Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Anghinare

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Scuze ! Momentan papadia e deja "tranzactionata", am cativa iepurasi si nu ma indur sa le vand "delacatesa" din hrana! De anghinare nici "nu vor sa auda"   :huh: .

#38
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 12:40, said:

Si ai bagat de grija! Multumesc dar nu esti la subiect!
Ești incredibil de ipocrit și/sau ai mari probleme de logică - tu în ce fel ești la subiect?
Vii pe un subiect în care cineva întreabă unde găsește anghinare să-i zici că anghinarea nu e mâncare și că ăia care mănâncă anghinare sunt proști și snobi, de parcă ar mânca pe banii tăi sau ar interesa pe cineva ce părere ai tu despre cei care nu au aceleași gusturi ca și tine.
E ca și cum m-aș duce eu să fac spume la gură pe un topic despre porc făcându-i țărani proști, înapoiați și scârboși pe cei care bagă slănină la greu.

#39
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
MihaiC1 este un fel de Twinkey.
Varianta gastronomica  :lol:

Edited by mateimateimatei, 23 August 2012 - 12:27.


#40
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Mai usurel! In toate mesajele m-am referit la buruiana Anginare! Sau nu deduci ??
1.Am explicat de unde provine! Si sfatuiesc sa nu cumparati conserve. Recunosc.. e buna in stare naturala, proaspata si folosita ca "adjuvant alimentar".
2.Nu ma intereseseaza ce face fiecare cu banii! Doar sa fim REZONABILI!
3.Asa e! Nu ne putem c.ca in gustul omului.
4. Nu vad "spume" pe topic! Asta poate fi problema ta! Nu am jicnit pa' nimenia' mai ales facandu-l SNOB. Eu ma mandresc daca ma faci "tzaran" :coolspeak: !

#41
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 13:38, said:

Nu am jicnit pa' nimenia' mai ales facandu-l SNOB. Eu ma mandresc daca ma faci "tzaran" :coolspeak: !
Am înțeles, la tine la țară nu e jignire și lipsă de bun-simț să faci pe cineva "fraier" pentru că-și cheltuiește banii cum are chef:

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 10:52, said:

Ce fraeri sun romanii cand dau pe un borcan cu buruiene murate 5euro! Deh.. dar sunt in "trend" (adica copie niste snobi si sa zica ca si ei sunt emanciepati :death: )


#42
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Iar esti pa' langa  :confuzzled: !? Da sa vezi din ce in ce mai "fraieri" o sa fie !!
Scuze de off!

Edited by mihaiC1, 23 August 2012 - 13:27.


#43
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 mihaiC1, on 23rd August 2012, 13:20, said:

Scuze ! Momentan papadia e deja "tranzactionata", am cativa iepurasi si nu ma indur sa le vand "delacatesa" din hrana! De anghinare nici "nu vor sa auda"   :huh: .


curios...iepurii mei se bat pe frunzele de anghinare...

#44
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Anghinare murată marca proprie de la Mega Image din Plaza, 10,99 lei borcanul de 340 g.

#45
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
S-ar putea ca o problema sa apara din necunoasterea modului in care se pregateste anghinarea pentru a fi gatita/ consumata. Practic se arunca o mare parte din ea, se consuma doar "inima", restul fiind fibros/ lemnos si o mica parte din "frunze".

Exemplificarea aici

#46
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu stiu ca din frunzele uscate se face un f.bun ceai medicinal. de test am o anghinare in gradina, inca nu a facut inima (floare), si cum are f.multe frunze...le mai dau iepurilor (ca or avea si ei saracii dureri de burta :) ) si am observat ca se bat pe frunzele deanghinare, desi cred eu ca-s amare. oricum o sa si usuc ceva frunze pt.ceai si astept sa faca inima...la anu' cred ca pun mai multe.

#47
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
1. corect: se face CEAI! :thumbup:
2. cam greu in zona noastra sa faca "inima" (de la clima mediteraneana la cea temperat continentala e cale multa  :deadtongue: !)
3. anghinarea nu e folosita medicinal pt. dureri de burta ci in alt scop.. sa mai zis  :deadtongue: !
4. nu mai chinui iepurii ! SADICULE  :cursing: !

Edited by mihaiC1, 27 August 2012 - 19:40.


#48
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 mihaiC1, on 27th August 2012, 20:39, said:

1. corect: se face CEAI! :thumbup:
2. cam greu in zona noastra sa faca "inima" (de la clima mediteraneana la cea temperat continentala e cale multa  :deadtongue: !)
3. anghinarea nu e folosita medicinal pt. dureri de burta ci in alt scop.. sa mai zis  :deadtongue: !
4. nu mai chinui iepurii ! SADICULE  :cursing: !

Si gramatica e folosita in alte scopuri, nu?! Ca doar nu ca sa scrii pe forumuri.

In ceea ce priveste anghinarea "la borcan", se foloseste la greu si in tarile unde creste pe cimp ca buruieniele, pentru a economisi timp si munca.

#49
ro_la_ro

ro_la_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.05.2008
Confirm informatia referitoare la existenta borcanelor cu anghinare la Mega Image. Borcanul este mare, marca proprie, costa 9,90 ron si se poate folosi la pizza.

#50
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008

 Aprilia, on 27 august 2012 - 19:50, said:

Si gramatica e folosita in alte scopuri, nu?! Ca doar nu ca sa scrii pe forumuri.

In ceea ce priveste anghinarea "la borcan", se foloseste la greu si in tarile unde creste pe cimp ca buruieniele, pentru a economisi timp si munca.

Nu discutam cum si ce iese din gura, ci ce intra! ( ai si tu greseli Posted Image ) .
In borcan se adauga muulte E-uri si ai sa cheltuiesti mai mult pt. sanatate decat ai economisit Posted Image (asta daca mai apuci Posted Image )

#51
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 mihaiC1, on 24 octombrie 2012 - 20:27, said:

Nu discutam cum si ce iese din gura, ci ce intra! ( ai si tu greseli Posted Image ) .
In borcan se adauga muulte E-uri si ai sa cheltuiesti mai mult pt. sanatate decat ai economisit Posted Image (asta daca mai apuci Posted Image )
Mie imi plac E-urile iar de trait am trait oricum mai mult decit destul, asa ca ma delectez in continuare cu anghinare la borcan si mai fac si haz de unele posturi, care au mare nevoie de E-uri ca sa-si conserve limba romana la un nivel digerabil.

Edited by Aprilia, 24 October 2012 - 21:27.


#52
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Se vede ca E-urile afecteaza sanatatea!! De la a manca buruiene medicinale intoxicate cu otravuri pana la a considera ca stii limba romana e un pas de furnica.. sanatate multa!!
PS vezi ca romanii nostrii, mari somitati, in: matematica, fizica, chimie, medicina, biologie etc. nu prea foloseau romanaPosted Image

Edited by mihaiC1, 25 October 2012 - 17:52.


#53
cecipuff

cecipuff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.10.2012
Anghinara are proprietati medicinale....
Ceaiul de anghinare este foarte bun pentru ficat. Frate-miu si-a "tratat" o afectiune a ficatului cu acest ceai. A facut minuni.

Dar este si o delicioasa leguma!
Anghinara este leguma  preferata de mine... O poti folosi la pizza, salate, sosuri pentru paste, garnitura pentru ANUMITE carnuri...
Imaginatie sa ai...restul vine de la sine.

Cred ca fiecare persoana e libera sa incerce cat mai multe alimente (branzeturi, carnuri, legume, fructe, condimente, sosuri) etc. Tine de imaginatie, gust, pasiune, curiozitate de-a vrea sa gusti, sa mirosi, sa gatesti altceva.

Apoi educatia culinara a anumitor persoane  "destupate" , se rezuma la mamaliga cu branza sau slanina cu ceapa...despre ce vorbim?!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate