Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

eroare conexiune rds

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Normal ca tot degeaba daca ai luat tot una externa cu chipsetul cu probleme.

#20
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Si care e ala? Am placa de retea Marvell 88E1116 PHY de la asta :

http://www.asus.com/...specifications.

Iar placa externa folosita e asta :  http://www.pcgarage....gembird/nic-u1/

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ori sunt mai multe chip-uri/drievre cu probleme la conectarea pe PPPoE pe RDS ori nu faci tu ceva bine.

Edited by gumball3000, 04 November 2012 - 22:25.


#22
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Si eu am aceasi problema nu stiu ce sa fac? Am 2 placi de retea una onboard si una separat , o folosesc pe cea separata. Treaba e ca as putea sa o folosesc pe cea onboard si cred ca ar merge asa numai ca nu stiu cum sa o activez pentru ca in bios nu imi functioneaza tastatura (am incercat si usb si din aceea veche) cineva cu o idee ceva va rog. Placa de retea separata e Realtek RTL 8139/810x Family Fast Ethernet NIC iar placa de baza e Asus P5KPL-am se. In caz ca nimic nu se poate face si trebuie luata alta placa de retea va rog dati-mi un exemplu la un pret rezonabil care sa fie compatibila cu windows8. Multumesc!

#23
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cu placa de retea pe PCI nu ai ce sa faci, cel putin asa concluzionez din ce s-a scris deja pe aici.
Cu cea integrata in placa de baza nu ar trebui sa ai probleme, vad ca stie si de gigabit. Din pacate pe site-ul ASUS nu apar driverele pt. Windows 8, desi  pe site-ul Realtek exista.
Posteaza Hardware ID pt. placa de retea integrata sau foloseste Driver Genius sa scaneze automat driverele disponibile si posteaza aici rezultatul.

Sau incearcati norocul cu driverul de aici: http://www.realtek.c...3&GetDown=false

#24
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Uite am și eu în laptop  Realtek RTL8168D/8111D PCI-E Gigabit Ethernet Adapter (PHY: Realtek RTL8211/8212) PCI, și net de la RDS fibră optică. Fie că sunt pe cablu direct din routerul Huwawei care separă semnalul de pe fibră în semnal TV, internet, tel, fie că sunt și pe routerul Tenda W311R+ n-am avut și n-am probleme în Windows 8 Pro x64. Depinde de la model la model...acuma da fac o comparație proastă între o placă de rețea externă și una din laptop, dar.....vroiam să subliniez că 8-ul nu e chiar incompatibil cu orice.

La fel și în PC mă folosesc de onboard...și nu am probleme.

Edited by Ally97, 06 January 2013 - 00:00.


#25
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Deci am inteles ca nu prea am ce face cu placa de retea separata. Acum ma chinui sa incerc sa activez cealalta placa de retea , cea onboard dar nu reusesc... atunci cand intru in bios nu pot sa fac nimic am incercat 2 tastaturi si nimic(una cu usb si alta cu mufa veche daia rotunda) . Daca se poate cu o explicatie mai pe intelesul unui incepator ,ce solutii as avea ca sa pot umbla in bios , v-as fi recunoscator. Am adaugat si un PrtScn la device manager poate ajuta.

Attached Files


Edited by c3ezar, 06 January 2013 - 00:42.


#26
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu ai ce sa modifici prin BIOS, din print screen se vede clar ca este activata placa de retea, doar ca nu are driverul instalat.
Aplica ce ti-am scris mai sus.

#27
AngelDust86

AngelDust86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2013
Buna.am un toshiba l850 13p.am reinstalat windows-ul astazi si am o mare problema cu imaginea.Totul este mare iar imaginile,poze etc sunt foarte "stretched".setarile sunt facute okay,rezolutie si tot.imi poate da cineva un sfat ,va rog ?multumesc anticipat

#28
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Multumesc pentru sprijin. Am ajuns la alta problema. Primesc eroarea 651. Macar acum pe placa asta de retea nu mai se restarteaza de nebun. Am pus alt print screen cu noua eroare.

Attached Files



#29
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Lasa cablul scos vreo 30 minute din PC si incearca apoi din nou.
Asigura-te ca ai introdus corect userul si parola.
Placa cealalta care nu functioneaza cu W8 de ce o mai lasi in PC?

#30
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Am ajuns la concluzia ca decat sa stau sa imi bat capu cu el mai bine imi cumpar o placa de retea compatibila cu windows 8 . Stiti niste placi in regula undeva pana in 50 ron care sa mearga sigur pe wind8?

#31
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Cu asta rezolv problema netului ? :

http://www.emag.ro/r...n/pd/EN772BBBM/

#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da.

Edited by gumball3000, 12 January 2013 - 15:08.


#33
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 06.04.2006
Intrebare : Avira nefiind compatibil inca cu windows 8 poate bloca prin firewall  accesul la internet?

#34
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
I-am dat de cap, si eu foloseam Avira, am instalat fara avira, Merge struna dar intrebarea e daca sa las security esentials doar sau sa pun un antivir ? Avast free edition o fi bun?

#35
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poti sa lassi doar antivirusul de la microsoft sau poti sa instalezi Bitdefender Free Edition (are o detectie mai buna, insa ii lipsesc multe setari).

#36
maTTee

maTTee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.09.2009
si eu am problema de la net rds...placa de retea D-Link 528TX fac conexiunea si apare ecran alabstru ca se restarteaza ..

ati reusit cei care aveti  problema asta sa o rezolvati ?

multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate