Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

eroare conexiune rds

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
bobdan

bobdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 29.07.2004
Mi-am instalat ieri windows 8 pentru prima data. Toate bune si frumoase, se misca excelent, instalarea a decurs in 10 min. Chiar mi-a placut. Problema a aparut in momentul cand am facut conexiunea RDS. Windows-ul imi dadea eroare si-mi cerea sa restartez in momentul cand imi verifica user-ul si parola. Am incercat 3 variante de windows (inclusiv pe 32 si 64) si la fel. A mai intalnit problema asta?

#2
mihainaidin

mihainaidin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.07.2008
Identic Identic si mie la fel imi apare. Revin cu un review mai amanuntit in acest sens.

1.Control Panel>Network and Internet>Set up a connection or network apoi Connect to the Internet>Broadband(PPoE)
Pana aici totul bine.
In momentul in care am completat totul si dau ok imi da eroarea "driver irql not less or equal ndis.sys" dupa care se restarteaza.
Mie de unu imi este clara ca este ceva de la placa de retea. Nu pot sa imi dau seama ce poate fi. Acolo ceva nu se "leaga"cum trebuie.

M-am gandit sa fac alta chestie. Sa scot firul din spate de la internet. sa urmez pasul de mai sus. imi spune acolo dupa ce dau ok faptul ca nu am internet dar merge sa pastrez conexiunea. Deci fara fir merge.Nu da eroare in momentul in care dau ok sa verifice user-ul si parola. Acum conexiunea este creata. Daca bag firul la loc si dau connect pe aceste date imi da din nou aceeasi eroare si restart.
La fel patesti si tu.nu?

Pareri ceva?Aveti idee care ar putea fi rezolvarea ?

Edited by mihainaidin, 21 August 2012 - 11:52.


#3
bobdan

bobdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 29.07.2004
N-am stat sa incerc. M-am enervat si am revenit la 7. N-am mai incercat si cu placa de retea onboard. Acum, ori astept sa vedem daca exista vreo solutie aici pe forum, ori mai instalez pe alt calc windows 8 pe rds.

#4
aurel84

aurel84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.12.2011
Eu l-am instalat deocamdata doar in VirtualBox si n-am deci probleme cu netul (am tot de la RDS) pentru ca-l ia de Windows-ul XP "gazda".
Dar daca vad ca altii au probleme pe "real" stau deocamdata cu ce am pina se rezolva :D

#5
bobdan

bobdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 29.07.2004
nu e nimeni cu windows 8 si rds fara router pe aici?

#6
bobdan

bobdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 29.07.2004
Am reusit pe placa de retea onboard.

#7
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
Identic si la fel patesc si eu.Nu am incercat cu reteaua onboard.
Am placa de retea realtek 8139/810x pe care Win 8 prew. , win 7 , si win XP au instalat RDS fara probleme.
Numai Win 8 RTM face fitze.Nu stie nimeni care este rezolvarea ?

#8
bobdan

bobdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 29.07.2004
Așteptăm până apar drivere noi. Aceeași placă de rețea am și eu. Până atunci rămân pe onboard.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cum puteti sa stati cu vechitura asta (Realtek 8139/810x) in pc?

Edited by gumball3000, 07 October 2012 - 16:24.


#10
weedsmoker99

weedsmoker99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.09.2011

View Postgumball3000, on 07 octombrie 2012 - 16:18, said:

Cum puteti sa stati cu vechitura asta (Realtek 8139/810x) in pc?

la fiecare windows nou ne cumparam alta placa de retea !

vechitura aia poate mai mult decat ce ne oferta orice provider din romania net asa ca te lasam pe tine sa iti ei placa de retea la 200- 300 euro !

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Exista placi de retea mai bune decat aceea la 15-30 lei. Nu stiu de unde ai scos sumele acela aberante, eu nu am vazut nici cea mai scumpa placa de retea sa sara de 200 lei.
La urma urmei doar ai dat 700+ pe Windows-ul acela, de ce nu ti-ai permite sub 5% sa mai aloci pt. placa de retea?!

Si nu te obliga nimeni sa stai la RDS sau sa folosesti netul de la RDS fara un router.
Poti sa-ti folosesti in continuare piesa de muzeu si pe RDS daca iti cumperi chiar si cel mai prastie router, doar cu porturi LAN.

Tu esti ca ala cu Audi A seis de isi pune GPL sau esti precum cocalarul din colt de sta cu chilotii rupti da' si-a cumparat iPhone 5 ?
Sau faci parte din categoria comunistilor, ca am mai intalnit cativa la care daca le spuneam sa-si schimbe jaful zici ca-i injuram de mama?

Edited by gumball3000, 19 October 2012 - 21:08.


#12
weedsmoker99

weedsmoker99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.09.2011

View Postgumball3000, on 19 octombrie 2012 - 20:44, said:

Exista placi de retea mai bune decat aceea la 15-30 lei. Nu stiu de unde ai scos sumele acela aberante, eu nu am vazut nici cea mai scumpa placa de retea sa sara de 200 lei.
La urma urmei doar ai dat 700+ pe Windows-ul acela, de ce nu ti-ai permite sub 5% sa mai aloci pt. placa de retea?!

Si nu te obliga nimeni sa stai la RDS sau sa folosesti netul de la RDS fara un router.
Poti sa-ti folosesti in continuare piesa de muzeu si pe RDS daca iti cumperi chiar si cel mai prastie router, doar cu porturi LAN.

Tu esti ca ala cu Audi A seis de isi pune GPL sau esti precum cocalarul din colt de sta cu chilotii rupti da' si-a cumparat iPhone 5 ?
Sau faci parte din categoria comunistilor, ca am mai intalnit cativa la care daca le spuneam sa-si schimbe jaful zici ca-i injuram de mama?

nu stau sa ma cert cu tine . sunt placi de retea si la peste 1000 euro - cele pt servare . . chiar si in 2012 placile la 15 - 30 ron sunt toate cu 8139 pt informatia ta . pe e-mag cea mai ifetina placa care nu are 8139 e 44 ron - nu zic ca astea sunt cei mai ieftin din firmele de pc.

daca omul nu are nevoie de router are doar un sigur pc si nu are nevoie de wireless de ce sa dea bani inutil pe router . e clar o problema cu win . prost facut ce e aparut pana  acuma - nu a fost lansat oficial -   incompatibil cu o gramada de componente .si multe alte ciudatenii. am testat win 8 si in 10 min l-am dat jos . daca legi un banal stick si dupaia il deconectezi nu mai da in win shutdown , plin de probleme . nu se merita pana nu ajunge la maturitate . si mai e si boala asta a noastra . sa bagam repede tot ce nou pe un pc de 10 ani  care clar nu are configuratia necesara pt a rula optim acel win . mai bine o verisune mai veche care ruleaza perfect .

Edited by weedsmoker99, 20 October 2012 - 07:36.


#13
weedsmoker99

weedsmoker99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.09.2011
dupâ ceva cautari am gasit si la 25 ron placa care sa nu fie 8139 .cele sub 25 ron sunt cu 8139. se pare ca emag-ul e foarte scump. nu am putut sa editez mai sus .

#14
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View Postgumball3000, on 19 octombrie 2012 - 20:44, said:

Exista placi de retea mai bune decat aceea la 15-30 lei. Nu stiu de unde ai scos sumele acela aberante, eu nu am vazut nici cea mai scumpa placa de retea sa sara de 200 lei.
La urma urmei doar ai dat 700+ pe Windows-ul acela, de ce nu ti-ai permite sub 5% sa mai aloci pt. placa de retea?!

Si nu te obliga nimeni sa stai la RDS sau sa folosesti netul de la RDS fara un router.
Poti sa-ti folosesti in continuare piesa de muzeu si pe RDS daca iti cumperi chiar si cel mai prastie router, doar cu porturi LAN.

Tu esti ca ala cu Audi A seis de isi pune GPL sau esti precum cocalarul din colt de sta cu chilotii rupti da' si-a cumparat iPhone 5 ?
Sau faci parte din categoria comunistilor, ca am mai intalnit cativa la care daca le spuneam sa-si schimbe jaful zici ca-i injuram de mama?

Nu inteleg de ce sa mai aloce timp, bani si nu mai stiu eu ce ca sa ce? sa inlocuiasca ceva care nu merge pe un amarat de windows si de care nu are nevoie? Pe mine nu m-a costat nimic windows-ul si nici nu o sa dau bani pe windows (asta nu inseamna ca am windows-ul piratat).

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Atunci asteptati lansarea oficiala, plus 2-12 luni pana apare/daca apare vreo versiune de drivere care sa rezolve problema cu PPPoE.
Sau mai cautati pe net, poate intre timp a aparut solutie.
Sau creati-va singuri driverele.

@cilibiu am prin casa un procesor pe la 600 Mhz (perfect functional) si un webcam de 0.3 megapixeli, de ce sa le inlocuiesc daca nu merg pe un amarat de windows si de care nu am nevoie?Cam asa ar trebui sa gandesc si eu dupa logica ta?

Am inteles cu windows-ul ca il ai gratuit, sa inteleg ca PC-ul/curentul/netul le ai si pe acestea gratuite? 25 lei platesti pt. internet pe jumatate de luna, nici aia din Scotia nu faceau atat tam-tam pe tema asta...

#16
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006
Aceeasi problema si aici cu pppoe.Daca sa rezolvat se poate spune? Acum ca s-a lansat.

#17
mihainaidin

mihainaidin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.07.2008
Mda....deci sa inteleg ca trebuie sa schimb placa de retea daca doresc functionarea Windows-ului 8...mda...asta e...ne conformam cu cerintele, ce sa facem...

#18
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Nu rezolvi nimic asa, am si o placa de retea  externa pe usb , am pus-o si pe aia cu ultimele drivere de la producator si tot degeaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate