Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

impozite si bugetul de stat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
bughiudan

bughiudan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.08.2009
Mai demult am mai scris despre aceste lucruri:impozite la stat si atunci am pus o intrebare tampa;ce s-ar intampla daca nu am mai plati deloc impozite statului? Utopie,deocamdata,pe viitor poate va fi certitudine!!
Raspunsuri primite,majoritatea : haos!! Ok,haos;dar nici chiar asa cum a facut MRU(MIHAI RAZVAN UNGUREANU) in 78 de zile!!! A cheltuit de la bugetul de stat 10 miliarde de lei vechi in 78 de zile pe ....protocol!! (deodorante,forfecute,etc).Practic si-a asigurat nevoile personale ,mai ceva decit Michael Jackson, din bugetul de stat,nu din salariu;iar eu locuiesc intr-un sat din Bihor;cu starzile neasfaltate,fara apa curenta,doar fantani;la 28 km de municipiul Oradea,copiii invata intr-o scoala cu dotari din....... 19...''toamna''!! Cei care sustineati ca in urma impozitelor platite;avem : sanate,invatamint si alte ...prafuri in ochi;ce parere aveti?!?!
P.S.:
Sant apolitic,doar un simplu muritor de rind din Romania!!!

#2
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012
Ce ai vazut tu aseara e partial adevarat.
Nu 10 miliarde s-au cheltuit pe nevoile lui MRU, ci in total pentru toate necesitatile din Parlament. Pentru nevoile lui s-au cheltui 4000-5000 de ron.
Oricum, foarte mult...
Daca nu vei mai plati impozite si taxe vei ave mai multi bani pentru o perioada limitata de timp.
Apoi, cei care sunt platiti de stat vor fi dati afara, vor iesi in stradam, politisti, medici, profesori etc. Politicienii nu vor mai avea ce sa fure s.a.m.d.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Banui ca la impozitele pe care trebuie sa ti le platesti tu (pe casa, masina etc), nu alea care se opresc automat la salariu.
Nu stiu! Incearca si vei vedea! Acea datorie se va acumula, vei fi somat si in final executat (ti se va lua si ce mai ai). Probabil...

#4
bughiudan

bughiudan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.08.2009
Ar fi fost mai bine sa spui: ''hai sa incercam si vom vedea''!!! Asta ne lipseste noua ramanilor;adeziunea!!! Voi fi in final executat ?!?! De catre cine?!?! De catre cei carora le dam bani sa ne asigure ceea ce se spune doar ca se asigura si care fac ceea ce fac cu bani nostri ai tuturor?!?! Oare in momentul de fata ,nu sintem ''executati'' la fel ,diferenta este ca doar periodic nu o singura data!! Voi fi executat si apoi?!? Daca in continuare nu voi mai plati?!?! Voi face inchisoare si dupa un timp scap definitiv de impozite?!?! Sau iar o iau de la capat?!?! Voi deveni un ''paria'' al societati,un netrebnic care nu se supune?!?! Sincer ,nu aseara am vazut ,ci acum vreo 2-3 ore ,pe net !!! Nu doresc sa ''agit'' spiritele,ci doar stau si ma intreb: pina cind atita nepasare?!?!?! In felul acesta nu ne vom reveni NICIODATA din starea in care ne aflam ca natie!!!

#5
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

 bughiudan, on 18 septembrie 2012 - 14:21, said:

Raspunsuri primite,majoritatea : haos!! Ok,haos;dar nici chiar asa cum a facut MRU(MIHAI RAZVAN UNGUREANU) in 78 de zile!!! A cheltuit de la bugetul de stat 10 miliarde de lei vechi in 78 de zile pe ....protocol!! (deodorante,forfecute,etc).Practic si-a asigurat nevoile personale ,mai ceva decit Michael Jackson

Sincer, daca pui ciocul ca un fazan la tot ce debiteaza "jurnalistii", ma indoiesc de faptul ca esti capabil sa contribui cu ceva.

#6
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Nu prea poti. Sa zicem ca nu platim impozitele la masina/casa... Alea is nimicuri (relativ).
Adevaratele surse de venit sunt impozitul pe venit (il plateste angajatorul din salariul tau - deci tu nu poti sa nu il platesti) si TVA-ul (care il dai tu - 24% din tot ce cumperi, practic 24% din salariul net). Deci ce faci? Mergi la magazin si ii zici vanzatoarei ca nu vrei sa platesti TVA? Ii zici angajatorului ca vrei sa lucrezi la negru?

LE: Nu ma intelege gresit, si eu as vrea sa aibe loc o schimbare. Dar nu cred ca asta e solutia. Mai ales ca multi nu vor schimbarea...

Edited by tatarduka, 18 September 2012 - 16:16.


#7
bughiudan

bughiudan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.08.2009

 12trei, on 18 septembrie 2012 - 15:52, said:

Sincer, daca pui ciocul ca un fazan la tot ce debiteaza "jurnalistii", ma indoiesc de faptul ca esti capabil sa contribui cu ceva.

Ce sa mai zic; raspuns tipic de roman care nu este FAZAN ci smecher cu MERŢAN!!! Ce va pot eu cere dvs,daca asta il numiti  raspuns!!!!
Vorba aia din batrini: ''de unde nu e,nici d-zeu nu cere''  sau alta zicala:   ''daca taceai ,filozof ramineai'' asa daca ca ai vorbit....... !!!!!
Va incadrati perfect,fara suparare!!!

 tatarduka, on 18 septembrie 2012 - 16:15, said:

Nu prea poti. Sa zicem ca nu platim impozitele la masina/casa... Alea is nimicuri (relativ).
Adevaratele surse de venit sunt impozitul pe venit (il plateste angajatorul din salariul tau - deci tu nu poti sa nu il platesti) si TVA-ul (care il dai tu - 24% din tot ce cumperi, practic 24% din salariul net). Deci ce faci? Mergi la magazin si ii zici vanzatoarei ca nu vrei sa platesti TVA? Ii zici angajatorului ca vrei sa lucrezi la negru?

LE: Nu ma intelege gresit, si eu as vrea sa aibe loc o schimbare. Dar nu cred ca asta e solutia. Mai ales ca multi nu vor schimbarea...


Da,aveti dreptate,angajatorul il plateste,dar foarte bine ar putea si el sa refuze acest lucru!!! Atunci....??. Cu TVA-ul la fel. Nu-l mai da nimeni statului,ramine undeva  (producator,comerciant........FAZAN)
Eu cred ca NOI sintem cei..... multi,nu statul!!!!

Edited by bughiudan, 18 September 2012 - 16:27.


#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu ai cum sa nu platesti impozte deloc catre stat. Sa zicem ca ai castiguri pe offshore, daca stai sau macar treci prin Romania tot platesti TVA, accize combustibil, taxe de drum, etc.

#9
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
Nietzsche spunea foarte bine ca dusmanul cel mai mare al omului e statul.

Eu muncesc. Din munca mea se duc contributii la sanatate, la pensii, somaj + impozitul pe venit (salariu - 16%). Deci am fost impozitat o data !

Cu banii care imi raman ma duc sa cumpar produse. Daca pretul produsului ar fi 100 lei, eu voi plati 124 lei (24% TVA). Deci sunt taxat a doua oara !

Ce imi ofera mie statul? Daca ma duc la spital servicii de tot rahatul, trebuie sa dau spaga (am facut anul asta o operatie si stiu f.bine). Daca ies la pensie pot sa iau pensie de 5-600 lei pentru peste 30 de ani de munca.

Daca bunicii mei care au muncit au lasat mostenire o casa si pamant parintilor mei, care doresc sa mi-o lase mie, sa fie a mea, pentru ce imi ia statul impozit? Ce imi face statul mie pentru pamantul care a fost al bunicilor si parintilor mei? Ca imi asigura dreptul de proprietate. Ce sa povestesc!/

La orice vanzare / cumparare de apartament / masina platesc impozit pentru tranzactie la valoarea bunului. Daca vand / cumpar un apartament dau o caruta de bani la stat.

Statul e cel mai mare hot! Intretine o gasca de smecheri care administreaza fondurile.

Nietzsche nu a fost chiar prost....

Edited by heroes3, 18 September 2012 - 22:40.


#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 heroes3, on 18 septembrie 2012 - 22:38, said:

Daca bunicii mei care au muncit au lasat mostenire o casa si pamant parintilor mei, care doresc sa mi-o lase mie, sa fie a mea, pentru ce imi ia statul impozit? Ce imi face statul mie pentru pamantul care a fost al bunicilor si parintilor mei? Ca imi asigura dreptul de proprietate. Ce sa povestesc!/
Daca statul iti impune obligatoriu impozit pe proprietate inseamna ca nu iti asigura dreptul de proprietate, ba mai mult, chiar te expropriaza in timp. Posted Image
Daca iti ia 1% din valoare pe an inseamna ca in 100 de ani ti-a luat proprietatea.

Edited by dan84, 19 September 2012 - 00:57.


#11
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
statul nu ar trebui sa se ocupe decat de armata si drumuri.Restul la privat.Dar chiar si la armata si drumuri privatul ar trebui sa aiba un cuvant important de spus.

#12
bughiudan

bughiudan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.08.2009

 heroes3, on 18 septembrie 2012 - 22:38, said:

Nietzsche spunea foarte bine ca dusmanul cel mai mare al omului e statul.

Eu muncesc. Din munca mea se duc contributii la sanatate, la pensii, somaj + impozitul pe venit (salariu - 16%). Deci am fost impozitat o data !

Cu banii care imi raman ma duc sa cumpar produse. Daca pretul produsului ar fi 100 lei, eu voi plati 124 lei (24% TVA). Deci sunt taxat a doua oara !

Ce imi ofera mie statul? Daca ma duc la spital servicii de tot rahatul, trebuie sa dau spaga (am facut anul asta o operatie si stiu f.bine). Daca ies la pensie pot sa iau pensie de 5-600 lei pentru peste 30 de ani de munca.

Daca bunicii mei care au muncit au lasat mostenire o casa si pamant parintilor mei, care doresc sa mi-o lase mie, sa fie a mea, pentru ce imi ia statul impozit? Ce imi face statul mie pentru pamantul care a fost al bunicilor si parintilor mei? Ca imi asigura dreptul de proprietate. Ce sa povestesc!/

La orice vanzare / cumparare de apartament / masina platesc impozit pentru tranzactie la valoarea bunului. Daca vand / cumpar un apartament dau o caruta de bani la stat.

Statul e cel mai mare hot! Intretine o gasca de smecheri care administreaza fondurile.

Nietzsche nu a fost chiar prost....



Nu stiu doar cei ce au avut de a face cu spitalul ,asigurati fiind la casa de sanatate,ce dureros este ca atunci cind ai nevoie de ajutorul statului,adica de gratuitate la spital, sau orice altceva ,sa mai platesti inca o data sau de cite ori e nevoie, orice in spital!!! Deci?! Unde e asigurarea statului?!?! De ce ne tot incapatinam sa spunem: TREBUIE PLATIT,ca altfel...bla,bla,bla!!! Altfel ce ?!?! Nu vedem ca ,cu toate ca platim,platim tot degeaba?!?!  Nu-i intereseaza pe cei ce conduc destinele noastre decit propria bunastare materiala!! Guvern,parlament,camera deputatilor sau cite draci or mai fi;pe toti trebuie sa-i tinem in spinare?!?! Dar pina cind ?!?!
Inainte de '89 tineam doar o familie si cei apropiati ei,dar acum tinem clanuri intregi !!!
Credeti ca votul nostru,praful in ochi ,ca putem alege ''bunastarea'' ajuta la ceva?!?!
Cum poate spune MRU ca acele cheltuieli  sint ''prostioare'' si nu merita bagate in seama,cind domnul de mai sus ,dupa 30 de ani de munca spera la o  pensie de 5-6milioane de lei ,iar domnul MRU ''topeste'' in 78 de zile 10 miliarde de lei vechi doar pt ....''prostioare''?!?!
Atunci pentru lucrurile ''serioase'' cati bani se topesc?!?!
Asta e doar virful aisbergului !!! Ma gindesc ce este dedesubt si ce sume enorme de bani din buget,platite de noi ,intra in alte buzunare,nu in folosul oamenilor care au platit o viata de om acest stat .
Peste tot auzim acelasi lucru: nu sint bani!!!La spitale nu;la primarii nu;la scoli nu;etc. Dar unde sint banii atunci ?!?!
Avea dreptate domnul mai sus ,in expresia lui : ''punem botul'' de prea mult timp!! Pana cind?!?!

#13
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 bughiudan, on 21 septembrie 2012 - 10:42, said:

Inainte de 1989 tineam doar o familie si pe cei apropiati ei, dar acum tinem clanuri intregi !!!
Crezi cu adevarat ceea ce ai scris mai sus? Sfanta naivitate.Posted Image
Erau clanuri, sunt clanuri si vor fi clanuri este ceva mai corect.

Edited by poadol, 24 September 2012 - 10:06.


#14
bughiudan

bughiudan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 31.08.2009
Poate e vorba de ...naivitate;sfanta deloc.Dar sa spunem ca erau si atunci,dar nu cati sant azi!!!!!
Era si atunci o gaşca mare,dar azi sint mai multe găşti .....URIAŞE!!!!!!!

#15
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 bughiudan, on 24 septembrie 2012 - 15:04, said:

Poate e vorba de ...naivitate; sfanta deloc. Dar sa spunem ca erau si atunci, dar nu cati sant azi!!!!!
Era si atunci o gaşca mare, dar azi sunt mai multe găşti .....URIAŞE!!!!!!!
Era mai bine cu o gasca unica imensa?
Aceeasi gasca de ieri s-a divizat in cele de azi + multi nou intrati.
Este ok. sa fie gastile astea, daca se vede si ceva pozitiv in urma lor, dar inafara de cresterea impozitelor si taxelor + lasarea in urma a prafului de pe tobaPosted Image , prea putine lucruri pozitive raman in urma lor.Posted Image

#16
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 bughiudan, on 18 septembrie 2012 - 14:21, said:

Mai demult am mai scris despre aceste lucruri:impozite la stat si atunci am pus o intrebare tampa;ce s-ar intampla daca nu am mai plati deloc impozite statului? Utopie,deocamdata,pe viitor poate va fi certitudine!!
Raspunsuri primite,majoritatea : haos!! Ok,haos;dar nici chiar asa cum a facut MRU(MIHAI RAZVAN UNGUREANU) in 78 de zile!!! A cheltuit de la bugetul de stat 10 miliarde de lei vechi in 78 de zile pe ....protocol!! (deodorante,forfecute,etc).Practic si-a asigurat nevoile personale ,mai ceva decit Michael Jackson, din bugetul de stat,nu din salariu;iar eu locuiesc intr-un sat din Bihor;cu starzile neasfaltate,fara apa curenta,doar fantani;la 28 km de municipiul Oradea,copiii invata intr-o scoala cu dotari din....... 19...''toamna''!! Cei care sustineati ca in urma impozitelor platite;avem : sanate,invatamint si alte ...prafuri in ochi;ce parere aveti?!?!
P.S.:
Sant apolitic,doar un simplu muritor de rind din Romania!!!

Sunt institutii ca justitia sau politia care imi e greu sa vad cum ar putea fi private.

Cine mai asfalteaza strazile, cine se ocupa de mentenanta orasului ? (De unde bani). Cum faci sistemul asta ?

Poti cadea in 2 extreme, una de dreapta una de stanga. Poti vedea o societate complet robotizata, unde doar capital privat exista, sau poti vedea o societate ca Marx, comunista, unde statul dispare si pana la urma si banii dispar, fiecare lucrand intr-o simbioza perfecta cu celalalt, unul ofera (prin munca lui) materii prime, altul le prelucreaza si au parte si ceilalti care la randul lor ofera altceva, si asa printr-un schimb reciproc avantajos de meserii fiecare are parte de tot ce-i trebuie. Evident asta pune meseriile intr-un plan egalitarist, medic sau sofer fiind aceeasi chestie, eu te operez tu ma transporti cu autobuzul sau transporti alimentele pe care le consum.

Ce a conceput Marx e utopic, mai e un proiect modern, VENUS sau ceva asa, un fel de comunism reloaded.

Edited by Alex-Softpedia, 05 October 2012 - 20:55.


#17
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Solutia este mutarea cat mai multor impozite la nivel local. De exemplu, a impozitului pe venit.

#18
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Sint lamurit ca sintem tara extremismelor economice. Nu politice sau militare. Cu toate ca prin politic se ajunge la sisteme economic.
Dupa ce statul a luat toata economia sub custodia sa, de era sa disparem ca....stat, ca tara.
Acum se privatizeaza tot, CFR, sosele, armata, locale.
Oamenii in tara asta mai si gindesc?
Cum poti sa consideri un organ....venele si arterele, nervii, ce se intind de la un organ clar delimitat, la altul. Sa le consideri un organ clar delimitat acele vene?
Similitudinea unei societati cu un organism e evidenta.
Paralizezi un intreg organism cind privatizezi o sosea, ce o poate inchide proprietarul, in drept sa faca ce vrea cu acea sosea.

Edited by NASTYPRIMUL, 11 October 2012 - 00:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate