Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

sfaturi sistem karaoke

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
Dragi colegi forumisti,
In primul rand, daca am postat in aria nepotrivita, imi cer scuze, iar admin-ul poate lua masurile necesare!
Am nevoie de sfaturi, deoarece sunt total in afara subiectului: vreau sa cumpar unui tanar "de perspectiva", caruia ii place foarte mult muzica, un sistem,
nepretentios, de incepator, doar ca sa nu-l mai vada maica-sa topaind toata ziua, pe muzica, cu telecomanda de la televizor pe post de microfon!!!
In consecinta, am "ochit" un sistem 2.1 de la Edifier, modelul HCS-2330 Plus, care are amplificator extern, conectica pe jack si vine cu EIDC si built-in MCU.
Acum, ce mai are nevoie pustiul? Am cautat pe net un microfon, dar fiind in afara cu astea, nici nu stiu la ce sa ma uit! Ma gandeam, totusi, sa investesc in jurul la 100 ron in el, in dorinta sa nu fie chiar stift! Chiar daca e un second.Dat fiind faptul ca sistemul audio are conectica pe jack, asta va fi un aspect urmarit! Dar in rest?
Ce altceva mai are nevoie, pe langa sist.audio si microfon? Va folosi desktopul sau laptopul pe post de player? Sau are nevoie de un DVD-player dedicat?
Cum se face conectica in intreg sistemul, presupunand ca va dori sa foloseasca si TV-ul? Are nevoie de o placa de sunet externa ( ma gandeam la un Creative)?
Va rog sa-mi explicati ca la generala! Sau mai bine, ca la gradinita!
Va multumesc anticipat!

#2
musat_george

musat_george

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.09.2012
Pt inceput merge un microfon, clipuri cu subtitrare de karaoke pe youtube, niste boxe :) asa ca o proba ieftina sa testezi hobby-ul copilului

ps: prin cora parca am vazut ceva karaoke pt copii dar nu stiu exact in ce consta si ce facea

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 remus67, on 13 septembrie 2012 - 09:26, said:

Dragi colegi forumisti,
In primul rand, daca am postat in aria nepotrivita, imi cer scuze, iar admin-ul poate lua masurile necesare!
Am nevoie de sfaturi, deoarece sunt total in afara subiectului: vreau sa cumpar unui tanar "de perspectiva", caruia ii place foarte mult muzica, un sistem,
nepretentios, de incepator, doar ca sa nu-l mai vada maica-sa topaind toata ziua, pe muzica, cu telecomanda de la televizor pe post de microfon!!!
Înclin să cred că tânărul e foarte tânăr Posted Image

Sistemele 2.1 nu sunt foarte potrivite pentru karaoke.
Aş sugera următoarele:

1. Un sistem uşor configurabil în mai multe variante. Se poate folosi ca player ori desktopul, ori laptopul, ori un dvd player sau orice altceva. De asemenea pe măsură ce tânărul află (şi învaţă) ce şi cum, se poate înregistra singur, la un nivel suficient de bun pentru un amator, ori pe desktop ori pe laptop.
Boxe: Behringer MS40 - aprox 500 lei
Mixer:BEHRINGER XENYX 502 - aprox 200 lei
Microfon:BEHRINGER ULTRAVOICE XM8500 - aprox 100 lei
Boxele nu oferă un spl foarte mare (adică nu se va auzi foarte tare) însă suficient pentru o cameră. Dacă nu sunt forţate nu vor fi probleme de fiabilitate. Pot fi folosite cu succes şi ca sistem audio stereo pentru pc.

2. Un sistem mai ieftin, un fel de all in one.
http://laserworld.sh...-cu-mp3-3586169

Dacă e prea scump, te rog să revii cu un buget maxim. Am presupus că deja s-a trecut de faza de testări, dacă nu, vezi postul anterior.

Edited by antinari, 13 September 2012 - 10:23.


#4
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008

 antinari, on 13 septembrie 2012 - 10:15, said:

Înclin să cred că tânărul e foarte tânăr Posted Image

Sistemele 2.1 nu sunt foarte potrivite pentru karaoke.
Aş sugera următoarele:

1. Un sistem uşor configurabil în mai multe variante. Se poate folosi ca player ori desktopul, ori laptopul, ori un dvd player sau orice altceva. De asemenea pe măsură ce tânărul află (şi învaţă) ce şi cum, se poate înregistra singur, la un nivel suficient de bun pentru un amator, ori pe desktop ori pe laptop.
Boxe: Behringer MS40 - aprox 500 lei
Mixer:BEHRINGER XENYX 502 - aprox 200 lei
Microfon:BEHRINGER ULTRAVOICE XM8500 - aprox 100 lei
Boxele nu oferă un spl foarte mare (adică nu se va auzi foarte tare) însă suficient pentru o cameră. Dacă nu sunt forţate nu vor fi probleme de fiabilitate. Pot fi folosite cu succes şi ca sistem audio stereo pentru pc.

Dacă e prea scump, te rog să revii cu un buget maxim. Am presupus că deja s-a trecut de faza de testări, dacă nu, vezi postul anterior.
Multumesc pentru raspunsul detaliat...si care, trebuie sa recunosc, imi citeste gandurile! ( chiar acum ma uitam la 2 mixere Behringer pe okazii, dintre care unul e cel mentionat de tine, iar celalalt, modelul MIX800, cu voice canceller Posted Image , precum si la un microfon Behringer, de la acelasi seller, ca sa evit drumurile multiple!!!)
In ceea ce priveste sistemul 2.1, incercam sa impac si capra si varza! Copilul ( a propos, are 13 ani, si legat de testari...ce pot sa spun decat c-o inebuneste pe maica-sa, si dealtfel pe toti care ii viziteaza cu cantatul si topaitul!), nu mai are nici un sistem de boxe PC ( vechile boxe no-name sunt la container de ceva timp), asa ca m-am gandit la Edifier-ele astea si ca optiune pentru calc, laptop, cand se doreste un joc sau un film,etc.Am sa ma uit, totusi si pe boxele recomandate de tine.
In orice caz, raspunsul tau, Antinari ( si multumesc pentru asta!) ma face sa cred ca nu eram chiar atat de departe de necesar! ( ce minuni face si netul asta!).
Nu, bugetul nu este depasit! Nu am alocat neaparat o suma anume, dar nici nu vreau sa dau cu ei de pereti, ca poate in jumate de an ii trece! Prefer sa bag mai mult in sistemul de boxe, care se pot folosi ulterior si la altceva, si sa ma marginesc la mixerul si mic-ul recomandate, care nu sunt un capat de tara in eventualitatea "uitarii" lor prin vreun sertar!

Am gasit, intre-timp, la acelasi vanzator, un set ce cred ca acopera nevoile de moment, si chiar mai mult:
Behringer PODCASTUDIO USB, la 487 ron. Mi se pare destul de complet si semi-profesional in acelasi timp.
Cred ca am gasit ce cautam, totul intr-un singur pachet!
Pareri?

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 remus67, on 13 septembrie 2012 - 11:00, said:

Prefer sa bag mai mult in sistemul de boxe, care se pot folosi ulterior si la altceva, si sa ma marginesc la mixerul si mic-ul recomandate, care nu sunt un capat de tara in eventualitatea "uitarii" lor prin vreun sertar!

Am gasit, intre-timp, la acelasi vanzator, un set ce cred ca acopera nevoile de moment, si chiar mai mult:
Behringer PODCASTUDIO USB, la 487 ron. Mi se pare destul de complet si semi-profesional in acelasi timp.
Cred ca am gasit ce cautam, totul intr-un singur pachet!
Pareri?
MS40 pot fi folosite cu succes şi ca sistem audio pentru pc şi oferă un sunet mai bun (mai echilibrat, nu mai tare, nu sunt pentru "bubuială") decât majoritatea sistemelor de pc din aceeaşi gamă de preţ, în plus oferă două intrări independente din care una poate fi folosită ori analog ori digital (spdif).

Pachetul Podcast Studio USB conţine mixerul şi microfonul recomandate în postul anterior plus o placă de sunet pe USB şi o pereche de căşti. Nu e pachetul complet dat fiind că tot trebuie să iei boxe (de care or fi).
Placa de sunet nu ştiu cum merge, presupun că ceva mai bine ca onboardul totuşi. Cel puţin pentru început nu este absolut necesară o placă de sunet externă, chiar în ipoteza că va face şi înregistrări. Căştile nu sunt strălucite dar pot fi utile la înregistrări. Pentru folosinţă zilnică la pc cred că unui adolescent i-ar fi mai utilă o cască de pc cu microfon (cel puţin aşa ştiu de la al meu fiu). Per total e un pachet ok, dacă consideri că merită să investeşti şi într-o placă de sunet externă şi o pereche de căşti.

În ce priveşte achiziţia, între okazii şi senia aş alege senia (şi nu, nu am nici o legătură nici cu okazii.ro nici cu senia :) )

#6
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
Am observat ca mixerul si mic-ul sunt aceleasi. Si, pana sa gasesc setul, ma uitam si la casti, tot Behringer, intr-adevar, necautand si o placa de sunet Behringer, deoarece ma uitasem deja la ceva Creative sau M-audio. Sunt ferm convins ca ambele sunt mai bune decat cea din set, dar...
Chestia este ca si timpul meu este limitat, si nu am cum sa alerg prin Bucuresti, intre aeroport si gara, sa "culeg", pe bucati, tot ce as dori, asa incat prefer sa iau totul, intr-un pachet, care se si ofera cadou mai usor!
Multumesc pentru sfaturi! Au fost exact ce doream!
Cred ca se poate inchide...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate