Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 

Aparat de curatat cu aburi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
GabiGGabi

GabiGGabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2012
Salut !

Mi-am achizitionat si eu asa ceva, si credeti-ma ca mi-a fost foarte greu sa ma ghidez inainte de achizitie , dupa parerile din mediul online (singurele pe care le-as fi avut la dispozitie)  pentru ca erau cel putin vagi.Posted Image

Va voi impartasi ce am cumparat si daca-si merita banii sau e bun de aruncat ori de scos la vanzare.Nu intentionez sa fac reclama - e doar

E un aparat minune pe care orice femeie si-l doreste in casa.Macar cand il vede la televizor, si tot si-l doreste.Posted Image Problema este ca, la tv, nu precizeaza presiunea aburului.

Dupa lungi cautari pe net , comparatii, citit pareri care mai de care, am gasit un site unde aveau cateva modele.Aveau showroom in Bucuresti si am zis sa le fac o vizita.Acolo, patronul presupun, a fost foarte amabil sa imi explice pe larg si sa imi testeze aparatul,ce stie sa faca si la ce sa ma astept de la el.Intr-adevar, nu face minuni cum vedem la tv dar este de un real ajutor in casa daca stii sa-l folosesti.Posted Image

Eu am cumparat aparatul de curatat cu aburi Dirt Devil (Sharky) intr-un final, desi ma dusesem cu gandul sa cumpar un alt model.M-a costat cam 160 ron, functioneaza perfect, are o gramada de accesorii,lavete si un cablu destul de lung.

La ce l-am folosit?

Am curatat :
-rosturile de la faianta ,dar nu cu duza aceea tuguiata ce curata strict prin presiunea aburului, nu si prin temperatura , ci cu o perie rotunda din kitul lui de accesorii (prin ea iese acel abur fierbinte).Curatarea se face cu usurinta.
-stropii si petele de vopsea lavabila de pe linoleum.Nu am mai stat sa frec pe jos in genunchi - am dat cu Sharky folosind peria rotunda - s-a curatat extrem de usor.Functioneaza si la pete mai vechi, dar cu putina insistenta.
-geamuri,gresie,faianta,tapiterie - cu diferitele perii si lavete din kitul sau.Lavetele sunt usor de spalat si poti chiar sa iti confectionezi acasa cand e cazul - deci nu e vreun capat de lume.
-suprafete cu stropi de ulei sau grasime.Daca sunt mai vechi, puteti da cu triumf,cillit,cif ,ce vreti pe suprafata,lasati vreo 30 minute si apoi dati cu peria rotunda si aburi.

Se poate utiliza si la reimprospatarea hainelor, insa nu l-am folosit astfel, inca.


Concluzia

Este un aparat de curatare ce-si face treaba.Trebuie doar sa ii cunosti limitele.Aparatele ce depasesc 3-3,5 bari presiune, in mod normal sunt folosite doar de firmele ce presteaza servicii de curatenie.Si sunt sunt si scumpe.Nu neg performanta acestora, insa pentru usurarea curateniei intr-un apartament, un aparat ca al meu este mai rentabil : usor de depozitat, usor de folosit si la un pret accesibil.Trebuie doar sa fiti atenti la pret si proprietati.L-am folosit si 2 ore aproape non stop, si functioneaza la fel de bine si acum - are un termostat care opreste pentru cateva secunde producerea aburului(asta ca sa lamurim treaba cu "e din plastic, tre' sa fie din inox etc.")

Sper sa va fie util.Posted Image

#2
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Am folosit si eu asa ceva(fac referire la aparat de curatat... nu la ce model ai cumparat tu):
Este bun la cuptor pe usa, pe laterale si pe partea de jos, este bun pe faianta/gresie, chiuveta.
La ala pe care l-am folosit IMPORTANT era ca aburul(apa calda) sa fie lasata sa actioneze putin, adica se curata cam orice suprafata: Dar cu rabdare si treptat: ÎN NICI UN CAZ cum face ala la TV si sterge cu o laveta, DAR merge.
Eu l-am folosit fara alte produse de curatat, a costat cam 35 de ron(Facatura, chiar nu avea nume pe el).
Toata chestia este ca o sa îl folosesti doar la început: În rest se curata normal suprafata, din cauza asta eu l-am si dat de atuncea: Statea aiurea prin debara.

Edited by Automatism, 05 September 2012 - 18:23.


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce e asta ? Teleshoping pe Softpedia ? Cool. :(


#4
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
În cazul meu NU, chestia asta merge doar la început(când este stratul MARE)... în rest ocupa spatiul aiurea, murdaria se curata usor când este proaspata... daca se întareste trebuie aparat cu abur.

Edited by Automatism, 05 September 2012 - 19:11.


#5
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008

 cspot, on 05 septembrie 2012 - 19:04, said:

Ce e asta ? Teleshoping pe Softpedia ? Cool. Posted Image
Da,da, reclama curata. Doar ca a uitat sa spuns de unde putem sa luam aparatul. :)

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Automatist, pe cuvantul tau ca se curata grasimea uscata cu abur ?
In cazul asta, cand faci o friptura la cuptor, ar trebui sa dispara orice urma de grasime de pe peretii cuptorului. Se produc o gramada de aburi.
    Aparatul asta de curatat cu aburi ar trebui sa se numeasca "Aparat de aburit prostii in scopul de a-i curata de bani". Si se pare ca functioneaza.

#7
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Da, sigur se curata: Am folosit eu o chinezarie luata din piata si a mers.
Ps: Ce motiv aveam sa mint cu asa ceva? Cred ca ma stie toata lumea pe aici cât sa înteleaga ca nu lucrez la teleshoping.
Eu l-am folosit pe aragaz si a mers: Dar este un aparat care merge doar o singura data: În rest esti atent sa nu se mai repete greseala si cam atâta: Nu este un aparat sa îl folosesti tu zilnic.
Murdaria se curata usor când este "proaspata"... aia întarita este problematica.

#8
GabiGGabi

GabiGGabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2012

 cspot, on 05 septembrie 2012 - 19:04, said:

Ce e asta ? Teleshoping pe Softpedia ? Cool. Posted Image

Chiar nu intentionez sa fac reclama.

Am spus ce aparat de genul am folosit, la ce l-am folosit si daca-si merita banii.Sunt ferm convinsa ca exista si mai bune decat cel pe care l-am cumparat,insa eu pe acesta l-am gasit care sa se incadreze in bugetul alocat si sa aiba si multe accesorii(care sunt cu adevarat utile; duza tuguiata e "frectie" si majoritatea au doar duza asta).Iar pana acum eu nu am gasit pe tot internetul o parere clara despre aparat - aflasem doar ca nu trebuie sa fie din plastic (ca nu rezista cine stie ce la astfel de temperaturi)si ca trebuie sa aiba o presiune cat mai mare(de parca ar curata doar prin presiune).Posted Image

 yetiro, on 05 septembrie 2012 - 22:19, said:

Da,da, reclama curata. Doar ca a uitat sa spuns de unde putem sa luam aparatul. Posted Image
Nu lucrez la teleshopping sau in orice alte vanzari...E o experienta pe care am impartasit-o,ceva mai pe larg decat ce am gasit eu.Posted Image

 cspot, on 05 septembrie 2012 - 22:24, said:

Automatist, pe cuvantul tau ca se curata grasimea uscata cu abur ?
In cazul asta, cand faci o friptura la cuptor, ar trebui sa dispara orice urma de grasime de pe peretii cuptorului. Se produc o gramada de aburi.
Aparatul asta de curatat cu aburi ar trebui sa se numeasca "Aparat de aburit prostii in scopul de a-i curata de bani". Si se pare ca functioneaza.
Aburul din aparat nu degreseaza (ca nu e detergent),dar dizolva = economie de maini "rupte",timp si poate chiar si de aburi chimici. :bouncey:

Asa cum spune si Automatism - nu il utilizezi zilnic, dar cand ai nevoie isi face treaba daca stii sa-l folosesti (eu am folosit mai mult peria rotunda pentru ca e destul de rigida).

Faptul ca mi s-a facut o demonstratie si mi s-a spus clar care ii sunt limitele (nu SF-uri de la tv) m-a ajutat sa ma decid CE sa cumpar si DACA sa cumpar  - puteam sa comand de pe net, sa primesc unul fara accesorii si sa il arunc pe geam de nervi. :D

#9
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Decat sa stau cu aparatul cu furtune dupa mine si sa schimb accesoriile mai bine dau cu un burete abraziv si niste lavete.
Plus ca aburul ala nu imprastie mizeria cand degreseaza?
Adica o dizolva si da cu ea pe toate cele din cauza presiunii?

#10
GabiGGabi

GabiGGabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.09.2012

 Corina2009, on 06 septembrie 2012 - 16:05, said:

Decat sa stau cu aparatul cu furtune dupa mine si sa schimb accesoriile mai bine dau cu un burete abraziv si niste lavete.
Plus ca aburul ala nu imprastie mizeria cand degreseaza?
Adica o dizolva si da cu ea pe toate cele din cauza presiunii?

Da, tii aparatul intr-o mana si in cealalta vei avea peria atasata la un furtun.Dai cu peria apasand usor si murdaria se dizolva.Peria e destul de rigida.Apoi dai cu buretele sau o laveta - cu sau fara un strop de detergent (dupa caz).Ideea e ca nu mai freci pan' te uita Dumnezeu. Folosesti accesoriul de care ai nevoie - ca la aspirator.

Presiunea (puternica) la care faci referire este doar la duza tuguiata (mie mi-a fost cat se poate de inutila) cu care apare in mai toate pozele.Si nici aia nu imprastie mizeria pe o suprafata mai mare de maxim maxim 10 cm, pentru ca orificiul prin care e eliberata este foarte mic (cel putin la ce am eu acasa).La o distanta de 10-15 cm,presiunea aburului prin aceasta duza ,avand o viteza foarte mare se raceste.La 1-2cm de ea este cald dar nu atat de cald incat sa dizolve.Folosind celelate accesorii, aburul iese dar cu o presiune muuult mai mica si cu mult mai fierbinte.

Bine, unde e stratul gros, insisti : apesi pe buton si tii peria la 1-2cm deasupra locului respectiv sa lasi putin sa aburul sa-si faca treaba.Apoi dai iar cu peria, pana se desprinde.In cazul asta temperatura ridicata si perii tari ajuta mult.

Un alt lucru pe care nu-l stiam este ca din clipa in care ai apasat pe buton, in 2-3 secunde aburul incepe sa iasa - nu stau sa astept sa-mi incalzeasca apa sau alte chestii.

Edited by GabiGGabi, 06 September 2012 - 19:42.


#11
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Jucarelele care nu merg pe baza de boiler sub presiune nu fac decat un efect spectaculos de aburi, nu au valoare de curatare.
Am testat si eu cateva si am fost dezamagit.
Cele mai ieftine aparate de calitate le-am vazut de la Vaporetto(parca) si karcher, nivel de pret 1500+ ron.

#12
StefanaB

StefanaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.12.2007
Mie mi se pare interesant un astfel de electrocasnic, mai ales in perioada de dinaintea sarbatorilor, cand sunt atatea de facut.
Nu stiu cat de des curatati voi toata suprafata faiantei din casa, sau zona de deasupra dulapurilor suspendate din bucatarie. Pentru mine este un cosmar Posted Image  .
Deci, daca mai are cineva asa un obiect: isi face treaba sau este un moft?

#13
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Reciteste postul de deasupra.
Daca te gandesti la un produs de calitate slaba tip teleshoping mai bine iti economisesti banii.

#14
doctor46

doctor46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2014
Ce parere aveti de acest produs :Aparat de curatat cu abur Philips FC7020/01, 1500 W, 450 ml, 20 g/m, il are cineva  ? sunteti multumiti de el ? Se merita banii ?

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ceva noutati in domeniu? Buget 150 de lei. Ceva ce sa merite cat de cat.

Asta ma tenteaza
https://www.emag.ro/...0/pd/DXVL3NBBM/

Nu ma astept la minuni, doar sa usureze putin munca pe la aragaz.

Edited by PoeOvidiu, 31 December 2017 - 13:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate