Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Prelungire cabluri priza/intrerupator

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 hemTT, on 11 septembrie 2012 - 19:56, said:

Fludorul (cositorul pentru electronice) se manevreaza usor cu un simplu ciocan electric de 25-100W , oricare in gama asta de putere . Este important sa decapezi firele cu pasta decapanta [...]. Prima faza se incalzeste firul de cupru pina fludorul adera la el , dupa ce firele sunt imbracate intr-un strat subtire de fludor se pun cap la cap si se imbina prin lipitura la cald cu suplimentare de fludor , surplusul va picura s-au se inlatura prin taiere cu un cleste .
asta-i valabil in electronica si la conductori subtiri/litat, in instalatiile electrice cladiri, in doze conductorii se rasucesc si dupa aia se cositoresc dupa un procedeu standard si cu ustensile adecvate, nu ciocan de lipit

#38
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

 Super Chief, on 15 septembrie 2012 - 11:16, said:

Poti folosi si de 5 A daca esti sigur si faci instructajul sa nu se foloseasca consumator/consumatori insumati de mai mult cat poate sa tina acea regleta.

Pentru o exploatare sigura foloseste una de 20A.

Am inteles.
Neavand cunostinte in domeniu eu gandesc babeste. Daca pe regleta scrie 2,5 mm si 10 A inseamna ca trebuie sa fie pentru fir de 2,5. Daca voi pune mai multi consumatori, chiar daca am eu o regleta de 20 A (pe care scrie ca poate fi folosita la fir de 4mm sau 6 mm - am dat doar un exemplu, nu stiu daca 20 A este pentru 4  sau 6 mm) nu va face fata firul. Gresesc undeva in rationamentul meu?

Imi cer scuze si sper sa nu supar pe nimeni cu insistenta mea, dar vreau sa inteleg si eu lucrurile pentru mine.

#39
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 vdingo11, on 16 septembrie 2012 - 09:31, said:

Neavand cunostinte in domeniu eu gandesc babeste. Daca pe regleta scrie 2,5 mm si 10 A inseamna ca trebuie sa fie pentru fir de 2,5.
nu stiu care-i regula la voi dar eu niciodata n-am vazut regletele clasificate dupa amperaj, doar dupa diametrul conductorilor care se pot monta in ele

#40
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cele de la producatorii mai seriosi au clasificare si pe amperaj.

#41
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

 Super Chief, on 16 septembrie 2012 - 14:12, said:

Cele de la producatorii mai seriosi au clasificare si pe amperaj.

Si atunci daca producatorul este serios de ce nu coreleaza regleta cu maximul de A pe care l-ar suporta firul. (tu ai spus mai sus ca ar fi bine de 20A)
Eu din acestea am vazut pe care scrie amperajul: http://relee.infocon....25 amperi.html (producator SC RElee SA Medias)
Pe restul nu scrie nimic.

Edited by vdingo11, 16 September 2012 - 14:28.


#42
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 Super Chief, on 16 septembrie 2012 - 14:12, said:

Cele de la producatorii mai seriosi au clasificare si pe amperaj.
care?
sectiunea conductorului dicteaza amperajul

#43
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Vreau sa mut priza de telefon (Romtelecom) iar pentru asta trebuie sa prelungesc firele care vin din exteriorul apartamentului. E vorba de 2 fire de aluminiu. Pot face chestia asta cu reglete si fir de impamantare de cupru su trebuie un fir special pentru aşa ceva?

#44
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

eu am folosit cablu litat cu 2 fire, 2x0,75 mm pătraţi + rigleta (cuple de legatura)
. gasesti la magazinul de electrice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate