Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Higrometru digital vs analog vs clasic

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
anndrey2

anndrey2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.01.2010
Vreau sa imi cumpar un higrometru iar situatia imi cere unul cat mai exact. Care credeti ca este mai exact (sub 5% marja de eroare) unul digital, analog sau clasic? Vreau sa ma limitez undeva la 70-80 lei.
Eu tind sa cred ca cel clasic e mai precis dar si cele digitale presupun ca sunt precise dar acelea au un pret mult prea mare. De exemplu cu 20 de lei iti poti cumpara un higrometru digital dar are marja de eroare +-10%.
pentru cei care nu stiu, higrometrele clasice functioneaza astfel:
"Higrometrul clasic este un aparat cu doua termometre (cu alcool) momtate pe acelasi suport. Un termometru se foloseste asa cum e, pt a citi "temperatura uscata", al doilea, amplasat pe acelasi suport paralel cu primul, are bulbul invelit intr-un material absorbant umed, care sta intr-un rezervor cu apa si masoara temperatura "umeda". Apa care se evapora raceste bulbul, asa ca temp umeda e mereu mai mica decat cea uscata (exceptie e cand umiditarea e 100%, atunci apa nu se poate evapora si temp sunt egale). Cunoscand cele 2 temperaturi, prin diferenta lor, se calculeaza umiditatea cu ajutorul unui tabel "

Si arata asa:
http://images1.bizoo..._1268814891.jpg

Edited by anndrey2, 02 September 2012 - 10:06.


#2
dragos8551234

dragos8551234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.09.2012
Cu o situatie similara m-am confruntat si eu. Dupa lungi cautari am gasit ce cautam aici. Gasesti de toate la aia insa eu iti recomand sa mergi pe analog. Eu acasa am un higrometru cu fir sintetic iar cel de precizie are marja de eroare sub 3%. A costat un pic mai mult insa aveam nevoie pentru un laborator.

Daca vrei ceva fara pretentii mari merita sa te uiti si la astea .

#3
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Iata cazul meu . Am mai multe higrometre in casa, si digitale si analogice ,dar nu sint sigur care arata CORECT.
Cum pot verifica daca sint etalonate bine?

Sa zicem ca reusesc sa aflu un higrometru cu eroare foarte mica(de incredere), am intrebarea urmatoare: se poate modifica montajul electronic al higrometrului digital ,incit sa arate cum trebuie,adica cit mai aproape de realitate?
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate