Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Mobilier din sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Sal all!
Am vrea sa cumparam ceva mobila zilele acestea, asa ca am dat o fuga prin magazine, pentru a vedea cateva modele. Astfel, am desoperit un tip de mobilier de sufragerie cu partea frontala construita din sticla. De asemeni, diferite ornamente si partea de jos, tot din sticla construite. In rest, mobila avea spatele si partile superioare si inferioara, din pal.

Intrebarea pe care v-o adresez, deoarece aceasta mobila imi cam face cu ochiul, este: cat de rezistenta ar fi aceasta pe termen lung? Se ciobeste? Stiu ca pastreaza urme. I can live with that, dar este practica dpdv. al durabilitatii si rezistentei in timp?

As aprecia raspunsuri din partea persoanelor care detin asa ceva sau care se pricep la mobila.
Va multumesc!

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Daca nu lovesti fetele de sticla cu ceva metalic sau un alt corp contondent, nu se intampla nimic. la fel ca si cu geamurile de la apartament. Se intretin cam la fel.
Personal prefer mdf lucios la mobilier exceptand mesele, ce-i drept arata bine astea cu fata de sticla, mai ales alea din sticla neagra.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Noi gasisem ceva cu geamuri fumurii, iar culoarea sticlei nu am fi dorit-o neagra, deh, sotia are fobie la negru, ci de alta culoare. Am inteles ca putem alege din vreo 4 nuante.

Am intrebat daca rezista pentru ca pretul acesteia este cam mare raportat la cele din mdf lucios.

In plus, cred ca mult mai mult rezista o fereastra deoarece marginile acesteia sunt ascunse in rama, pe cand aici este problema mobilei preferate de noi. De fapt, acum nu pot spune ca este o problema, dar ne preocupa.

Edited by YOUR_GOD, 25 September 2012 - 09:40.


#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pai si astea (usi etc) pot avea aparatori, rame sau ma rog, o protectie ceva. Si chiar daca nu si nu, depinzand de model, marginile se slefuiesc/tesesc, ca protectie impotriva  taieturii; acea testitura avand si rol de a 'intari' marginea (exact ca o protectie sau rama).

Cum ti s-a spus si mai sus, daca ai grija, si nu arunci sau lovesti cu obiecte... se pastreaza bine merci, multa vreme. Copii mici sa nu ai, ca aici iar s-ar putea sa ai ceva probleme.

De matuit in timp... poate, dar mai greu (depinde acum si de nuanta). Petele (de degete), nu-i bai, ca se sterg usor. La ce trebuie sa fii atent, dupa parerea mea, la zgarieturi (fine si nu numai), pentru ca astora nu prea ai ce sa le faci si se cam vad urat. E valabil si pentru mdf-ul lucios. Alminteri, e mai sic, mai elegant ca stil, nimic de zis (dar si mai scump).

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Fatetele nu au rame. Intr-adevar, marginile sunt cumva tesite. Prima data am verificat daca taie si am observat ca sunt polizate, astfel incat nu simti ca e sticla. "Problema"e ca arata tare bine asa, cu sticla.

Nu stiu cum pot verifica zgarieturile ca mobila vine dezmembrata, la pachete. O sa specific ca o returnez daca neputand sa o verific in magazin, desopar vreun defect inaintea montajului.

Alte pareri?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate