Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce ar sta o fata cu un barbat cu hadicap fizic?

- - - - -
  • Please log in to reply
381 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Am zis sa fac acest topic pe aria fetelor in speranta ca vor raspunde cat mai multe. Doresc raspunsuri sincere. Asadar, de ce ai sta tu ca fata/femeie alaturi de un baiat/barbat cu un handicap fizic avand in vedere urmatoarele:

- omul are o pensie de hadicap si cam atat, poate si o pensie de urmas, sa zicem un total de 550 lei pe luna;
- nu se poate deplasa decat prin casa ( afara iese cu greu si doar insotit sau nu iese mai deloc din casa );
- omul nu te poate ajuta cu nimic in ceea ce priveste treburile casei, poate doar la mancare sa iti taie o ceapa sau un zarzavat;
- este mic de inaltime, este urat;
- avand in vedere handicapul lui este exclus sa te scoata in lume, sa te plimbe si etc;
- omul nu a avut in viata lui o relatie cu vreo femeie desi e trecut de 30 de ani.

Practic omul nu iti poate oferi absolut nimic, ba mai are si nevoie de ajutor in ce priveste curatenia, mancarea etc. Iti poate oferi doar locul de domiciliu, presupunand ca el are un apartament al lui.

Avand in vedere aceste aspecte, de ce ai sta alaturi de un om cu asemenea probleme cand ti-ai putea gasi un om sanatos, inalt, frumos, poate si plin de bani si sa traiesti ca o regina? Vreau sa vad raspunsurile voastre, ale fetelor.

Edited by gerbil, 24 August 2012 - 19:40.


#2
catalinn87

catalinn87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.01.2010
Nu stiu sa-ti raspund, dar dupa parerea mea, cele prezentate de tine merg foarte bine transpuse intr-un film emotionant.

#3
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Eu as vrea sa se intrebe cei care se gandesc la tema propusa de tine, si de ce un individ in "floarea varstei" ar alege sa stea alaturi de o persoana cu un handicap fizic. Ma rog, nu neaparat debilitant, ci mai degraba un handicap fizic de natura estetica (vitiligo).

#4
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

View Postgerbil, on 24th August 2012, 20:30, said:

Vreau sa vad raspunsurile voastre, ale fetelor.

Respectati dorinta omului.
Ti-am citit de mult ori posturile.Iti doresc sanatate si succesc in viata.

#5
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View Postgerbil, on 24th August 2012, 20:30, said:


Printr-un post ziceai ca ai si tu un handicap locomotor , asa e?. Sunt site-uri de socializare pentru cei cu handicapuri, don't worry!.

#6
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004
Un singur motiv plauzibil vad: pt. ca il iubeste :)

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005

View Postmateimateimatei, on 24th August 2012, 20:47, said:


Mersi la fel. Nu e problema este liber oricine sa comenteze, dar as dori si fetele sa raspunda cinstit. Eu unul nu as gasi un motiv pentru care o fata s-ar sacrifica stand alaturi de un om cu asemenea probleme.

View Postiuzera, on 24th August 2012, 20:51, said:


Hmmm. o dam in telenovele.

View Postevon, on 24th August 2012, 20:51, said:


Da. Oricum fata chiar daca are si ea un handicap, va trebui sa fie mult mai bine ca respectivul, altfel daca si ea este la fel sau mai rau, vor muri in casa de foame, nu isi vor putea cumpara nici o paine singuri.

Edited by gerbil, 24 August 2012 - 19:57.


#8
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 23.04.2011
Poate pentru ca si ea, la randul ei, are un handicap fizic si astfel se poate infiripa o legatura intre cei doi.
In caz contrar, mie-mi suna mai degraba a scenariu de film romantic, plin de clisee, care urmareste sa stoarca de lacrimi niste fete naive.

#9
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Pai si descrierea care ai facut-o tu lui, este descrierea ta, intr-o oarecare masura? :confuzzled:
Ca din ce am inteles ai si tu un hadicap, imi pare rau.
Ca sa fiu si on-topic, eu unul nu vad vreun motiv.

Edited by danutz96, 24 August 2012 - 20:03.


#10
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

View Postgerbil, on 24th August 2012, 20:54, said:

Da. Oricum fata chiar daca are si ea un handicap, va trebui sa fie mult mai bine ca respectivul, altfel daca si ea este la fel sau mai rau, vor muri in casa de foame, nu isi vor putea cumpara nici o paine singuri.

Da, si tu crezi ca iti va raspunde careva ce astepti tu ?

#11
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Dar ce handicap ai? gen o glezna sucita? picior amputat? paralizat in scaunul cu rotile? sunt fete sa te iubeasca chiar daca ai un handicap, si nu neaparat sa aiba si ele un handicap ( bro tip: pentru unele fete , chestia asta e un fetish :naughty:)

#12
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
oamenii care se aseamana se aduna. stiu ca si tu ai oarecare probleme medicale dar asta nu inseamna ca o sa ramai singur toata viata. cauta o fatuca asemanatoare tie dar cu care sa te completezi.

#13
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postiuzera, on 24th August 2012, 20:51, said:

Un singur motiv plauzibil vad: pt. ca il iubeste :)

ha. ha.

#14
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Eu am stat un an de zile langa o persoana care a intrat in depresie dupa un avort.
Simteam ca tot ce fac este degeaba si nu o sa o scot la capat.Este ca dracu,nu doresc nimanui.
Atata timp cat pe tine te afecteaza in continuare acest handicap din punct de vedere psihologic,nu o sa rezolvi nimic.Incearca sa te integrezi in societate,gaseste o ocupatie ca freelancer intr-un anumit domeniu.Incearca sa te distantezi de acest handicap.

#15
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Da, am si eu un handicap fizic, dar nu am pus acest post in special pentru mine, ci la modul general, ce ar face-o pe o femeie sa stea alaturi de un om cu o dizabilitate fizica ?  Nu de alta dar tot vad exemple prin presa de oameni in carucior cu niste femei de femei langa ei. Cred ca aia sunt gen Vantu, miliardari, altfel nu imi explic. Vorba voastra, deja o dam in filme si telenovele.

#16
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Ganditi-va ca sunt atatia care se simt complexati ca sunt ori prea grasi, prea scunzi, prea urati, etc  :D
Topicul asta seamana cu cel deschis de mine unde nu inteleg cum o pustoaica de 20 ani care sta cu masa ia acasa 2 copii de pe strada

Edited by galeo, 24 August 2012 - 20:42.


#17
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Probabil or fi si exceptii, nu stiu ce sa zic. Dar cine stie, una la 1000000 de cazuri. Daca tot raspund si baieti pe aici, ganditi-va la intrebarea initiala a topicului dar invers, daca ati sta langa o fata cu dizabilitati fizice si de ce ?

Edited by gerbil, 24 August 2012 - 20:51.


#18
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postgerbil, on 24th August 2012, 21:49, said:

Probabil or fi si exceptii, nu stiu ce sa zic. Dar cine stie, una la 1000000 de cazuri. Daca tot raspund si baieti pe aici, ganditi-va la intrebarea initiala a topicului dar invers, daca ati sta langa o fata cu dizabilitati fizice si de ce ?

Depinde de situatie, daca handicapul a aparut in timpul relatiei mi se pare dovada de lasitate sa o parasesti si nu as face asa ceva, daca ar fi cu dizabilitati dinainte sa o cunosc cred ca as refuza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate