Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cuptor incorporabil cu retete presetate!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
metodicutz

metodicutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 07.08.2005
salut.

deschid discutiei o astfel de problema in ideea de a ne lamuri cat de cat asupra fenomenului.

sunt produse relativ scumpe dar putin sustinute de producatori si cu informatii pe masura.

deci posesorii de asemenea jucarii si/sau informatii sunt bineveniti sa contribuie.

personal, nu detin dar urmaresc un cuptor incorporabil whirpool akzm 655 la aprox 2100-2200 ron la acest moment.
exista ceva mai ieftin? merita aceste retete sumele in plus care apar in pret? dar la cele din gama superioara cel putin d.p.d.v. al pretului se constata o diferenta?

merita luat?

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Despre ce retete este vorba mai prietene ? Daca ti-a vandut cineva gogosi din-astea mergi la el sa-ti dea banii inapoi!


#3
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Probabil se refera la functii. Nu cred ca merita diferenta de pret dar totusi tu decizi.

#4
metodicutz

metodicutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 07.08.2005

 cspot, on 09 septembrie 2012 - 22:37, said:

Despre ce retete este vorba mai prietene ? Daca ti-a vandut cineva gogosi din-astea mergi la el sa-ti dea banii inapoi!
nu mi-a vandut nimeni gogosi dar ma bucur ca ai incercat tu sa ghicesti asa repede ..... Posted Image
pot da link-uri sau poti da tu un ''gugal'' sa te pui pe subiect.


nu ma refer la functii! am butonat un bosch cu ceva timp in urma. se pot seta pentru diferite mancaruri programe presetate pentru respectiva mancare sau respectivul tip de carne.
de exemplu daca ai carme de ratza pentru friptura atunci se umbla prin meniuri, se cauta prin submeniuri si se selecteaza exact acel tip de carne.
probabil ca se sustine si cu o ''carte de bucate'' proprie un astfel de cuptor.

nu stiu cat e de eficient. astept pe cineva care a folosit EFECTV asa ceva.

Edited by metodicutz, 10 September 2012 - 06:09.


#5
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Eu am asa ceva, un model de top de la Electrolux.
Nu am fost prea multumit de retete, utilitatea insa se arata la utilizarea cu sonda de temperatura pt carne.

Pretul iti aduce multe la un cuptor, nu trebuie sa te uiti dupa ceva ieftin...
De ex, la 3000+ primesti:

-Incalzire rapida(foloseste toate rezistentele sa ajunga la temperatura)
-300 grade(super util, mi-ar fi placut sa urce mai mult)
-butoane cu touch, programare desteapta
-calitate

Daca o sa vrei sa fci cozonaci, paine etc ar fi de preferat un cuptor cu aburi.

#6
metodicutz

metodicutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 07.08.2005

 apanoiu, on 10 septembrie 2012 - 06:27, said:

-300 grade(super util, mi-ar fi placut sa urce mai mult)

la ce anume tip de mancaruri ajuta 300 grade?

de ce nu te ajuta retele presetate?

din ce am vazut acea sonda de carne se introduce in carne si cand aceasta atinge o anumita temperatura in interiorul carnii opreste cuptorul.
mai are si alta functie?

ce tip de cuptor incoporabil nu se aeriseste bagand miros in camera? adica sa-si recircule aerul in interor fara sa si evacueze. astea din categoria superioara de pret cum procedeaza? mie mi se cam pare o tampenie aerisirea asta.

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am cuptor Ariston cu retete presetate. Are reteta de friptura, de pizza , si inca cateva pe care nu le-am folosit. Eu zic ca se merita pentru ca nu se arde mancarea pentru ca se opreste cind termina programul plus ca friptura este mult mai buna decat la un program obisnuit (nu se usuca) iar pizza zici ca e scoasa din cuptorul cu lemne (Blat crocant si compozitie nearsa si uscata). Mai are si program de incalzire  si multe alte prosti.

http://cuptor-incorp...32/galerie.html

PS: are si program de prajituri si ies......Posted Image

Edited by Clovis, 26 September 2012 - 16:32.


#8
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
eu nu am asa ceva. doar model full manual. Insa am vazut intr-un MediaGalaxy un cuptor cu 68 programe automate + recomandari de setare daca voia sa folosesti functiile manuale.
Mi s-a parut interesant programul de vanat. Te intreba daca pui pulpa de cerb sau de caprioara...proaspata sau congelata... Asta in afara de programele auto pentru porcu si gaina cea de toate zilele....

#9
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Retetele din cuptor difera de cele standard.
De exemplu la briose programul este prea lung pt gustul meu.

Nici un cuptor electric nu aeriseste interiorul....

300 grade le folosesc frecvent la pui, pizza(ideal ar fi fost 400+ grade), vinete(iese super salata de vinete coapte cu ajutorul pietrei de pizza)

Acum pe bune, retetele in principal sunt simple, cand cauti pe net ti se spune o temperatura si un timp.
La pui de ex stiu ca trebuie sa il tin 45 minute la 250 pe convectie, ultimele minute il tin la 300 pt a avea pielea crocanta.

Iese si super paine prajita la dual grill si 300 grade. 30 secunde incalzirea cuptorului, apoi painea se tine cam 20 secunde pe fiecare fata. iese mai repede decat la aparatul standard de paine prajita

#10
metodicutz

metodicutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 07.08.2005

 apanoiu, on 27 septembrie 2012 - 06:24, said:

300 grade le folosesc frecvent la pui, pizza(ideal ar fi fost 400+ grade), vinete(iese super salata de vinete coapte cu ajutorul pietrei de pizza)

Acum pe bune, retetele in principal sunt simple, cand cauti pe net ti se spune o temperatura si un timp.
La pui de ex stiu ca trebuie sa il tin 45 minute la 250 pe convectie, ultimele minute il tin la 300 pt a avea pielea crocanta.

Iese si super paine prajita la dual grill si 300 grade. 30 secunde incalzirea cuptorului, apoi painea se tine cam 20 secunde pe fiecare fata. iese mai repede decat la aparatul standard de paine prajita
poti da exemple de cuptoare electrice incorporabile care sa  'execute' temperaturile astea 300 gr-400gr??
mai sus de 250 eu nu am vazut. si 500 grade mai fac dar pe curatarea catalitica si doar pe acea suprafata de curatat, nu IN cuptor.

detaliaza te rog.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cred ca cineva nu isi da seama ce inseamna temperatura de 100-200-300 de grade
pizza la 300 de grade....

#12
gifgica

gifgica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.10.2013
Hansa   BOEI62090015 Cea mai mare porcarie, fara ventilator ,fara incalzire superioara ,o cutie care are amplasata o rezistenta in partea de jos a cuptorului  care se va imbacsi probabil cu tot ce cade pe ea , cuptoarele turcesti aveau cel putin si rezistenta in partea superioara o facatura facuta pentru Romania in alte tari sigur nu comercializeaza asa ceva. Atentie la achizitionarile online iti vine asa ceva acasa si o sa iti fie greu sa scapi de ea. Daca si-au permis sa comercializeze sub codul unui produs cu ,caracteristici  foarte bune  porcaria de care v-am zis nenorociti de la HANSA si produsele lor ar trebui evitati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate