iau alta fara sa ma supere catusi de putin.
Ah, si o chestie simpatica e ca inca am in ea bateria originala, desi are ceva ore de folosinta.

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu justifica bani , cu 50 roni iei lanterne cu acelasi led-uri de putere  dar cu acumulatoare de Li-Ion  exact in aceasi constructie de aluminiu si etansa la apa cu autonomie substantiala .Am un exemplar de trei ani de utilizare intensa si se comporta ca in prima zii

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Zgirieturile nu au nici o treaba, fiecare parte din "lentila" (care de obicei e un geam) participa la iluminare, pune o sfoara subtire chiar peste lentila si vezi cit se regaseste in raza pe perete. Pe elementul frontal nu conteaza fenomental nici la obiectivul de aparat foto (de incercat acelasi experiment), darmite la o lanterna.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Nu-i pentru calitate, e pe piticii de pe creierasii mei. Ca sa intelegi ideea, telefoanele mele au dupa 2-3 ani zero zgarieturi. Cu cat le pot tine asa cu mai putina grija, cu atat mai bine. La fel cu orice obiect.

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am avut o minune de aia cu un led super-luminos si baterie de aia micuta. Avea mod full, half si pulse. In full batea- fara exagerare, cateva sute de metri. E inuman se poate face jucaria aia (costase undeva la 270 lei in bani romanesti). Abia aia lanterna teapana, varta e prichindel pe langa ce putea face jucaria aia. Cred ca era ceva MagLite, oricum omul stia pe ce-a dat banii, iar noi ne-am facut de cap doua nopti cu ea, la discretie, fara sa se descarce bateria.

#11
EnterpriseGTX

EnterpriseGTX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 27.09.2012
Norocul meu e ca am primit-o gratuit pentru test. In cutie mai e si un ciocan ca sa ai fac test.
Are acele mici ciobiri dar i-am pus in mic sticker ca sa se vada, In rest, ramine la mine.
Zic si eu, e scumpa - prea scumpa.
Iata una marca MagLite XL200:
http://www.agcomexim...c02f3ff15f.html
Cred ca de aceasta spunea-ti aici.

Edited by EnterpriseGTX, 17 October 2012 - 18:28.


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Iti admir talentul in a face pe prostul fara sa-ti fie jena. Pe bune. Daca e nevoie, dezvolt.

#13
D1Gi

D1Gi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.07.2009
Un subiect care ma intereseaza; @f300 imi poti recomanda o lanterna de cca 300 ron ? Poate fi de pe ebay sau de oriunde altundeva; imi trebuie sa fie foarte, foarte fiabila.

#14
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

View Postf300, on 17 octombrie 2012 - 17:28, said:

Ce inseamna cind lumea n-a vazut lantene adevarate si crede ca alea slabe sint cele luate de la rusi din piata si cele tari sint Varta sau eventual Maglite.


In general, o firma face multe game de produse. In cazul de fata, produsul de la Varta, ca si cele comparabile de la Mag-Lite sunt top shelf - calitate buna.

Nu prea inteleg (si nici nu-s deacord cu generalizarea)... Varta face, intr-adevar, si lanterne de 2 lei - din plastic.


View Postf300, on 17 octombrie 2012 - 17:28, said:

Caracteristici Varta:

cit un schimbator de viteze, juma' de kil
3 baterii "C", relativ scumpe, non-standard, configuratie directa (cind vedeti lanterne cu led-uri cu 3 baterii sa stiti ca e cea mai ieftina/simpla/proasta configuratie), fara moduri diferite de iluminat, fara regulation, etc
140 lumen in prima secunda cind bateriile sint full, din ce in ce mai putin dupa aia


O sa vezi aceeasi caracteristici (masa/dimensiuni) si la alte lanterne din aceeasi clasa.

Bateriile "C" non-standard??? Cum adica? Parca chiar "C" este standardul Posted Image In fine.

Legat de baterii - 140 lumeni (reali, ca si astia se masoara cu sau fara sistem optic depinde de producator) sunt - dpv al meu, OK pt aceasta clasa de utilizare.  Normal ca intensitatea luminoasa scade cand bateriile se descarca, dar cu baterii normale (de calitate ok, nu Chinezesti) poate functiona zile intregi fara o scadere vizibila a niveluilui de iluminare.


View Postf300, on 17 octombrie 2012 - 17:28, said:

Alternative la aprox acelasi pret (doua variante):

preon P2 2xAAA 160 lumen
mini M2A 2xAA 180 lumen

Caracteristici comune:
- moduri multiple (poti lumina mai putin, SOS, tot felul de smecherii), sursa in comutatie, merg pina la sub 1V tensiunea totala, regulation, etc
- output sensibil mai puternic, folosesc un LED similar, doar ca dintr-un "bin" mai bun, plus ca probabil e alimentat mai bine
- diferenta enorma de dimensiune, sint cit un pix, folosesc baterii AA/AAA
- sint urmasele morale ale legendarului Arc AAA, cu care au fost facute cu adevarat teste de rezistenta: a fost folosit drept glont, fiert in ulei, inghetat in bloc de gheta si fiert din nou, ingropat, calcat de diferite utilaje cu roti sau senile

In functie de compromisul pret/output/dimensiune exista si alte variante; exista lanterne 1xAAA cu output pe aproape (folosibile drept lanterna la chei), exista 2xAA care scot 280 lumen (adica exact dublul a ce scoate monstrul de Varta).

In 2012 ~100 lumen e zona lanternelor cit un deget, eventual mic - nu a lanternelor gen "bita". Pentru o lanterna 3xAAA de pe ebay de 4 dolari e ok, pentru una 3xC de 40 de dolari in nici un caz.

Cele 2 variante expuse de tine nu au nici un termen de comparatie cu Varta de mai sus. Sunt urmatoarele mari diferente:

1. Bateriile AAA in special (AA si el) au capacitati infime fata de C. O baterie C alcalina (am ales Camelion ca exemplu) are 8.45Ah. La 3 baterii, ai 25.5Ah energie. O baterie AAA are 1.25Ah, adica 2 buc au 2.5Ah. E o mica diferenta de capacitate, nu?

2. Converterul (step-up) de care vorbesti are un randament de 40-60% - adica undeva in jur de 40% din energie se pierde in procesul de conversie (step-up)... raman cam 1.8 Ah vs 25Ah.

3. Brizbrizurile cu iluminare la 1/2, 1/3 din putere nu isi au sensul, in opinia mea... in fond, am o lanterna, de ce sa nu o folosesc la 100% din capacitate? Stobe/blinker pt mine e inutil... poate altora le e util...

4. Led - de ce crezi ca "bin"-ul e mai bine selectat pt un producator mic in raport cu unul mare si cu traditie? Personal, am vazut "lanterne chinezesti" cu leduri "CREE originale, jur nene sunt de la mama lor" care nu au nimic de-a face cu producatorul de mai sus (poate era o confuzie de firma? Posted Image

5. Se "intampla" ca utilizatorii pro si agentiile de stat "prefera" aceste lanterne "butucanoase". De ex, armata evita acumulatorii cu Li - de fapt ii accepta in zone limitate. Asta din cauza ca un acumulator cu Ni-Mh e operational si la +50C si la -35C, pe cand Li... nu. Mai mult, o celula Ni-Mh rezista la descarcari totale, la supraincarcare, si nu necesita electronica delicata pe care o are chimia Li. Mai mult, chimia Li trebuie tinuta (stocata) la 30% din sarcina, incarcata inainte de utilizare si apoi re-incarcata pregatita de stocare. Nu e ce-si doresc pt un echipament tactic. Poate pt jucarii.

Tot asa, personal, am 2 Mag-Lite acasa. Sunt lanternele mele de urgenta - una la intrare, alta la camera tehnica. Vreau sa stiu ca se aprind cand am nevoie (uit sa le incarc/schimb bateriile) si vreau sa le pot schimba usor bateriile. Li nu e o optiune pt mine, si mai mult, nu mi-as dori asa ceva. Ale mele sunt scapate pe jos, una are bec cu incandescenta care e inca "sanatos si voinic" iar bateriile se gasesc la orice colt de strada. Acumulatorii nu merita pt genul meu de utilizare. Sunt zgariate, au chiar si cateva infundaturi, insa functioneaza ca in prima zi. Asa se defineste un lucru de calitate, in opinia mea.


Parerea mea...

Edited by sbarsanescu, 18 October 2012 - 10:50.


#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005

View Postsbarsanescu, on 18 octombrie 2012 - 10:46, said:

3. Brizbrizurile cu iluminare la 1/2, 1/3 din putere nu isi au sensul, in opinia mea... in fond, am o lanterna, de ce sa nu o folosesc la 100% din capacitate? Stobe/blinker pt mine e inutil... poate altora le e util...

Daca iti trebuie sa citesti ceva de pe o hartie alba sau ai nevoie sa iti pastrezi in continuare acomodarea cu intunericul ai sa te distrezi ceva cu una care n-are si o treapta redusa. Lanterna e pentru iluminat local de detaliu, temporar, nu nocturna de stadion.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu mai stau sa citez, sper ca se prinde lumea ce si cui raspund.

N-a spus nimeni nimic de litiu pina acum.
Vrei sa facem un sondaj rapid cine are la indemina niste baterii/acumulatori/incarcator AA versus C?
Regulatoarele din ziua de azi au 85-95% eficienta. Si da, la toate lanternele premium (nu, nu ca in Varta, Maglite) regularea e completa, atita timp cit ai destul in baterii. La Varta aia lumina scade literalmente din prima secunda.
E esential sa ai trepte joase, incearca sa citesti cu 100+ lumeni (nu, nu placuta cu numele localitatii de la zeci sau sute de m).
Lanternele de care vorbesc sint super-masurate, nu ar putea avea lumina respectiva daca nu sint din bin-ul de care zic.
Jumatate de kilogram pentru 140 lumeni in 2012 e ridicol. Poti scoate 200 lumeni cu un singur AA, (in zebralight SC51 de exemplu). In ceea ce priveste cit timp iti da lumina este absolut suficient pentru orice scop, spre exemplu 3 zile (adica si zi si noapte) pe nivelul de 2.5 lumen (care pare putin dar e un pic mai mult decit maglite solitare de exemplu, care e standardul lanternelor de chei, adica suficient cit sa vezi sa te plimbi pe intuneric). Daca vrei mai mult nu te impiedica nimeni sa mai iei cu tine 1,2,8, 20 de baterii. Pina la juma de kil mai e loc.

Pentru a raspunde lui D1Gi - toate modelele mentionate de mine sint super si se incadreaza in bugetul tau.

preon P2 2xAAA 160 lumen
mini M2A 2xAA 180 lumen

sint mai ieftine si usor de gasit.

Zebralight SC51 1AA 200 lumen

e mai scumpa, mai greu de gasit si are un design un pic mai complex si (vag) mai putin fiabil. Dar merita.

Dar e f greu de recomandat ceva, poti folosi formularul de pe alt forum daca vrei un raspuns mai detaliat:

1) How would you prefer to purchase the light?
____I would like to purchase the light from a brick and mortar store. I am located in ______________.
____I will be mail-ordering or buying online, so this doesn't matter.

2) Budget: An easy question, but you may change your mind after answering the rest! :-)
____Less than $25.
____Less than $50.
____Less than $100.
____Less than $150.
____Less than $300.
____I have no limit.
____I’m flexible, tell me what you gotJ.
____Other, please specify ________

3) Format:
____I want a flashlight.
____I want a headlamp.
____I want a lantern.
____I want a dive light.
____I want a portable spotlight.

4) Flashlight-specific format/size:
____Keychain size.
____Every day carry small (2-4 inches).
____Every day carry medium (4-7 inches).
____Holster carry.
____Big enough to need its own travel caseJ.
____I don’t care.
____I don’t know.
____N/A

5) Emitter/Light source:
____LED (known for efficiency, longevity, and compactness)
____Incandescent (known for superior color rendition)
____HID (known for max output, but often at the expense of size)
____I don't know.

6) Manufacturer:
____I want to buy a light from a traditional mass producing manufacturer that is ready to go out of the box.
____I would consider getting a light that is pieced together (for example a “host” or flashlight body from one manufacturer, and a “drop-in” emitter from another source). Under the right circumstances, this path can provide more options to the consumer to meet specific needs, and can often be easily upgradeable as technology improves.

7) What battery type do you want to use?
____I intend to use alkaline batteries (AAA, AA, C, D) (disclaimer, while it does not preclude all choices, these are not recommended for many of today’s most powerful lights)
____I intend to use rechargeable nickel chemistry (NiCad, NiMH, NiZn)
____I intend to use lithium primary batteries (CR123, CR2, Energizer Advanced/Ultimate Lithium AA/AAA)
____I intend to use rechargeable lithium (li-ion) chemistry. Feel free to specify a size if you know which size you want (14500, RCR123/16340, 17500, 17670, 18650, etc.)
____I want a light with an integrated rechargeable battery. (Note: these choices may be very limited unless you are looking at spotlights)

8) How much genuine out the front (OTF) light do you want/need? Sometimes you can have too much light (trying to read up close up with a 100 lumen light is impossible).
____I want to navigate a dark room or read a map (0-10 lumens).
____I want to walk around an unlit rural area (50-150 lumens).
____I want to illuminate my entire backyard or a campsite (150-300 lumens).
____I want to illuminate an entire field, the neighbor's front yard several houses down, impress my friends and neighbors, etc. (300-700 lumens).
____I want ridiculous amounts of lumens (800+ lumens).

9) Throw vs. Flood: At what distance will you be most likely to use this light? Select all that apply.
____Less than 1 yard/meter (reading, other close work)
____Less than 5 yards/meters (looking for something inside a dark shed/garage/basement)
____5-20 yards/meters (check out a noise in the backyard)
____30-50 yards/meters (I have a big backyard)
____50-150 yards/meters (I live in a very rural area/farm with wide open spaces)
____150+ yards (I want maximum throw possible)

10) Runtime: Not over-inflated manufacturer runtime claims, but usable brightness measured from first activation to 50% with new batteries (Measured on maximum output).
____Up to 30 minutes (I want the brightest [and potentially smallest] light for brief periods)
____30-60 minutes (I have plenty of batteries just ready to be changed)
____90-120 minutes (Runtime is moderately important, but still not critical)
____3 hours + (I critically need this light to run on max for extended periods in between battery changes/charges).

11) Durability/Usage: Generally the old phrase “you get what you pay for” is very accurate for flashlights.
____Not Important (A “night-stand” light).
____Slightly Important (Walks around the neighborhood).
____Very Important (Camping, Backpacking, Car Glove-box).
____Critical (Police, Fire, Search & Rescue, Caving, Survival).
____I don't care.
____I don’t know.

12) Switch Type and location (choose all that apply):
____I want a forward clicky (Helpful for momentary activation and signaling).
____I want a reverse clicky (For use with multi-mode/level lights).
____I want a momentary switch (Predominantly for use with signaling and short bursts of momentary light only).
____I want a twisty switch (Tighten the head/tailcap to activate, and the light will stay on until the head/tailcap is loosened).
____I want a body mounted switch (near the head, like on a Maglite).
____I want a tail mounted switch (found on the majority of today’s high end lights).
____I don't care.
____I don’t know.
____Other, please specify____________________.

13) User Interface (UI) and mode selection. Select all that apply.
____A simple on-off with only one output level is fine for me.
____I want 2 light levels. (Brighter/short runtime and Dimmer/long runtime.)
____I want multiple light levels. (Some lights have 5-16 light levels.)
____I want a programmable light.
____I want a selector ring.
____I want a strobe mode. (Blinks to show location.)
____I want SOS mode.
____I want a beacon mode.
____I don’t care.
____I don’t know.

14)Material/Finish/Coating
____Plastic/composite body (this may limit your choices significantly).
____Anodized Aluminum – either type II or III (Hard Anodized) (Aluminum, specifically HA, is the most common material/finish for today’s flashlights).
____Stainless steel (durable, but much heavier than aluminum)
____Titanium (durable and nearly as lightweight as aluminum, but can be moderately to significantly more expensive).
____I don’t care.
____I don’t know.
____Other, please specify____________.

15) Special Needs/extras: Is there anything else you want or need that hasn't been mentioned? Select any below.
____Red filter (for preserving night vision).
____Other filter colors (Amber, Green, Blue, _________).
____Dedicated R/G/B secondary LEDs.
____“Hybrid” light (bright incandescent combined with long running LEDs)
____Pocket/belt clip
____Holster
____Wrist/Neck Lanyard
____Crenulated bezel
____Non-sparking Intrinsically Safe (IS) for use in explosive environments

#17
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Nici eu nu mai citez, iti dai seama ca tie iti raspund;

Sa incep cu chestiile tehnice, pt ca astea sunt cele importante:

A. Lumina scade "Si da, la toate lanternele premium (nu, nu ca in Varta, Maglite) regularea e completa, atita timp cit ai destul in baterii. La Varta aia lumina scade literalmente din prima secunda."

Reglarea exista - cel putin la Mag-Lite. Iti reamintesc (sigur stiai si ai uitat) ca la un LED, parametrul principal este curentul, tensiunea pe jonctiune e variabila. La un LED alb de 3W, tensiunea pe jonctiune este intre 3.2 si 3.4V pentru 6000K iar curentul (parametrul reglat) este de 750-780mA functie de producator.

Daca te uiti la caracteristica de sarcina a bateriilor Alcaline (sau Ni-Mh), tensiunea pe celula este de 1.2V pt domeniul normal de sarcina (la alcaline varieaza de la 1.5 la 1.2V). Deci 3.6V este o tensiune acoperitoare.

Din cate stiu, NU exista lanterne de firma care sa nu aiba reglaj electronic al curentului (regulator de curent constant) in modulul LED. In mod sigur a mea are. Asa ca luminozitatea ramane constanta pe toata durata de viata a bateriei.

B. "Regulatoarele din ziua de azi au 85-95% eficienta." - Absolut adevarat. Chiar se atinge si 97%... doar ca NU la tensiuni mici. Practic, vorbim de boost convertere care functioneaza la 0.9-1.1V (1xAA) sau 1.8-2.2V (2xAA). Si, foarte important, FUNCTIONEAZA la CURENT MARE.  La astea, tensiunile forward pe jonctiuni sunt deja de luat in calcul in bugetul de eficienta. Plus ca rezistenta interna a sursei (bateriei) duce la o pierdere aditionala. Oricum nu conteaza, cum spuneam, astea sunt in clasa jucarii - sunt facute pt utilizare ocazionala, nu pt uz intens. Cele de uz intens au surse de energie pe masura.


E o diferenta de optica - vorbeam (parca) de o lanterna de drumetii/avarie. Faci comparatie cu lanternute ce au domeniu de utilizare diferit. In principiu, da, poti schimba bateriile - daca nu ploua, daca nu ai mainile pline de noroi sau vaselina...

Pentru citit eu personal folosesc lumina defocalizata - in acel moment am suficient pt a citi ce-mi trebuie si vad si in jur. Oricum, citit la lanterna nu prea practic... si-asa port ochelari si ma dor ochii cand citesc la lumina slaba.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu am zis ca nu exista regulation la Maglite (LED! ca la aia cu bec clar nu exista) am zis ca Maglite si Varta nu sint considerate premium (de mine, la banii de care vorbim in threadul asta) si ca Varta de care am discutat nu are regulation.
NiMh nu prezinta tensiune constanta in functionare, asta e o greseala. Prezinta o tensiune relativ constanta in gol, astfel nu iti poti da seama daca masori un acumulator cu voltmetrul cit de incarcat e. Este 1AA pe o sarcina de aprox 1 ohm, fixa. Observa (fisierul atasat) cum scade de la 1.308V la 0.7 (sa zicem, cit poate folosi o lanterna buna cu o celula) fara sa ramina constanta nici macar un minut la o tensiune anume (de fapt nu ramine deloc, e mereu in scadere, pare sa fie constanta din cauza rezolutiei aparatului care logheaza).

Si nu e vorba ca unele ar fi lanternute si altele lanternoaie. Situatia s-a schimbat, in special pe drumetie/avarie. Standardele vechi erau sa zicem un maglite 3D(76 lumen) si chiar si ala era destul de mare pentru drumetie. Atita da in ziua de azi o lanterna de pus la chei 1xAAA (cit degetul mic)!
Un enorm (+scump) maglite 6D dadea un 162 lumen. Poti scoate 200 lumen dintr-o lanterna cu 1xAA (cit degetul inelar). Nu am vazut pe nimeni care dupa ce a aflat ca sint lanterne mai puternice cu 1-2 baterii mici (chiar si in range-ul 70-100 lumen) sa mai vrea sa care ceva mare in drumetie. Bateria tine "forever and a day", poti avea aceleasi baterii si la camera foto si la lanterna (si poate si la alte chestii), sint absolut ultra-robuste, care-i problema?

Nu inseamna ca nu mai exista lanterne mari, sa simti ca pui mina pe ele. Exista orice varianta imaginabila. Exista cu 4xAA (Fenix LD41, 520 lumen) - care inca e mult mai mica decit Varta asta. Exista si cu baterii D daca vrei si mai mare, 2,3,4 baterii (Fenix TK70 da 2200 lumen). Nota - nici macar nu sint la curent cu toate variantele si noutatile, s-ar putea sa se poata si mai bine. Presupun ca exista si similare cu baterii "C" desi nu mi-am pus problema.

Nu vreau sa spun ca nu mai poti sa gasesti vinul in pivnita cu lanterna chinezeasca cu bec clasic (nu krypton, nu halogen, nu LED) cu 2xD. Vreau sa spun ca standardele actuale sint altundeva daca vrei ceva de top, deseori fara sa trebuiasca sa cistigi la loto ca sa ai acces la asa ceva.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate