Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

iluminatul led

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
taneaolimp

taneaolimp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.04.2012
Salut! am si eu o mica intrebare in ceea ce priveste iluminatul cu led in incapere. Cineva mi-a spus ca nu chiar atit de bun pentru vedere, adica ledurile dau o lumina prea puternica si astfel ochii obosesc, si ca ar fi de dorit sa fie montate doar afara.Voi ce parere aveti? am o sala unde as dori sa pun iluminare prin led, ele fiind montate in gips-carton la aceeasi distanta intre ele ( in jur de 46 de leduri), ce imi recomandati?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Poate doar sa stai cu ochii in ele sa-ti oboseasca...
In rest lumina lor e mai buna decat cea a neoanelor.

#3
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pentru dn. initiator al topicului:
Acel cineva eu sunt.
Eu am spus ca am fost sa cumpar asa ceva, iar vanzatorul nu mi-a recomandat asta.
Stiam si eu ca au lumina mult mai puternica decat lampile fluorescente, dar mi-a zis ca emit ultraviolete destul de puternice si nu sunt indicate in camere de locuit.
Acuma voi nu va luati dupa mine, dar daca asa mi-a spus, ... asa va spun.
O seara buna !

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Led-urile nu prea emit UV. Mai mult IR. Comparativ cu un neon, radiatia UV e practic nula,

#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
IR sa inteleg infrarosu? Deci sa inteleg ca emit si caldura?
Nu va contrazic.
Am sa incerc sa cumpar de la alt magazin sa vad cat de eficiente sunt.

#6
bk134

bk134

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.08.2012
Eu am luat de la Dedeman, cu lumina calda, sunt foarte multumit de ele.

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

 bk134, on 23rd August 2012, 19:28, said:

Eu am luat de la Dedeman, cu lumina calda, sunt foarte multumit de ele.
Sunt bune.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

IR sa inteleg infrarosu? Deci sa inteleg ca emit si caldura?

Da. Emit si caldura. daca iti cumperi vezi ca exista 2 tipuri - cu lumina alb-albastruie si cu lumina galbuie. Preferabil ar fi prima - culmea - invers fata de neoane - pare mai ok la ochi.

Eu folosesc deja de cativa ani spoturi si becuri cu LED in casa, dar nu ca iluminat principal. Au un randament mai bun, dar e nevoie de mai multe ptr a obtine un iluminat decent. Puterea unul LED e cam de maxim 4w - ptr cele cu radiator. Si in plus e destul de focalizata.

#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Multumesc dn eifel o sa-mi cumpar si eu.

#10
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Prin dedeman si nu numai se gasesc spoturi GU10 cu leduri care lumineaza mai mult decat decent, desi noi le folosim mai mult la iluminat ambiental, ele produc destul de multa lumina daca sunt amplasate corespunzator. Spre exemplu am montat asa ceva la trepte unde am iluminat fiecare a doua treapta din 16 deci 8 astfel de spoturi cu lumina calda. Un astfel de spot consuma 4w, asta inseamna 8x4=32w, astfel incat ne permitem sa lasam spoturile aprinse pe scara noapte de noapte si sunt foarte ok pentru excursiile catre frigiderul din bucatarie la miez de noapte. De asemenea ilumineaza si holul de la mansarda si holul de la parter, ambiental desigur, adica cat sa vezi pe unde mergi.
Lumina calda inseamna o temperatura de culoare de 3000-3500k, in timp ce o lumina rece inseamna o temperatura de culoare de 5-6000k. Uitati-va bine pe ambalaje ca este inscriptionata temperatura de culoare daca nu trebuie sa scrie ceva de genu' warm white sau cold white. Pe de alta parte avem la apartament o aplica de tavan cu 3 spoturi pe care am montat tot 3 spoturi GU10 de data asta aduse de undeva din ungaria, parca cu 32 de leduri pe bucata care lumineaza mai mult decat decent si aproximativ la fel cu spoturile cu halogen. Lumina este usor mai rece, dar eu spun ca e mai naturala. De fapt lumina naturala are o temperatura de culoare undeva in jurul a 5500k daca nu ma insel. Din pacate nu retin decat ca mi le-a adus un prieten din ungaria si ca aveau un ambalaj de culoare albastra.

#11
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Scumpe don'le acolo, dincolo era mai ieftin Posted Image , plus ca sunt si slabe ca putere de iluminare, raportat la pret.
Eu prefer de aici (doar un exemplu) : http://www.aliexpres.../220341701.html

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
E corect ce s-a spus mai sus cu ochii.
Ledul da o lumina f puternica si pt ca e focalizata dar are o mare problema. Nu e o lumina "consistenta" care nu prea e reflectata de obiectele luminate. Tine de spectrul ei.
Deci pt aplicatii in care vezi becul (dom auto) sunt f bune dar pt iluminat, nu.

Xenonul e cel mai bun. Are o lumina f consistenta de-a lungul spectrului vizibil iar eficienta se apropie de cea a unui bec economic. La aceeasi putere un bec economic poate parea putin mai luminos daca te uiti la ele dar daca te interesează iluminarea obiectelor, xenonul e mai puternic pt acelasi consum.

Ma gandesc ca nici ledurile nu sunt ieftine asa ca ai putea sa iei niste xenoane auto de faza lunga cu tot cu lupe daca vrei sa experimentezi. Daca le pui mai sus, cu 2 buc de 35w faci zi.

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ma refeream la altceva. Te uiti la 2 becuri oarecare noaptea de la 100m, nu neaparat de aproape si pe unul il vei vedea mai puternic decat pe altul. Cu toate astea, daca acele becuri sunt folosite pt iluminat, nu pt semnalizat ceva, nu e obligatoriu ca becul mai luminos sa si ilumineze mai bine un spatiu cu obiecte si suprafeĆŁe de diferite culori pt ca asta tine si de consistenta luminii de-a lungul spectrului vizibil, nu doar de valoarea fluxului.

Ps. Parca postase cineva dupa postarea mea de sus. Ciudat...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate