Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandari achizitii tablete si accesorii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5769 replies to this topic

#1945
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 mihaim87, on 15 octombrie 2013 - 10:25, said:

Sau asa ceva

E mai slabă decât Goclever-ul. Şi mai scumpă.
haideţi să râmănem în banii prpuşi de iniţiator +/- câteva zeci de lei.

#1946
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asta e slaba rau, nu face 400 lei.

#1947
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

 Alex-Softpedia, on 15 octombrie 2013 - 09:45, said:

El nu sesizeaza aspectele tehnice, nu diferetiaza prea mult un Ipad de 2000 de lei de o tableta de 200.
Crezi tu ca nu sesizeaza ... ti-am spus, fiica-mea are 3 ani si prefera tableta mea mai puternica tabletei ei Android low-cost, pe care abia o mai baga in seama. Iar cand aveam si un iPad pe-acasa, il prefera si pe ala tabletei ei (desi asta a ei e facuta sa aiba un design pentru copii). Eu m-am cam lecuit de tablete ieftine, nici sunetul nu se aude ca lumea la una de aia, ecranul nu are contrast ca lumea, nu raspunde suficient de rapid ca sa poti desena pe ea (presupuand ca ai avea un stylus), etc. Pana la urma, depinde de bugetul fiecaruia, daca iti permiti doar una ieftina, o iei pe aia. Eu la 11 ani as incerca sa iau una ceva mai serioasa, ultra-low-costurile Android cu care am interactionat sunt niste mizerii.

#1948
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Nu le luati tablete scumpe la astia mici, ca le scapa pe jos si o sa va dati cu pumnii in cap apoi! Un PC la mana a doua e recomandat daca vrea sa vada cu ce se mananca IT-ul.....

#1949
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
cum dumnezeu sa ii dai la copil tableta?nici eu ca adult nu am si nu vad la ce imi foloseste si la ce ar putea sa imi foloseasca.sa nu mai vorbesc de "smarfon". o sa cresteti niste plante dependente de curent.o sa se uite la pereti in momentul in care se va taia curentul ( si se taie ca stam in ro ). parerea mea .evident

din punctul meu de vedere raspunsul cel mai bun e sa NU ii iei o tableta in cei 200 de lei si sa o duci mai bine la o herghelie unde de banii aia se plimba 5 sedinte cu un cal.

#1950
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 zile_san, on 15 octombrie 2013 - 11:35, said:

cum dumnezeu sa ii dai la copil tableta?
de ce nu ?

 zile_san, on 15 octombrie 2013 - 11:35, said:

nici eu ca adult nu am si nu vad la ce imi foloseste si la ce ar putea sa imi foloseasca
problema ta !

#1951
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011

 -Forumista-, on 14 octombrie 2013 - 20:34, said:

Nu mai rasfatati copiii cu tablete mai ales daca nu dispuneti de bani .

pentru comentarii offtopic in alta parte te rog

 gerbil, on 14 octombrie 2013 - 20:40, said:

Jocuri logice, fizice, nu pe pc, jucarii, carti educative astea sunt pentru varsta lor. Nu jocuri pe pc, tablete, telefoane si alte porcarii care le fura copilaria si le provoaca dependenta. Si mai tarziu ajung ca robotii de nu stiu sa faca altceva.

deci sa lamuresc treaba asta: FITI ON TOPIC VA ROG.... sa nu facem pedagogie aici si fiecare isi educa copii cum doreste !
AM CERUT UN SFAT SI VAD CA O DATI IN ALTE ALEA....ATI GRESIT RUBRICA !

 emyboy, on 14 octombrie 2013 - 20:43, said:

Voi chiar va simtiti bine cand le cumparati copiilor ultimele jeguri de pe piata ? Ori ii iei ceva bun , ori nu ii mai cumperi . De ce sa o dezamagesti ? Oricum nu ii trebuie . E doar un moft .
De banii aia mai bine o trimiti la cateva ore de pregatire  .


mai te-ai abtine de la comenturile offtopic. fata a luat  numai premiul I si face doua sporturi....nu vad de ce comentezi offtopic

#1952
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Pai daca e premianta asa o rasplatesti ? Cu cea mai ieftina tableta de pe piata ? Mai bine dai ei aia 250 de lei sa faca ce vrea cu ei .  Tableta aia e oricum egala cu 0 .

#1953
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
ii dau ce pot !
fiecare ii ofera copilului ce poate dupa posibilitati !

si chestia cu tableta pentru copii e la fel ca si calculatorul pentru copii!

ma intreb daca unii dintre voi citesc titlul inainte sa comenteze ?!
parerile sunt impartite, cred ca ar trebui sa deschidem un subiect nou unde am putea sa discutam despre problema "TABLETA SI COPIII" !

#1954
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Acum cateva luni, asteptand la semafor, trece pe langa mine un grup de copii (8-10 ani), in frunte cu o educatoare, iar in coada sirului, cu o alta. Indreptandu-mi atentia instinctiv spre grup, cauza fiind zgomotul ce nu te putea lasa indiferent, observ in mana unei fetite, un Iphone 4 sau 4s, pe care agresiv il butona. Timpul parca se opreste, reflect asupra celor vazute, ochii mi se deschid larg a uimire, si dau sa fac un pas in fata spre a ma asigura ce butoneaza. In cateva clipe fulgeratoare, realizez ca fetita butona de zor O MACHETA de Iphone, iconurile nemiscandu-se la atingerile ei indraznete ale ecranului. Am fost atat de frapat de ceea ce vazusem incat ore bune nu mi-am putut revenit.

Edited by Alex-Softpedia, 15 October 2013 - 14:52.


#1955
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
A iesit o balacareala din topicul asta.
Ca sa va zic parerea mea, de curand am avut niste treaba pe la un liceu. Aproape toata lumea avea tablete. Degeaba faceti comparatii inutile, mai ales alea " eu n-am avut, nici el nu are nevoie" (e trist daca sunteti si parinti!). Imi vine greu sa cred ca daca ii ia tableta copilului va fi afectat in vreun mod special. Tot ramane fara ea la note mici, tot are program scurt sa se joace cu ea, etc. Daca educatia si disciplina lipsestc e grav, e irelevant numarul de gadgeturi la care are acces un copil.
Cum in trecut era in trend sa ai figurine / pokemoni / teava cu cornete / etc, acum e cu tableta. Traim in era digitala.

#1956
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asa e. Dar in ziua de azi e mai costisitor sa fi parinte decat inainte.

Pe vremea mea era moda cu masinute de fier, pif si rahan.

Edited by Ion_de_la_Raion, 16 October 2013 - 09:58.


#1957
dariussb

dariussb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2013
Buna seara, am nevoie de ajutorul vostru. Am nevoie de o tableta pret maxim 400 lei. Ce imi recomandati?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

#1958
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

 filip.serban, on 15 octombrie 2013 - 00:37, said:

1. Sticla de la o tableta este mult mai sensibila (mai ales la tabletele ieftine).
...

Sunt chiar G+P (Glass+Plastic). Cea vazuta de mine avea stratul de plastic deasupra. O cheie ii daduse damage de iti oprea unghia cand o treceai pe dispay.

#1959
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
La Nexus 7 e sticla si dupa un an e toata zgariata, cu toata Gorilla Glass.

#1960
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Vezi ca nu sunt performante..
Au acel ecran capacitiv de 2 lei.(toate)
Eu am Evolio si mare lucru nu faci pe ea...

Daca poti gasi un Gallaxy Tab la mana a 2-a iti recomand cu caldura..
Este peste tot ce inseamna Allview, Evotab, si restul .

Pe a mea o foloseste doar fiimea . Facebook si browser atat...

#1961
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 mandrku, on 16 octombrie 2013 - 16:30, said:

Vezi ca nu sunt performante..
Au acel ecran capacitiv de 2 lei.(toate)
Eu am Evolio si mare lucru nu faci pe ea...

Daca poti gasi un Gallaxy Tab la mana a 2-a iti recomand cu caldura..
Este peste tot ce inseamna Allview, Evotab, si restul .

Pe a mea o foloseste doar fiimea . Facebook si browser atat...
Subscriu. Eu am o tableta Vonino si desi arata ok, si se misca ok, ecranul e de 2 lei in ce priveste "capacitive"-itatea sa. La swipe dai sa scrii un cuvant mai lung si el vede ca tu scriai doua cuvinte, pt ca nu 'citeste' contactul permanent, cum ar trebui.

#1962
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nexus 7 2012 nu are Corning Gorilla Glass, are Corning Fit Glass aka "scratch-resistant glass". Care din câte am citit pe net este sub Gorilla.

Kindle Fire au Gorilla şi n-am remarcat să se plângă posesorii de vreo zgârietură.

Edited by wirespot, 16 October 2013 - 20:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate