Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De ce ar sta o fata cu un barbat cu hadicap fizic?

- - - - -
  • Please log in to reply
381 replies to this topic

#325
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcatalina1, on 07 noiembrie 2013 - 00:03, said:

Nu, vorbele tale "bune" nu folosesc la nimic. Eventual tie, ca "ai fost bun" si in seara asta. Lui gerbil nu ii folosesc la nimic, ba ii pot face chiar rau, ca toata mila asta stupida il arunca si mai tare in disperare.

Eu, in schimb, il critic ca s-a ingropat in casa. Simplu!

Bai nebuno,nu intelegi ca nu poate sa umble,pentru ca fiecare miscare mai serioasa ii poate provoca o fractura?Esti drogata in plm?Ca ma ia toti dracii.

Edited by Insidiouss, 07 November 2013 - 00:07.


#326
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostInsidiouss, on 07 noiembrie 2013 - 00:05, said:

Bai nebuno,nu intelegi ca nu poate sa umble,pentru ca fiecare miscare mai serioasa i poate provoca o fractura?Esti drogata in plm?
Mie gerbil mi-a spus si alte chestii (le gasesti tot pe topicul asta, nu degeaba ti-am spus ca discutia asta e mai veche). Nu vreau sa le repet ca nu vreau sa-l necajesc degeaba pe gerbil. El stie despre ce e vorba, doar asta conteaza.

Edited by catalina1, 07 November 2013 - 00:09.


#327
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postcatalina1, on 06 noiembrie 2013 - 23:45, said:


Vrei sa te bagi in discutia asta? Reciteste tot topicul, pana dai de "prima repriza", ok? Nu te mai baga ca musca, fara sa stii despre ce vorbim, pe bune!


Nu, mai, ridicati-l voi in slavi pentru cat de curajos este! Curajos ca ce? Ar putea, de exemplu, sa inceapa prin a nu-i fi rusine!

Valabil si pentru tine ce i-am spus lui Whitefairy. Nu mai reiau pentru voi discutia noastra mai veche.
Catalina1 ma scuzi dar inafara de prietenul tau ai mai cunoscut alte persoane cu disabilitati,sau ai o pregatire in domeniul medical?

#328
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostWhitefairy, on 07 noiembrie 2013 - 00:20, said:

Catalina1 ma scuzi dar inafara de prietenul tau ai mai cunoscut alte persoane cu disabilitati,sau ai o pregatire in domeniul medical?
De exemplu, am avut un coleg de birou fara o mana (multinationala din Bucuresti, deci exemplul asta e din Romania). Super simpatic si placut la birou, cu nevasta, copil si grup de prieteni acasa.
Unde bati?

Edited by catalina1, 07 November 2013 - 00:24.


#329
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013
O mana ciunga e o nimica toata pe langa afectiunea care o are gerbil.

#330
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostInsidiouss, on 07 noiembrie 2013 - 00:27, said:

O mana ciunga e o nimica toata pe langa afectiunea care o are gerbil.
Bineinteles. Dar, daca ai fi citit discutia de la inceput (cu multe pagini in urma) ai fi priceput ca e irelevant care afectiune e mai grava dpdv fizic. E vorba despre altceva aici.

#331
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcatalina1, on 07 noiembrie 2013 - 00:30, said:

Bineinteles. Dar, daca ai fi citit discutia de la inceput (cu multe pagini in urma) ai fi priceput ca e irelevant care afectiune e mai grava dpdv fizic. E vorba despre altceva aici.

Daca esti draguta poate imi sintetizezi in 2-3 randuri despre ce este vorba.Ms mult.

#332
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
LE: Ma bucur ca imi dai lectii despre cum ar trebui sa vorbesc cu gerbil. Daca i-ar lipsi o mana i-ai spune in fata ca are "o mana ciunga"? Sau asta e o exprimare potrivita doar in situatia in care la discutie participa doar oameni cu doua maini? Despre cei ca gerbil cum vorbesti cand nu sunt de fata? Pentru cazul lui, care e echivalentul de la "o mana ciunga"?

#333
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcatalina1, on 07 noiembrie 2013 - 00:33, said:

LE: Ma bucur ca imi dai lectii despre cum ar trebui sa vorbesc cu gerbil. Daca i-ar lipsi o mana i-ai spune in fata ca are "o mana ciunga"? Sau asta e o exprimare potrivita doar in situatia in care la discutie participa doar oameni cu doua maini? Despre cei ca gerbil cum vorbesti cand nu sunt de fata? Pentru cazul lui, care e echivalentul de la "o mana ciunga"?
Ciung=care are o mana retezate
Asta nu e o jignire,dar eu alta exprimare nu stiu pentru cineva care are o mana lipsa.
Departe de mine gandu,sa jignesc pe cineva prin aceasta exprimare,dar tu nu stii cum sa ma musti de fund.

#334
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostInsidiouss, on 07 noiembrie 2013 - 00:33, said:

Daca esti draguta poate imi sintetizezi in 2-3 randuri despre ce este vorba.Ms mult.
Nu, chiar nu vad de ce mi-as pierde eu timpul. Din impresia lasata pana acum consider ca discutia nu ar avea nimic de castigat daca iti dai tu cu parerea mai mult decat ai facut-o deja. Daca te intereseaza, da singur un search.

#335
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcatalina1, on 07 noiembrie 2013 - 00:37, said:

Nu, chiar nu vad de ce mi-as pierde eu timpul. Din impresia lasata pana acum consider ca discutia nu ar avea nimic de castigat daca iti dai tu cu parerea mai mult decat ai facut-o deja. Daca te intereseaza, da singur un search.

Acum vad ca esti si ranchiunoasa.Uite iti mai spun inca o data,asa sa iti ajute Dumnezeu cum iti bati tu joc de acest baiat,prin vorbele care le spui.

Edited by Insidiouss, 07 November 2013 - 00:40.


#336
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostInsidiouss, on 07 noiembrie 2013 - 00:39, said:

Acum vad ca esti si ranchiunoasa.Uite iti mai spun inca o data,asa sa iti ajute Dumnezeu cum iti bati tu joc de acest baiat,prin vorbele care le spui.
Multumesc. Nu, nu sunt ironica.


Quote

Asta nu e o jignire,dar eu alta exprimare nu stiu pentru cineva care are o mana lipsa.
Departe de mine gandu,sa jignesc pe cineva prin aceasta exprimare,dar tu nu stii cum sa ma musti de fund.
Bine, sigur!

Edited by catalina1, 07 November 2013 - 00:41.


#337
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postcatalina1, on 07 noiembrie 2013 - 00:23, said:


De exemplu, am avut un coleg de birou fara o mana (multinationala din Bucuresti, deci exemplul asta e din Romania). Super simpatic si placut la birou, cu nevasta, copil si grup de prieteni acasa.
Unde bati?
Unde bat?Eu am totusi o pregatire(nu intrun in  detalii),si de asta ma bag,pentru ca poate cunosc unele lucruri.Nu ma refer numai in domeniul medical,dar poate inteleg mai bine starea psihica a unei persoane cu probleme de genul asta.
Eu totusi sunt de acord cand a spus Insidiouss ca problema cu deplasarea pe scari este mult mai grava decat pare.
Btw nu e nevoie sa va jigniti.
Tu crezi ca daca Gerbil ar fi avut la scari un loc special pentru scaunul cu rotile nu ar iesi din casa?Nu cred ca e problema ca el sa foloseasca un scaun cu rotile,poate omul se gandeste de ce sa am nevoie un scaun cu rotile daca scarile sunt o piedica si nu pot iesi afara?

Edited by Whitefairy, 07 November 2013 - 01:14.


#338
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View PostOn_my_way, on 09 septembrie 2012 - 09:00, said:


Foarte putini oameni sunt dispusi sa isi doreasca sa ii inteleaga pe cei cu dizabilitati, de orice tip ar fi acestea. Nici vorba sa isi mai si inchipuie ca intr-o buna zi pot ajunge in situatia lor. :)
Nu prea inteleg ce spui mai sus ca te contrazici singura.
Mila-este cand starea unei persoane iti provoaca sentimentul de tristete.
Empatie-este cand ai abilitatea de a  intelege persoana respectiva.Care este cel mai bun mod de a intelege persoana?Sa iti inchipui ca ai fi in locul ei.
Deci la ce ai spus mai sus ca putini oameni sunt  dispusi sa isi doreasca sa ii inteleaga,dar nu isi inchipuie sa fie in locul lor nu prea are logica.
Probabil ca in tarile sub dezvoltate aceasta abilitate de empatie este mai rara,mai des e mila.
In tarile mai dezvoltate,e mai des empatia.
Asta tine si de la persoana la persoana si am observat la cei care au raspuns si mila,dar si empatie.

#339
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Posthellen2012, on 19 februarie 2013 - 12:26, said:

Nici o femeie (sanatoasa sau nesanatoasa) nu ar sta cu un barbat daca nu castiga ceva mai mult decat ar castiga de la ceilalti barbati cu care poate sta. E valabil si pentur barbati , doar ca la babrati conteaza mult cum arata femeia.

A vazut careva vreo fata frumoasa care sa stea cu un barbat sarac si urat ?

Adica , daca ar exista dragoste asa cum e popularizata la TV , jumatate din femeile frumoase ar iubi barbati  urati si saraci , ca sa intamplat sa se indragosteasca de ei.

Eu nu am vazut niciodata o femeie frumoasa sa stea cu un barbat urat si sarac , voi ati vazut ? Tineti minte ca daca ar exista dragoste (versiunea Hollywood) atunci aproximativ jumatate din toate femeile frumoase ar fi in o relatie cu sarantoci urati.
Normal ca am vazut.Foarteeeee multe.Stii de ce?Mai multe motive,ori ca ala sarac si urat le ofera lucruri care nu pot bogatii si frumosii,(iubire,intelegere,respect,etc),ori la altele mai necoapte la minte,raman strict pt sex.Cati dintre noi nu am spus vai frumusetea aia de fata cu nenorocitul(curvarul) ala?
Acuma ca unele mai pica si la alte "specimene"alta e partea a doua.Am vazut si urati si saraci cu caracter infect,si bogati si frumosi cu caracter si mai infect.Frumusetea exterioara nu defineste caracterul omului.

Edited by Whitefairy, 07 November 2013 - 03:36.


#340
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013

View PostWhitefairy, on 07 noiembrie 2013 - 03:30, said:

Normal ca am vazut.Foarteeeee multe.Stii de ce?Mai multe motive,ori ca ala sarac si urat le ofera lucruri care nu pot bogatii si frumosii,(iubire,intelegere,respect,etc),ori la altele mai necoapte la minte,raman strict pt sex.Cati dintre noi nu am spus vai frumusetea aia de fata cu nenorocitul(curvarul) ala?
Acuma ca unele mai pica si la alte "specimene"alta e partea a doua.Am vazut si urati si saraci cu caracter infect,si bogati si frumosi cu caracter si mai infect.Frumusetea exterioara nu defineste caracterul omului.

ai nivelul de intelegere al unei hiene patate din Serengeti

nu pricepi nimic din ce te inconjoara si te rezumi la a da dume de genul "lucrurile importante sunt cele mici", "frumusetea e in ochii privitorului" si alte cacaturi d-astea

si nu, ba, nu prea exista oameni dispusi sa-si futa viata langa un estropiat. decat daca-i vaneaza banii sau au un simt al datoriei ce merge pana la sacrificiu

si nici la astia nu inseamna ca nu-l/o vor lasa bine mersi in casa ca sa iasa si sa faca sex cu cei de teapa ei/lui
asta asa, ca sa-si mai faca si ganduri nenorocite despre unde ii e partenerul

nu toata lumea poate fi un Larry Flint. si, daca n-ar fi avut o droaie de bani, pana si ala ar fi putrezit in cine stie ce azil, cu corpu-i fiind folosit de asistenti drept masa de poker

#341
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postanunnaki, on 07 noiembrie 2013 - 03:56, said:



ai nivelul de intelegere al unei hiene patate din Serengeti

nu pricepi nimic din ce te inconjoara si te rezumi la a da dume de genul "lucrurile importante sunt cele mici", "frumusetea e in ochii privitorului" si alte cacaturi d-astea

si nu, ba, nu prea exista oameni dispusi sa-si futa viata langa un estropiat. decat daca-i vaneaza banii sau au un simt al datoriei ce merge pana la sacrificiu
Raspunsul era strict la ce a spus Helen si nu implica o problema de sanatate.
Dar te las sa ne minunam pe aici...lasa ca poate pricepi tu mai bine.
Btw faza cu simtul datoriei e deja trecuta,nu suntem in armata,si nimeni nu are o datorie fata de nimeni care tocmai il cunoaste.

#342
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostWhitefairy, on 07 noiembrie 2013 - 00:51, said:

Tu crezi ca daca Gerbil ar fi avut la scari un loc special pentru scaunul cu rotile nu ar iesi din casa?
Nu e vorba de ce cred eu, e vorba de ce a spus el. Si nu, nu ar iesi din casa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate