Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cat timp pot circula cu numerele fostului proprietar?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005
Am cumparat o masina, am inscris-o pe mine la Fisc, dar sunt ceva probleme cu actele pt. inmatriculare.
Deci masina inca are numerele fostului proprietar.
Intrebarea e: mai pot circula cu ea, desi a trecut mai mult de o luna de la tranzactie? Poate cineva sa imi arate o lege in privinta asta? Peste tot nu gasesc decat pareri si oameni care confunda problema mea cu trecutul masinii pe mine la Fisc. Masina e pe mine la Fisc, dar inmatriculata pe vechiul proprietar.

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
Poti sa mergi cat vrei :)

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Pe spatele talonului s-a trecut "instrinat catre ....."?

#4
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 ccf_cristi, on 11 septembrie 2012 - 07:44, said:

Pe spatele talonului s-a trecut "instrinat catre ....."?

Da, s-a trecut.

#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Si n-ai citit acolo ceva de 30 de zile!?

#6
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 ccf_cristi, on 11 septembrie 2012 - 11:30, said:

Si n-ai citit acolo ceva de 30 de zile!?

Nu, nu scrie nimic despre asta.
Deci, sa-nteleg ca n-am voie decat 30 de zile? Si ca imi iau amenda doar in cazul in care politaiul scoate talonul din coperta si chiar vede "instrainat catre" si data? Nu cred ca ar avea alta dovada ca masina mi-a fost vanduta, pana nu o inmatriculez. Stupid...

#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Nu cred ca intri la amenda ci mai repede la dosar penal.
Mai asteapta putin, poate intra cineva care stie sa-ti spuna expres care este treaba si sa-ti dea si legile...
Pana una alta citeste:
http://forum.softped...iculare-masina/

Poate gasesti ce te intereseaza. ;)

#8
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
ce tampenii vorbiti..............odata ce masina ti-a fost vanduta si daca vechiul proprietar nu a vrut sa-si pastreze numerele tu poti face ce vrei, La inmatriculare poti opta linistit sa le pastrezi (ti se caseaza in fata militianului si o sa ti se dea un set nou sau le pastrezi tot pe alea)
Important este ca de la data vanzarii tu ai 30 de zile in care sa depui actele la militie pentru preschimbare.......dupaaaaa..........e naspa daca te opreste

Edited by krax, 11 September 2012 - 13:26.


#9
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 ccf_cristi, on 11 septembrie 2012 - 12:32, said:

Nu cred ca intri la amenda ci mai repede la dosar penal.

Dosar penal n-as crede. Nu vad motivul. Conduc o masina inmatriculata, pana la urma. Daca era neimatriculata, atunci probabil da, dosar penal. Si, cum ziceam, as avea probleme doar daca politistul scoate talonul din coperta. Atata timp cat nu-l scoate, eu practic conduc o masina imprumutata.

 krax, on 11 septembrie 2012 - 13:24, said:

Important este ca de la data vanzarii tu ai 30 de zile in care sa depui actele la militie pentru preschimbare.......dupaaaaa..........e naspa daca te opreste

Cat de naspa? Amenda naspa? Luat talonul naspa?


Oricum, probabil o sa umblu cu o copie dupa talon, poate o scot cumva cu politistul, asta in caz ca ma opreste. Daca e de luat amenda, asta e. Am mare nevoie de masina in perioada asta. Si sper sa rezolv treaba cu inmatricularea cat mai repede.
Nu vreau sa intru in prea multe detalii, dar e trist cum eu nu pot transcrie pe mine o masina care e, de fapt, a mea(platesc impozit pe ea).

Edited by Brick Top, 11 September 2012 - 14:54.


#10
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ba da, discuti despre dosar penal.

Deocamdata este o masina inmatriculata, dar in 30 de zile de cand vanzatorul a scos-o de la impozit, se radiaza din oficiu (AFP comunica DRPCIV radierea fiscala iar DRPCIV dispune radierea din circulatie).

Asta daca nu vanzatorul a radiat-o mai devreme, ceea ce se poate intampla daca vanzatorul nu vrea sa aiba batai de cap pentru o masina pe care a vandut-o. Sunt pline netul si presa de povestiri in care X a vandut masina lui Y, dar Y n-a inmatriculat-o si toate amenzile si pagubele rutiere veneau inca pe numele lui X. Multa lume stie asta si dupa vanzare se duce si o radiaza a doua zi, in temeiul art. 24 alin. (2) lit. ( d ) din Ordinul 1501/2006 .

Intr-o atare situatie, tu mergi cu numerele si talonul vechi, radiate din circulatie, ceea ce reprezinta infractiune. La orice simplu control te depisteaza.

Da, e posibil ca vanzatorul sa nu fi radiat masina si da, e posibil ca AFP sa nu comunice radierea fiscala la DRPCIV si da, e posibil ca DRPCIV sa nu dispuna radierea din circulatie, dar de-aici pana la a spune ca poti conduce linistit e cale lunga.


Art. 24. -

   (2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:

   a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;

   B) scoaterii definitive din România a vehiculului;

   c) declarării furtului vehiculului;

   d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De cat sa cautati direct articolul din lege preferati sa luati de buna ce zic toti datatorii cu parerea...

#12
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
Nu mai exista radiere din circulatie de ani de zile. Acum sa vrei sa te duci la politie sa iti radieze masina, si nu au cum. Decat daca o scoti din circulatie, adica o casezi, o duci la rabla. Radierea acum se face doar cand noul proprietar se duce sa isi predea numerele vechi si sa isi schimbe talonul.
Exista decat radiere financiara, adica de la impozit. Cei de la impozit nu comunica in niciun fel cu cei de la inmatriculari. Eu stiu xx masini care circula linistite, care sunt luate in evidenta doar la impozit nu si inscrise pe carte la politie.

http://www.avocatnet...la-Politie.html
http://forum.softped...hp/t801964.html
http://forum.softped...hp/t874218.html

Mersul lucrurilor nu prea e normal, pana acum multi ani era si cu radiere la politie la vanzare/cumparare dar procedura era foarte grea, trebuia sa mearga ambele parti, vanzatorul sa predea numerele vechi, cumparatorul sa isi scoata nr rosii si pt a se simplifica procedura s-a renuntat la asta.
Lucurile s-ar putea rezolva daca cei de la impozite ar comunica cu cei de la inmatriculari si odata o masina scoasa de la impozit ea sa fie radiata si din circulatie in 30 de zile.
sa nu mai zic ca in situatia de fata legea se poate fenta f usor in privinta impozitului. Eu cumpar o masina azi, maine o inscriu peste tot (o trec in acte pe numele meu - talon, carte tot), poimaine fac un contract ca i-o vand fratelui, cu contractul asta o scot de la impozit si la revedere. Am masina pe numele meu fara sa platesc impozit :).masina nu se trece fratelui automat la impozitul, doar daca ar merge sa o inscrie.

Edited by bossake, 11 September 2012 - 17:11.


#13
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
bossake, spui prostii, exista radierea si reinmatricularea sau doar radierea din circulatie, radierea fiscala se face abia dupa ce duci la finante dovada schimbarii proprietarului (copie radiere auto, copie talon + inca vreo 2-3 acte), abia atunci se radiaza de pe numele fostului proprietar si se trece pe al tau, radierea fiscala numai asa o poti face, dupa radierea din circulatie, altfel poti sa declari ce vrei la fisc, ei considera ca si daca tii masina in curte/garaj tot e un bun  pe care trebuie sa platesti impozit.
Am schimbat 2 masini in 5 ani
Masina nu o scoate NIMENI de la impozit pana nu este radiata din circulatie, in cazul masinilor abandonate se tot strang restante la buget din partea proprietarului, politia hotaraste ca trebuie radiata, radiaza, trimite informare la fisc. Dar proprietarul chiar daca a abandonat masina de 2 ani tot este dator impozitul.

#14
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
Pff, esti in eroare grava. Ma retrag din discutie :)

#15
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
poti sa stai, eu ti-am spus din experienta ce am patit acum 2 ani, pe link citesc ca treaba e de mai mult timp...............ce sa mai cred frate..........inseamna ca m-au plimbat aia de nebuni, poate aveau chef de misto

#16
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
bossake - stii ceva, dar nu spui corect

In primul rand, radierea din circulatie la instrainare nu se mai face, asta nu inseamna ca ea nu exista. Uite articol mai sus, legea este in vigoare. Daca ma duc s-o radiez conform articolului aluia si functionarul refuza, este in situatie penala.

In al doilea rand, nu merge sa-i fentezi pe-aia de la Fisc asa usor, ca altfel nu mai vedeai atatea masini inmatriculate in BG.

In momentul in care tu vinzi masina prietenului tau, AFP-ul tau comunica instrainarea catre AFP-ul cumparatorului, asa ca nu merge ca tu doar "s-o vinzi" si el sa nu o mai ia in evidenta fiscala, pentru ca o sa-i vina ditamai amenda ca n-a declarat masina la impozit + impozitul + ceva dosar pe evaziune fiscala, daca ii superi p-aia rau. Vezi ca ai articol expres prin Codul Fiscal sau prin Normele de aplicare (HG 44/2004).

Dup-aia, dupa vreo 2-3 ani in care tu ai mers cu masina pe banii de impozit ai prietenului tau (sa presupunem ca l-ai tepuit cu treaba asta), daca vrei sa vinzi masina tot prin el trebuie sa treci, ca nu mai exista masina pe rolul tau fiscal. Deci e treaba dracului, nu e chiar asa simplu, cu "prezint un contract fictiv si mi-o scot de la impozit si n-o mai plateste nimeni".

Ce-i drept, ma uit acum prin legislatia actualizata si nu vad pe nicaieri treaba cu comunicarea intre AFP si DRPCIV legat de radiere, deci ce stiu eu probabil ca era de la regulamentul de aplicare al codului rutier ala vechi, unde zicea ceva de radiere din oficiu daca nu s-a mai platit impozit de 3 ani, dar s-a abrogat prevederea.

Chiar si-asa:

In primul rand, nu vad de ce ai fi proprietar pe o masina, dar sa aranjezi cu cineva sa "i-o vinzi" fiscal, ca sa plateasca el impozitul in locul tau. Decat daca esti sarac lipit pamantului si n-o sa ai bani de impozit, si nu vrei sa te execute Fiscul direct pe tine in caz de ceva. O treci fiscal pe numele parintilor si marca ei banu' in caz ca se impute treaba, dar nu vad de ce n-ai face transferul total de proprietate pe numele lor, in cazul asta.

In al doilea rand, in momentul scoaterii din evidenta fiscala trebuie sa dai declaratie sub sanctiunile prevazute de codul penal, ca nu mai esti detinatorul de drept al autovehiculului. Daca mai tarziu te prinde cu fofarlica, poti s-o dai in bara pe parte penala.

In ultimul rand, fii ferm convins ca daca ar exista o solutie asa simpla pentru a fenta impozitul, n-ar mai exista toata tevatura cu inmatriculare pe BG. S-a gandit romanul sa-si faca SRL in BG si sa tina masina inmatriculata acolo, dar nu se gandea sa prezinte un contract fictiv. Nu merge asa.

#17
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
95% din masinile inscrise in Bulgaria sunt inscrise acolo pentru a fenta taxa de inmatriculare.Adica masini aduse din afara. Nu cunosc pe nimeni care sa isi fi mutat masina doar pt impozit. Nici in Bulgaria nu e deloc mic impozitul, plus ca si in Bg exista o taxa de inmatriculare, taxa care pentru masinile peste 150 sau 180cai e fff mare.
Iti arat zeci de masini pe autovit cu motoare de peste 3L care au valoare de piata ~2000eur-5000eur. Crezi ca cineva plateste impozit pentru alea? Aproape toate s-au vandut din mana in mana, fix in situatia de fata. Adica cumparatorii nu au inscris masinile, au mers pe actele vechi, masina nu figureaza la nimeni la financiar insa merge lejer si legal pe strada (cu rca, itp valabil etc).  Uite niste exemple, si iti spun sigur ca faptul ca au numere vechi nu e o coincidenta(numere dinainte de 2008, alea cu steagul romaniei, nu cu steagul UE). Nu le-a mai inmatriculat nimeni si au ramas pe ultimul proprietar chiar daca ele s-au vandut din mana in mana.


http://www.autovit.r...-C25823058.html
http://www.autovit.r...-C25515750.html
http://www.autovit.r...-C25530670.html
http://www.autovit.r...-C25881031.html

La toate masinile de mai sus impozitul e peste 50 mil pe an. Nu il plateste nimeni, fii sigur de asta. Plus ca dupa cum vezi majoritatea au numere de alta localitate decat cea in care se afla.

Totusi am deviat cam mult de la subiect.
Priviti alt caz de genul asta: http://www.clubopel....der=asc&start=0
Eu de altceva as fi curios. Daca risti vreo amenda in fata politiei (poate chiar retinere de certificat?!) daca scrie pe talon ca e instrainat catre ... . In general se evita sa se completeze acolo, si completezi atunci cand te duci la politie sa inscrii masina (stiu, e fals in acte :))) pt ca semnezi in locul vanzatorului ). Poate stii vreun paragraf din lege despre asta. Oricum asta se poate fenta usor (nu dai talonul la vreun control :)) )

Edited by bossake, 11 September 2012 - 22:03.


#18
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 tchoara, on 11 septembrie 2012 - 16:27, said:

Art. 24. -
   (2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
   a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;
   Posted Image scoaterii definitive din România a vehiculului;
   c) declarării furtului vehiculului;
   d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.

Am gasit si eu asta. Dar... articolul urmator spune:

ART. 25
(1) Radierea se face pe baza depunerii certificatului de inmatriculare sau de inregistrare si a placutelor cu numar de inmatriculare ori de inregistrare, dupa caz, a cartii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele inmatriculate dupa 1 iulie 1993), a fisei de inmatriculare cu viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale, stabilita potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscala, precum si a documentelor care atesta faptul ca a intervenit una dintre situatiile prevazute la art. 24 alin. (1)-(4).

Toate actele specificate mai sus, inclusiv numerele sunt la mine. Din cate observ eu, acest art. 25 imi insira actele pe care trebuie sa le am cand merg la directia de inmatriculari(unde o sa se efectueze si radierea din circulatie).
Proprietarul n-a mai avut aceste acte necesare pt. radiere dupa ce a vandut masina, deci presupun ca nu ar fi putut face aceasta radiere despre care vorbeste Art. 24, alineatul d.

Oricum, maine am programare la avocat. Sper sa rezolv ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate