Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cea mai buna cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#1
Esthher

Esthher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.10.2012
Buna,

Intrebare dedicata bautorilor de cafea: Care ar fi cea mai buna cafea de pe la noi sau ce cafea beti de obicei? ideea e sa o pot gasi la noi in tara. Ceva recomandari?


Mersi

Edited by Esthher, 10 October 2012 - 16:02.


#2
clon@

clon@

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.01.2007
tchibo exclusiv

#3
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Nu stie nimeni (cred) care este cea mai buna cafea... Fiecare considera ca cea pe care o consuma de obicei este cea mai buna! Posted Image
Mie, spre exemplu, imi place Jacobs cu Alintaroma, facuta la ibric. Asta nu inseamna ca e cea mai buna!

#4
Esthher

Esthher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.10.2012

View PostSocrate1970, on 10 octombrie 2012 - 15:57, said:

Nu stie nimeni (cred) care este cea mai buna cafea... Fiecare considera ca cea pe care o consuma de obicei este cea mai buna! Posted Image
Mie, spre exemplu, imi place Jacobs cu Alintaroma, facuta la ibric. Asta nu inseamna ca e cea mai buna!

Da, banuiesc ca ai dreptate. Jacobs, beau si eu, tot la ibric. :). In principiu voiam sa vad ce mai bea lumea, poate cine stie ce descopar.

#5
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View PostEsthher, on 10 octombrie 2012 - 15:42, said:

Buna,

Intrebare dedicata bautorilor de cafea: Care ar fi cea mai buna cafea de pe la noi sau ce cafea beti de obicei? ideea e sa o pot gasi la noi in tara. Ceva recomandari?


Mersi

Nu mai beau cafea de vreun an juma'....da' cand consumam, m-a impresionat Rombouts Pure Arabica si Davidoff Rich Aroma. Asta din zona de preturi accesibile.

#6
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Uita de cafelele ambalate din comert! Cele mai bune cafele sunt cele proaspat prajite. Vezi discutia de aici http://forum.softped...o-ului-perfect/

#7
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Dallmayr Prodomo

#8
raducarutasu

raducarutasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.02.2012
Iti spun si eu acelasi lucru .

Uita de orice cafea pe care ai  consumat-o pana azi , frumos ambalata in pungi  cu aspect bine studiat de expertii in marketing si pozitionata strategic pe rafturile supermarket-urilor . Cumpara-ti o rasnita si boabe proaspat prajite , de la prajitorii autohtoni sau de oriunde ( care livreaza acasa in max 4-5 zile de la prajire ) , rasneste cantitatea pe care o folosesti pentru a-ti prepara cafeaua si vei avea o revelatie . O sa constati ca ai  pierdut prea mult timp consumand ceva ce semana cu cafeaua , nicidecum ceva care chiar este cafea .  Vei vedea , deasemenea ca nu va fi nevoie sa platesti mai mult pentru o cafea de origine , de calitate deosebita , comparativ cu deseurile din pungile destinate Europei  de Est .
Avem norocul sa putem beneficia de experientele unor enuziasti care , de ani de zile , dezbat pe acest forum la sectiunea indicata mai sus de Pascalu ,acest subiect . Tot pe softpedia pe topicul recomandare espresor cafea si rasnite gasesti  o multime de informatii legate de echipamentele de care ai nevoie pentru prepararea unei cafele de exceptie .

Mai exista si forumul espressoman.ro unde vei afla o multime de lucruri interesante despre acelasi subiect . Ai acolo si o harta a prajitorilor locali si sfaturi legate de modul cum este mai avantajos sa cumperi .
In concluzie cafeaua cea mai buna exista dar o vei descoperi singur dupa ce vei folosi cafea proaspat prajita !

#9
Esthher

Esthher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.10.2012

View Postraducarutasu, on 10 octombrie 2012 - 19:24, said:

Iti spun si eu acelasi lucru .

Uita de orice cafea pe care ai  consumat-o pana azi , frumos ambalata in pungi  cu aspect bine studiat de expertii in marketing si pozitionata strategic pe rafturile supermarket-urilor . Cumpara-ti o rasnita si boabe proaspat prajite , de la prajitorii autohtoni sau de oriunde ( care livreaza acasa in max 4-5 zile de la prajire ) , rasneste cantitatea pe care o folosesti pentru a-ti prepara cafeaua si vei avea o revelatie . O sa constati ca ai  pierdut prea mult timp consumand ceva ce semana cu cafeaua , nicidecum ceva care chiar este cafea .  Vei vedea , deasemenea ca nu va fi nevoie sa platesti mai mult pentru o cafea de origine , de calitate deosebita , comparativ cu deseurile din pungile destinate Europei  de Est .
Avem norocul sa putem beneficia de experientele unor enuziasti care , de ani de zile , dezbat pe acest forum la sectiunea indicata mai sus de Pascalu ,acest subiect . Tot pe softpedia pe topicul recomandare espresor cafea si rasnite gasesti  o multime de informatii legate de echipamentele de care ai nevoie pentru prepararea unei cafele de exceptie .

Mai exista si forumul espressoman.ro unde vei afla o multime de lucruri interesante despre acelasi subiect . Ai acolo si o harta a prajitorilor locali si sfaturi legate de modul cum este mai avantajos sa cumperi .
In concluzie cafeaua cea mai buna exista dar o vei descoperi singur dupa ce vei folosi cafea proaspat prajita !

Uite ca la asta nu m-am gandit, iti multumesc mult.

#10
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Raducarutasu a sintetizat foarte frumos si elocvent.

Dar

Eu in continuare cred ca o mare parte din vina o au si prajitorii de cafea, caci nu gasesc acea linie de mijloc care sa-i uneasca in a promova cafeaua proaspat prajita ca si concept. De asemenea, SCAE Romania, parte a SCAE Europa (asociatia de specialitate a cafelei) nu face mai nimic pentru a promova cafeaua de specialitate, pe site-ul lor tronand marci ca DonCafe, Kimbo, Molinari, Moak etc.

In Romania, in continuare 99% din populatie nu a auzit de acest termen "cafea de origine proaspat prajita",  care de fapt este esenta si realitatea cafelei. Clar ca nu vor avea forta zecilor de multinationale implicate in business-ul de intoxicare din prezent, dar daca in urmatorii trei ani, rata populatiei care a auzit de cafea proaspat prajita va creste cu 5-10% tot ar fi un succes. Astfel prajitorii (ca si forumistii pasionati de altfel), nu vor mai fi priviti ca niste sectanti de ziua a 7a iar business-ul lor va creste, oferindu-ne posibilitatea sa bem cafele chiar direct de la fermele africane, cum face hasbean.co.uk Altfel, pe fondul acestor vremuri tulburi, s-ar putea sa-i pierdem.

Un exemplu colateral - priviti rata de penetrare in piata a produselor bio, mio, nio... Multe dintre ele fake-uri, intr-adevar, dar promovarea intensa facuta acestei industrii a nascut un nou trend si multa lume cumpara produse fara parabeni, fara coloranti etc. De ce nu s-ar putea face si in cafea acest lucru, macar la un nivel inferior? Internetul e gratis!

Edited by Lyvyoo, 12 October 2012 - 13:08.


#11
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Cea mai buna cafea e cafeaua boabe, prajita recent, si rasnita de tine chiar inainte s-o bei.

#12
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
pt acasa, cea mai buna e lavazza.
pt bar, cea mai buna e illy.

#13
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postpastel3005, on 12 octombrie 2012 - 13:59, said:

pt acasa, cea mai buna e lavazza.
pt bar, cea mai buna e illy.

Spui asta pentru ca inca nu aveti prajitorie in Timisoara, din pacate!

#14
raducarutasu

raducarutasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.02.2012

View Postpastel3005, on 12 octombrie 2012 - 13:59, said:

pt acasa, cea mai buna e lavazza.
pt bar, cea mai buna e illy.

Pe cuvantul tau ?

Scuza-mi ironia , nu are nimic rautacios in ea , doar ca ma asteptam ca o astfel de afirmatie , exprimata atat de categoric si cu forta unei sentinte , sa aiba in spate niste observatii bazate pe nenumarate incercari si comparatii .

Daca tot bei cafea macar nu-ti refuza placerea uneia adevarate , din boabe proaspat prajite si macinate chiar inaintea prepararii . O sa-ti placa !
In baruri , chiar daca vezi cafeaua sub forma de boabe nu inseamna ca acestea sunt si proaspat prajite ( dimpotriva , de cele mai multe ori ) .
Atat eu cat si multi altii iti putem spune ca o cafea mai buna ca cea facuta acasa nu vei putea consuma aproape nicaieri ,  in cuda aparentelor create de numele firmelor si brand-urile implicate in lantul de ingrediente ce conduc spre rezultatul final din ceasca .

Nu incerc sa-ti demonstrez nimic ci doar sa-ti arat ca exista si alte opinii , alte gusturi  si mai ales ca exista o multime de oameni care au cautat , au incercat si au descoperit ca o cafea este o bautura absolut delicioasa ,  daca este preparata tinandu-se cont de un minim de reguli : 1- foloseste boabe proaspat prajite , 2-rasneste inainte de preparare . Restul tine de fiecare in parte si de metoda de preparare aleasa .



#15
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Poate era mai ok daca intrebarea era de genul care e cea mai buna care poate fi gasita pe raft in supermarket.

Deci care e aia ?

#16
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Atunci, daca vorbim si de distributie (marketuri, buticuri, cofetarii) - Papajacques!  Posted Image Desi ce iti este ca iei cafeaua din supermarket sau ca te opresti in drum la Piata Gemeni ori la Rosseti (Sarkis si Florescu) ori ca iti bate curierul la usa sa-ti aduca punga.


Daca vreti sa scapati de proaspat prajita din ecuatie, ar trebui pusa intrebarea "cu ce cafea ieftina si amara va multumiti, din hypermarket?"

Edited by Lyvyoo, 12 October 2012 - 15:10.


#17
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Pai care e ?

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am senzatia ca prea ridicati in slavi cafeaua prajita si macinata in casa. Am baut zeci de ani fel si fel de cafele, le-am prajit si acasa, le-am cumparat si gata prajitesi doar le-am macinat dar nu as putea spune ca e chiar asa mare diferenta.  Diferenta este facuta de calitatea boabelor. Daca sunt boabe de calitate slaba nici mama prajelii nu poate scoate din ele  o cafea buna. Boabele trebuie sa fie mari,:lucioase si de o culoare maro inchis. Cred ca Illy si Lavazza sunt niste cafele bune, aromate cat trebuie. Davidoff am baut mai de mult si nu mai tin mint dar cred ca era buna. Daca ar fi fost proasta, mi-as fi amintit.  Mi-a adus fiu-meu asta iarna din Republica Dominicana un borcan de cafea cumparata de pe plantatie. Avea trei zile de cand o cumparase deci foarte proaspata si nu m-a dat pe spate. Buna,nimic de zis dar departe de cafeaua pe care mi- a adus-o fratele acum vreo 35 de ani din Algeria. Cred ca aceea a fost cea mai buna cafea pe care am baut-o vreodata. Nu mai stiu cum se numea,de fapt nu am stiut niciodata fiindca scria cu litere arabe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate