Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Conductor Aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Salutare,

Nu stiu de ce dar nu am reusit sa gasesc pe internet raspunsul la urmatoarea intrebare:
Care este incarcarea maxima a unui conductor de aluminiu dintr-un bloc vechi?
Problema nu este la mine ci la bunica prietenei mele. Vream sa folosim pentru o singura iarna un radiator cu ulei. Nu se poate sa schimbam instalatia sau sa folosim alta sursa de incalzire (gaz).
Banuiesc ca sectiunea conductorului este de 2.5 mmp.
As vrea sa cumpar un radiator pe ulei de 2.5kw (cred ca este prea mult insa ma gandesc sa foloseasca doar o rezistenta). Ce spuneti? Oare va rezista vechea instalatie la acest consum?

Mersi,.

#2
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
doar banuiesti ca e aluminiu de 2.5?
oricum nu e suficient, iti trebuie minim 4 daca nu 6.
mai ales daca e si declasat din cauza uzurii fizice!

Edited by sydneyaus2005, 13 October 2012 - 19:52.


#3
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
220v x 25A, cam in jur de 5-6kw cam asta e maximul in blocurile ceausiste. Binenteles conductorul ala e "rascopt" in perete de atatia ani. Teoritic ar trebuii sa duca, practic nu prea. AI toate sansele sa ramai fara "lumina" mai mult ca sigur se incinge si dai de alte belele cu instalatia aia veche pe aluminiu. Incearca sa mai scazi din putere 1-1,5kw.
Si binenteles s-ar putea nici macar impamantare sa nu ai la unele blocuri vechi, stiu ca suna aiurea dar unele nu au la prize pusa impamantare, doar saracia aia de cablu, 2 conductoare invelite intr-un plastic prost si rigid in draci dupa atata vreme.

Edited by danutz0501, 13 October 2012 - 20:15.


#4
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
Iar contorul o sa-i manince bunicutei toti banii.Ai facut un calcul sa vezi cit poate consuma acel calorifer?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 joystick, on 13 octombrie 2012 - 19:37, said:

As vrea sa cumpar un radiator pe ulei de 2.5kw (cred ca este prea mult insa ma gandesc sa foloseasca doar o rezistenta). Ce spuneti? Oare va rezista vechea instalatie la acest consum?
Rezista, o sa vezi ca multi baga in priza la greu, e posibil sa cedeze magistrala daca baga toti dar pentru 2-3Kw la abonat nu moare, si o banala masina de spalat trage atata in sarcina si incalzire.

 stelica_33, on 13 octombrie 2012 - 20:57, said:

Iar contorul o sa-i manince bunicutei toti banii.Ai facut un calcul sa vezi cit poate consuma acel calorifer?
Depinde cat este utilizat. Kw/h casnic monom cu rezervare parca e in jur de 0.61 lei cu tot cu tva nu ?

Daca e asa, 6 ore de tras 2.5KW continuu (nu ajunge sa mearga continuu) inseamna vreo 9 lei.

Edited by andreic, 13 October 2012 - 21:21.


#6
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
al meu calorifer merge mai mult decit sta dar sa zicem ca ar merge12 din 24,iar daca bunicuta e la tarif social in 2 zile deja ii consuma cei 60 de kw iar restul ii va plati la tarif maxim

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003
Pai sa treaca la tarif normal, socialul e o teapa cand depasesti un prac mic.

#8
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
da, doar banuiesc ca este 2.5. Nu pot sa vad. Curentul il va plati prietena mea care momentan sta acolo. nu exista alta alternativa. Abia in primavara ne apucam de renovat apartamentul pe care l-am cumparat.

Prizele nu au impamantare. Si unde stau eu acum e aceeasi situatie. Am cumparat un apartament identic cu cel in care stau si am schimbat toata instalatia cu cupru de 2.5+impamantare la prize+4 la bucatarie si 1.5 la iluminat. Am facut vreo 7 circuite sa fie...cu diferential si protectie supratensiune. Din pacate in iarna asta trebuie sa stam fiecare unde putem si abia la anu' sa ne mutam.

Ma gandesc ca daca cuplam o singura rezistenta (am vazut ca mai toate au 2) ar trebui sa fie ok, nu?

Ok, deci teoretic, AL de 2.5 cat duce in amperi?

#9
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Cam 10A-12A(cifra aproximativa) depinde si de lungime, starea izolatiei etc.

#10
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Ok, deci daca s-ar limita la o rezistenta ar trebui sa fie ok ma gandesc, nu?

#11
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Ti-am mai zis, teoratic da. Asa eram si eu masina de spalat boiler in aceasi priza, nu mergeau concomitent. Si a mers 1 , 2 ,3 .. luni. Pana mi-a luat foc cablul in perete. Deci aici e vorba de cablu, de asta depinzi, este vechi, degradat el si izolatia. In conditii normale ar trebuii sa duca lejer caloriferul ala, dar uzura instalatiei isi poate spune cuvantul, si sa ai probleme.

#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
la blocurile comuniste se pleaca din contoar (daca e pe casa scarii) cu conductor de aluminiu la 4mm, fire separate,
nu banda ca la Intenc. dupa tabloul de sigurante, pana in dozele de legaturi se pleaca pentru iluminat cu 2,5mm si
de acolo pana la aparat cu 1,5mm. cablul este tot Al si de regula au folosit Intenc, chiar daca e traseu de teava sau
Copex. pentru prize se pleaca din tablou cu 4mm pana in dozele de legatura si de acolo cu 2,5mm pana la aparat.
cablul si metoda e la fel ca la iluminat. faza cea mai cretina e ca, unde se intalneste un perete de BCA cu tavanul din
beton si aparatul este pe acel perete de BCA, ei au coborat direct cu firele, fara doza in peretele ala. au dat direct
cu ipsos peste fire si daca vrei sa le scoti...poti sa tragi de ele pana-ti ies ochii. eventual se rup in perete si tot nu ies,
asa ca singura metoda e sa "descoperi" traseul pana-n tavan cu ciocanul. asta ca sa stii cu ce te confrunti.

eu pe o instalatie d-asta am folosit un calorifer de 2000W. de dus a dus, numai ca boala firelor de aluminiu e sa li se
cam topeasca izolatia si sa se innegreasca la capetele din aparat, adica in spatele prizei propriu-zise si la tablou. si
daca nu sunt stranse ca lumea suruburile prizelor sau ale tabloului, o sa se-ncinga chiar bine si pana la un scurt nu
mai e mult. ca fapt divers, la lustra unde aveam conductor de 1,5mm, am avut surpriza sa mi se-mpuste acum ceva
timp nulul pentru un amarat de bec de 60W. m-am umplut de draci si dupa o saptamana am schimbat toata instalatia
cu mana mea, de-aia stiu de lucrarile de mare arta de care v-am spus mai sus.

eu ti-as recomanda o metoda mai putin ortodoxa prin care sa alimentezi caloriferul ala, dar daca e mai putin ortodoxa
asta nu inseamna ca e cumva mai putin sigura. iei curentul direct din tabloul de sigurante si gata. cumperi un cablu cu
3 conductoare ca cel folosit pentru cordoanele de alimentare la frigidere, prelungitoare si alte dracii d-astea unde este
necesar lucrul cu curenti mari. deci iei cat ai tu nevoie de lung cablul ca se vinde la metru, la un capat ii pui o priza, fie
ea o cupla chioara sau tripla si capatul celalalt il legi la tablou, cu una din metodele de mai jos:

1: metoda simpla, pentru amatori. se indeparteaza camasa cablului (nu a firelor!!!) pe o portiune de 25-30cm la capatul
care vine la tablou. se indeparteaza apoi si izolatia a doua dintre fire (alea de curent numai, nu si impamantarea) pe o
portiune de 4-6cm, se iau doua port-sigurante ceramice care nu mai au sticla aia-n fund, se trece prin gaura fiecareia
cate un fir si apoi din fir se face un fel de colac (ca o moneda) care va fi acoperit cu cositor. se baga cate o siguranta
in fiecare suport si se insurubeaza in tablou. atentie la doua lucruri: in priza de la capatul cablului sa nu se afle nimic
bagat in timpul legarii la tablou si la izolatia firelor care intra in spatele sigurantei, izolatia respectiva sa fie pana-n fundul
ei, nici o portiune cat de mica fara izolatie sa nu iasa din port-siguranta. se infileteaza sanatos si la revedere. metoda
asta mai e folosita si la aparatele de sudura unde nu este prevazut un circuit de forta in instalatie.

2: metoda ceva mai complicata, pentru aia care stiu sa tina o surubelnita in mana si in afara faptului ca stiu sa o tina
frumos, mai stiu si ce sa faca cu ea.
Spoiler

inconvenientul principal al metodei cu alimentarea separata este legat de trecerea cablului pe la usi. o gaura in toc
rezolva de obicei problema.

Edited by dygey, 13 October 2012 - 22:39.


#13
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Am inteles.
Trebuie sa mai dau o fuga pana acolo pentru ca am inteles de la prietena mea ca cine a stat inainte in acea camera a mai pus o priza, care dupa ce imi spune prietena ema nu pare sa aiba legatura cu prizele vechi. Ma gandesc ca poate au mai tras un circuit.

In ceea ce priveste cablaraia veche stiu cum este. Acum cateva luni am schimbat si noi toata instalatia veche, am pus impamantare la toate prizele. In peretii din BCA erau cablurie bagate fara copex. Am spart pe traseu si am bagat CU de 1.5 (era pentru iluminat)..

Va multumesc tuturor pentru informatii.

Edited by joystick, 14 October 2012 - 11:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate