Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

DPST

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
am una bucata tetrapolara de la Moeller, o bobina care s-o dea jos tot de la Moeller- z-LHASA/230, si un DPST de la Comtec. spre rusinea mea, nu am montat niciodata ansamblul bobina-DPST si nu stiu sa le montez. explicati-mi si mie cum se monteaza. multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by nelubuz, 04 October 2012 - 20:37.


#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 nelubuz, on 04 octombrie 2012 - 20:36, said:

un DPST de la Comtec. spre rusinea mea, nu am montat niciodata ansamblul bobina-DPST si nu stiu sa le montez.
sunt foarte secretosi astia de la comtec, se vede dupa poza de prezentare,nu pun pe net o schema de montare, probabil nici pe releu nu este desenata sau in ambalaj, schneider deseneaza schema pe interiorul ambalajului

incearca sa vezi daca nu este asemanatoare cu a releului de protectie RUM3T

pune o poza cu el sa-i vedem bornele

#3
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
verde sus se leaga la priza de pamant tehnica.dispozitivul cere o valoare sub 700 ohmi.ai trei fire care se leaga pe faza unul pe nul.se si observa din culori si atunci ar trebui sa ai doua care sunt pentru comanda bobinei.din fotografia ta nu se observa prea bine numarul de fire....

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 chispas, on 06 octombrie 2012 - 09:39, said:

verde sus se leaga la priza de pamant tehnica.dispozitivul cere o valoare sub 700 ohmi.ai trei fire care se leaga pe faza unul pe nul.se si observa din culori si atunci ar trebui sa ai doua care sunt pentru comanda bobinei.din fotografia ta nu se observa prea bine numarul de fire....
gandeste-te ca trebuie sa fi trecut de clasa a-4-a colegul forumist si de asemenea cred ca nu-i chior, ca dupa explicatia de mai sus asa se pare ca-l consideri

#5
chispas

chispas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.07.2009
nu il consider chior!am spus simplu ai un fir legat la priza tehnica.nu ai priza tehnica il legi la nul.ai trei fire care se leaga la faze al patrulea fir la nulul de lucru.si ai comanda la bobina.oricum alegerea unui comtec ptr supratensiune mi se pare putin gresita.isi face treaba doar de cateva ori si daca ai necazul ca tu sa faci un scurt in instalatie adio dispozitiv.iti spun ptr ca la cate bransamente am facut si la cate bpmt am montat in marea majoritate a cazurilor aceste dispozitive au fost anulate dupa o luna doua sau trei.parerea mea e ca putea alege un releu sa ii monitorizeze tensiunea pe cele trei faze.app eaton avea solutii foarte bune ptr supratensiune....

Edited by chispas, 06 October 2012 - 18:01.


#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 chispas, on 06 octombrie 2012 - 18:00, said:

nu il consider chior!am spus simplu ai un fir legat la priza tehnica.nu ai priza tehnica il legi la nul.ai trei fire care se leaga la faze al patrulea fir la nulul de lucru.si ai comanda la bobina

asta-si da seama cu siguranta si colegul forumist uitandu-se la piesa, asta isi da seama orice om cu 2 ochi valabili si cu un IQ mediu, problema apare cand nu ai o schema de legare si probabil borne nemarcate

 chispas, on 06 octombrie 2012 - 18:00, said:

spun ptr ca la cate bransamente am facut si la cate bpmt am montat  ...
acuma depinde si ce ai facut la acele bransamente, una e sa montezi echipamentele in cutie (BMP) si cu totul altceva sa faci doar legatura bransamentului in BMP-ul gata echipat

#7
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
si totusi... dupa cum se vede are doar 4 fire jos- rosu, galben, negru, albastru- si unul verde sus. daca cel de sus il leg la priza de pamant, cele de jos la faze si nulul de lucru, nu-mi mai ramane nici un fir pentru comanda bobinei... deci ? n-am gasit nimic pe net care sa ma lamureasca...

Attached Files


Edited by nelubuz, 07 October 2012 - 08:00.


#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 nelubuz, on 07 octombrie 2012 - 07:57, said:

si totusi... dupa cum se vede are doar 4 fire jos- rosu, galben, negru, albastru- si unul verde sus. daca cel de sus il leg la priza de pamant, cele de jos la faze si nulul de lucru, nu-mi mai ramane nici un fir pentru comanda bobinei... deci ? n-am gasit nimic pe net care sa ma lamureasca...
aia nu-i o poza ok, este o poza generica de pe net, pune o poza clara dupa piesa reala unde sa se vada clar bornele daca ai, poate asa se-ntelege mai bine

ai vazut piesa live?
nu are marcaj la borne?
nu este marcata schema pe ambalaj, pe interiorul ambalajului sau, alaturat sau in lateralul dispozitivului?

#9
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
am piesa in mana, e identica cu cea din poza, doar culorile la firele de jos difera. culorile sunt cele din postul anterior. nu are absolut nici un marcaj. bobina la fel, e identica cu cea din poza... ambalajul original nu-l am, le-a adus clientul, speriat de posibilitatea ruperii nulului, lucru care s-a intamplat de mai multe ori in zona... astea sunt pozele originale

Attached Files


Edited by nelubuz, 07 October 2012 - 10:57.


#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 nelubuz, on 07 octombrie 2012 - 10:40, said:

am piesa in mana, e identica cu cea din poza, doar culorile la firele de jos difera. culorile sunt cele din postul anterior. nu are absolut nici un marcaj. bobina la fel, e identica cu cea din poza... ambalajul original nu-l am
in primul rand constat din foto ca n-are borne ci conductori cu borne

contrar ce spune colegul forumist mai sus, conductorul verde (superior) se leaga la bobina de declansare (vezi foto)

am gasit si o schema publicata pe alt forum

Attached Files



#11
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
tot nu-mi ajung firele pt. conexiunea din schema... imi pare rau , dar din fotografie se intelege doar ca firul de deasupra se cupleaza la bobina...

#12
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008
Eu cred ca firul negru se leaga la nul de lucru, iar restul schemei este rezolvat in interiorul DPST-ului..

#13
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 nelubuz, on 07 octombrie 2012 - 14:25, said:

din fotografie se intelege doar ca firul de deasupra se cupleaza la bobina...
daca ai posibilitate sa maresti poza la limita claritatii, se observa ca se leaga si la bornele disjunctorului, se vede mai bine in stanga

#14
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
dar bobina ?

#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 nelubuz, on 07 octombrie 2012 - 15:54, said:

dar bobina ?
dupa cum se vede-n foto, conductorul verde superior comanda declansarea bobinei, la borna cealalta legandu-se N, presupun eu

Edited by dan210, 07 October 2012 - 18:42.


#16
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

 chispas, on 06 octombrie 2012 - 18:00, said:

app eaton avea solutii foarte bune ptr supratensiune....
cum ar fi? poti da niste exemple?

#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Posted Image

Attached Files

  • Attached File  ex1.JPG   1.38MB   75 downloads
  • Attached File  ex1=1.jpg   487.93K   65 downloads

Edited by anaki, 07 October 2012 - 19:07.


#18
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
am gasit. va multumesc tuturor ! este DPST 3-2 ...

Attached Files


Edited by nelubuz, 09 October 2012 - 17:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate