Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Infiintare post radio FM (proceduri, echipamente, taxe)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
kalinin123

kalinin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.07.2008
Salutare,

Suntem o echipa de tineri entuziasti ce dorim infiintarea unui post de radio in banda FM ce va emite initial in orasul Pitesti si pe care sa-l extindam ulterior pe autostrada Bucuresti-Pitesti, apoi si in alte orase. Am cautat mai multe informatii despre procedurile necesare, insa nu am gasit nimic concludent. Singurul lucru pe care l-am retinut este ca trebuie asteptat pana scoate CNA la licitatie frecvente noi / cumparat o licenta deja existenta.

Am dori sa va cerem ajutorul cu mai multe informatii legate de acest proiect, precum:
- echipamente necesare (de buna calitate)
- durata infiintare
- orice alte informatii suplimentare

V-am fi foarte recunoscatori daca ne-ati putea ajuta in demersul nostru.

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cred ca s-a mai discutat asa ceva, sau ceva asemanator adica infiintarea unei statii tv...Si stiu ca eu unul am mai raspuns...
Asa ca mai sapati prin site, ca nu vreau sa fac copy paste..

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 kalinin123, on 09 septembrie 2012 - 13:56, said:

trebuie asteptat pana scoate CNA la licitatie frecvente noi
Mai normal mi se pare ca voi sa faceti o cerere la CNA pentru a va acorda o licenta nu sa astepati pana ei scot ! Poate ei nu scot niciodata.

http://www.hllyelect...ransmitter.html

Edited by neagu_laurentiu, 09 September 2012 - 14:31.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Un radio legal dispune de material audio NUMAI cu licenta. Plecati de aici.

#5
kalinin123

kalinin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.07.2008
@Prien: am cautat, insa nu am gasit nimic concludent. Nici Google nu ne-a fost de prea mare ajutor.

@neagu_laurentiu: am deschis un subiect perfect ligitim (ce respecta regulile lor) pe forumul CNA, insa ne-a fost sters fara nici un fel de explicatie. Deasemenea, pe forumul lor nu se ofera informatii despre asa ceva. Am trimis si un email si deasemenea nu am primit raspuns (tipic institutiilor din RO, dar mai asteptam).

@YOUR_GOD: bineinteles, vorbim de un post de radio 100% legal cu o investitie pe masura si acorduri de licentiere incheiate cu respectivele case de discuri.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E o caracatita cu licentele, o caracatita cu contractele de publicitate si o caracatita cu casele de discuri.
"O echipa de tineri entuziasti" care cauta pe google si trimite emailuri nu o sa ajunga nicaieri.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
CNA n-a mai acordat licente FM de cativa ani buni, desi mai sunt destule libere cam peste tot. Doar prin cumpararea unei licente existente puteti intra pe FM, in Pitesti stiu ca exista o fantoma pe 90,7 (Alpha?) dar nu cred ca e chiar atat de ieftina o astfel de achizitie...

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 kalinin123, on 09 septembrie 2012 - 21:59, said:

am deschis un subiect perfect ligitim (ce respecta regulile lor) pe forumul CNA, insa ne-a fost sters
Lasa forumul si mail-ul. Trimite o cerere, ai nr. de inregistrare s.a.m.d.

 MembruAnonim, on 10 septembrie 2012 - 11:20, said:

CNA n-a mai acordat licente FM de cativa ani buni, desi mai sunt destule libere cam peste tot.
Statul nu vrea bani la buget ?

#9
kalinin123

kalinin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.07.2008
Insa ca si orientare de pret / investitie, aveti idee ce costuri ar presupune? Ne asteptam la sume de genul XX,XXX ...

#10
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Prieteni, nici nu stiti la ce va inhamati. Sa va dau asa, una buna, in weekend am avut o revizie la radioul la care lucrez, pentru schimbarea unui cablu la antena (pe care deja il aveam) si repararea unui emitator. Toata distractia a costat peste 1000 de euro. Numai calibrarea unui filtru este 150 de euro. In Romania sunt 2 insi care fac sisteme radiante, aduc scule si fac mentenanta. Din astia 2, numai unul e bun si e in mare parte a timpului plecat in strainatate.
Ceva estimativ va pot da eu. Un emitator de calitate la 2 Kw costa cam 13500 - 14000 de euro, un filtru 1500 de euro. Un procesor de sunet de top costa peste 7000 de euro, iar o consola de emisie (mixer) costa cel putin 1000 de euro. Microfoane bune care costa peste 800 RON bucata, procesoare de voce pentru ele care duc si astea la aproape 1000 de euro. Mai puneti dipolii de la antena care sunt si aia piperati (nu mai sunt la curent cu preturile), confectionarea pilonului pentru antena de emisie, ridicarea si ancorarea lui (care de asemenea sunt scumpe pentru ca e nevoie de alpinisti profesionisti) la care pretul variaza in functie de firma, desi pe domeniul asta nu sunt prea multe, echiparea studioului cu PC-uri performante, un soft de emisie care te duce si ala la peste 1000 de euro, antifonarea studioului care implica de asemenea niste costuri ridicate s.a.m.d.
La final, puneti manopera la montarea a tot ce am enumerat (va imaginati ca nimeni implicat in asta nu lucreaza ieftin) si mai adaugati si TVA-ul de 24% pe toate preturile enumerate mai sus.
Nu uitati ca aveti nevoie si de mentenanta periodica, ce va poate costa mia de euro lejer.

Sa mai adaug si faptul ca veti plati drepturi de autor la: UCMR-ADA, CREDIDAM, UPFR, care anual se ridica la cel putin 30 000 RON.
Veti avea nevoie permanent de campanii de promovare, altfel nu va va sti nimeni, cu atat mai mult cei care dau bani (adica vor publicitate). Ca sa ajungeti un brand, aveti de pompat cel putin 5000 de euro.

Deci, pana la licenta, unde de asemenea va veti lovi de niste probleme politice mari numite CNA si ANCOM, trageti o linie si vedeti daca va permiteti si daca merita. Va reamintesc ca fiind in domeniu, va spun ca piata de publicitate e MOARTA intr-un oras mare cum e Constanta si daca nu aveti banuti cu care sa veniti de acasa si sa finantati pana isi revine economia, cum il deschideti il veti si inchide. La ora actuala majoritatea celor care isi permit, prefera radiourile nationale, pentru ca se pompeaza tone de bani in promovarea lor.

Nu vreau sa va sperii, vreau doar sa va deschid ochii si sa va ganditi de 2 ori inainte sa va doriti sa intrati in asta.

Edited by SebyD, 11 September 2012 - 07:10.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 SebyD, on 11 septembrie 2012 - 06:58, said:

piata de publicitate e MOARTA intr-un oras mare cum e Constanta
S-a inchis in Iasi Vox T ce era foarte cunoscut, in piata din 1990. Acum doar cei la scara nationala mai primesc publicitate, cele locale abia daca ajung pe linia de plutire.

#12
kalinin123

kalinin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.07.2008
@SebyD: iti multumim pentru informatiile prezentate. Mesajul este detaliat si ceva de genul dorim a sti. Pentru a rezuma ar fi urmatoarele costuri:
- emitator & filtru: 15,000 eur
- procesor sunet + voce, mixer & 2 microfoane: 10,000 eur
- PC & soft: 3,000 eur
- licentiere: 10,000 eur (costul / an)
- pilon antenta / alte accesorii: n/a (punem 5,000 eur)
- promovare initiala: 5,000 eur

TOTAL: 60,000 eur (cu TVA inclus)

Un emitator de 2KW cam ce raza acopera? Am observat ca sunt si emitatoare de 10KW...

#13
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Evident. Exista si emitatoare de 30 Kw. Depinde de puterea pe care o primiti pe licenta. Noi aici in Constanta avem 2 Kw si cu un pilon inalt pe care sistemul radiant este facut ca la carte, pus pe un bloc inalt din a doua zona ca inaltime (bineinteles) din oras ducem pana aproape de Fetesti. Ultima oara din ce stiu Cernavoda - Constanta se prinde perfect pe autostrada si inca nu mergem la puterea maxima pentru ca avem o problema cu filtrul.
Deci poti calcula in Km cam cat este intre Constanta si Fetesti, calculezi si relieful pentru ca si asta conteaza mult si vezi cam ce performante ai cu 2 Kw.

Eu as ridica fondurile necesare pana pe la 100 000 de euro. Plus ce aduci de acasa, pentru ca repet, este criza iar publicitatea merge foarte prost spre deloc.

Edited by SebyD, 13 September 2012 - 08:57.


#14
kalinin123

kalinin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.07.2008
Sa intelegem ca am avea ceva profi la o investitie initiala de 100,000 eur. Mai raman costurile lunare:
- chirie sediu - 1000 eur
- drepturi de autor - 1000 eur
- angajati - sa zicem un 1000 eur pentru un DJ ce va citi anumite stiri pentru intervale scurte de timp (3-5 minute) din 30 in 30 de minute si in rest muzica.

Deci ar fi un cost lunar de 3000 eur. Imi scapa ceva? Mai bine spus cu ~30,000 eur rezistam un an fara nici un venit.

Edited by kalinin123, 13 September 2012 - 18:19.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
In chiria aia intra si curentul electric consumat ? Drepturile de autor cum le-ai calculat ?
Salariul ala e cu taxele angajat/angajator incluse ? Mai pune contabilul la firma sau serviciile acestuia contractate.

#16
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
@neagu_laurentiu La drepturile de autor i-am dat eu suma. Noi cam atat platim anual la UCMR-ADA, CREDIDAM si UPFR.

@kalinin123 da... corect. De asta uitasem. Mai puneti la calcul curentul consumat in sediu, apoi chiria la spatiul unde o sa amplasati emitatorul + antena si consumul de rigoare al emitatorului. Cu cat puterea de emisie e mai mare, cu atat mai mult va arde la buzunar. Si crede-ma ca la emitatoare nu exista clase energetice cum ar fi A+ Posted Image
Noi la 2 Kw cand ne uitam la contor ne ia ameteala din cauza vitezei cu care se invarte.

Edited by SebyD, 14 September 2012 - 13:04.


#17
prozorianu

prozorianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.04.2008
Aici aveti ceva interesant clik

#18
adrenalintm

adrenalintm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.03.2013
si amenda cat e daca te prinde?:))ca daca e mai ieftina amenda merita:))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate